Darius-Andrei-fie-ti somnul lin, inger senin (8)

Darius-Andrei-fie-ti somnul lin, inger senin (8) | Autor: maitreyi

Link direct la acest mesaj

capitole
1,2,3, 4, 5, 6, 7

UNEI MAME DE INGER...
(Alfabetar...fara numar)

Am citit
baloane cu vorbe de ingeri
cazand dintre nori pe pamant.

Dintre toate,
evlavia Duhului Sfant
fuzionase cu inima rosie a unui alb porumbel...

Gand bun catre tine, mama de inger
hain incercata de crudul destin.
Imaginea pruncului tau, inca vie
joaca in umbre si mai ales in lumini.
Lasa-l sa zboare, e liber!
Mutul tau glas s-alunge revolta:
NU A MURIT!

Opreste-te-o clipa,
plangi!
Roaga-te!
Striga!
Si-apoi aminteste-ti
taina ce el ti-a soptit-o
usor, cand l-ai strans langa inima ta.

Viata e-o lupta! Tu nu renunta!!!

Zboara, micutule inger!

Nu stiu cum sa incep acest subiect, pentru ca doare teribil de mult. Dar voi incerca. Voi incerca pentru prietena mea Camelia.

La Odiseea iulie-august 2008, o casa a prieteniei nemaipomenite, o mamica a fost greu incercata. Se zice ca Dumnezeu ii incearca pe oamenii deosebiti...

Camelia, mamica ingerasului Darius Andrei, are nevoie de noi. Camelia are nevoie de suport, de rabdare, de credinta. Camelia are nevoie de prieteni care sa-i asculte in tacere durerea. Dar are nevoie si de cuvinte, de gesturi. Are nevoie de noi, de toti.

Haideti sa facem aici, un loc in care prietena noastra sa simta ca nu este singura. Haideti sa-i stergem lacrimile, rand pe rand. Haideti sa-i aratam ca Dumnezeu n-a parasit-o!

Cami, prietena draga, noi toti suntem alaturi de tine. Cuvintele sunt putine si sarace ca sa poata exprima durerea ta, dar te rugam sa incerci sa ne scrii. Noi suntem aici, oricand.

Dumnezeu sa va stea alaturi, dragii nostri Cami si Cristi!

*** Asa cum mi-au sugerat colegele si prietenele mele de la odisee, cred ca sunt necesare si cateva date "tehnice", ca sa-i cunoasteti mai bine pe Cami si Cristi.

Povestea lor e una incarcata de iubire, de revolta, de greutati, de sacrificii. Dar e o poveste frumoasa.
Cami a avut o sarcina presarata cu momente grele, atat din punct de vedere al sanatatii dar si al familiei. Insa, pentru ca este o luptatoare, a trecut peste orice. Pana in luna a 7- a a stiut ca va avea o fetita, pe care hotarase s-o numeasca Timeea Cristina.
Apoi, dupa o echografie, a aflat cu stupoare ca Timeea e baietel, de fapt. Si dupa ce a trecut peste soc, era atat de incantata de baietelul ei pe care-l visase blond cu ochii albastri.
A optat pentru cezariana, la o clinica privata din Brasov. Pe data de 15 iulie 2008 se nastea Darius Andrei. Totul a fost bine la inceput, pana cand vestea a cazut ca un trasnet: Darius avea transpozitie de vase mari - o malformatie congenitala a inimioarei.

Cu sufletul ravasit, Cami a reusit sa ajunga la Tg Mures. Darius a suferit o prima interventie chirurgicala si chiar daca recuperarea post-operatorie a fost dificila, ne dadea sperante pentru cea de-a doua, care trebuia sa aiba loc astazi, 18 august.

Saptamana trecuta bebe a fost mutat cu mami in camera. Cami suferea cumplit in continuare si era speriata, nestiind daca are grija cum trebuie de el.

In ziua de 16 august s-a hotarat intrarea de urgenta in operatie, cu sanse minime.

Bebe Darius Andrei s-a ridicat la Ceruri, de unde isi vegheaza parintii indurerati!

Cami, Cristi, acum simtiti un mare gol. Sunteti goliti de sentimente si probabil de lacrimi. Dar stiu ca dupa norii negri ce s-au abatut asupra voastra, dupa furtuna care v-a rapit zambetul si v-a scrijelit sufletele, va veni si curcubeul. Curcubeul la care a visat mereu Camelia!

Dumnezeu sa va sarute fruntile si sa va aduca alinare!


SunSmile



voi copia aici mesajul monicai (Ayla21), mamica de 2 ingeri - unul la Doamne-Doamne si unul aici cu noi, care ne-a mobilizat pe toti atat de frumos

[b]"Camy, am creat aceasta pagina web pt tine, in memoria lui Darius:

www.Darius-Andrei.piczo.com

Mie mi-a facut bine sa creez glitters si graphics cu numele Almei. Scriind numele ei, am inteles ca nu vreau sa o uit. E doar un joc, nu o va aduce inapoi, dar... imi face bine jocul. Mi-a facut bine sa ma dedic pt ceva in memoria ei.
Am vrut sa pot face acelasi lucru pt tine. Tu o poti folosi si o poti completa cu ce doresti.
La guestbook, prietenele tale de suflet au lasat un gand.
Cu toate am dorit, putin cate putin, sa umplem golul dureros din inima ta.
Chiar daca nu am reusit, sau am reusit prea putin, vreau sa stii ca suntem alaturi de tine, si azi, in aceasta zi mare.
In urma cu un s-a nascut o minune. Minunea ta!
Chiar daca a fost bolnavior, si Doamne Doamne a ales sa-l ia la EL, a fost o minune. Si este o minune acum, de acolo de sus din cer.
Chiar daca nu este aici sa-i uram la multi ani, sper ca acolo unde este sa fie fericit, si sa iti trimita in suflet putina consolare.
Camy, te imbratisez, si astazi!"


astazi ai fi implinit 1 anisor si te-am fi sarbatorit impreuna cu toti pepenasii de iulie-august 2008. Dumnezeu a ales ca astazi sa petreci in Ceruri alaturi de Slava Lui!

noi nu te vom uita si ne rugam pentru tine, ingeras, si pentru familia ta incercata





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Ingerasii din cer il sarbatoresc azi pe Darius. Noi suntem alaturi de tine, Camy, si ce n-as da sa putem sa-ti alinam macar o miime din dorul imens de puiutul tau...


pentru Darius...

Monica, mami de Luca

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Draga Camy ,

te imbratisez strans de tot ,ma gandesc la frumosul ingeras si la tine si la sotul tau...multa multa putere



_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankuta_1982 spune:

Buna Fetele!
Am intrat doar ca sa-i transmit lui Camy ca-i suntem alaturi in aceste clipe si sa nu crezi Camy ca l-am uitat o secunda pe ingerasul nostru Darius!
Dormi In Pace Dariusica! Si pt Camy

ankuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gallyb spune:


Fie-ti somnul lin ingerasule Darius Andrei...

Camy te imbratisez cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Un gand bun si-o floarea pentru Darius.
Este adevarat ca nu am mai intrat de mult aici. Dar tu stii, Cami, ca noi vorbim mereu. Si imi mai spui despre Darius. Citind mesajele tare am simtit nevoia sa-ti spun ca nu ma deranjeaza absolut deloc daca vorbesti despre el. Nici nu ma simt prost, nici nu vreau sa te fac sa taci. As vrea doar sa te fac sa nu mai suferi dar asta imi este cu neputinta. Cand plangi pentru Darius imi vine doar sa tac si sa te las sa plangi, dar cand plangi din alte motive nu pot sa tac si nici nu vreau. Pentru ca ai un pui mic ce trebuie sa se faca mare si sa fie sanatos ca sa-l tii in brate. Nu "ai voie" sa mai plangi decat pentru Darius. Orice alt motiv ar trebui ignorat.
Mi-l amintesc si eu pe Darius. Cum dormea pe o parte, cu manutele la gurita si cu capsorul rotund, acoperit cu paturica albastra. Si am un mare, mare regret in ceea ce-l priveste. Am plecat in graba de acasa si am uitat aparatul de fotografiat. As fi vrut sa va fac poze impreuna.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Camy, te imbratisez tare si-ti trimit o lumanare virtuala si o pentru ingerasul tau scump, Darius.
Dariusica, sa ai somnul lin!

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca

poze cu ratuste

Povestea nasterii Ilincutzei
Blogul meu - manute talentate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Camy te imbratisez cu drag si iti doresc sa ai multa putere sa treci peste toate cu bine!

Darius, pepenas special, vei fi mereu in inima si gandurile mele, precum si ale baietilor mei, esti frate de odisee cu unul dintre ei si asta nu se va schimba niciodata! Ai un loc special in amintirile noastre!

Sa-ti fie somnul dulce si usor!

Un ocean de lacrimi sincere, de durere pentru pierderea ta....

_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

in fiecare norisor pufos, e obrajorul lui Darius...
in fiecare raza de soare, e zambetul lui Darius...

zambeste Darius astazi, pentru mami tau drag.
impanzeste cerul cu obrajorii tai...

camy drag si scump, te imbratisez.

_

www.feminitate.org/" target="_blank">De doula: A fi femeie
Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani
Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Camy suntem alaturi de tine...te imbratisez virtual si ma rog la Dumnezeu ca ingerasul Darius sa se odihneasca in pace si tu sa ai putere sa lupti mai departe cu durerea



MAMI de CLARA ANDREEA

06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Camy, multe, multe imbratisari virtuale!! Daca simti nevoia sa planeg, nimeni nu rade de tine!!...Daca eu, care nu l-am cunoscut pe Darius decat de aici, izbucnesc in lacrimi, tu de ce n-ai avea voie???!!!

DARIUS, INGER MIC, DORMI IN PACE!!!...

Mamica de poznas

Mergi la inceput