Pepenasi de iulie-august 2008 (181)

Pepenasi de iulie-august 2008 (181) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161, 162, 163,
164, 165, 166, 167, 168,
169, 170, 171,172, 173, 174,
175, 176, 177, 178, 179, 180

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Poezici de 1 anisor...incep aici
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Aprilie :

1-Mariana_1976, 4-alexa_teo,5-Eduard (mobriq), 6-lcazangiu, 7-Ania (clabur), 8-a.cicel, 9-Anilansa, 10-MIKYCRIS, 11-andrey2008, 16-Sibylle, flo1980, 25-Gabriela82, 26-the_andreea, 30-rontzy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Bine v-am gasit la un nou capitol!


Vicky serios abia astept clipa aia mai ales ca Ari de mica a fost mofturoasa si ne-am luptat cu mancarea mereu abia de am convins-o sa manance lunch asa ca na doi plus Ami care acuma face mofturi ca e intre nu vrea nici de la noi nici de bb si eu imi vine sa arunc bucataria in aer cateodata.
Noroc ca Ari de vreo sapt, sper sa nu ma trezesc ca imi dau cu stg in dr acuma, a inceput sa manance mai bine mananca si legume care e mare minune da pana acuma de 3 ani jumate ne-am "batut" la cap mancare.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Acuma apropo de mofturi,tocmai m-a enervat si pe mine infanta,ca am facut ieri un spanac sa mori nu alta de bun(cel putin asa zice husbandu),si ea nu a vrut sa pape nici ieri,nici azi ,si doar nu e prima data cand fac,si tot timpul i-a placut .Si chiar nu am nici un chef sa gatesc altceva,ca satula fiind de fierturi,mi-e destul de greu uneori sa stau cu nasul in oala cu bunatati fara sa bag si manutele
Aaa si nici Timi nu prea vorbeste.Putine cuvinte.

Ps,ca uitasem.Azi la pranz i-am facut paste cu branza,nici aia nu a vrut sa mance .Any ideeas cu ce as putea s-o hranesc?

_

Iza mamica mandra de Timea (28.06.2008)

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Kimmy, sa stii ca isi mai schimba si ei gusturile, preferintele. Uite, Aida de ex era mare mancatoare de iaurturi si branzici; ei, de la un timp sa nu le mai vada! Si nu numai ca nu mai e fun, dar nici nu vrea sa mai puna gura pe asa ceva.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Kimmy aer? (glumesc ) astepti sa i se faca foame? Mai si Ami e cam in greva cum a zis nu vrea nici nici si cand papa ia trei guri si gata nui mai trebe de unde manca mai binisor, da na cum ea nu are decat 8 dinti si o masea care abia a iesit pp ca mai apare vreuna de aia nu are pofta de papa, bea lapte bea apa papa trei guri si alea fugarind-o cu lingura prin jurul mesei si basta.
Deci breathe si calma ca o sa le treaca, din toata nebunia cu Ari si stresul meu ca nu mananca copilul am invatat ca daca vor cer, normal le oferi daca nu vor o sa ceara cand le e foame, alta solutie nu prea e.
Didi si le schimba mereu, Ari nu punea gura pe legume fresh si gatite trebuiau ascunse si acuma deodata s-a trzit ca adora rosiile si ii place salata de numa, deci suprises keep on coming. Nici ele nu se omoara cu iaurturile in ultima vreme eu le tot rotesc in fct de mofturile lor.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

a mea cred ca a mancat azi la gradi tartine aurite ca acasa nu a vrut nici pranzul nici gustarea de dupa nani. faza e ca eu is cu capu si mi-e greu sa o las asa pe principiul ca o sa ceara cand i s-o face foame. eu is hipoglicemica si incerc sa fiu tot timpul pe faza cand imi scade sub 60 si ma ia cu ameteala. si ma gandesc...lor daca le scade glicemia stiu ce au de facut?

-----

Mami de + 16 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Mai3 nu stiu cum e cu glicemia lor, da eu mereu le ofer si le las la indemana fructe, paine, biscuiti, in cazurile cand nu mananca, le ofer si le zic is acolo daca vreti sa papati si pana acuma nu a lesinat nici una si nu a ametit in cel mai rau caz daca mancare nu si nu lapte ca ala nu il refuza niciodata sau cereale cu lapte gen oats care iese cremos asa si nu tre sa mestece tare mult la ele da tin la stomacel. De ex Amira daca refuza papa uneori merge in bucatarie si cere banana sau mar, adik imi arata si zice nana sau apel, adik apple da suna mai degraba a apel, sau cate ceva de rontait, da na eu nu am patit nimic cu ele de la nemancat, mai degraba se indarjesc daca insist cu papa si se enerveaza decat daca le las.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Acum am inteles, pun mana si fac alt album cu pozici noi.Multumesc fetili!!!Flo am ras cu lacrimi aici, da cam asa e ca un cozonac la dospit, numai ca unul grasan
Eu sunt azi mai vesela ca fiica mea a bagat o farfurioara plina cu pastai verzi si pulpitza la gratar, si dimineatza 2 ouasoare fierte cu un castron de iaurt.Asta dupa ce de la Paste nu punea botul pe nik, numai pe branza si stiksuri.Asa ca eu zic ca au perioade.Nici pe mine nu ma lasa inima sa o las nemancata dar fac si crize de nervi cand gatesc zilnic 3-4 feluri pentru ea si ea nici nu are curiozitatea sa guste

29+RIANA
MAMI de CLARA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

rontaituri are si a mea la indemana, da. de astea uitasem insa lapte? neeee

-----

Mami de + 16 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Mai3 sincer ti-am zis eu nu am auzit de toddler care sa lesine sau sa ajunga spitalizat ca refuza mancarea. Sptalizare doar daca are si diaree si voma sau ceva si e deshidratat si letargic da in rest nu am auzit. Si faza cu oferitul meselor si daca le refuza pur si simplu o duci la bucatarie ii arati unde e si daca nu vrea asteapta masa urm nu am cules-o de pe net si nici de pe pereti ci de la health visitor care se ocupa cu nutritia si etc. E tare greu cand vezi ca nu mananca si ii faci nspe feluri si nici nu se atinge, eu cu Ari ma tot lupt de 3 ani si deja dar ce am invatat in timpul asta cu cat faci mai mult taraboi din faza cu mancarea si cu cat insisti mai mult cu atata se indarjesc mai tare si refuza tot.
Daca iti faci griji de glicemie si etc ce nu intrebi medicul ii zici ca tu asa patesti si daca poate si copilu sa pateasca asta ca na mancat la pranz si a ratat o gustare si in cel mai rau caz inteap-o si vezi exact ce si cum.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

multumesc feltelor ca ati sarit cu raspunsuri referitor la problema mea!
Eu am mers de buna voie si nesilita de nimeni la logoped. nu m-a trimis nimeni....Am pitici mari pe creier si am zis ca mai bine merg acum decat sa fie prea tarziu alta data...

haideti sa va zic. Sofia zice "mama" numai cand plange, cand are o suparare or ceva. Zice PA atunci cand isi ia ramas bun sau cand ne pregatim sa mergem afara... cand vrea mancare plescaie si foarte neclar se aude un "papa"
ATAT!
E in stare sa dialogheze cu noi numai cu " bi bi, bu, si-si, lili...etc."
NU arata cu degetul, nu arata ochii, nasul gura...nici pe ale ei, nici pe ale noastre
recunoaste oaia si ii zice beee, vaca si ii zice muuu
daca o intreb sa imi arate ea vaca, oaia... nu imi arata neam
Ne plimba toata ziua prin casa. ne apuca de mana si ne duce unde ii trebuie. daca vrea sa ma joc cu ea cu o jucarie anume, o ia si mi-o tranteste in mana sau imi ia mana si o duce spre jucarie....

Cand am zis eu ca imi lesina copilul de plans am cam exagerat. pt ca nu o las sa ajunga la faza asta.
Doctora mi-a zis sa o indemn sa zica in felul asta doar ca Sofia nu are rabdare deloc! daca a intins mana spre ceva si eu o intreb ce-i aia sau daca ma trage de mana si ii sugerez sa zica "hai" ca altfel nu ma misc dupa ea, ea repede se pune pe un plans isteric si incepe sa rastoarne totul in jur, arunca, tranteste, loveste...se razbuna.
Nu isi explica de ce pana acum le avea pe toate pe tava si acum brusc s-a produs o schimbare.

Flo, eu totusi sper sa vorbeasca mai repede ca pana la 4 ani o s-o iau razna de tot!

Sun, nu m-am suparat pe tine deloc, nu m-am suparat pe nici o fata. Poate aveti dreptate,trebuie sa o mai vada si alt medic.

Nu mai stiu care zicea ca nu se fac exercitii de logopedie la varsta asta. pai nici nu facem exercitii....
Mi-a zis doar sa incerc sa o invat sa sufle sa zica u, e , i , a, ooo... Ca ea numai aaaaa stie sa zica... Astea ajutand-o sa isi dezvolte muschii maxilarilor.
Mi-a recomandat cu tarie sa o duc la gradinita. ca poate se ia cu alti copilasi si evolueaza mai rapid. asa ca ma bate gandul serios sa o duc cel tarziu peste o luna.

Sib, a terapie Aba im isuna si mie, mai ales ca tanti logopeda asta face terapie si cu copii SD sau autisti. Oricum am niste temeri undeva in adanc si ma tem sa le zic pe nume ca nu cumva sa fie adevarate.... sunt in butoi rau de tot.... Am avut de gand sa merg la psihoterapeut dar mi-a fost frica si am ales sa fac primul pas la logoped.

Miercuri merg la pediatra sa ii zic of-ul...sa vad ce ma sfatuieste...

multumesc la toate ca mi-ati sarit in ajutor

----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput