Pepenasi de iulie - august 2008 (173)

Pepenasi de iulie - august 2008 (173) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161, 162, 163,
164, 165, 166, 167, 168,
169, 170, 171,172

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Poezici de 1 anisor...incep aici
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Februarie :

4-punca1976, 5-monysorescu, Anna (Biribu), Yvonne (iriss27), 7-Delia (MIKYCRIS), 8-danangie, 9-diarux, 14-syyylviuta, 16-mihamiha, 18-Christian (michellab), 21-ooka, 23-amalia1, George (flo1980)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Fetele din Bucuresti, care doriti aveti timp/chef sa mergeti la o discutie despre alimentatia bebelusilor/copiilor
"Cautam mamici cu COPII INTRE 4-18 LUNI,UTILIZATOARE sau nu DE FORMULA DE LAPTE URMATOARELE MARCI:NESTLE NAN;MILUPA MILUMIL;HUMANA,TOPFER LACTANA SAU ALTELE.DISCUTIILE SE VOR TINE IN PERIOADA:15-19/02/2010 DE LA ORELE 9.00-20.00(ORA LA ALEGERE).DISCUTIA VA DURA O ORA SI VETI PRIMI UN TICHET VALORIC IN VALOARE DE 50 RON"

Daca aveti chef dati-mi un Pm cu datele voastre si va suna cineva va da mai multe detalii si daca vreti mergeti


Ralu, mami de Remus Andrei (8 nov '09)Primul an de peripetii
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
Poze BUBU

"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna iubitele,

La multi ani Miha
si numai bine alaturi de copilasii tai cu nume frumoase!

Multumesc din suflet pentru urarile de sanatate...suportul vostru inseamna enorm! Prefer sa nu vorbesc despre asta, daca nu va suparati! Pur si simplu multumesc din inima pt cuvintele frumoase, sunt tot ce-mi trebuie! (Nevi esti o minunata, n-am nevoie decat de oameni zambitori in jur, atat!)

Multumesc mult si pentru raspunsul la intrebarea mea, vad ca nu exista un pattern ci fiecare e cum ii trebuie!:)

Vazut pozicile noi si iar am lesinat de drag: cat de mari, frumosi si plini de energie si imaginatie sunt pepenasii! Si am vazut-o si pe febletea mea zunea-zunea, tot o mananc eu!

Vio, cu parul nu cred sa fie vreo problema, poate ii cade cel de bebe. Daca esti ingrijorata sau are eczema ceva, mergi pana la medic s-o vada; cu carnita nici nu stiu sa te ajut pt ca eu am opusul (carnivora) dar daca mananca ou, verzituri, ficatei, peste isi cam ia pe toate planurile; la fel, daca mananca orez/paste/cereale cu lapte, iaurturi, lapte batut, branzica de tot felul nu cred ca e o buba ca nu bea lapte...e normal sa reactioneze asa o vreme! Iar la cura..nu Vio, lasa fata in pace, are aproape 18 luni deci nici vorba de dieta; poate doar sa-i scazi fainoasele si dulciurile, daca mananca asa ceva!

Miky mie imi pare ca Dilara arata bine in poze dar tu stii cel mai bine cum e, de fapt! Analize nu strica sa-i faci...acuma nici nu stiu ce sa zic, sunt f putini medici care nu recomanda vitaminele ca pe bomboane si daca drita voastra a fost reticenta, o sti ea ce zice! Sunt copii care mananca f putin dar asta este capacitatea lor...nu stiu; a mea e mare cu totul si la kg si la cm dar si mananca, nu te ajuta exemplul meu! Poti sa-i faci analize, daca vrei sa stai linistita! Iar fructele...cu grau, cu orez, cu iaurt sau asa, in manuta: banana, mar, para, etc

Nevi asa as veniiiiii....io pt tine si copii iar Tet ca sa fie pastila de fame. Dar am credinta ca apuc si ziua cand o sa te cunosc!

Ankule ce ma bucur pt vestile despre Capri! Mie mereu Ilincuta mi s-a parut perfect proportionata, f micuta si foooarte finuta! Dar nici nu are cu cine semana altfel, categoric! Succesuri nemasurate, doamna, in ultimele demersuri ce le ai de facut pe plaiurile noastre!

Dara ce face Denisa? Cum sunteti cu bulanelul intepat?

Pica ce proiect frumos ai in derulare! Tin pumnii sa iasa cum iti doresti si sa ai si banii necesari pentru asta! Despre comportamentul violent nu stiu ce sa-ti zic, a mea e opusul, ea si-o ia mereu (ceea ce nu ma da pe spate de placere dar...); singurul lucru mai altfel e ca are o putere de convingere a copiilor de speriat, ii aliniaza de la mic la mare ca un general; altfel e prea blanda chiar. Nu stiu, cred ca au si ei faze si atata timp cat ii explici lui Seb la fiecare "abatere" ca blablabla, o sa-si revina!

Felicitari fetelor pt sesiuni incheiate cu brio, pentru scoala de soferi si pentru toate realizarile voastre! Si sanatate multa tuturor pepenasilor, mamicilor, taticilor, bunicilor, tuturor celor dragi! (mooa, parca sunt la Oscar...asa m-am tampit in limbaj....)

Despre atmosfera...mie imi place cand ne pupam, cand ne contram, cand ne iubim, cand ne mai dam peste maini, cand suntem noi, prietene, atat de diferite, cu perceptii distincte asupra tuturor lucrurilor dar atat de aproape! Eu zic ca e bine sa ne spunem of-ul/rile si apoi sa mergem mai departe, ca intr-o mare casa a prieteniei, cum imi place mie sa numesc odiseea noastra! Uite, de la mine pentru voi toate, ca si eu v-am suparat si eu m-am suparat dar am revenit mereu...la cuib!



Pupinstain...ma intorc la umplut clatite cu fi'mea, ca tac-su vad ca are viteza la facut!


Mamica unui MIRACOL
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankuta_1982 spune:

Salut fetele!
Va pe toate fara discriminare!
Camy eu zic sa faci cum simti tu ca e mai bine, nimeni nu te poate obliga in vre-un fel, uite eu la a mea cand o alaptam a fost un chin sa nu-ti mai spun ce crize de plans facea dupa ce papa pana cand am pus o intrebare pediatrei la care m-a lasat cu ochii in soare si pana la urma am facut ce am simtit eu ca-i bine si bine ca am facut asa ca altfel riscam sa-mi moara copilul in brate, a facut soc anafilactic de la lapte dupa ce o intrebasem pe doctorita daca nu cumva s-ar putea sa aiba intoleranta la lactoza si ea mi-a raspuns sec NU e inposibil si uite ca are, a crescut copilul meu cu lapte de soia si nu are nimik!
Nu stiu daca m-am facut inteleasa ca ma chinui sa scriu cu picea in brate apasam amandoua deodata!
Sun pt mine esti un model desi nu te-am cunoscut te simpatizez la greu! pt tine!
Sunt putine persoane care nu ne uita si tot mereu isi aduc aminte de noi stiu ele care sunt le pup si pe ele Si va citesc in continuare cu mult interes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

LA MULTI ANI MIHA MIHA !!!sa ai parte de tot ce e mai bun in viata,alaturi de copilasii tai dragi!mi ar placea sa intri sa ne mai scrii,stiu ca anul trecut urarile facute de ziua ta te au mobilizat,poate se intampla si acum la fel


BUJO,sala se da in ziua in care ''ai bagat'' dosarul,iar la traseu am inteles ca te programeaza in aproximativ 2 saptamani.insa nu stiu daca ai citit noua legislatie,acum,pt a te apuca de orele de condus,tb sa faci dovada ca ai absolvit un curs de legislatie.bine,eu ma apucasem deja de condus,dar saptamana trecuta am dat examenul de legislatie,altfel nu primeam fisa pt a ma inscrie la examenul national.
ai inteles ceva?
cum te descurci cu parcarile?

SUN,multa sanatate iti doresc si eu!

DANA,am vazut pozele cu micuta cantareata,e bestiala,cum isi aseaza ea castile pe ureche ca sa auda mai bine!!!

ANKA,multa bafta !ce bine ca fetele stau si cu altcineva!ti ai scos alunitele?ca si eu am o gramada ,dupa prima sarcina m am umplut de prostii din astea mici...

KIMMY,asa si eu cu soacra,una calda,alta rece...ultima data m a enervat tare,ca de ziua lui cris[pe 3 ian],am invitat o la ziua lui si mi a zis ca n are bani de drum[sta in buc],dar ce m a enervat cel mai tare a fost ca nici macar ''la multi ani ''nu i a zis.insa pe 14 ianuarie,cand a fost ziua celuilat nepot[baiatul cumnatei] bineinteles ca a fost prezenta.de mos craciun la fel...inteleg,sa zic ca ai cu mine ce ai,dar astia nu s tot nepotii tai?

MAI3,cu dr,ce sa zic...,chiar daca mi recomanda fetele un dr bun,tb sa merg la el la cabinet,sa ma cunoasca mai bine pt a mi da nr de telefon,pt ca apoi sa l pot suna sa ma cheme la spital...dr asta a mea cu care am nascut,chiar daca e ea mai ciudata,daca o sun cu o zi inainte ma cheama la spital a doua zi si cand ajung o sun si nu ma lasa sa astept f mult.pai am o prietena care e gravi in 38 de saptamani si se duce la un dr de la polizu[la cabinetul lui].si acum a chemat o in spital sa i faca cultura de col si analize si a stat in spital de la ora 9 pana la 16...,ca dr ba era intr o operatie,ba avea treaba...si n a gasit timp sa si dea cu subsemnatul pe foia de internare[ca a tb sa i faca pt analize]...
intelegi ce vreau sa spun?oricum,multi pt intentie...
distractie placuta in calatorie!sfaturi nu ti pot da,ca eu nu i am lasat pe cei mici cu altcineva,doar pe cris cat am fost in spital si se instrainase f tare de mine,dar el era mai mare.

CRISTINA 26,ce mai faci/ca mi e dor de tine

bineinteles ca nu mi s a vindecat rana de la burta,ba chiar s a marit ca s au tot suit piticii pe burta mea sa faca ''dii,dii''si n am putut sa i refuz,drept urmare mi s a mai marit 1 cm.dar si luna asta zic ''pas''ca n am bani de operatie.

revin ca a facut caca codi si ma musca ca nu l bag in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Salutare!
mikycris mie imi place mult sa predau si am noroc de elevi cumintei..Ralu are 11kg,am cantarit-o azi special.Are momente cand mananca mult si momente cand nu mananca mai deloc...
SUN pofta buna la clatite!Maine daca am timp fac si eu.
Eu am noroc ca stau cu parintii mei in bloc si o las foarte des pe Ralu la ei.Nu cred ca as putea sa-mi rezolv multe treburi daca nu as avea parte de ajutorul parintilor mei.Cand sunt cu Ralu nu pot face curatenie,nu pot calca....abia,abia gatesc cate ceva.Eu am si copil turbo-diesel cum o scap o secunda din ochi cum face cate o boacana.
O seara placuta va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Mona esti sigura ca "sala" de care zici tu nu e pretestarea care trebuie sa apara la dosar? Adik ai dat testul la scoala de soferi sau la politie? Eu stiam ca totusi teoria si traseul se dau in aceeasi zi, dar il intreb maine pe instructor ca am conducere. Nu am apucat inca sa fac parcari ca abia am avut o sedinta de conducere, insa sapt trecuta am facut teorie. Eu zic ca ma descurc la legislatie.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

bujo,nu e sala care se da la politie,aceea o dau cand termin orele de condus.insa la noi examenul la scoala a fost pe bune,cu examen in toata regula.vreau sa spun ca sunt o gramada care au terminat scoala de soferi de nu stiu cate luni si nu si pot depune dosarul pt ca nu au luat legislatia la scoala.

si eu ziceam ca ma pricep la legislatie,mai ales ca am fost candva sefa patrulelor de circulatie pe scoala si am participat la tot felul de concursuri,dar frate,asta cu prioritatea ma omoara....

cum ti s a parut prima ora?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Miky, ai uitat sa mentionezi si laptele matern!
Vlad seamana cu Dilara dupa povestirile tale, insa analizele la singe au iesit mai mult decit bune .


Flo.\, te rog sa-mi spui si mie la ce virsta ai depistat giardia si cum i-ai tratat.La noi e plin in zona din cauza apei si avind si copil mai mare nu am reusit sa-i evit.Probabil acesta e si motivul pentru care maninca destul de prost.



Ina, mami de doi baieti minunati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Nevi de-asta mi-esti, clatiteeeee???? hai ca-ti zimbim frumu toti din casa De vazut, pai in curind voi fi si un pic mai aproape si n-ai nici o scuza....

Pica despre bataie: a mea copila a avut/are tendinte din astea contondente, dar numai cu frasu, e exclusiv pt el "masajul" cind nu-i convine ei ceva. bine ca acuma a invatat si el si da sau o trage de par dar asa-i in tenis si nu ma agit prea tare. de corectat, eu i-am tot zis, si acum si lui, nu lovi! ton ferm, dar nu amenintator, si nici nu trebuie ei sa simta ca e asa un big deal ca atunci mai rau fac. oricum baietii au mult mai multa agresivitate inascuta, din observatiile mele. tony are joaca lui de seara cu tasu cind vrea efectiv sa se lupte, sa se zbata acolo, e treaba lor ce fac atita timp cit mi-l da inapoi intact.

Ana Maria ce sa iti spun, ca stii si tu. eu radiografii nu as face ca nu arata nimic (la virsta ta in special). daca durerea e nasoala si persista, un RMN ar fi indicat, sa vezi daca nu e deplasat vreun disc, daca comprima vreun nerv etc. daca e mai bine cind incepi sa te misti e clar ca tine de stabilitatea coloanei, si cea mai buna solutie ar fi niste exercitii de intarirea musculaturii. am pe undeva unele, sa vad pe unde or fi salvate si ti le trimit.

Miky si mie mi s-a parut din poze ca fata arata f bine. aici ne zice pediatra de fiecare data, cind ma pling eu, ca si daca mi se pare ca o perioada maninca numai aer sa-i las in pace.

apropo, azi fuseram si noi la vaccinat, a incasat 3 intepaturi saracul, a fost destul de brav, s-a smiorcait doar un pic. si mi l-a masurat, ceea ce nu s-a mai intimplat de mult: avem (observati pluralul ) 87 cm, 11.5 kile. e bine dar arata ca un tintar dezbracat, asta e... mie imi plac aia bufleii dar asa cum e, e al meu


Mami de doi mici

"If you believe everything that you read, better not read"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Sara buna,

Am pus pozici noi asa cum am promis. Si ma retrag la somn ca nu se stie ce are madam ista mica in plan la noapte Asa ca Birule iesti schimbu' 3? Ca ma plictisesc noaptea singura pe net

Somn usor!

Mergi la inceput