Darius-Andrei - un ingeras senin al cerului (9)

Darius-Andrei - un ingeras senin al cerului (9) | Autor: maitreyi

Link direct la acest mesaj

capitole
1,2,3, 4, 5, 6, 7, 8


UNEI MAME DE INGER...
(Alfabetar...fara numar)

Am citit
baloane cu vorbe de ingeri
cazand dintre nori pe pamant.

Dintre toate,
evlavia Duhului Sfant
fuzionase cu inima rosie a unui alb porumbel...

Gand bun catre tine, mama de inger
hain incercata de crudul destin.
Imaginea pruncului tau, inca vie
joaca in umbre si mai ales in lumini.
Lasa-l sa zboare, e liber!
Mutul tau glas s-alunge revolta:
NU A MURIT!

Opreste-te-o clipa,
plangi!
Roaga-te!
Striga!
Si-apoi aminteste-ti
taina ce el ti-a soptit-o
usor, cand l-ai strans langa inima ta.

Viata e-o lupta! Tu nu renunta!!!

Zboara, micutule inger!

Nu stiu cum sa incep acest subiect, pentru ca doare teribil de mult. Dar voi incerca. Voi incerca pentru prietena mea Camelia.

La Odiseea iulie-august 2008, o casa a prieteniei nemaipomenite, o mamica a fost greu incercata. Se zice ca Dumnezeu ii incearca pe oamenii deosebiti...

Camelia, mamica ingerasului Darius Andrei, are nevoie de noi. Camelia are nevoie de suport, de rabdare, de credinta. Camelia are nevoie de prieteni care sa-i asculte in tacere durerea. Dar are nevoie si de cuvinte, de gesturi. Are nevoie de noi, de toti.

Haideti sa facem aici, un loc in care prietena noastra sa simta ca nu este singura. Haideti sa-i stergem lacrimile, rand pe rand. Haideti sa-i aratam ca Dumnezeu n-a parasit-o!

Cami, prietena draga, noi toti suntem alaturi de tine. Cuvintele sunt putine si sarace ca sa poata exprima durerea ta, dar te rugam sa incerci sa ne scrii. Noi suntem aici, oricand.

Dumnezeu sa va stea alaturi, dragii nostri Cami si Cristi!

*** Asa cum mi-au sugerat colegele si prietenele mele de la odisee, cred ca sunt necesare si cateva date "tehnice", ca sa-i cunoasteti mai bine pe Cami si Cristi.

Povestea lor e una incarcata de iubire, de revolta, de greutati, de sacrificii. Dar e o poveste frumoasa.
Cami a avut o sarcina presarata cu momente grele, atat din punct de vedere al sanatatii dar si al familiei. Insa, pentru ca este o luptatoare, a trecut peste orice. Pana in luna a 7- a a stiut ca va avea o fetita, pe care hotarase s-o numeasca Timeea Cristina.
Apoi, dupa o echografie, a aflat cu stupoare ca Timeea e baietel, de fapt. Si dupa ce a trecut peste soc, era atat de incantata de baietelul ei pe care-l visase blond cu ochii albastri.
A optat pentru cezariana, la o clinica privata din Brasov. Pe data de 15 iulie 2008 se nastea Darius Andrei. Totul a fost bine la inceput, pana cand vestea a cazut ca un trasnet: Darius avea transpozitie de vase mari - o malformatie congenitala a inimioarei.

Cu sufletul ravasit, Cami a reusit sa ajunga la Tg Mures. Darius a suferit o prima interventie chirurgicala si chiar daca recuperarea post-operatorie a fost dificila, ne dadea sperante pentru cea de-a doua, care trebuia sa aiba loc astazi, 18 august.

Saptamana trecuta bebe a fost mutat cu mami in camera. Cami suferea cumplit in continuare si era speriata, nestiind daca are grija cum trebuie de el.

In ziua de 16 august s-a hotarat intrarea de urgenta in operatie, cu sanse minime.

Bebe Darius Andrei s-a ridicat la Ceruri, de unde isi vegheaza parintii indurerati!

Cami, Cristi, acum simtiti un mare gol. Sunteti goliti de sentimente si probabil de lacrimi. Dar stiu ca dupa norii negri ce s-au abatut asupra voastra, dupa furtuna care v-a rapit zambetul si v-a scrijelit sufletele, va veni si curcubeul. Curcubeul la care a visat mereu Camelia!

Dumnezeu sa va sarute fruntile si sa va aduca alinare!


SunSmile

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

multumesc mult mai3


ma gandeam daca mai are rost inca un capitol... am inceput sa nu ma mai simt deloc bine... cred ca am deranjat prea mult cu toate postarile mele...cu toata durerea mea..imi vine sa nici nu mai deschid forumul...
Nu-mi vine sa cred ca mi-am dorit un copil...si am avut parte de toate rautatile posibile...




Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


28+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

multumesc mult mai3


ma gandeam daca mai are rost inca un capitol... am inceput sa nu ma mai simt deloc bine... cred ca am deranjat prea mult cu toate postarile mele...cu toata durerea mea..imi vine sa nici nu mai deschid forumul...
Nu-mi vine sa cred ca mi-am dorit un copil...si am avut parte de toate rautatile posibile...




Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


28+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE


cami,fruntea sus....asa sunt oamenii,rai...unii,nu toti....dar important este sa nu le bagi in seama rautatile!
va fie bine,ai sa vezi!

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Camy, ce s-a intamplat de te simti asa ?


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

hai mai camy.....cum poti sa spui asa ceva? eu NU POT SA CRED ca cineva ar putea avea ceva cu tine, cu suferinta ta! sa stii ca de multe ori am zis ca nu mai citesc aici, pt ca ma durea prea tare! dar dupa aia ma gandeam ca daca as fi in situata ta as avea pretentia ca cei din jur sa fie alaturi de mine, sa ma sustina, sa sufere alaturi de mine! asa ca te rog nu mai gandi asa...........suntem aici ca sa ne sustinem reciproc, si la rau, nu numai la bine.......... eu cred ca fetele care scriu aici sunt in asentimentul meu.......

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Camy, noi care intram aici suntem alaturi de tine si ne dorim sa impartasesti cu noi suferinta ta. Cum poti crede ca deranjezi cu postarile tale?
Daca cineva nu vrea sa vada ce postezi nu intra aici e foarte simplu.

Anul trecut pe vremea asta plangeam alaturi de tine si pentru Darius si acum vreau sa ma bucur alaturi de tine cand vei povesti de bebe Flavius.

Eu am facut anestezie generala dar aveam si epidurala montata (pt nasterea nat. care nu s-a mai produs) si cred ca mi-au facut o doza mai mare pentru ca nu reuseam sa ma mai trezesc si nu vedeam bine deloc. Au adus-o pe bebelusa si eu nu am putut sa o vad si degeaba tot mi-o aratau ca desi aveam ochii deschisi vedeam o ceata groasa Mi s-a pus masca de oxigen ca nu puteam sa respir si am adormit imediat pentru ca ma simteam bine. Eu zic ca va fi bine ca esti o femeie curajoasa si vei trece cu brio e cezariana.

pentru tine si sa stii ca suntem alaturi de tine!

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

Buna draga Camy,
Ne-am mai intalnit si la alt subiect si chiar daca nu am mai scris demult,sa stii ca de multe ori m-am gandit la tine.
Acum trebuie sa incerci sa fii cat mai linistita si sa nu-ti mai pese de rautatile celor din jur!Carcotasi si nemultumiti vor fi mereu,nu merita sa ii iei in seama!
Ma bucur tare mult ca tu si bebe Flavius sunteti bine,asa trebuie sa fie pana la final! Mai e asa putin si o sa ne povestesti despre minunea care iti va umple sufletul si casa de bucurie.
Si eu cred ca postand aici pe forum iti face bine,asa ca nu inceta sa scrii,tot ce-ti trece prin cap si tot ce simti,chiar daca tu crezi ca stresezi pe cineva(nu stresezi pe nimeni,stai linistita)!
Si chiar daca ar fi asa,ce mai conteaza daca asta te face sa te simti mai bine si sa te mai eliberezi! Cui nu-i convine sa nu citeasca!
Iti doresc multa sanatate si o sarcina usoara in continuare si cat mai multt calm si liniste!

Aurora,mamica micului duracell Robert Matei

Robert Matei

Pozici
Mateut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Am in experienta mea 2 cezariene cu 2 anestezii generale...la prima nu am stiut ce inseamana si oricum putin imi pasa de mine, important era copilul; la a 2 a stiam pasii de la prima, dar acum erau mai importanti cei 2 copii pe care ii aveam...
Am adormit la prima cu gandul sa le spun ca mi-e greata si m-am trezit cand strigau aveti un bebelus, care e bine...atunci imi scoteau tubul si mi-era o sete si o durere de burta....dar un calmant m-a trimis iar la somn
La a 2 a am stiut ca voi "dormi" 45 de minute, atat a cerut anestezistul "pregatiti un somn de 45 de minute) si m-am trezit tragand de masca de oxigen sub care simteam ca ma sufoc, nu ca am mai mult aer cum imi spuneau ei...si ca ma durea operatia, atat de tare ca mi-au facut 3 calmante si abia dupa 3 ore au cedat durerile...
...dar am 2 copii; pana la urma asta a ramas din frica si groaza celor 2 cezariene cu anestezie generala.

Hai Camy mult curaj!

Mamica fericita de boboci de toamna:
Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Despre cei doi D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

oricum...nu conteaza frica..trec eu si peste ea...nu am ce face...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


28+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

multumesc mult mai3


ma gandeam daca mai are rost inca un capitol... am inceput sa nu ma mai simt deloc bine... cred ca am deranjat prea mult cu toate postarile mele...cu toata durerea mea..imi vine sa nici nu mai deschid forumul...
Nu-mi vine sa cred ca mi-am dorit un copil...si am avut parte de toate rautatile posibile...





of, imi pare rau....sper ca esti bine acuma!
ca sa te incurajez, iti spun ca esti un om deosebit! cu suflet mare! nu baga in seama rautatile...



cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

CAMY te imbratisez cu tot dragul, imi pare rau ca ai avut parte de rautati, nu stiu cine mai poate da intr-un om care e si asa la pamant si totusi are taria sa se ridice, dar sa nu cumva sa le dai satisfactia sa nu mai scrii. Cui nu-i place, sa nu citeasca, vorba celorlalte fete, asta e subiectul lui Darius si cine nu vrea sa te sustina sa nu intre, nu sunt obligati.

Am citit acum la odiseea nov.-dec. ca ti-a gasit Simona caruciorul dorit, ce ma bucur pentru tine!! Abia astept sa pui poze, dar cu Flavius in el!

Monica, mami de Luca

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput