PCOS (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Mie nu mi-au spus cu ce medicamente sa nu combin met-ul. Mi-au spus doar sa incep cu o pastila seara , si dupa ce organismul se obisnuieste sa trec la 2. Atat.Cred ca trebuie evitat alcoolul dearece si met si acool = ficat praf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeag23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adijo

Da, andreea, medicii mi-au spus ca voi continua metforminul si dupa embriotransfer. nu stiu exact , in caz de sarcina , daca-l voi mai lua , si cat timp; nu mi-au spus inca. Dar am o prietena care a luat pana inluna 3 sau 4; i-a fost prescris de un medic din Ungaria, desi ea nu avea ovare polichistice, avea doar probleme cu tiroida si, din cauza asta credeam noi, avea probleme de greutate. Nu mai spun ca inainte de tratamentul cu metformin ea a facut vreo 4 fiv , nereusite. Du 6 luni de met a ramas insarcinata! acum are 7 luni, bebe e ok. deci se pare ca merge in mai multe situatii...

am inteles...pana la urma e chestie de optiunea fiecarui medic...cum percepe tratamentul cu metformin..interesanta alegere a celui din Ungaria...sa il prescrie pt tiroida..eu cum m-am pricopsit cu ambele si pcos si hipotiroidie...ar trebui sa functioneze intr-un final..dar nu pricep de ce mi se deterioreaza starea fizica pe zi ce trece...imi apar in plus simptome specifice pcos..de la sarcina incoace e tot mai rau..oare daca reusesc iarasi sa raman se schimba roata si mi se echilibreaza toti hormonii??
eram asa curioasa cum va fi plateea dupa nastere...si cu dezamagire am vazut ca-si reintra in drepturi afectiunea...ofof

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeag23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adijo

Mie nu mi-au spus cu ce medicamente sa nu combin met-ul. Mi-au spus doar sa incep cu o pastila seara , si dupa ce organismul se obisnuieste sa trec la 2. Atat.Cred ca trebuie evitat alcoolul dearece si met si acool = ficat praf...


banuiesc ca normal ar fi sa se faca niste analize la ficat si rinichi inainte de a se prescrie ...insa nici endoc meu nu a cerut asa ceva..si apoi am aflat pe pielea mea ca aveam probleme cu ambele...ficatul am reusit sa-l refac...cel putin asa mi-a zis la eco..ca arata ok...mai putin de munca cu nisipul de la rinichi...si infectia de care nu mai scap...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

prietena mea a avut alt tratament pt. tiroida; metforminul nu i-a fost prescris pt. problemele cu tiroida, ci , din cate am inteles eu, pt problemele de greutate.
medicii din austria mi-au spus ca degeaba ma chinui sa-mi reglez hormonii;o data ce au aparut, problemele se vor mentine toata viata si va fii greu , prin medicatie, sa devin " persoana normala" , cu toti hormonii in limite si cu functionalitate ca la carte. trebuie sa stii insa ce urmaresti: o sarcina - cazul meu- probleme cosmetice, greutate etc; in functie de asta se fac tratamentele, bineinteles incercand sa nu faci si alte "stricaciuni". e greu; sunt probleme greu de gestionat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evaioanna spune:

Buna seara,

Cred ca fac si eu parte din randul vostru, al celor cu PCOS. Inca nu stiu f multe despre acest sindrom, o sa citesc insa din urma capitolele ce s-au mai scris.
Incerc sa am un bebe de aproape 2 ani, nu am mai fost niciodata insarcinata; dupa o perioada in care am crezut ca ne luptam doar cu infertilitatea masculina (sotul are astenoteratozoospermie), am aflat ca am si eu probleme; nici un dr pana acum nu a observat ca am aspect polichistic al ovarelor (situatia e mai rea la dreptul, astfel incat volumul ovarului drept in ziua 17 de cm este 20 cm cubi iar al celui stang este 11,09) si pana acum nu mi-au fost prescrise analize hormonale decat in ziua 21 a cm-ului, acum ceva vreme; insa luna aceasta am zis sa le fac si pe cele din ziua 3 si mi-a iesit un LH de 20,4 in timp ce FSH-ul este de aproape 3 ori mai mic - 7,2. Am mai facut tot in ziua 3 estradiol, prolactina, TSH si testosteron si toate sunt in limite si mai pe la jumatatea intervalului minim si max (testosteronul este 1,52 iar limitele sunt 0,22-2,9).
Azi sunt in ziua 21 si am facut la recomandarea noului dr ginecolog DHEA-S, Anti TPO, free T4 si progesteron iar in ziua 24 repet progesteronul. In ziua 17 nu aveam nici un folicul dominant. Astept sa iau rezultatele si o sa imi fac programare la un endocrinolog, abia astept. Banuiesc ca am o forma de SOPC mai usoara, deoarece lungimea ciclului meu este intre 31-38 zile, sunt normoponderala, nu sufar de acnee, hirsutism, am parul in cap destul de des. Singurul lucru de care mi-este frica este diabetul de tip 2, avand in vedere ca in familie ambii bunici au avut diabet zaharat iar eu intotdeauna am mancat dulciuri in exces.
In afara de aceste probleme nu stau f roz nici cu trompele, sunt filiforme si partial permeabile iar datorita faptului ca am avut chlamydia, doctorul banuieste ca as avea aderente pe interiorul trompelor si mi-a recomandat o laparoscopie investigativa, pe care momentan o aman.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si daca aveti vreun sfat sa imi dati / vreo parere / analiza pe care mi-o recomandati v-as fi recunoscatoare.
Va doresc bafta tuturor care lupta cvu acest sindrom si sa reusiti sa va strangeti la piept bebelusii vostrii cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Adijo, dupa cum probabil stii, un folicul se dezvolta cu aprox. 2 mm pe zi. Ei bine la mine creste cu 10 mm/zi pt. ca in urma primei stimulari am luat closti ziua 5-9, iar in ziua 11 la monitorizare s-a vazut un folicul de 42 mm cu 2 ovocite.
Joi am fost la gine si m-a lamurit cum sta treaba cu problema mea. Mi-a zis ca eu n-am PCOS, in primul rand pt. ca analizele sunt toate bune, iar in urma stimulatii ovarele au raspuns. El zicea ca e mult mai bine ca s-a format acel folicul, chiar daca e prea mare decat daca nu se forma deloc. Acum tb doar sa urmarim mai din timp evolutia foliculara. Dr meu e foarte optimist si crede ca o sa raman insarcinata cat de repede Normal ca eu am incredere in el.

Citat:
citat din mesajul lui adijo

Anamira , ce intelegi tu prin " crestere spontana"? cresterea foliculului sub clomifen e o crestere stimulata medicamentos.nu am inteles in ce zi ai acesti foliculi de 42, 54mm - ziua 10, 14 ? Da, e posibil sa ramaii dupa stimulari cu clomifen; iti tin pumnii! eu am trecut prin aceste stimulari, 6 luni am facut, foliculii se dezvoltau frumusel, dar n-am ramas... in perioada aceea faceam tratament cu dexametazona si bromcriptina( ultima pt. prolactina). nici mie nu mi-au iesit analizele de insulina prost , ca urmare nimeni nu mi-a dat metformin... pana acum! Acum eu merg la o clinica de fertilizre din Viena unde mi-a dat urmatoarea schema de tratament pt ovarele mele chinuite: metformin 2x500mg/zi, prednisolon 7,5mg/zi( 2-0-1) si pastile cu scortisoara( pe care le voi lua din austria - aici nu gasesc).Acest tratamentil iau din acest moment psna la fiv ( cam peste 2-3 luni preconizam), in timpul lui si dupa o perioada. Ei mi-au spus ca , chiar daca analizele pt rezistenta la insulina sunt in limite normale, undeva tot exista un dezechilibru care nu poate fii decelat, iar metforminul ajuta la cresterea calitatii ovocitelor, ajuta la fixare, si la mentinerea sarcinii.


_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Adipink, pe langa analizele hormonale complete pe care tb sa le faci corect (vezi ca progesteronul din ziua 21 n-are nicio relevanta daca tu n-ai ovulat in ziua 14 pt ca acesta se face la 7 zile de la ovulatie) tb rezolvata problema cu trompele. Poate ar fi bine sa te gandesti serios la laparoscopie pt ca ai impusca 2 iepuri deodata. Daca ai PCOS ti-ar curata ovarele, iar daca ai trompele infundate ai rezolva si aceasta problema.
Daca ovarele tale nu ovuleaza aceasta se poate rezolva cu stimulare, insa daca problema e la trompe atunci o faci degeaba.
Gaseste-ti un dr bun care sa te indrume corect si sa-ti inspire incredere. Succes

Citat:
citat din mesajul lui adipink2000

Buna seara,

Cred ca fac si eu parte din randul vostru, al celor cu PCOS. Inca nu stiu f multe despre acest sindrom, o sa citesc insa din urma capitolele ce s-au mai scris.
Incerc sa am un bebe de aproape 2 ani, nu am mai fost niciodata insarcinata; dupa o perioada in care am crezut ca ne luptam doar cu infertilitatea masculina (sotul are astenoteratozoospermie), am aflat ca am si eu probleme; nici un dr pana acum nu a observat ca am aspect polichistic al ovarelor (situatia e mai rea la dreptul, astfel incat volumul ovarului drept in ziua 17 de cm este 20 cm cubi iar al celui stang este 11,09) si pana acum nu mi-au fost prescrise analize hormonale decat in ziua 21 a cm-ului, acum ceva vreme; insa luna aceasta am zis sa le fac si pe cele din ziua 3 si mi-a iesit un LH de 20,4 in timp ce FSH-ul este de aproape 3 ori mai mic - 7,2. Am mai facut tot in ziua 3 estradiol, prolactina, TSH si testosteron si toate sunt in limite si mai pe la jumatatea intervalului minim si max (testosteronul este 1,52 iar limitele sunt 0,22-2,9).
Azi sunt in ziua 21 si am facut la recomandarea noului dr ginecolog DHEA-S, Anti TPO, free T4 si progesteron iar in ziua 24 repet progesteronul. In ziua 17 nu aveam nici un folicul dominant. Astept sa iau rezultatele si o sa imi fac programare la un endocrinolog, abia astept. Banuiesc ca am o forma de SOPC mai usoara, deoarece lungimea ciclului meu este intre 31-38 zile, sunt normoponderala, nu sufar de acnee, hirsutism, am parul in cap destul de des. Singurul lucru de care mi-este frica este diabetul de tip 2, avand in vedere ca in familie ambii bunici au avut diabet zaharat iar eu intotdeauna am mancat dulciuri in exces.
In afara de aceste probleme nu stau f roz nici cu trompele, sunt filiforme si partial permeabile iar datorita faptului ca am avut chlamydia, doctorul banuieste ca as avea aderente pe interiorul trompelor si mi-a recomandat o laparoscopie investigativa, pe care momentan o aman.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si daca aveti vreun sfat sa imi dati / vreo parere / analiza pe care mi-o recomandati v-as fi recunoscatoare.
Va doresc bafta tuturor care lupta cvu acest sindrom si sa reusiti sa va strangeti la piept bebelusii vostrii cat mai curand!




_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeag23

fetelor am o intrebare....voua cand vi s-a prescris metforminul v-a spus dr cu ce medicamente sa nu il combinati? sau ce anume puteti lua? ca din prospect nu inteleg mare lucru...daca se refera la tratamente indelungate cu anumite antibiotice sau substante...sau orice...ex algocalmin..paracetamol...
mai are in prospect interzis bauturi alcoolice...eu oricum nu beau decat cateva guri de bere la cateva luni...insa am o gramada de cunostinte cu diabet care iau metforminul si consuma orice fel de alcool si carora nu li s-a interzis de medic asa ceva..


Eu am luat de n ori antibiotice, algocalmin etc fara probleme.
Este adevarat ca trebuie evitat abuzul de alcool in timp ce se ia metformin, iar acei diabetici de care zici ma indoiesc sincer ca n-au interdictie de alcool (nu ma refer la un paharel). Alcoolul in general este cam scos de pe lista diabeticului atat datorita aportului caloric, cat si datorita impactului pe care-l are asupra ficatului (ficatul care oricum e afectat de diabet).

Metforminul mai trebuie oprit inaite de investigatii medicale cu substante de contrast.

Dr. mea mi-a prescris insa, un hepatoprotector, de luat impreuna cu metforminul.

Acum depinde si de cum reactioneaza fiecare organism la metformin. Eu una, sunt o norocoasa in sensul ca-l tolerez foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor, in legatura cu metforminul si FIV-ul.
Exista medici (in special in strainatate) care dau metformin macar 3 luni inainte de FIV, chiar la persoane fara PCOS pentru cresterea calitatii ovocitelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

adipink2000 bine ai venit pe si printre noi
Iti doresc multa sanatate si mult succes in aceasta lupta.

Mergi la inceput