Darius Andrei - un ingeras senin al cerului (5)

Darius Andrei - un ingeras senin al cerului (5) | Autor: maitreyi

Link direct la acest mesaj



capitole
1,2,3, 4
UNEI MAME DE INGER...
(Alfabetar...fara numar)

Am citit
baloane cu vorbe de ingeri
cazand dintre nori pe pamant.

Dintre toate,
evlavia Duhului Sfant
fuzionase cu inima rosie a unui alb porumbel...

Gand bun catre tine, mama de inger
hain incercata de crudul destin.
Imaginea pruncului tau, inca vie
joaca in umbre si mai ales in lumini.
Lasa-l sa zboare, e liber!
Mutul tau glas s-alunge revolta:
NU A MURIT!

Opreste-te-o clipa,
plangi!
Roaga-te!
Striga!
Si-apoi aminteste-ti
taina ce el ti-a soptit-o
usor, cand l-ai strans langa inima ta.

Viata e-o lupta! Tu nu renunta!!!

Zboara, micutule inger!

Nu stiu cum sa incep acest subiect, pentru ca doare teribil de mult. Dar voi incerca. Voi incerca pentru prietena mea Camelia.

La Odiseea iulie-august 2008, o casa a prieteniei nemaipomenite, o mamica a fost greu incercata. Se zice ca Dumnezeu ii incearca pe oamenii deosebiti...

Camelia, mamica ingerasului Darius Andrei, are nevoie de noi. Camelia are nevoie de suport, de rabdare, de credinta. Camelia are nevoie de prieteni care sa-i asculte in tacere durerea. Dar are nevoie si de cuvinte, de gesturi. Are nevoie de noi, de toti.

Haideti sa facem aici, un loc in care prietena noastra sa simta ca nu este singura. Haideti sa-i stergem lacrimile, rand pe rand. Haideti sa-i aratam ca Dumnezeu n-a parasit-o!

Cami, prietena draga, noi toti suntem alaturi de tine. Cuvintele sunt putine si sarace ca sa poata exprima durerea ta, dar te rugam sa incerci sa ne scrii. Noi suntem aici, oricand.

Dumnezeu sa va stea alaturi, dragii nostri Cami si Cristi!

*** Asa cum mi-au sugerat colegele si prietenele mele de la odisee, cred ca sunt necesare si cateva date "tehnice", ca sa-i cunoasteti mai bine pe Cami si Cristi.

Povestea lor e una incarcata de iubire, de revolta, de greutati, de sacrificii. Dar e o poveste frumoasa.
Cami a avut o sarcina presarata cu momente grele, atat din punct de vedere al sanatatii dar si al familiei. Insa, pentru ca este o luptatoare, a trecut peste orice. Pana in luna a 7- a a stiut ca va avea o fetita, pe care hotarase s-o numeasca Timeea Cristina.
Apoi, dupa o echografie, a aflat cu stupoare ca Timeea e baietel, de fapt. Si dupa ce a trecut peste soc, era atat de incantata de baietelul ei pe care-l visase blond cu ochii albastri.
A optat pentru cezariana, la o clinica privata din Brasov. Pe data de 15 iulie 2008 se nastea Darius Andrei. Totul a fost bine la inceput, pana cand vestea a cazut ca un trasnet: Darius avea transpozitie de vase mari - o malformatie congenitala a inimioarei.

Cu sufletul ravasit, Cami a reusit sa ajunga la Tg Mures. Darius a suferit o prima interventie chirurgicala si chiar daca recuperarea post-operatorie a fost dificila, ne dadea sperante pentru cea de-a doua, care trebuia sa aiba loc astazi, 18 august.

Saptamana trecuta bebe a fost mutat cu mami in camera. Cami suferea cumplit in continuare si era speriata, nestiind daca are grija cum trebuie de el.

In ziua de 16 august s-a hotarat intrarea de urgenta in operatie, cu sanse minime.

Bebe Darius Andrei s-a ridicat la Ceruri, de unde isi vegheaza parintii indurerati!

Cami, Cristi, acum simtiti un mare gol. Sunteti goliti de sentimente si probabil de lacrimi. Dar stiu ca dupa norii negri ce s-au abatut asupra voastra, dupa furtuna care v-a rapit zambetul si v-a scrijelit sufletele, va veni si curcubeul. Curcubeul la care a visat mereu Camelia!

Dumnezeu sa va sarute fruntile si sa va aduca alinare!

SunSmile





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:



-------

Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

acum sunt la mama acasa..am avut o surpriza placuta sa vad ca am un capitol nou..eu nu stiu sa schimb capitole!

Mulumesc mult


....am intrat si la organizatia EMMA...cred ca numai eu cu ajutorul oamenilor apropiati mie pot trece peste asta..

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

acum sper la o minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Camy,si o floricica pt Darius
Ti-au ajuns cartile pe care le-ai comandat?
S-a intors Cristi?
Sper ca esti bine!

Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

...am din nou calculatorul acasa..si ce bine este..

...am fost acasa la Arges...Crisi abia ieri seara a plecat..[trist] dar sper sa ajunga la pomana...

..azi au ajuns cartile, le-am luat...o sa merg la somnic si o sa citesc...abia astept!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

acum sper la o minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Camy, cum sunt cartile?sa ne spui si noua...
Eu cred ca la momentul cert Dumnezeu te ajuta sa fii insarcinata.Si eu nu cred ca e departe tare acest moment. Dar trebuie sa fie organismul tau foarte bine.
Cat despre Darius, eu nu am nici un dubiu ca e bine acolo unde este, langa Dumnezeu. El a fost un sufletel care a venit de la Dumnezeu si s-a intors acolo de unde a venit. Ma gandesc ca nu e usor, ma gandesc ca este una dintre cele mai mari drame pe care cineva poate sa le traiasca pe pamant si in viata asta...
Va pupam si va trimitem o raza de soare de departe

Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Camy, !!! Cum sunt cartile???

Cristina, mami de Mihaita (30 iulie 2008)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

CAMY, bine te-am gasit la un nou capitol!Ma bucur pentru tine ca esti acasa, si ca esti multumita

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

am inceput sa citesc primul volum, din cauza lipsei de timp citesc numai seara inainte sa ma pun la somn...si niciodata nu merg mai departe daca nu inteleg ceva...cartea este destul de profunda...
...astept sa citesc tot...imi place..este filozofie...am intrebari (nu apare nicaieri INCA numele lui isus si a Maicutei noastre)


multumesc ca intrati aici...am auzit de la cristina (Bujo) ca este liniste la odisee...cat de curand coi intra acolo!!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

acum sper la o minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

buna Camy,ce mai faci?Cum mai esti?
Sa ne povestesti si noua despre ce scrie acolo in carti!
si ai grija de tine.

Aurora,mami fericita de delfinas minunat!

http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png

http://community.webshots.com/album/569890343KhDpmP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Cami iubita, daca e despre spiritism nu prea o sa gasesti numele Domnului Iisus.Desi o anumita parte a spiritistilor il foloseste

Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Mergi la inceput