PCOS (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eternell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Valentina_D

Citat:
citat din mesajul lui eternell

Mi-a iesit testosteronul 1.04ng/mg valori normale 0.26 - 1,22 ng/ml


excelent...asta e bine

Valentina


Asa mi-am spus si eu, dar apoi am citit pe una din paginile subiectului,ca sub 0,5 e valoarea normala la femei, si, chiar daca se dau limite superioare mai mari, 1 nu este in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

dienutzahy,

Problemele de tiroida pot afecta fatul. De aceea te-a chemat dr pt a vedea cum se prezinta tiroida ta. Este foarte important controlul tiroidei pe perioada sarcinii.

Valentina_D,

Sa nu te superi pe mine dar valoare testosteronului lui eternell nu e excelent, e cam mare.

eternell,

Valoarea testosteronului este un pic cam mare chiar daca se afla in intervalul de normalitate. Este bine insa, ca nu-l depaseste. Tu ai facut si DHEA-S-ul si SHBG-ul?
Tu suferi si de un usor hirsutism cumva?
Pt ca uneori chiat daca testosteronul nu-i mic, femeia nu prezinta pilozitate excesiva pt ca nu are un numar mare de receptori pt testosteron. Deci la capitolul hirsutim sunt f importanti si receptorii cu care ne inzestreaza natura/mostenirea genetica, nu numai valoarea obtinuta la dozarile hormonale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui eternell

Citat:
citat din mesajul lui Valentina_D

Citat:
citat din mesajul lui eternell

Mi-a iesit testosteronul 1.04ng/mg valori normale 0.26 - 1,22 ng/ml


excelent...asta e bine

Valentina


Asa mi-am spus si eu, dar apoi am citit pe una din paginile subiectului,ca sub 0,5 e valoarea normala la femei, si, chiar daca se dau limite superioare mai mari, 1 nu este in regula.


Sub 0.5 este ideal. La PCOS este uneori foarte greu de obtinut aceste valori. Dar peste 1 este mare. Nu e o tragedie, doar e cam mare.

Antiandrogenici (care scad mai rapid si destul de eficient testosteronul) nu se pot da femeilor care incearca sa ramana gravide.
Testosteronul mai poate scadea in timp, cu muuulta rabdare prin normalizarea raportului dintre DHEA-S si SHBG.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eternell spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

dienutzahy,

Problemele de tiroida pot afecta fatul. De aceea te-a chemat dr pt a vedea cum se prezinta tiroida ta. Este foarte important controlul tiroidei pe perioada sarcinii.

Valentina_D,

Sa nu te superi pe mine dar valoare testosteronului lui eternell nu e excelent, e cam mare.

eternell,

Valoarea testosteronului este un pic cam mare chiar daca se afla in intervalul de normalitate. Este bine insa, ca nu-l depaseste. Tu ai facut si DHEA-S-ul si SHBG-ul?
Tu suferi si de un usor hirsutism cumva?
Pt ca uneori chiat daca testosteronul nu-i mic, femeia nu prezinta pilozitate excesiva pt ca nu are un numar mare de receptori pt testosteron. Deci la capitolul hirsutim sunt f importanti si receptorii cu care ne inzestreaza natura/mostenirea genetica, nu numai valoarea obtinuta la dozarile hormonale.


Dupa cum spunea nu demult, nu ma simt bine de vreo cinci ani. A inceput dintr-o data, dupa nasterea fetitei. Dureri ciudate de ovare. Si durerea cea mai crunta in ultima zi de ciclu, ca un cutit, apoi urmata de inca cateva zile rele. Mai tarziu am facut legatura cu chisturi foliculare care pareau sa se sparga la ciclu. Ginecologul mi-a dat Novynette, si adio interes. Unul din cei mai renumiti din Arad. Situatia s-a ameliorat, dar, in lunile cand luam antibiotic - probabil ca scadea efectul contraceptiv, mai ales sub cefaclor - atunci reapareau microchistii ovarieni, mereu durerosi, mai ales cand se sparg. Cireasa de pe tort a fost acum doua luni, cand, nu am luat ultima pastila din folie, si in pauza de 7 zile am luat cefaclor. In cateva zile au inceput durerile. Apoi, din exces de zel, am luat 2 luni, fara pauza, anticonceptionale. Si nu am avut nicio durere. Pana la pauza de 7 zile, cand, in ultima zi o durere bine cunoscuta, ca un cutit... Asa am hotarat sa merg sa fac un rmn. Si am aflat ca am o multime de formatiuni chistice pe amandoua ovarele, pana in 1 cm. Asta fost in 16 septembrie, inca nu mi-au trecut durerile, ieri cred ca s-a spart vreun folicul, habar nu am!

Am fost anul trecut la endocrinolog, si nu mi-a dat analize pt ovare... Tiroida perfecta, cortizolul la limita maxima. Ma si intreaba ca ce, vreau acum un CT la suprarenale, cand nici macar nu e depasita limita maxima?

Tot din proprie initiativa mi-am facut testosteronul, in urma lecturilor pe internet. Probabil trebuia si insulina.

Nu mai vreau un bebe, am avut o sarcina cu iminenta de avort, si o sarcina anterioara oprita in evolutie.

Si da, sunt destul de paroasa, nu mainuta, dar, pentru o blonda... Si am luat in greutate fff mult. Am fata rotunda, parca e o luna, ca de aia ma gandeam la exces de cortizol... Mai ramane hipofiza neinvestigata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

dienutzahy,

Problemele de tiroida pot afecta fatul. De aceea te-a chemat dr pt a vedea cum se prezinta tiroida ta. Este foarte important controlul tiroidei pe perioada sarcinii.

Valentina_D,

Sa nu te superi pe mine dar valoare testosteronului lui eternell nu e excelent, e cam mare.

eternell,

Valoarea testosteronului este un pic cam mare chiar daca se afla in intervalul de normalitate. Este bine insa, ca nu-l depaseste. Tu ai facut si DHEA-S-ul si SHBG-ul?
Tu suferi si de un usor hirsutism cumva?
Pt ca uneori chiat daca testosteronul nu-i mic, femeia nu prezinta pilozitate excesiva pt ca nu are un numar mare de receptori pt testosteron. Deci la capitolul hirsutim sunt f importanti si receptorii cu care ne inzestreaza natura/mostenirea genetica, nu numai valoarea obtinuta la dozarile hormonale.



gudinde..mai ..esti extraordinara
imi dau seama ca e, desi sunt diagnosticata cu pcos, nu stiu mai nimic
imi da doctorita de facut analize dar eu habar nu am ce sunt....tu chiar stii...te felicit, esti de mare folos aici

SHBG-ul ce este? e prima data cand mi sa dat
si la testosteron imi amintesc ca eu nu l-am avut sub 0,5 cam de cand fac tratamentul niciodata...uite, in iulie am avut 1,05....e mare pt a putea ramane insarcinata? oare din cauza asta nu raman?
analizele in z18 iulie:

testosteron 1.05 (0.13-1.08)
progesteron 14.7
insulina 5.5(2.6-24.9)
DHEAS 393.5(95.8-511.7)


oare sunt ok? deja imi fac griji

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

eternell,

Imi este f clar ca ai nevoie de un medic f bun. Din pacate Aradul este departe de Bucuresti si doar aici eu as putea recomanda un medic.
Te-ai gandit sa mergi la un medic din Ungaria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eternell spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

eternell,

Imi este f clar ca ai nevoie de un medic f bun. Din pacate Aradul este departe de Bucuresti si doar aici eu as putea recomanda un medic.
Te-ai gandit sa mergi la un medic din Ungaria?


Am programare la Clinica Genesys, abia deschisa in Arad, la singurul medic endocrinolog al clinicii... Joi, la ora 18.
http://www.clinica-genesys.ro/servicii-medicale.ro.1.30.Endocrinologie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Valentina_D,

Nu inteleg de ce nu ti s-a spus sa faci progesteronul in z 21.

Analizele pe care le-ai mentionat sunt ok. testosteronul cam mare, dar nu tragic, DHEA-S e ideal sa fie cat mai aproape de minima, dar mi se pare ok si la un testosteron de peste 1 chiar nu vad cum ar fi putut fi mai mic.
Insulina ta este absolut splendida. Sincer nu ai insulina de PCOS, ai o insulina de om fffffff sanatos din acest punct de vedere.

SHBG e proteina ce leaga testosteronul.

eternell,
Nu cunosc medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eternell spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Valentina_D,

Nu inteleg de ce nu ti s-a spus sa faci progesteronul in z 21.

Analizele pe care le-ai mentionat sunt ok. testosteronul cam mare, dar nu tragic, DHEA-S e ideal sa fie cat mai aproape de minima, dar mi se pare ok si la un testosteron de peste 1 chiar nu vad cum ar fi putut fi mai mic.
Insulina ta este absolut splendida. Sincer nu ai insulina de PCOS, ai o insulina de om fffffff sanatos din acest punct de vedere.

SHBG e proteina ce leaga testosteronul.

eternell,
Nu cunosc medicul.





Nici eu...


Mi-am facut programare in urma studierii sitului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Valentina_D,

Nu inteleg de ce nu ti s-a spus sa faci progesteronul in z 21.

Analizele pe care le-ai mentionat sunt ok. testosteronul cam mare, dar nu tragic, DHEA-S e ideal sa fie cat mai aproape de minima, dar mi se pare ok si la un testosteron de peste 1 chiar nu vad cum ar fi putut fi mai mic.
Insulina ta este absolut splendida. Sincer nu ai insulina de PCOS, ai o insulina de om fffffff sanatos din acest punct de vedere.

SHBG e proteina ce leaga testosteronul.

eternell,
Nu cunosc medicul.





iti multumesc gudinde

chiar nu imi amintesc de fiecare data cam la ce zi imi dadea analizele, cert e ca in iulie mi-a dat in z18.

cand am fost diagnosticata, in 2007, analizele erau varza
dupa un an si jumatate de tratament cu metformin imi ies asa cum v-am spus... sigur de la metformin

acum, in oct, trebuie sa le fac iar, dar doar testosteron si SHBG, asa mi-a cris pe fisa, fara sa indice o zi anume

eu sunt multumita de doctorita, dar...stiu si eu? oare e cazul sa o schimb?

Valentina

Mergi la inceput