PCOS (17)

PCOS (17) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 17 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici:
1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 * 8 * 9 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16





Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Gudinde - 31 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Elly_me - 27 ani
Tratament Utrogestan

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 23 ani
Tratament...

Lala_1 - 31 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 31 ani
Tratament Metformin

criscert
Tratament Metformin

alecsxa0208 - 30 ani

crisaa07 - 30 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

CrisaS - 33 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 26 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 28 ani
Tratament Naturist

diannette
Tratament Metformin

mirimir
Tratament Metformin

noname - 28 ani
Tratament cu metformin

zapp - 34 ani
Stimulari cu clomifen

lai - 29 ani
Tratament cu metformin si tratament naturist

celiane - 22 ani
Tratament cu metformin si farcovit

Persephonna - 24 ani
Tratament homeopat

AndreeeaNogy - 28 ani
Tratament cu metformin

aruam - 31 ani
Tratament cu metformin

cristinaemma - 26 ani

tutidana

Valentina_D - 32 ani
Tratament cu metformin

norocica_26
Mamica fericita, aspiranta la bb2

plateea
Tratament cu metformin

emilia.m
Tratament cu metformin si ACO



Fericite gravidute:


avdoral
Tracy
Galushca
dria
dana n.
marijan90
Miramar
Biara
raluk16
Mcrissa
roxanik09
dienutzahy
Gaby77
cori_mic
elizbeth



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes , mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi
aryjul mami de
Rodicaosoian mami de
Mire79 mami de
uca78 mami de
carissma mami de Sara Maria
kir mami de Tibi
Adrriana mami de
plateea mami de bbTo




Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice
Importanta insulinorezistentei in PCOS

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Particularitati ale inductiei ovulatiei cu Gonal-f în PCOS

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Combaterea acneei - sfaturi Galateea


Metforminul si sarcina - sfaturi Kir


tinctura Gynex (din plante) - sfaturi Miramar

www.soulcysters.net/pcos-treatment-non-obese-women-247091/" target="_blank">PCOS treatment for non-obese woman

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

adyrem

Stiu ca unele fete au zis ca au obtinut ceva rezultate cu tratamentul homeopat. Sper sa intre si sa-ti povesteasca experienta lor si rezultatele obtinute.
Pe mine personal tratamentul homeopat m-a ajutat la alte aspecte, nu la PCOS propriu-zis. De altfel homeopatul mi-a spus de la inceput ca rezistenta la insulina nu se trateaza homeopat, ori la mine asta-i cea mai mare problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

gudinde... si de capitol nou!

tratamentul homeopat... pe mine nu m-a ajutat decat sa ma linistesc nitel, moral, in sensul ca "am facut-o si pe asta". aspectul ovarelor nu s-a modificat, insarcinata nu am ramas.
ce-i drept, coincidenta sau nu, aveam CM cam la 40 de zile, fara alte ajutoare. dar... semnifcativ, nu am simtit nimic!



Plateea, fluturas drogat, dependent de doza zilnica de iubirea celor 2 baieti din viata mea, bbTo ochios, si tati pentaxist ! Viata mea e mai frumoasa, cu fiecare zi care trece!

www.flickr.com/photos/23363511@N05/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele

Sfintele Sarbatori de Pasti sa va aduca lumina, liniste sufleteasca si numai bucurii.



anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Aruam
Gudinde

Scumpele mele va doresc sa aveti parte zilele acestea de clipe minunate alaturi de cei pe care ii iubiti si ii pretuiti. Sfanta sarbatoare a Invierii Domnului sa va aduca lumina, multa speranta si credinta in suflete!
Un Paste fericit!




Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:


Fie ca Lumina Sfanta a acestei mari sarbatori sa va calauzeasca pasii, sa va aduca sanatate si fericire care sa dainuie vesnic in preajma voastra!

Un Paste fericit alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Fetelor sa aveti Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi si multa sanatate ca avem nevoie din plin ca sa ne indeplinim visul
Hristos a Inviat!

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Gudinde stiu ca tu ai multe cunostinte despre boala aceasta ingrozitoare. Te rog sa-mi spui daca stii cumva daca reduc doza de closti de la 1 pastila/zi la 1/2 pastila/zi am vre-o sansa sa nu mai fac hiperstimulare (adik sa nu ajung in ziua 12 la un folicul de 42 mm)?
Eu sincer sper ca reducand doza foliculul sa creasca pana la maxim 30 mm. E logic ce spun?
Multumesc anticipat.

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Hristos a Inviat,multa sanatate, pace in suflete si Paste Fericit alaturi de cei dragi!

Alina in asteptarea unei minuni de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamira

Gudinde stiu ca tu ai multe cunostinte despre boala aceasta ingrozitoare. Te rog sa-mi spui daca stii cumva daca reduc doza de closti de la 1 pastila/zi la 1/2 pastila/zi am vre-o sansa sa nu mai fac hiperstimulare (adik sa nu ajung in ziua 12 la un folicul de 42 mm)?
Eu sincer sper ca reducand doza foliculul sa creasca pana la maxim 30 mm. E logic ce spun?
Multumesc anticipat.

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)


Noi avem risc crescut de hiperstimulare datorita raspunsului dat de organismul nostru datorita PCOS-ului.
Riscul de hiperstimulare nu poate fi insa redus printr-o formula universal valabila legata de doza. Doza se stabileste in functie de raspunsul dat de organismul pacientei si se schimba in timpul monitorizarii stimularii in functie de acelasi raspuns.
De asta eu si psj am tot scris de importanta monitorizarii in timpul stimularii.
Insa, in practica, daca se face sau nu monitorizarea stimularii, depinde in mare masura de medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Bine v-am regasit!
Sarbatori fericite!
Prichindeii au aproape 3 luni si aproape am scapat de colici, care ne-au epuizat.Inca n-am reusit sa citesc din urma, va doresc multa sanatate.

Mergi la inceput