Darius-Andrei-fie-ti somnul lin, inger senin (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Camy draga, eu nu am mai scris azi aici, dar m-am gandit toata ziua la tine si la ingerasul Darius.
Cineva drag mi-a zis ca imi pot trai viata, sau macar sa incerc sa traiesc normal, cu gandul la Alma, bineinteles, dar o zi, sa-i dedic ei. Eu ii dedic ziua de 30 a fiecarei luni, ziua cand s-a nascut inger.
Astazi am ales sa dedic aceasta zi, impreuna cu tine si alte prietene dragi, lui Darius.
La pagina web am creat o alta pagina "In memoria lui Darius".
Acolo poti vedea pozele de astazi.
Am printat poza lui din webshots, sper sa nu te superi ca am folosit-o fara a-ti cere permisiunea inainte. Si i-am pregatit in memoria lui.
Am fost la biserica si am aprins doua luamari, pt Darius si pt Alma. Si ce a fost fantastic, la iesire, in zona verde zburau 2 fluturi albi. Ma trec fiori si acum cand scriu. Daca te uiti cu atentie la poza de langa lumanari ai sa-i vezi zburand impreuna.
Apoi l-am cautat pe nenea cu baloane cu heliu, si impreuna cu Claudiu, am cumparat, la alegerea lui, un balon in forma masinutei The Car. Am scris numele lui Darius Andrei pe el, si Claudiu i-a dat drumul sa se duca la baietelui Darius din cer, sa se joace cu el, azi, de ziua lui. (este exprimarea lui Claudiu).
Camy, daca vrei, jucariile (simbolice mai mult), fluturasii si rama cu poza lui Darius, ti le pot trimite sa le ai tu.
As mai vrea, cu permisunea ta, sa folosesc pozele lui Darius, sa le fac frame, si sa le pun pe pagina lui.
Camy, eu mi-am simtit sufletul, intr-un fel, mangaiat, facand toate acestea. Dar, in final, am sfarsit prin a plange langa poza lui si ce am pus acolo in memoria lui Darius.
Nu au fost doar lumanari, flori, petale, fluturasi si jucarii. Au fost si cateva lacrimi, sincere, si putin din sufletul meu.
Pt ca stiu ce simti, si imi pare rau. Si as vrea... as vrea sa pot face mai mult.
Am sa ma rog sa iti dea Dumnezeu putina liniste si consolare in suflet. Pt ca in ce il priveste pe ingerasul nostru sarbatorit azi, el este sigur in cer printre ingeri. El si-a gasit linistea, pacea, si mantuirea.
Te imbratisez!




Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Astazi ai fost si in gandurile si actiunile noastre, ingeras mic! Ti-am trimis baloane, ingerasi, lumina, jucarii si dulciuri si stiu ca le-ai primit! Au fost de la prietenii tai, pepenasi, cu drag si dor!

Nu te vom uita, puiule! Adu lumina si speranta in viata parintilor tai si vegheaza asupra fratiorului din burtica!

Cami, Cristi, Dumnezeu sa va aiba in grija Lui si sa va dea puterea de a primi fiecare zi, ca pe un nou inceput!

Darius, ingeras senin al Cerului si al Sufletelor!


Mamica unui MIRACOL
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

camy, sper sa treci cu bine peste ziua asta.............gandeste-te ca un sufletel mic, acolo in burtica, are nevoie de liniste si pace!!!te pup si ma gandesc la tine!

*"Europa sa ne ierti....astia-s singurii experzti!"*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

ayla, ti-am spus si pe private, dar simt sa iti spun si aici: ai un suflet mare!!!!!!!!!!!

*"Europa sa ne ierti....astia-s singurii experzti!"*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Astazi, am simtit ca trebuie sa spun ceva, urmaresc povestea ta de mult, dar mi-a fost rusine sa zic ceva. Nu vroiam sa te deranjez.
Astazi, mamica draga, plangi, as vrea sa-ti alin durerea si nici nu te cunosc, nu cunosc durerea ce o porti cu tine, zi de zi. Dar daca eu plang cititnd, tu cea care traiesti aceasta durere, urli. Urla , plangi ai voie , e copilul tau, va fi mereu.
Darius, ce nume frumos, astazi ai fi implinit un an.
sper sa nu deranjez, nici nu stiu ce sa spun in asemenea momente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

I'm writing this from heaven There are many things to say . . .
First of all, to let you know, that I arrived here okay.
Here I dwell with the God above.
Here, there's no more tears of sadness, here is just eternal love.

Please do not be unhappy because I'm out of your sight.
Remember that I'm with you every morning, noon and night.
That day I had to leave you when my life on earth was through,
God picked me up and hugged me and He said, "I welcome you.

It's good to have you back again, you were missed while you were gone.
As for your dearest family, they'll be here later on.
I need you here badly; you're part of my plan.
There's so much that we have to do to help our mortal man."

God gave me a list of things, that he wished for me to do.
And foremost on the list, was to watch and care for you.
And when you lie in bed at night, the day's chores put to flight,
God and I are closest to you . . . in the middle of the night.

When you think of my life on earth, and all those loving years
because you are only human, they are bound to bring you tears.
But do not be afraid to cry' it does relieve the pain.
Remember there would be no flowers, unless there was some rain.

When you're walking down the street, and you've got me on your mind,
Remember, I'm walking in your footsteps only half a step behind.
And when it's time for you to go . . . from that body to be free,
remember you're not going, you're coming here to be with me.



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

va multumesc din inima pentru cuvintele atat de frumoase..
...Ayla nu stiu cand ai facut tot ce ai facut...dar multumesc mult...te imbratisez strans tare...tare de tot...si plang de dorul puiului meu...


i-am dus flori ieri...lumanari multe...am aprins la mai multe biserici...
am mers la cimitir de 2 ori...

nu l-am visat...atat de mult mi-as fi dorit sa-l fi visat...dar nu-l mai visez...


ieri am dat de pomana...si am cumparat ceva de imbracat sa dau de pomana...

Acum un anu am petrecut toata ziua cu el...singura zi cand am fost impreuna, l-am putut mangaia in voie si saruta...eram asa de fericita si implinita...daca as fi stiut ce urma..


Darius e atat de prezent in viata mea, mi-am dat seama ca mereu vorbesc despre el, plang mereu noaptea, Cristi nu plange dar stie de ce plang noaptea, ma strage in brate, ma saruta si aud cum inghite in sec...
Ieri am plans dar asa nu-mi place cand mama statea si ma saruta pe par, numai sa nu mai plang

Cele 3 poze pe care le am cu Darius sunt facute acum un an...pe 16 iulie, ziua in care am stat impreuna si m-am bucurat de el...

sunt coplesita de atata durere, asa tare ma doare sufletul ca raman muta...nu mai pot sa mai vb cu oamenii asa cum faceam inainte... as vrea sa mi-l aduca cineva inapoi...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

23+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

la poze gasiti si o poza cu mormantul lui Dariusica

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

23+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus
...Ayla nu stiu cand ai facut tot ce ai facut...dar multumesc mult...te imbratisez strans tare...tare de tot

Camy, sper doar sa iti placa, si sa iti umple putin sufletul. Nu sa plangi... sau daca plangi, apoi acest plans sa-ti aduca apoi putina usurare.
Imi amintesc, pagina Almei a fost facuta de Alex cand eram eu in spital, asa a ales el sa se manifeste in noptile cand era singur acasa si probabil ii era dor de ingerasul nostru. Nu vazusem inca pagina, dar imi scriau colegele de la odisee cu care mai vorbeam din spital pe mess, ca e frumoasa si ca au plans cand au intrat pe ea. Daca ele eu plans...
Apoi, cand simteam nevoia, intram pe pagina si plangeam. Dar era un plans care aduce apoi usurare.
Nu am vrut sa plangi. Nu conteaza cand am avut timp... am avut... cum am zis, ziua de 15 iulie am vrut sa i-o dedic lui Darius. Atat am putut face.

Tu ai amintit frumoase, pastreaza-le intr-un colt din inima ta... mereu. Valoareaza atat de mult. Offf...
Am vazut poza cu mormantul lui Darius. Are flori frumoase, si multe. Tu ai avzut florile alea portocalii si multe ce i-am sadit eu Almei? Tin mult timp si nu le pleosteste nici ploaia. Se usuca florile si iar fac alte flori. Si, cel mai minunat e, ca atrag fluturii. Si nu fluturasii albi care veneau si inainte, ci din aceia mari si colorati.
Acum caut un gen de flori, dar nu stiu cum se numesc. In engleza termenul e de butterfly si au petalele ca aripiroarele fluturasilor albi. Sper sa aflu, si sa gasesc seminte sa ii pun. Si eu am pus panselute care au trecut, apoi garofite, florile de piartra mi s-au prins foarte bine si cred ca in timp se vor inmulti. Si "pomisorii" albi, eu asa le spun pomisori. Am dus pamant din acela tratat, negru, din market si le merge foarte bine. Ce desi le ud, si pun in apa si imgrasamant, din cazua caldurii, e tot timpul crapat pamantul. Bine ca sunt rezistente florile. Eu ii duc jucarii si nu le ia nimeni, doar ce le murdareste ploaia si le arunc si schimb cu alta jucarie. Si fluturi, in fiecare buchet pun cate un fluture.
Ce ciudat... stii, e prima data cand povestesc asa ceva fara sa ma simt penibil. Pana la urma toate astea fac parte din viata mea.
Camy, desi facem toate astea, nu-i va aduce nimeni inapoi... din pacate, asta e... realitatea.
Dar eu cred ca daca am credinta, candva, pe un pamant nou, voi fi din nou cu puiul meu. E singura mea speranta.
Te imbratisez!



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

of, camy

*"Europa sa ne ierti....astia-s singurii experzti!"*

Mergi la inceput