PCOS (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

ok dar momentan eu n-am probleme cu rezistenta la insulina ci doar ovare polichistice. Avand in vedere ca am avut 2 stimulari cu cate 1 pastila de closti/zi si de fiecare data cresterea foliculara s-a produs spontan direct la folicul de 42 respectiv 54 mm la a 2-a stimulare, m-am gandit ca daca o sa-mi reduca doza la 1/2 n-o sa mai creasca foliculul asa mare
Cel putin eu asa consider ca ar fi logic

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Citat:
citat din mesajul lui anamira

Gudinde stiu ca tu ai multe cunostinte despre boala aceasta ingrozitoare. Te rog sa-mi spui daca stii cumva daca reduc doza de closti de la 1 pastila/zi la 1/2 pastila/zi am vre-o sansa sa nu mai fac hiperstimulare (adik sa nu ajung in ziua 12 la un folicul de 42 mm)?
Eu sincer sper ca reducand doza foliculul sa creasca pana la maxim 30 mm. E logic ce spun?
Multumesc anticipat.

_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)


Noi avem risc crescut de hiperstimulare datorita raspunsului dat de organismul nostru datorita PCOS-ului.
Riscul de hiperstimulare nu poate fi insa redus printr-o formula universal valabila legata de doza. Doza se stabileste in functie de raspunsul dat de organismul pacientei si se schimba in timpul monitorizarii stimularii in functie de acelasi raspuns.
De asta eu si psj am tot scris de importanta monitorizarii in timpul stimularii.
Insa, in practica, daca se face sau nu monitorizarea stimularii, depinde in mare masura de medic.


_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_ghind spune:

super sfaturi...multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Anamira, un folicul de peste 30mm se considera chist; inainte de a incepe stimularea ai facut eco sa verifici adac ovarele sunt curate? Exista posibilitatea sa fi ramas cu un cihst folicular( adica un folicul nerupt) din ciclurile anterioare, care , sub infuenta stimularii sa fi crescut la 40-50mm; eu nu am auzit de foliculi de novo care sa fi crescut asa mari dupa o stimulare asa usoara ( o pastila de closty /zi e putin); iar hiperstimulare inseamna dezvoltarea mai multor foliculi >20mm, nu a unuia > 40mm - asa stiu eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeag23 spune:

Hristos A Inviat !!!

desi nu am mai scris de ceva vreme va urmaresc....as vrea sa spun si eu cate ceva dar simt ca nu am ce...luna asta iarasi am simtit ca o iau raz na...cautand pe net am gasit pe un alt forum medical, o alta fata care a patit exact ca mine....si tot datorita PCOS. Mi-au aparut fire de par alb in cap...daca pana acum ma plangeam ca nu-mi vine ciclul la timp si doar cu tratament... dupa 2 luni de metformin...mi-a venit la 31 zile iar acum la 22 zile....luna trecuta m-a tinut 9 zile insa l-am avut doar asa pe hartie la baie...acum insa ca o hemoragie....3 zile..una s-a oprit si apoi iar mi-a venit tare....astept sa scap de el si imi fac programare la ginec ...si endo...mai incerc la unul de aici din Bv..daca tot nu vad ceva schimbare merg direct in Buc.

va pupic pe toate...si va doresc Sarbatori Pascale cat mai placute si linistite..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

ADEVARAT A INVIAT!!!

fetele, si pt gudinde!

mirmir... ce mai faci? cum esti? ce fac bbii?

despre mine, vreau sa va spun ca... desi nu am ajuns la un echo... PCOS-ul e deja in drepturi! hirsutismul e la locul lui...
orice produs de panificatie sau dulce mananc se manifesta ca inainte de sacina, plus ca sunt umflata si retin... IARASI apa...
asa ca... I'm back...



Plateea, fluturas drogat, dependent de doza zilnica de iubirea celor 2 baieti din viata mea, bbTo ochios, si tati pentaxist ! Viata mea e mai frumoasa, cu fiecare zi care trece!

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Adijo normal ca am facut nu doar o ecografie ci mai multe inainte de stimulare, diagnosticul meu fiind de ovare polichistice. Nu cred ca am PCOS deocamdata pt. ca stau bine cu rezistenta la insulina. Chistuletele care le am pe ambele ovare sunt mai mici de 10 mm si sunt multe, dr zice ca e cazul clasic dar ca se poate sa raman insarcinata cu stimulare. Ei bine acum joi am programare la dr si sper sa-mi dea unda verde la o noua stimulare dar 1/2 pastila/zi ca sa nu risc sa creasca foliculul si sa nu se mai opreasca
Crezi ca problema ar fi in alta parte? Si eu m-am tot intrebat dc foliculul a crescut prima data atat de repede si a 2-a oara atat de tarziua. Oricum o luam cresterea foliculara se produce spontan ceea ce nu e bine

Citat:
citat din mesajul lui adijo

Anamira, un folicul de peste 30mm se considera chist; inainte de a incepe stimularea ai facut eco sa verifici adac ovarele sunt curate? Exista posibilitatea sa fi ramas cu un cihst folicular( adica un folicul nerupt) din ciclurile anterioare, care , sub infuenta stimularii sa fi crescut la 40-50mm; eu nu am auzit de foliculi de novo care sa fi crescut asa mari dupa o stimulare asa usoara ( o pastila de closty /zi e putin); iar hiperstimulare inseamna dezvoltarea mai multor foliculi >20mm, nu a unuia > 40mm - asa stiu eu...


_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Anamira , ce intelegi tu prin " crestere spontana"? cresterea foliculului sub clomifen e o crestere stimulata medicamentos.nu am inteles in ce zi ai acesti foliculi de 42, 54mm - ziua 10, 14 ? Da, e posibil sa ramaii dupa stimulari cu clomifen; iti tin pumnii! eu am trecut prin aceste stimulari, 6 luni am facut, foliculii se dezvoltau frumusel, dar n-am ramas... in perioada aceea faceam tratament cu dexametazona si bromcriptina( ultima pt. prolactina). nici mie nu mi-au iesit analizele de insulina prost , ca urmare nimeni nu mi-a dat metformin... pana acum! Acum eu merg la o clinica de fertilizre din Viena unde mi-a dat urmatoarea schema de tratament pt ovarele mele chinuite: metformin 2x500mg/zi, prednisolon 7,5mg/zi( 2-0-1) si pastile cu scortisoara( pe care le voi lua din austria - aici nu gasesc).Acest tratamentil iau din acest moment psna la fiv ( cam peste 2-3 luni preconizam), in timpul lui si dupa o perioada. Ei mi-au spus ca , chiar daca analizele pt rezistenta la insulina sunt in limite normale, undeva tot exista un dezechilibru care nu poate fii decelat, iar metforminul ajuta la cresterea calitatii ovocitelor, ajuta la fixare, si la mentinerea sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeag23 spune:

Hristos A Inviat!!

Citat:
citat din mesajul lui adijo

Anamira , ce intelegi tu prin " crestere spontana"? cresterea foliculului sub clomifen e o crestere stimulata medicamentos.nu am inteles in ce zi ai acesti foliculi de 42, 54mm - ziua 10, 14 ? Da, e posibil sa ramaii dupa stimulari cu clomifen; iti tin pumnii! eu am trecut prin aceste stimulari, 6 luni am facut, foliculii se dezvoltau frumusel, dar n-am ramas... in perioada aceea faceam tratament cu dexametazona si bromcriptina( ultima pt. prolactina). nici mie nu mi-au iesit analizele de insulina prost , ca urmare nimeni nu mi-a dat metformin... pana acum! Acum eu merg la o clinica de fertilizre din Viena unde mi-a dat urmatoarea schema de tratament pt ovarele mele chinuite: metformin 2x500mg/zi, prednisolon 7,5mg/zi( 2-0-1) si pastile cu scortisoara( pe care le voi lua din austria - aici nu gasesc).Acest tratamentil iau din acest moment psna la fiv ( cam peste 2-3 luni preconizam), in timpul lui si dupa o perioada. Ei mi-au spus ca , chiar daca analizele pt rezistenta la insulina sunt in limite normale, undeva tot exista un dezechilibru care nu poate fii decelat, metforminul ajuta la cresterea calitatii ovocitelor, ajuta la fixare, si la mentinerea sarcinii.

sa inteleg ca dr din Viena recomanda sa iei in continuare metforminul si dupa ce ramai insarcinata? ca am citit o gramada de cazuri si pareri..cum ca e voie sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeag23 spune:

fetelor am o intrebare....voua cand vi s-a prescris metforminul v-a spus dr cu ce medicamente sa nu il combinati? sau ce anume puteti lua? ca din prospect nu inteleg mare lucru...daca se refera la tratamente indelungate cu anumite antibiotice sau substante...sau orice...ex algocalmin..paracetamol...
mai are in prospect interzis bauturi alcoolice...eu oricum nu beau decat cateva guri de bere la cateva luni...insa am o gramada de cunostinte cu diabet care iau metforminul si consuma orice fel de alcool si carora nu li s-a interzis de medic asa ceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Da, andreea, medicii mi-au spus ca voi continua metforminul si dupa embriotransfer. nu stiu exact , in caz de sarcina , daca-l voi mai lua , si cat timp; nu mi-au spus inca. Dar am o prietena care a luat pana inluna 3 sau 4; i-a fost prescris de un medic din Ungaria, desi ea nu avea ovare polichistice, avea doar probleme cu tiroida si, din cauza asta credeam noi, avea probleme de greutate. Nu mai spun ca inainte de tratamentul cu metformin ea a facut vreo 4 fiv , nereusite. Du 6 luni de met a ramas insarcinata! acum are 7 luni, bebe e ok. deci se pare ca merge in mai multe situatii...

Mergi la inceput