Pe 21 iulie s-a nascut zambetul

Pe 21 iulie s-a nascut zambetul | Autor: dr_anca

Link direct la acest mesaj

Sara este zambetul meu din fiecare zi!

Aseara nu puteam sa adorm .Ma gandeam ca anul trecut pe vremea asta de abia ajungeam acasa de la nasii nostri unde serbasem Sf Ilie si ma culcasem cu gandul sa ma trezesc sa vad reluarea la serialul "Stagiarii" care era la I episod. M-am trezit pe la ora 1 a.m. sa merg la baie si mi se paru ciudat ca totusi eram uda si pe pijama.Cand m-am intors in pat sotul meu Dan m-a intrebat daca am vreo durere ceva. Cand i-am spus a trezit toata casa ca sa plecam spre Iasi pentru ca noi ne faceam de cap prin Bacau cu gandul ca nu nasc eu fara inducerea programata peste 2 zile.
Pe la ora 2.30 eram deja in drum spre Iasi cu soacra la purtator desi as fi preferat sa fim singuri ca sa fie un moment mai intim. Pe drum contractii usoare la 30 de min deci mai aveam multttttttt pana sa nasc.
Ajunsi in Iasi am oprit acasa sa luam bagajul si un dus scurt si am plecat spre spital.
La 5.30 eram deja internata cu dilatatie 1 zicand in mintea mea ca pana la pranz nasc .Totul bine, ma distram cu sotul si cu un coleg care era de garda si cu care ne-a intretinut pana pe la 7 cand a inceput foiala ca se pregatea lumea de raport.
Vorbim apoi si cu dr noastra care ne vede si ne duce la recoltat analize. In scurt timp incep sa urc si sa cobor etajele pe acolo si sa ma agit cu gandul ca grabesc procesul dar contractiile erau la 15 min si nu prea dureroase. Mi se monteaza o perfuzie care ma incetineste pentru ca nu pot sa urc scarile.
Peisajul nu ma ajuta deoarece erau gravidute care mergeau pe hol si gemeau sau chiar urlau fiind intr-o faza mult mai avansata al travaliului.
La urmatoarea verificare prezentam 3-4 cm si ma gandeam ca sigur nu mai am mult si scap. Ii cer dr sa vb pentru epidurala ca nu suport fara desi nu ma durea asa tare atunci. Anestezista se grabeste sa-mi faca injectia si eu imi iau de o grija, din nefericire chiar si de la contractii.
Odata cu instalarea anesteziei s-au oprit si contractiile si desi pe vena curgeau hormonii care trebuiau sa ma ajute nu si-au mai facut efectul din pacate.
Discut cu dr si ramane stabilit sa lasam sa treaca efectul primei doze sa vedem ce se intampla. Monitorizam contractiile care incep sa apara iar dar desi erau la 5 min nu erau suficient de puternice. Deja incepusem sa simt si eu durerile si nu era foarte confortabil asa ca imi curgeau lacrimile dar intorceam capul sa nu fiu vazuta ca eu eram puternica nu doream sa ma vada cineva plangand.
Sotul meu asista intre timp alaturi de mine la tot soiul de nasteri care mai usoara, care mai complicata si ne emotionam la fiecare scancet de bebelus care venea pe lume, cu gandul la comoara noastra.
La monitorizare bebe raspundea prompt si nu parea foarte deranjata ca ramane fara lichid.
Dupa o indelunga asteptare la 7 p.m. se hotaraste intrarea in sala de operatie pentru cezariana cu anestezie generala pentru un efect mai rapid. Ce mai conta inca 15 min cat dura instalarea dozei de epidurala dupa atata asteptare?
Am inteles-o si pe dr mea care era terminata si pe care o astepta familia acasa asa ca am acceptat anestezia generala desi ma apuca groaza ca nu voi fi constienta o perioada de timp.
O perioada de timp foarte importanta din viata cand venea pe lume copilul meu mult asteptat si iubit.
Totul s-a terminat cu bine si de pe la 10 p.m am inceput sa-mi revin si sa plang. Am plans cateva ore desi nu stiam de ce, imi stregeam lacrimile si plageam. Mi-as fi dorit sa fiu alaturi de bebele meu dar eram la sectia ATI imobilizata cu gheata pe burta si cu perfuzie
A doua zi simteam ca mor de nerabdare. Vine dr ma vede imi da liber la mers si imi chem sotul sa ma ajute sa merg la bebe care era la alt etaj. Am crezut ca nu este adevarat cand am incercat sa ma dau jos din pat si am vazut ca ma cuprinde o durere imensa de burta. Nu puteam sa imi ridic spatele si mergeam ca si cocosatul de la Notre Damme dar asta nu m-a impiedicat sa merg sa o vad.
Cand ajung la etaj auzim un bebelus care tipa ca din gura de sarpe si ma cuprinde deja jalea. Era bebelusa mea binenteles. Asistenta mi-o arata dar nu pot sa o iau in brate de durere si totusi tace. Nu stiam ce sa ii spun dar as fi ramas acolo in incaperea cu bebelusi macar sa imi simta prezenta. Asistenta imi spune ca a plans toata noaptea si nu a inchis un ochi din cauza ei , era de inteles si eu am plans aproape toata noaptea de lipsa ei. Era un bebelus firav cu fetisoara rosie si parul negru ,nu semana deloc cu noi desi pe eticheta scria ca e a nostra
Amm cerut sa fiu mutata de la ATI cu ea in salon si de la ora 4 p.m.am putut alunga nelinistea din sufletele noastre. Din acel moment suntem impreuna. Am putut sa o privesc si sa o ating cat am vrut. Eram singura care statea cu patul bebelusului tras pana la gat ca sa o pot simti in fiecare moment. Nu prea am dormit dar ce conta cand aveam iubirea langa mine.

A fost un an plin de zambete si de fericire.
A fost un an greu dar totusi cel mai frumos pe care l-am trait.
A fost un an in care am invatat sa iubesc fara limite.
A fost un an numai cu impliniri si satisfactii pe care ni le-a adus botul firav de om pe nume Sara-Stefania!

Mamica de cuminte
iulie 2008


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

La multi ani Sara-Stefania!



Citesc si devin nostalgica !

Felicitari, dr_anca sa fiti sanatosi, sa va bucurati de puiul vostru!


Fericirea are chipul tau... Andra , noastra!

Cum a intrat Andra in viata mea...
Mandra bea laptic si iata... a mai crescut un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Sa va traiasca printesa si sa fie sanatoasa!

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

La multi ani, Sara !
Mami, sa-ti traiasca comoara si sa te faca mereu sa zambesti!

pup you,

In concursul cu ratzuste ne puteti vedea www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=3" target="_blank">aici, pozele cap1 si cap2

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca

mai multe poze cu ratuste

Povestea nasterii Ilincutzei
Blogul meu - manute talentate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gallyb spune:


Sa va traiasca ingerasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

LA MULTI ANI! Sara!!! Sa le faci fericita si implinita viata parintilor si de-acum incolo, iar tie sa-ti dea DD multa sanatate, fericire si iubire alaturi de cei dragi!

Adriana mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ce emotionant!

LA MULTI ANI,SARA ,SI SA II FAI PE PARINTII TAI,IN CONTINUARE,CEI MAI FERICITI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

La multi ani Sara!
Anca foarte emotionant!Sa va aduca printesa numai bucurii!!!

proud mummy
Ratustele lui Stefan :www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">aa1 si aa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

La multi ani , sanatate si toate cele bune

ADRIANA STEFANIA-05-11-1998
ALEXIA-MARIA-24-10-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

la multi ani sara!!!, cu intarziere Multe multe pentru tine si mamica ta!

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)
Suparici de 2 ani
Poze NOI cu...noi:)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Multumim ca ne-ati citit cu foc pe toate !

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte
iulie 2008


Mergi la inceput