PCOS (18)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

ink@... ma gandesc ca s-a referit la Glucophage sau Siofor, care tot Metformin sunt, la baza.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omiduta7477 spune:

Dragele mele,

Va urmaresc de ceva vreme si sufar alaturi de voi pentru ca si eu la randul meu am probleme in a concepe un bebe. Ma doare sufletul sa vad cate femei isi doresc o minune in viata lor si........nu se intampla. Dar eu zic sa fim optimiste si sa mergem pana la capat.
Am 33 de ani si nicio sarcina. De an ide zile umblu prin docotori (probabil nu l-am gasit pe cel potrivit), dar de abia in luna aprilie-mai ultimul medic la care am fost si mi-a facut niste investigatii mai ample a pus diagnosticul corect de SOP. Pe scurt povestea mea, menstruatie am o data pe an si daca e si aceea, multi medici spun imediat, aaa, o simpla dereglare hormonala fara investigatii, analize, etc, doar control ginecologic, PAP si gata. Intr-un final am ajuns totusi la un medic care mi-a recomadat AC doar pentru 3 luni dupa care cica sa ne punem pe treaba pentru bebe. Problema mea e urmatoarea: am terminat cele 3 luni de AC a venit menstruatia dupa pastile dar la o saptamana cand practc ar fi trebuit sa fie ovulatie, a venit iar menstruatia. Deci practic de 2 ori intr-o luna. Adica pe 1 septembrie si apoi iar pe 13 septembrie. Sunt confuza pentru faptul ca nu sti uce se intampa luna viitoare stopand AC va mai veni menstra, natural? Poate voi stiti, cele care ati trecut la fel ca si mine prin fel si fel de stari, de situatii, de incercari. Un sfat din partea voastra inseamna ENORM pentru mine. Bafta multa si sanatate va urez din tot sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

Citat:
citat din mesajul lui omiduta7477

Dragele mele,

Va urmaresc de ceva vreme si sufar alaturi de voi pentru ca si eu la randul meu am probleme in a concepe un bebe. Ma doare sufletul sa vad cate femei isi doresc o minune in viata lor si........nu se intampla. Dar eu zic sa fim optimiste si sa mergem pana la capat.
Am 33 de ani si nicio sarcina. De an ide zile umblu prin docotori (probabil nu l-am gasit pe cel potrivit), dar de abia in luna aprilie-mai ultimul medic la care am fost si mi-a facut niste investigatii mai ample a pus diagnosticul corect de SOP. Pe scurt povestea mea, menstruatie am o data pe an si daca e si aceea, multi medici spun imediat, aaa, o simpla dereglare hormonala fara investigatii, analize, etc, doar control ginecologic, PAP si gata. Intr-un final am ajuns totusi la un medic care mi-a recomadat AC doar pentru 3 luni dupa care cica sa ne punem pe treaba pentru bebe. Problema mea e urmatoarea: am terminat cele 3 luni de AC a venit menstruatia dupa pastile dar la o saptamana cand practc ar fi trebuit sa fie ovulatie, a venit iar menstruatia. Deci practic de 2 ori intr-o luna. Adica pe 1 septembrie si apoi iar pe 13 septembrie. Sunt confuza pentru faptul ca nu sti uce se intampa luna viitoare stopand AC va mai veni menstra, natural? Poate voi stiti, cele care ati trecut la fel ca si mine prin fel si fel de stari, de situatii, de incercari. Un sfat din partea voastra inseamna ENORM pentru mine. Bafta multa si sanatate va urez din tot sufletul.


omiduta, bine ai venit! sper sa "pleci" repede de-aici, dandu-ne o veste maaare! din pacate, nu te pot sfatui in legatura cu problema ta, neavand cunostintele necesare, insa poate te pot ajuta fetele..
eu ti-as spune :"mergi la medic!", dar cred ca esti satula de sfaturi de-astea...
iti doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

Salutare gagici!
Draga omiduta7477imi pare rau ca ai primit un asemenea diagnostic, iar menstra la un an de zile inseamna ca timp de un an de zile nu ai ovulatie, adica ca iti este un pic mai greu de a concepe un bebe.
Nici AC nu sunt o solutie, iti spun din experienta, am luat 7 ani, in care mi-a stopat simptomele SOP, dar cand am inceput lupta pt bebe am constatat ca nu s-a intamplat nimic pozitiv in tot acest timp.
Sangerarile intre menstruatii se pare ca sunt de la lipsa de progesteron, specifica SOP.
Cel mai bun sfat este sa mergi la un endocrinolog, specializat pe endocrinologie reproductiva, care stie cum sa abordeze aceast sindrom, adica sa-ti dea sa faci niste analize, si apoi sa-ti dea tratament!
Si inca un sfat fugi de doctorii care iti dau tratamente fara sa-ti dea un set de analize inainte! Si pentru viitor sa nu faci tratamente pt stimulare ovariana fara monitorizare ecografica!
Daca mai ai intrebari te rog nu ezita!

Draga ink@
Spunea doamna doctor ca exista un medicament mai bun pt PCOS decat metforminul? Interesant...

Pup pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

omiduta7477, bine ai venit. Am avut si eu mai mult de o menstra in decursul unei luni dupa care iar lipsa multa vreme. Ai nevoie de un medic bun care sa iti repete analizele si sa iti urmareasca evolutia. Cand il gasesti (daca cel de acum nu inspira incredere) intreaba-l de Metformin, poate te va ajuta acest medicament. Pentru a induce menstruatia la timp ti se va recomanda probabil Duphaston in zilele 14-25 dar trebuie sa stii ca femeile cu PCOS nu au ovulatie in ziua 14. Unele nu au deloc (decat cu medicatie de stimulare ovariana) altele au uneori da si alteori ba dar slabe sanse sa ovuleze in ziua 14.
Uite 4 link-uri utile:

http://tl-ph.facebook.com/note.php?note_id=138980109448050

www.anticonceptionale.ro/stiri-sanatate/42-stiri-sanatate/271-sindromul-ovarelor-polichistice-sopc.html#" target="_blank">http://www.anticonceptionale.ro/stiri-sanatate/42-stiri-sanatate/271-sindromul-ovarelor-polichistice-sopc.html#

www.romedic.ro/clomid-sau-serophene-clomifen-citrat--0P798" target="_blank">http://www.romedic.ro/clomid-sau-serophene-clomifen-citrat--0P798

www.contraboli.ro/insuficienta-de-faza-luteala/" target="_blank">http://www.contraboli.ro/insuficienta-de-faza-luteala/

Succes!

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

buna elly me.sint un pic off topic,dar ma intereseaza dieta ta.vad ca ai slabit destul in timp record.daca nu te superi,poti sami dai un PM si sami zici ce dieta ai tinut.si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui dananagi

buna elly me.sint un pic off topic,dar ma intereseaza dieta ta.vad ca ai slabit destul in timp record.daca nu te superi,poti sami dai un PM si sami zici ce dieta ai tinut.si multa sanatate


Eu zic ca nu esti deloc off-topic. Lupta cu greutatea face parte din lupta cu PCOS. Este chiar o parte foarte importanta si o lupta greu de dus pt noi.
Daca nu-i nimic de nespus pe forum, eu as propune ca persoanele care au reusite in acest domeniu sa imparta cu noi toate, micile lectii, trucuri, observatii, intr-un cuvant experienta acumulata in lupta cu kg. Adevarul este ca exista multe diete, dar tocmai particulariatile si problemele date de PCOS fac ca dietele sa nu functioneze sau sa functioneze altfel la noi. Deci, eu una, as fi incantata sa invat din experientele si reusitele colegelor de suferinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

buna.gudinde,multumesc pt sustinere.am acumulat kg dupa doua pierderi de sarcina.doua sarcini in 6 luni.despre PCOS nu stiu prea multe.eu abia acum am inceput sa investighez(controale,teste,etc)si am 1,63 si 79 kg.in ianuarie,dupa a doua pierdere am avut 85 kg.am tinut dieta,dar am pierdut doar 6 kg.si acum ma pregatesc pt urmatorul bebe si daca acum am 79 kg,dupa vreo 7-8 luni sint cit un elefant.si elle a slabit mult in timp record.inca astept raspuns de la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare fetele

Dananagi - sa stii ca nu ma supar pt ca nu am de ce - te pot ajuta cu cea mai mare placere cu regim-ul de slabil. Se numeste dieta Rina.
Chiar exista un topic aici pe forum unde fetele tin acest regim - eu de sambata m-am apucat din nou de regim si ma ajuta ff mult acest forum: Discutam despre: "Dieta RINA (12)" http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=7

Poti intra - sunt acolo fete care tin regim-ul (si eu activez acolo - de azi).

Daca imi dai adresa ta de e-mail ti-o pot trimite cu cea mai mare placere- sper sa ti se si potriveasca (sunt 2 carti- initiere si mentinere in care iti da exemple ce sa maanci zi de zi). Mie mi s-a "potrivit" - nu m-am mai ingrasat dupa ce am slabit 12 kg.
Insa eu nu m-am ghidat dupa retetele de acolo.

Eu am incercat o groaza de diete si slabeam 3kg si ma ingrasam 5

Pe scurt este ff simpla: trebuie sa mananci putin cam disociat- nu se amesteca alimentele.

- in fiecare zi - in fiecare dimineata - se mananca pana la ora 14.00 (eu pana la 12.00) doar fructe iar dupa aceea: 1 zi Proteine, 1 zi Amidon, 1 zi Carbohidrati si o zi vitamine- apoi se repeta zilele timp de 3 luni.

PROTEINE
- piept de pui, somon, vita, salam, carnaciori, pulpe de pui, pastrav, cotlet de porc, hamburger de pui, conserva ton, scoici, ciocanele pui, conserva sardele, coaste slabe de porc, curcan
- vinete, rosii, usturoi, conopida, varza verde si rosie, praz, andive, broccoli, varza de bruxelles, morcovi, castravete, ardei gras, masline, gulie, dovlecei, telina, spanac, hrean, sfecla, castraveti murati, rucolla, ridichi rosii
- oregano, rozmarin, patrunjel frunze, ulei masline, mustar, ghimbir, sare, piper
- branza degresata, parmezan, branza feta, iaurt dietetic, mozzarella

AMIDONURI
- varza acra, ceapa, cartofi, porumb boabe, usturoi, rosii, morcovi, ardei, ciuperci, mazare, praz, conopida, broccoli, fasole verde, castraveti murati, telina, frunze papadie, varza create, dovlecei, vinete, ardei iuti
- boia, pasta rosii, chimen, dafin, piper, nucsoara, maghiran, sofran, pudra de chilli, germeni(nu zice de care), sos tabasco, patrunjel verde, tarhon
- soia, orez, linte, fasole uscata, fulgi de soia, naut, mei, migdale

CARBOHIDRATI
- faina alba, faina integrala, faina de hrisca, faina de porumb, spaghete, lasagna, cus-cus, foietaj, paste integrale, taitei, graham, paste cu spanac, tortilla
- drojdie, sare, zahar, ulei, masline, sos pesto, menta, zeama lamaie, praf de copt
- rosii, ciuperci, ceapa, usturoi, patrunjel verde, morcovi, capere, vinete, sparanghel, nuci
- marmelada dietetica
- se mananca prajiturele, ciocolata neagra ....

VITAMINE- doar fructe si legume crude


Gudinde




Elly

Astept, astept si iar astept ......
Rina: 13.02 (77kg)...22.02 (75kg)...01.03 (74kg)...08.03(72.5kg)...15.03(70kg)...05.04(71kg)...12.04(69kg)...26.04(67kg)...03.04(65kg)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

fetelor, cand ne-ntorceam de la pitesti, am vazut foarte multe berze pe care le-am amenintat ca le fac la rotisor daca nu trec si pe la noi...
sa vedem ce va fi luna asta si la noi...

Mergi la inceput