PCOS (15)

PCOS (15) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 15 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici:
1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 * 8 * 9 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14




Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Gudinde - 31 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Gaby77 - 31 ani
Tratament Metformin

Elly_me - 27 ani
Tratament Utrogestan

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 23 ani
Tratament...

Lala_1 - 31 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 31 ani
Tratament Metformin

criscert
Tratament Metformin

alecsxa0208 - 30 ani

crisaa07 - 30 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

CrisaS - 33 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 26 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 28 ani
Tratament Naturist

diannette
Tratament Metformin

mirimir
Tratament Metformin

noname - 28 ani
Tratament cu metformin

zapp - 34 ani
Stimulari cu clomifen

lai - 29 ani
Tratament cu metformin si tratament naturist

celiane - 22 ani
Tratament cu metformin si farcovit

Persephonna - 24 ani
Tratament homeopat

AndreeeaNogy - 28 ani
Tratament cu metformin

aruam - 31 ani
Tratament cu metformin

cristinaemma - 26 ani

cori_mic - 23 ani
Tratament cu metformin

tutidana

Valentina_D - 32 ani
Tratament cu metformin



Fericite gravidute:


avdoral
Tracy
Galushca
dria
dana n.
marijan90
Miramar
Biara
raluk16
Mcrissa
plateea
roxanik09
dienutzahy



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes , mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi
aryjul mami de
Rodicaosoian mami de
Mire79 mami de
uca78 mami de
carissma mami de Sara Maria
kir mami de Tibi
Adrriana mami de




Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice
Importanta insulinorezistentei in PCOS

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Particularitati ale inductiei ovulatiei cu Gonal-f în PCOS

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Combaterea acneei - sfaturi Galateea


Metforminul si sarcina - sfaturi Kir


tinctura Gynex (din plante) - sfaturi Miramar

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

primaaaaaaaa...
gudinde! mereu atenta si saritoare!

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

gudinde.
La mine nu e vorba de stres. Si nici diagnosticul nu ma deranjeaza. Pe mine m-a deranjat mult ca mi-a zis sa mai astept 1 an 2...pentru ca sunt tanara si altii asteapta 7. Nu-mi poate planifica el viata de familie. Nu stiu daca este vorba si de infertilitate... Incercam doar de 5 luni. Stiu ca dupa un an se pune problema asta... M-a speriat putin diagnosticul.M-am linistit ulterior cand am vazut ca au fost si altele care au aceeas problema si totusi au devenit fericite gravidute. Intre timp, am intrebat din nou doctorul si mi-a zis ca nu sunt chisturi, dar sunt ca niste chisturi, si ca nu e mare problema atata timp cat am un ciclu normal. Daca aveam un ciclu care tinea mult sau care uita sa vina, atunci era problema. Intre timp, mi-a trimis sotul la un examen spermatologic sa vedem ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

multumim de capitol nou gudinde

sa fie unul numai cu vesti bune

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutzahy spune:

Ioannoula,
Nu te supara, dr a vrut sa spuna sa nu disperi ca abia dupa 1-2 ani de incercari trebuie sa te gandesti la tratamente. Adica la 5 luni inca trebuie sa speri si sa munciti cu spor sa iasa bb. Cu siguranta asta a vrut sa spuna nu sa iti planifice viata.
Si spor la frumoasa munca in acest scop! Eu am ramas gravida dupa 5-6 luni de incercari si cred ca sunt un caz fericit. daca nu se intampla acum aveam de gand urmatoarea luna sa facem sex 1 data la 2 zile cu simt de raspundere ca sa iasa bb.
Si da, eu sunt graviduta in 6 sapt de acum, cu PCOS, tiropatie autoimuna, insuficienta venoasa cronica.
Apropo de tiroida m-a chemat dr endocrinolog peste 2 luni iar la masuratori sa vada daca nu creste tiroida. aveti idee in ce masura poate afecta bb asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui dienutzahy

Ioannoula,
Nu te supara, dr a vrut sa spuna sa nu disperi ca abia dupa 1-2 ani de incercari trebuie sa te gandesti la tratamente. Adica la 5 luni inca trebuie sa speri si sa munciti cu spor sa iasa bb. Cu siguranta asta a vrut sa spuna nu sa iti planifice viata.
Si spor la frumoasa munca in acest scop! Eu am ramas gravida dupa 5-6 luni de incercari si cred ca sunt un caz fericit. daca nu se intampla acum aveam de gand urmatoarea luna sa facem sex 1 data la 2 zile cu simt de raspundere ca sa iasa bb.
Si da, eu sunt graviduta in 6 sapt de acum, cu PCOS, tiropatie autoimuna, insuficienta venoasa cronica.
Apropo de tiroida m-a chemat dr endocrinolog peste 2 luni iar la masuratori sa vada daca nu creste tiroida. aveti idee in ce masura poate afecta bb asta?


dienutzahy, eu nu am o astfel de problema, tiroida la mine e ok..deci imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un sfat

dar cu siguranta draga noastra gudinde, cand va intra, iti va da un sfat

citeam ce ai scris mai sus, ca ai incercat 5 luni pana sa ramai insarcinata
eu intrasem oarecum in panica pentru ca incerc din iulie si inca nimic...si asta pentru ca la cele doua sarcini oprite din evolutie in trecut, ramasesem din prima luna

la echografiile recomandate de endocrinolog in z10-11, din 3 in 3 luni, se vad mereu foliculi dominanti.ma gandesc ca ovulez, de fapr doctorita vede si din analizele hormonale
in octombrie trebuie sa fac iar analize si sa merg la ea. imi tot spune ca e devreme pentru stimulare, ca 3-4 luni de incercari inseamna putin

si totusi, de ce la celelalte sarcini am ramas din prima luna, si fara sa calculez data ovulatiei?





Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi.81 spune:

BUNA FETELOR sunt si eu o aspiranta mamica cu ovare micropolichistice,noi incercam cam de multisor si de vreo 2 ani sub tratamente si analize,acuma am schimbat de curand si ginec ,care mi-a spus sa stau linistita ca voi avea BB.......da,sper !!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvi.81

BUNA FETELOR sunt si eu o aspiranta mamica cu ovare micropolichistice,noi incercam cam de multisor si de vreo 2 ani sub tratamente si analize,acuma am schimbat de curand si ginec ,care mi-a spus sa stau linistita ca voi avea BB.......da,sper !!!!!!!



bine ai venit silvi
un endocrinolog ai consultat?

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi.81 spune:

VALENtINA D,da am fost si la endocrinolog si desi aveam insulino-rezistenta nu mi-a dat metformin,ptr ca a spus ca insulina va cobori atunci cand voi slabi,apoi am reusit sa slabesc vreo 14 kg,dar acum din astea am mai pus vreo 7,acum ma chinui sa urmez din nou o dieta,sper sa reusesc,cumva!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eternell spune:

Mi-a iesit testosteronul 1.04ng/mg valori normale 0.26 - 1,22 ng/ml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui eternell

Mi-a iesit testosteronul 1.04ng/mg valori normale 0.26 - 1,22 ng/ml


excelent...asta e bine

Valentina

Mergi la inceput