PCOS (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriancic spune:

Fetelor, poate o sa fiu off topic acum, sorry din start
la un usg endovaginal de saptamina trecuta, mi-a spus doctoreasa ca chipurile am ovarul sting aderat la uter, fiind probabil consecinta unei raceli netratate din trecut. in ultima jumatate de an cred ca am facut usg in fiecare luna si nu mi s-a spus asa ceva niciodata. poate sa fie o eroare? stie cineva ceva despre asta, adica daca influienteaza cumva fertilitatea? poate un ovar sa adere la uter asa, timp de o luna (ca cam asta a trecut de la ultimul usg unde asa ceva nu se vedea)...?
va rog mult, spuneti-mi ce credeti ca chair nu mai inteleg nimic.

apropo, de vreo doua zile, m-am inervat, am plins, si am zis ca nu mai beau nimic decit vitamine si poate o metfogamma 500 mg pe zi. m-am saturat de medicamente si de doctori. am impresia ca mai mult rau imi fac cu atitea pastile decut bine. fibroadenomul din sin a crescut din cauza aco...

asta a fost asa, un pins in treacat

fetelor, sper ca o sa imi scrieti ce credeti la prima intrebare. va pup si va urez la toate sanatate si fericire sunteti super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Adriancic, hmmm, mi se fare putin hazardat diagnosticul de aderenta ovariana doar pe baza unei ecografii; eu credeam ca aderentele le vezi in timpul unei interventii chirurgicale( laparoscopie sau clasica)cand vezi clar ovarul lipit de ceva. Pe de lata parte , aderenta poate impiedica ovarul respectiv sa functioneze normal, deci ar putea duce la infertilitae partiala( te poti baza insa pe celalalt ovar). eu zic sa mai ceri parerea unui medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, nu mai scrie nimeni pe aici?
Eu m-am apucat de sport intensiv, cu simt de raspundere, cum fac eu cand ma apuc de cate ceva. Merg la Lotus Sport la aerobic (tae-bo, coapse-abdomen-fesieri, zumba, dance aerobic, fitness-fusion, strech& tone).
Luna viitoare o sa imi iau si sedinte de indoor walking.
Merg si la sauna sa topesc grasimile mai abitir si mi-am cumparat si sedinte de masaj anticelulitic-vacuum-termocuverta (am gasit oferte avantajoase pe fun-deal, groupon si deal fever) ma dau cu 3 feluri diferite de creme anticelulitice, mananc mult mult mai putin si perfect controlat (ca nr de calorii si grasimi) si sper sa dau jos cele 8 kg care ma deranjeaza.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriancic spune:

Oau, Emilia, jos palaria in fata ta si a perserverentei de care dai dovada!!!!
Eu am de dat jos vreo trei kilograme si deloc nu ma pot convinge sa ma apuc serios de asta... Sunt cam stresata ultimul timp pentru ca am de dat curind examenul pentru obtinerea licentei de avocat. Pe linga faptul ca gindul la examen e destul de stresant, mai am de invatat inca un milion de teme pentru examen si de alergat inca asaaa de mult ca sa obtin tot felul de acte, birocratie-intr-un cuvint.
Cu sanatatea, nu mai stiu ce sa fac.... Am intrerupt tratamentul cu aco si metfogamma la indemnul mamologului, pentru ca mi se marise fibroadenomul din sin... presupun ca am un exces de estrogeni, o sa aflu mai sigur peste doua zile. poate sa fie si estrogenul, si testosteronul marit?
offf... asta e... sper mult ca Domnul sa ma ajute sa nasc copii sanatosi, si sa incep sa ma concentrez asupra copiilor si nu asupra hormonilor astia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu stiu ca estrogenul diminueaza efectul testosteronului. Dar depinde... pot fi ambele marite in ideea ca testosteronul ar fi si mai mare daca estrogenul ar fi mai mic.
Pe mine m-au durut sanii lunile trecute de la ACO (Diane 35).
Nu am mai patit asta datile trecute cand am luat ACO. Acum insa vad ca s-a mai reglat, ma mai dor doar inainte de ciclu, nu mereu.
Aseara am fost la Vacuum si Masaj Anticelulitic. Sunt vanata de la genunghi pana sub sani. Dar am simtit ca s-a topit din grasime si s-a imbunatatit circulatia in zona. Pe ici colo am capatat vanatai de la capilare sparte din cauza presiunii, dar vor disparea si voi avea o piele fina si mult mai putina celulita.
Am 57 kg acum si 1,64 m. Targetul este 49-50 kg. Mai am mult de lucru pana sa-l ating. Dimineata am baut un ceai de slabit, am mancat 5 lingurite de sana si la pranz imi fac o salata cu ceapa verde, salata verde, 5 rosii cherry si castravete.
Diseara merg la sauna de la 18 la 18:30, la step and burn aerobic de la 18:30 la 19:30, apoi am niste meditatii de la 20 la 21 si parca vad ca iar ajung la 22 acasa. Sunt obosita





Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Fetelor, nu mai scrie nimeni pe aici?
Eu m-am apucat de sport intensiv, cu simt de raspundere, cum fac eu cand ma apuc de cate ceva. Merg la Lotus Sport la aerobic (tae-bo, coapse-abdomen-fesieri, zumba, dance aerobic, fitness-fusion, strech& tone).
Luna viitoare o sa imi iau si sedinte de indoor walking.
Merg si la sauna sa topesc grasimile mai abitir si mi-am cumparat si sedinte de masaj anticelulitic-vacuum-termocuverta (am gasit oferte avantajoase pe fun-deal, groupon si deal fever) ma dau cu 3 feluri diferite de creme anticelulitice, mananc mult mult mai putin si perfect controlat (ca nr de calorii si grasimi) si sper sa dau jos cele 8 kg care ma deranjeaza.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.


Felicitari!
La asa o ambilitie si asa un program sunt sigura ca vei reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuika84 spune:

Buna din noi fetelor,
Desi scriu foarte rar pe acest forum nu pot sa nu va vizitez din cand in cand si sa mai citesc ce ati mai facut si ce noutati mai aveti. Am mai fost la un doctor endocrinolog din bucuresti de data asta, o doamna doctor draguta care mi se pare mult mai pregatita decat ce aveam aici in Constanta. Ideea este ca am clar SOPC, mi-a dat sa fac toate analizele hormonale in 3 luni de pauza de tratament si lipsa de menstruatie, pentru ca eu fara pastile nu am menstre si raportul dintre LH/ FSH a iesit 2,5 desi ele luat separat au iesit in ''valori normale'' in toate fazele. In plus am facut si ecografia care tot asa arata ovare micropolichistice si mai nou am si o hipotiroidie subclinica primara fara prezenta de anticorpi adica nu e cea autoimuna. ASta e un lucru bun. Mi-a zis ca n-am ovulatie si tratamentul de acum este eutyrox sub o anumita schema, mai imi creste doza in functie de dozarea TSH-ului si anticonceptionale Yasmine. Cand o sa vreau bebe o sa imi dea pastile pentru stimularea ovulatiei.Vroiam totodata sa va mai povestesc ceva care mi-a dat speranta. Am o colega la servici care are cam aceleasi probleme, adica nu are menstruatie, ovare cu acelasi aspect, o hipotiroidie insa e autoimuna, testosteron marit diagnosticata si ea cu SOPC.Ea nu isi dorea un bebe dar era ferm convinsa ca atunci cand va dori o sa poata. Si mergand cu ea la doctora de la bucuresti i s-a zis ca nu ovuleaza si copii cu ajutorul pastilelor. I-a prescris 10 zile duphaston pentru a i se instala menstra urmand ca din prima zi sa ia AC. Auzind asa nu s-a mai protejat(folosea metoda coitus) si a luat si duphastonul si astepta sa ii vina. Ce credeti?, a ramas insarcinata! Eram langa ea cand si-a facut testul, a fost socant si pentru mine mai ales ca citisem pe net cate probleme sunt in conceperea copiilor, eram disperata la un moment dat. Explicatia este ca a ovulat spotan , s-a suprapus si cu duphastonul si asa a rezultat o sarcina care decurge normal, singurele pastile pe care le ia sunt niste vitamine si eutirox bineinteles. Sincer stiu ca e un caz fericit si as vrea sa ni se intample la toate asa ceva fara sa trecem prin numeroase tratamente si analize si mai ales stressul psihic, dezamagirile. Cand o sa incep vreun tratament pentru concepere de bebe am sa mai scriu. Va doresc multa sanatate si succes incontinuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuika84 spune:

Am scris in toate fazele pentru ca neavand menstruatie,nici analizele hormonale nu mi-au fost date intr-o data anume si de aceea nici nu pot sa ma incadrez in valorile din analize atata timp cat ele sunt scrise pe faze : foliculare, ovulatorie, luteala. Tineam sa precizez acest lucru pentru ca la unele persoane FSH-ul si LH-ul se dau in z2 sau z3 din ce am citit pe aici, dar la mine nu se poate stabili.Aiurea cu sindromul asta, e asa de diferit la fiecare in parte, la unele persoane mai grav, la altele mai usor. Un medic ginecolog care a fost primul care m-a diagnosticat corect a zis asa, atunci cand l-am intrebat daca pot ramane insarcinata :'' sunt femei care raman pe cale naturala, sunt femei care raman cu ajutorul tratamentelor, sunt femei care raman cu fiv si sunt femei care nu raman deloc''. M-a bulversat raspunsul lui atunci, dar cum colega mea a ramas insarcinata desi aparent are mai multe probleme hormonale decat mine, m-a facut sa inteleg ca asa este si pana la urma nici doctorii nu detin adevarul suprem. Totul este sa nu ne pierdem speranta si sa credem ca vom reusi intr-un final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna Anuika.

Si eu am SOP si tiroidita (autoimuna) dar tin TSH-ul sub control cu euthyrox (50).
Acelasi lucru mi l-au zis si mie mai multi medici. Ca unele femei cu aceste probleme raman insarcinate spontan, altele cu tratament si altele deloc. Sa speram ca noi vomn fi norocoase.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna dimineata fetele,

Am intrat sa va daruiesc un martisorsi sa va urez o primavara plina se flori ,soare si multe martisoare pozitive.


in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput