PCOS (18)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare fetelor- eu va citesc din umbra- nu prea am timp sa intru.
Vad ca sunt- in continuare pe prima pg- insa voi ramane in continuare la aspirante.

In curand voi face 30 ani- ma chinui de vreo 5 ani- cateva inseminari cu tutunaru si dr. cocei- nereusite.

Se pare ca Metforminul nu da rezultate la toate- dar in final vom reusi.

Si eu ma pregatesc sufleteste pt fiv dar nu m-am hot. unde.
Pana luna trecuta am fost la cocei & marinescu si vroiam sa fac cu ei fiv- dar acum nu stiu ce sa mai fac (as vrea sa merg in alta parte - dar nu ma lasa sufletul - as continua cu ei, mi se par ok).

Eu nu am mai luat metformin de ceva timp- pt ca nu ma simt bine de la el.
-imi vin cm la ~35 zile (mai ales in lunile cand fac stimulare cu puregon 100 ui/zi).

Am fost la dr.neamtu si la dr.magda bajenaru care mi-au recomandat acelasi tratament...
De sapt viitoare ma voi apuca iar de cura de slabire- as vrea sa mai slabesc 10 kg (sa ajung la 55kg- am 1.65) si sper sa reusesc.
Voi reincepe metforminul si poate ca se va-ntampla minunea candva ..

Emilia, redramy, Gudinde, alina - mult succes si sa vi se-ndeplineasca visul cat mai repede



Elly

Astept, astept si iar astept ......
Rina: 13.02 (77kg)...22.02 (75kg)...01.03 (74kg)...08.03(72.5kg)...15.03(70kg)...05.04(71kg)...12.04(69kg)...26.04(67kg)...03.04(65kg)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Redramy, felicitari pt aniversarea casatoriei! Nu iti pierde speranta! Vei reusi pana la urma. Mama la 33 m-a facut pe mine, dupa multe tratamente (ea nu avea PCOS ci altceva si nu exista tehnica de acum pe vremea aceea).



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

emilia.m, multumesc de sustinere si felicitari!
Sper sa reusim toate cat mai curand!
elly_me succes cu dieta!
toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

redramy stiu ca nu reprezinta o consolare, dar sa sti ca unele suntem mai batrane.
Esti inca o femeie tanara, cu optiuni, cu planuri si cu ajutor de Sus si optimism ai sa vezi ca planurile vor deveni realitate.

elly_me multumesc pentru urari.
Eu incerc sa-mi tin visele in sfera realizabilului avand in vedere ultimele mele analize, incerc sa ma bucur de viata si sa-mi tin PCOS-ul sub control. Doamne ajuta sa-mi reuseasca asta si dupa aceea mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Emilia.m eu am platit pt. IAS la Medsana 1800 ron si la Giulesti 200 ron fara tratament (care la IAS e destul de ieftin).
La FIV am platit la Giulesti 1400 euro, pt. a 2-a incercare ei fac reducere de 300 euro iar pt. a 3-a si urmatoarele fac reducere de 600 de euro.
In ceea ce priveste tratamentul,difera de la o persoana la alta,in functie de rezerva ovariana,intre 1000 si 3000 de euro.
Eu am avut noroc si am platit aproximativ 1000 euro,pt injectiile si de inhibare si de stimulare.
In plus iti vor da un set minim de analize pt. tine si sot care mai costa si ala aproape 400-500 euro.....asa ca ar fi bine sa te pregatesti de cel putin 3000 daca vrei sa te indrepti catre FIV.
Plus ca in spitalele de stat se poarta halatele cu buzunare mari....si te mai costa ceva sa mai cotizezi consistent si acolo,ceea ce eu m-am hotarat sa nu mai fac ....din principiu.
Elly_me multumesc de urari,la fel va doresc si eu tuturor sa va indepliniti visele oricare ar fi ele.


Alina in asteptarea unei minuni de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ma gandesc cumva cu groaza si la faptul ca am implinit in mai 27 ani, ma voi casatori la 28 si jumatate si abia dupa aceea voi incepe tratamente serioase si incercari ca la carte. Mi se pare ca orice zi care trece asa e cumva pierduta... Cred ca o sa incep incercarile serioase inainte de nunta cu vreo 4 luni, adica in iulie 2011, mai ales ca nu o sa imi dea medicul liber sa fac stimulari inainte de a incerca cateva luni fara stimulari.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ink@ spune:

Fetelor a fost alarma falsa. A venit dar cu intarziere. Eu zic sa fim optimiste si sa ne consideram norocoase ca traim in zilele astea, in care s au descoperit numeroase tratamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

astazi s-au hotarat uratii sa ma viziteze... deci.. e prima "dezamagire"(numa' teoretic, ca practic nu-s deloc trista, deocamdata), sa zic asa, dar sunt si bucuroasa pentru ca nu mi-a intarziat, sa stau cu "griji"... acum iar mi-a venit la 28 de zile... hmmm.. isi cam face de cap CM-ul asta! si imi propusesem sa merg sapt. asta la medic, imi facusem si programare(pt echo si analize)...
sanatate multa va doresc tuturor! va pup, fetelor!

ps: sa veniti toate cu II (2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

se pare ca si la mine se apropie menstruatia, desi ultimele 2 mi-au venit la 34 de zile iar acum sunt in ziua 27. Ieri am avut o scurgere maronie si am crezut ca vine .. azi la fel dar inca nu a venit.. pana la urma accept si dezamagirea asta , dar macar sa fie menstruatie cum trebuie , pt ca in mai am avut la fel doar niste scurgeri vreo 5 zile , in loc de menstra..... Asta e, inca o luna care trece degeaba..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ink@ spune:

fetelor, m-am uitat la emisiunea de pe antena2 traieste sanatos si era invitata dr gabriela cotarcea si la un moment dat a dat un raspuns despre metformin si a zis ca exista un medicament mult mai bun decat el, dar bineinteles ca nu a spus numele, ca sa nu fie reclama. oare la ce medicament s a referit?

Mergi la inceput