Pepenasi de iulie - august 2008 (172)

Pepenasi de iulie - august 2008 (172) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161, 162, 163,
164, 165, 166, 167, 168,
169, 170, 171

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Poezici de 1 anisor...incep aici
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Februarie :

4-punca1976, 5-monysorescu, Anna (Biribu), Yvonne (iriss27), 7-Delia (MIKYCRIS), 8-danangie, 9-diarux, 14-syyylviuta, 16-mihamiha, 18-Christian (michellab), 21-ooka, 23-amalia1, George (flo1980)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Linkul spre capitolul asta duce tot la capitolul trecut.

Cu piciorul copilului. Noua ne-a zis ortopedul sa mearga cat mai mult in picioarele goale. De Eliza vorbesc. Ea intorcea ambele labute inspre interior. Apoi a inceput sa tina labutele drepte (pe la 3 ani), dar nu intoarse spre exterior. Iar apoi a inceput sa calce pe calcai in exterior, uneori se si impiedica.
Si ne-a zis ca nu e cazul de ghete ortopedice, insa e bine sa mearga cat mai mult desculta.
De regula se corecteaza in timp, iar daca e platfus, ortopedul vede.

Talciocul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Bai deci broblema la capu' meu au ba,... eu ma duc si ma inpusc though!

Iar suna maica-mea, iar o intreaba pe Eliza despre ce si cum vorbeste Erika (pentru ca asa face, o ia prin invaluire daca cu mine n-are succes...). Dupa care o mai intreaba ceva, Eliza zice ca nu stie si imi da mie receptorul.
Si ma intreaba maica-mea de puzzle-urile alea de lemn, cu animale, pe care Eliza le aseza complet pe la 1 an si 3 luni. Ma intreaba daca Erika le rezolva I-am zis ca pe Erika nu au interesat-o, ca au interesat-o mereu jucariile Elizei si nu cele de bebelusi.
Se resemneaza si zice "bine pa".
Deci inca o bila neagra. Nus timulez copilul sa bage chestii in trestii Ca a mea pune bani in pusculita de exemplu, sua piese de joc in cutii, te ajuta sa strangi, inchide sertare si usi, nu ii place sa ramana deschise.
Insa nu ti-ar baga niciodata forme in forme, pentru ca NU II PLACE!! In schimb se plimba cu Belle si cu Ariel dupa ea, si le piaptana
Deci ma impusc

Whatever, revenind.
Am cerut la cretinatatea de firma unde lucram, o adeverinta cu contul de se varsa CAS-ul, ca sa ma duc joia viitoare la hospedal sa imi cauterizeze neshte papiloame. Si cica nu pot sa imi dea, ca sa ma duc la primarie.
Ca ei nu platesc pentru mine, si ca daca vreau, imi dau ei adevreinta ca sunt in CIC. Si sa cer la primarie cu plata contributiilor
Bai deci e incredibil!
Eu ce naiba fac in situatia asta? Sa iau de la barbatu-miu de la serviciu?>??

Ca va dati seama ca nici nu imi trece prin cap sa ma duc la primarie, ca daca as pati ca Iriss cu administratia financiara, m-as considera norocoasa, dar eu pun pariu ca nu voi rezolva nimic, nici macar dupa ce as declara ca ii impusc!

Deci unde e rupt filmul?? Eu sunt asigurata. Sunt asigurata pentru ca am contract de munca. Ok, momentan sunt in CIC. Si ok, nu vireaza ei luna de luna niste bani. Dar mie nu mi s-a cerut dovada banilor, ci dovada ca sunt asigurat

Mi-e o sila de toate astea de mor!!!
Sun la spital sa aflu ce mama naibii pot prezenta in cazul asta, ca ma pun naibii aia sa platesc spitalizarea si operatia! Si papiloamele, vax albina, costa putin, dar la smecheria aia de pe peloapa cica imi va face biopsie, ori asta deja e altceva...

Talciocul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Eu la "platfus" nu m-am gandit inca,ea duce varful piciorului,al talpii spre interior..nu stiu cum sa explic mai bine.Moni pai asa am observat eu la incaltarile astea de iarna.Astept primavara sa-i pun ghetute mai usoare si apoi vizitez si un medic.
Anka eu sunt plinaaaaaa de "papiloame" din astea pe gat cele mai muuulte, da plinaaa,arat ca un curcan, de la sarcina mi s-au urcat si in cap..sa-mi povestesti si mie dupa... procedura.Iar cu mama ce sa-ti zic, am si eu unaaaa care are o singura problema in viatza,ce mananca copilul ca nu-i dau "de toate",ca ii este pofta ca etc...
Tecky cred ca mazare am sa fac si eu sapt asta,mi-ai dat o idee,nu am mai facut demuuult

20+& CLARA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Eu vorbesc ATAT de rar cu maica-mea... efectiv din an in paste! Ea pe Aida n-a mai vazut-o de asta vara, si tot de atunci cred ca am vb cu ea de max 2 ori, deci nici vorba sa stie ce progrese a mai facut sau nu Aida, daramite sa imi reproseze ceva. Mai des vorbesc cu taica-meu pe mess . Ei, parintii mei sunt mai altfel, poate ca vi se par exagerati din ce spun eu aici, dar asa sunt ei. Genul de oameni care se bazeaza mai putin pe comunicatie, dar cand e nevoie de ceva sunt acolo. Ei ne tot intreaba cand ne mai ducem pe la ei, dar pe la Focsani n-am mai trecut de un an pt ca vara ne vedem cu ei la mare, iar iarna nu ma duc in casoiul ala pt ca nu e incalzit uniform si decat sa trec dintr-o camera calda in alta rece, pas!

In schimb cu totul si cu totul stau lucrurile cu parintii lui Cristi. Cu ei vorbim la tel zilnic, stiu absolut orice despre Aida, ea imi cere de n ori pe zi telefonul sa vorbeasca cu ei. S-a intamplat chiar si sa ii sune singura pt ca a nimerit nr din agenda - ma refer la tel fix, Aidel se suie pe noptiera, ia telefonul (ca e fara fir) si butoneaza. Oricum, sunt niste oameni fff de treaba, nu ar indraznii ever sa ne reproseze ceva, isi fac mii de mustrari de constiinta cand nu reusesc sa ne ajute cat ar vrea ei si tot asa.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana81

Eu la "platfus" nu m-am gandit inca,ea duce varful piciorului,al talpii spre interior..nu stiu cum sa explic mai bine.Moni pai asa am observat eu la incaltarile astea de iarna.Astept primavara sa-i pun ghetute mai usoare si apoi vizitez si un medic.
Anka eu sunt plinaaaaaa de "papiloame" din astea pe gat cele mai muuulte, da plinaaa,arat ca un curcan, de la sarcina mi s-au urcat si in cap..sa-mi povestesti si mie dupa... procedura.Iar cu mama ce sa-ti zic, am si eu unaaaa care are o singura problema in viatza,ce mananca copilul ca nu-i dau "de toate",ca ii este pofta ca etc...
Tecky cred ca mazare am sa fac si eu sapt asta,mi-ai dat o idee,nu am mai facut demuuult

20+& CLARA 06.08.08



Asa a mers si Yvonne, ea a facut kineto asta vara, cadn am fost cu Dav, a vazut-o si pe ea dra si am facut cred ca 3 luni, apoi ne-a dat si ghete ortopedice.
Eu zic sa mergi sa o vada un dr bun. Noi am fost la Budimex, la Dr Padure. Daca vrei mai multe detalii intreab-o pe Bobita mica, eu o sa fiu plecata ziele astea. Yvonne mergea cu ambele varfuri in interior, ma si mir cum de nu se impiedica. Ghetele orotpedice pe car ele au ai mei (nu au cine stie ce blana, dar au taloneta), sunt f misto facute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ANKA, eu cand mi-am operat o alunita si eram tot in CIC (prin iunie anul trecut) am fost la Casa de Sanatate Bihor si mi-au dat ei o hartie ca sunt asigurata (de fapt nu m-am dus eu ci s-a dus sotul, ca pe mine deja ma operau, doctorul ma programase si atunci s-au trezit aia de la internari ca nu sunt bune hartoagele pe care le am si cica sa ma duc la casa de sanatate.) S-a rezolvat totul pe loc, oricum.

LE: ANKA, m-am mai gandit un pic si mi-am amintit. De fapt a fost mai complicat, 2 drumuri am facut: intr-adevar prima data m-am dus la Primarie (sau acolo unde ti-ai depus dosarul CIC, la noi e ceva asociatia lui peste prajit cu nume imposibil) unde mi-au dat o hartie ca sunt in CIC si hartia aia nu le-a fost de ajuns la spital si mi-au zis sa ma duc cu ea la CAS Bihor sa-mi puna o stampila pe ea. Stampila s-a rezolvat pe loc (a fost sotul, cum spuneam mai sus), dar pentru adeverinta de la primarie a trebuit sa depun cerere scrisa si sa vin dupa ea a doua zi. Te doare capul, frate, de atata hartogaraie, ca scosul alunitei a durat 5 minute, dar drumurile ca sa dovedesc ca sunt asigurat au durat 3 zile, si oricum n-a fost gratuit ca spaga la medic tot a trebuit sa dau, of course...

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 24+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

anka, eu cand am fost in spital in cluj, acu vreo luna am avut adeverinta de la casa de sanatate scoasa in 2 exemplare mai prin toamna, cand am avut again nevoie de asigurare la spital. Este valabila 6 luni si o poti scoate ori tu, ori sotul de la ghiseu cu codul numeric cred. La mine a fost mama ca sta peste drum de institutia aia si mie imi era cam departe.
succes



proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Am o rugaminte, cine a facut capitol nou sa puna din nou adresa la capitolul trecut ca ne directioneaza la alt capitol.

Sa va zic o faza care mi-a facut paru cret. M-a sunat vara-mea cu bebelu despre care v-am zis ca a fost vizitat de minunata doctorita care i-a recomandat sa-l alapteze cu program fix. Si imi zice ca puiu mic a facut diaree si ca a sunat la doctorita si ca i-a zis sa-i dea apa de orez si ceai de menta si pana maine sa nu-l mai alapteze. Bai frate, unde naiba a facut asta scoala? Cum naiba sa incetezi alaptatu ca copilu are diaree? Si inca nici diaree nu cred ca are, vara-mea a zis ca a facut la fiecare masa dar mai mai moale. Pai si de unde sa faca tare daca bea numa lapte? Ca si Filip tragea cate-un jet de facea clabuci. Imi vine sa ma duc s-o iau pe aia de par. Vara-mea de bine de rau ma suna si ii mai zic ce-am citit, ce-am invatat la scoala mamei, dar restu de pacienti care habar n-au pe ce lume sunt si o cred pe asta pe cuvant ca doar e citita ce sa zica?

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ANA, deci se poate si varianta prescurtata, sa nergi numai la cas daca vrei sa te internezi? E bine de stiut, ca probabil si eu va mai trebui sa practic sportul asta cand ma internez in maternitate, daca intru dintr-un cic intr-altul.

BUJO, vara ta e tot din BV? Sau de oriunde ar fi, de ce nu schimba doctorita? E dusa rau cu capul aia... Mai ce nu suport eu doctorii astia care nu mai pun mana pe o carte dupa ce au terminat facultatea si refuza sa inteleaga ca a mai evoluat lumea de acum 100 de ani... Nu prea imi plac oamenii astia in nicio meserie, insa in medicina sunt cei mai periculosi.

BIRI, MAITREYI si celelalte fete doctorese sau pricepute, va intreb acum ceva da sa nu radeti de mine. Poate ar fi mai nimerita intrebarea la noua odisee, dar m-am cam lasat de ea ca nu fac fata cu cititul, asa ca pe voi va stresez: e posibil sa afecteze libidoul daca iei duphastoane/utrogestane si chestii de astea pe timpul sarcinii? Ca ma si enerveaza, si in prima sarcina tot citeam ca in trim. 2 mai ales tre' sa fii asa horny de-ti violezi sotul, mai si sotul meu tot asteapta sa fie violat si eu nimic, parca sunt la manastire, n-am chef deloc da deloc. La prima sarcina la fel, dar acum parca si mai si. Ma simt ca un balon umflat cu pompa si ultimul lucru la care ma gandesc e the S... word

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 24+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

MONI draga, eu nu am luat nici un utrogestan, si totusi, la sarcina a doua n-am avut nici cel mai mic chef de "the S word"....
La prima insa, nu numai ca am fost horny, am fost ULTRA horny, eram disperata, de la prima zi pana la ultima zi de sarcina, turbata dupa "the O word" every day daca ma pot esprima asa (by the way, sa mor io ca in viata mea nu am mai achieved orgasm asa usor ca atunci!! - scuzati amanuntele picante... ) Ce mai nene, putea numa sa se uite mai insistent la mine si eu.. pac, the big O...
Ei bine, la a doua sarcina....

Talciocul meu

Mergi la inceput