Pepenasi de iulie-august 2008 (179)

Pepenasi de iulie-august 2008 (179) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161, 162, 163,
164, 165, 166, 167, 168,
169, 170, 171,172, 173, 174,
175, 176, 177, 178

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Poezici de 1 anisor...incep aici
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Aprilie :

1-Mariana_1976, 4-alexa_teo,5-Eduard (mobriq), 6-lcazangiu, 7-Ania (clabur), 8-a.cicel, 9-Anilansa, 10-MIKYCRIS, 11-andrey2008, 16-Sibylle, flo1980, 25-Gabriela82, 26-the_andreea, 30-rontzy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Neata fetele!

Kimmy La Multi Ani! pt ieri.
Am vazut si noi pozele noi de pe picasa, ce pepenasi dulci si scumpiii .
Moni super burtica si tare scumpa catelusa.
Ma bucur sa aud ca a petrecut lumea cu bine wkndurile cu pepenasii din dotare si ca v-au intrat banutii si ca stati pe afara si profitati de vremea buna.
Anka bine ca mi-ai zis bre sa nu ma trezesc de nebuna la aeroport. 1 it is.
Noi bine da cam busy cu childcare si cursurile si etc sa fac ultimele aranjamente si acte si etc.
Nebuneala mare frate.
Fetele sunt bine, cresc, Ami nu mai are rabdare sa mearga si ea la scoala cu surioara nu ii place deloc ca Ari sta si ea tre sa plece, da na incet incet.
Pt pasti noi nu facem nimic deosebit, ca nu prea se simte aici, oricum Ari mai are sapt care vine si apoi au vacanta doua sapt si speram sa fie frumos sa profitam sa iesim la aer, ultimele zile a tot plouat deci nu am putut merge nicaieri.
Na cam asta pe scurt de la noi revin mai incolo dupa ce mai rezolv niste treburi.
Pupam bostana!

PS Mada irlanda isi ia un pic de time out, ca fetele tot au fost bolanve si na is slabite si etc si e oleaca deprimata, asa ca sa stiti de ce a disparut. Va pupiceste pe toate.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Neata,

Mada,multumim de capitol!

Va salutam si noi voios si fugim afara.

Cineva ,cred ca Dana zicea de salata de ton,cum ai facut=o ca vreau sa fac si eu azi.Ms

O zi faina va dorim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Salutare fetele, n-am luat traseul. M-a bagat Gica pe un traseu accidentat si eu eram asa concentrata sa ocolesc gropile ca nu am vazut indicatorul "Oprire" Cik m-a bagat pe acolo sa-mi testeze reflexele Nu va zic ca mor de oftica dar asta e.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Mina simplu rau am facut-o, adik ton din conserva in suc peropriu, porumb din conserva si ceapa taiata fin plus zeama de lamaie.O mai poti imbogati si cu altele dupa gust eu am facut asa ca sa manance Clara
Marina o adevarata domnisoara ai tu acolo
Bujo sa nu te necajesti, astia is pusi sa incurce nu sa te ajute si sa te incurajeze, asa is educati ei la "jecmaneala"....data viitoare ai sa-i faci praf

26+RIANA & CLARA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Bujo asa sunt nea politaii astia,cauta nod in papura....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Bujo, lasa ca nu toti sunt asa, data viitoare poate nimeresti la unul mai cu capul pe umeri. Si eu prima data am nimerit la traseu cu unul care isi construia casa si era nervos pt ca nu ii venisera nu stiu ce materiale, tot timpul vorbea numai la telefon si i-a picat pe toti in ziua aia. Ce sa zic...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Oricum mi-a zis si instructoru ca asta era cel mai scarbos. Cik el si-a facut norma de trecere de maxim 20%. Restu ciuciu, chit ca-s buni sau prosti. Dar nu pot sa nu ma oftic cand stiu ca a facut-o intentionat. Si mi-e ciuda ca tre sa astept 2 sapt ca sa incerc din nou.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Salut fetele iubitele, mi-a fost dor de voi, v-am citit dar timp de scris ioc!

Bujo nu fi suparata, io am patit la fel ca Didi, numai ca era inainte de Paste si nenea Gigi isi negocia mielu si alte acareturi. Si io am picat si sala prima data ; da' asta nu ma impiedica sa fiu Schumacher . Las ca iei examenul si apoi dai peste el cu masina, mama lor de ghertoi...

Noi suntem bine, mai mult pe-afara de cand a venit caldura, nu mai are rabdare nici sa manance dupa ce se trezeste din somn, cere la copii. Ii vorbeste si fundul nene, povestim toata ziulica, mare minune e copilul asta al meu, ii multumesc lu' DD in fiecare seara ca o am si e sanatoasa.

Fetele mele iubite, in ultima perioada m-am implicat activ in bazar, am donat din bunurile lui Nancy pentru niste copilasi batuti de soarta. Daca vreti sa va uitati la bazar sa vedeti ce "vindem" noi pe-acolo, sau daca vreti sa donati dar n-aveti timp/chef sa va complicati cu posta, dati un semn si preiau eu bunuri de la voi sa le dam la bazar

Si mai spuneti si altora ca-s chestii interesante pe-acolo.

Va pupicesc, ma duc sa mai fac niste colete

Monica si gargaritza Nancy, 04.07.2008
blog revival - chestii gargaricesti

video bazar


"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna seara fete,

Cu intarziere, cu scuze pentru asta:

La multi ani Catilin
, sanatosi si frumosi alaturi de AS-ul tau din...suflet! Pup mare si te asteptam mai des!

La multi ani Ana-Maria! Sa-ti dea DD sanatate, lumina si intelepciune, sa faci lucrurile asa cum iti doresti si sa reusesti mereu sa te raportezi doar la tine insati! Sa fii fericiiiiita si implinita alaturi de domnisoara carliont si de tati al ei, 100 de ani!

La multi ani Alina! Sa fii sanatoasa, sa ramai la fel de frumoasa (n-o sa-ti uit niciodata parul superb), sa fii iubita si apreciata si fericita, alaturi de cei 2 blonzi minunati si de sotul iubit!

La multi ani Iza! Sa ai, fata draga, tot binele, tot soarele si toate seninatatea din univers, alaturi de comoara Timicioasa si de sotul tau drag!

Bun venit Denisache!
Mami, tati si fratior scump, sa va traiasca, sa fie sanatos, luminos si sa va insenineze si veseleasca zilele pentru 1000 de ani!

Revin cu un mesaj siropos, ca poate v-o fi fost dor (stiu ca nu dar dati scroll) si poate m-or da adminii afara pt mesaje uriase, pana la urma. Pupi la voi!


Mamica unui MIRACOL
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna...iarasi,

O sa scriu ca atunci...fara maro, fara font special...exact asa cum scriam "atunci"!

Ankule, plecarea ta m-a facut sa ma intorc in timp, in principal si in data de 29 martie in special. Asa ca intr-o noapte, la 3, cand ar fi trebuit sa ma bag in pat, obosita de atata invatat, m-a apucat dorul de voi...de noi...asa cum eram. Si am citit nu clubul, ci odiseea pe vremea asta...februarie-martie 2008! Am stat pana la 5.30 dimineata, citind, razand, plangand, rememorand, completand fraze si intamplari, intrebandu'ma...ehehehe

Ankule, nu stiu cand mai apuc...desi nu mereu am fost de acord cu tine, desi de multe ori m-am intrebat daca oare tie iti si place ceva la tara asta, sunt convinsa ca ai luat decizia perfecta! Dar simt asa, un gol in stomac...pleci, te muti pe alt continent, intri intr-o alta lume! Iti doresc sa ramai mereu asa cum esti: o luptatoare, o corecta, o indarjita; sa nu-ti pierzi umorul si sa nu-ti pierzi sufletul imens! Drum bun, acomodare usoara si....sa puteti repede sa spuneti, acolo, ACASA! Te pup tare tare, Ankule! O sa-mi lipsesti pe pamant romanesc!

Si-acum, pt voi si pt Anku...un remember cu ce faceam noi acum 2 ani...

- Louana ..nu o s-o uit niciodata, desi n-a mai scris de atunci. si n-o sa-i uit semnatura - <totul e greu pana devine usor>, cum se chinuia cu tensiune, contractii, stat la pat! si totusi...ce fata speciala, ce dor imi e de ea...
- Mada si Cris tot vorbeau de pastravul in cetina de brad de la farmecul padurii...cine stie, poate mergem in grup, o vedem si pe Ana_a, ca doar e prin zona ei;
- Mada punea tapet cu flori si primea de la Narcis sugestia cu slapii lila pt Flo:)), dupa pisuleala Aricioasa in papucii lu' tac'su; facea, ca si acum, 1 milion de lucruri de ametesti numai citind; si nu gasea nume, vroia Amira da' omu nu si niet:)
- Narcisa avea doua nume pt fetita din burtica: aysha sau anais;manca banane si mere in disperare si ne dadea omor cu amandinele si eclerele si orice nu se gasea in Brasil (cam multe:))
- Bujo a plecat la Cluj pt o alarma falsa (Slava Cerului!!!!) cu Filip si era la fel de zuza-muza ca si acum; o adorabila!
- Tiberica facuse eco si era ok,avea o semnatura de care-mi este dor "dai vointa iei putere"; a fost asa draguta si ne-a oferit propriul bar pt intalneala;
- Dia si Carissma aflau ca burticile lor ascundeau culoarea roz, erau fetite
- Cris ce plangea cu 3 kile pe coapse :)) Onut cu 4...halal :)))
- Anku racise si nu gasea pe nimeni pt curatenie; nu stia daca vine la intalneala pt ca aveau de taiat pomii la soacra:)) iar pe Erika o chema atunci Ligia Stefania
- Capri cauta si gasise mobila frumoasa pt copii
- Lori (lcazangiu)gatase jobul si se plictisea:)
- Anna isi cumparase 2 bluzite noi si se plangea de kg multe
- Turtu a plecat la Barcelona, a mers mult, si-a cumparat lucruri de gravida vesele, a halit pepene rosu:)
- Sursu vesela, haleste cu spor, mananca pepene:)
- Boti ne zapaceste cu lucrusoare mega super ultra frumoase pt Garghi; inainte de asta statuse frumusel in patut sa faca bulbuci pt cea mai dulce gargarita
- Vicky a descoperit ca are diabet de sarcina si era nitel depresata
- Camy stresata cu casa in renovare, fara bani, bebelina nu misca asa cum trebuie....se pare ca uneori lucrurile se aduna pana explodeaza:(
- Estrella era inconjurata de oameni plini de superstitii
- Ana_a aparea rar si ne ruga sa n-o ignoram, era putin supi si, zicea ea, frustrata din diverse motive si avea o semnatura care mie-mi placea teribil
- Adina facea placinta cu branza si aveau apartament nou si frumos la viena...mmmmmmm......
- Ana(xena) era o sexoasa, ca intotdeauna, cu vesti bune despre Mariuca si de nervi ca a incurcat programarea, si-a luat toata alimentara acasa...noroc ca nu a si mancat toate dulciurile alea :))
- multe am avut perioada "melancolioase" cu boceala pt oamenii de sus din ceruri sau pentru parintii de acasa, pentru fetele plecate
- Nati era harnicia odiseei, doamne cate mai facea, incredibil; si ce putere sa lupte cu problema Mateiului!!!!
- Vio tm avea un patron dement
- Ioana aflase si ea ca are fetita, era fericita deh, cu un baietel asa mare acasa, vroiau si nu prea Ilinca, mai erau Ecaterina si Eliza pe lista;
- Gini avea acelasi doctor cu mine (ecografistul meu) si avea emotii pt intalnirea cu Irinuca; ne-am si cunoscut la cursurile de la filantropia, cu ea si Capri si Dma
- Danangie cumparase un sac de hainute pentru Ale, frumoase tare si era uneori obosita din cauza de bebe miscator tare
- Alina_maria s-a petrecut frumos si intim de ziua ei si ne povestea de minunea de fetita cocheta dar si de plictisul cauzat de singuratate
- Flo avea tensiunea ciudata dar si-a revenit si ne-am bucurat mult
- Anaco isi facuse coltisorul de leneveala
- pe Carissma si Didi le-am facut sa planga cu termenul "maitza"....Carissma, mi-e un dor de tine...carnetelul fermecat, remember?
- Ruxandra (locca) ne povestea de jetul de pipi pe care-l mai iau mamele de baieti in fata:)
- Onuta punea fel de fel de intrebari; si punea si poze...cu ea mireasa, superba si sexoasa cu super rochita aia
- Roxi (baby>R) ne tot ameninta cu pozele, tot nu si-a luat nimic pe cocoasa desi i-am promis (ce dor imi e si de ea!!!)
- mai scriau fete...raluk, leoflori, karina, danabb1, cristina_p, mobriq care aflase ca si bb2 e putzos....sper ca sunt bine si pepenasii lor la fel !
- Madina era ocupata cu strumful, burtica bleu si lucrul dar intra si la noi cu seninatatea ei si cu poznele zuzului saritor din patut
- Nevi zisa si Biri:) era, ca si acum, medicul drag al odiseei; cu garzile ei din zilele de paste, cu mersul biped al Annei; cu ne-gasitul de nume pt putos, hehehe
- Siby care ne povestea de motanul aliosha si de gafa vietii ei :)), amuzanta si zuza ca intotdeauna
- Anaxena cu sexul ei pe burta, cu barbatul energizat si uitand de burtica:)))
- Didu fericit ca Aidel e bine in burtica
- Mona era mai bine, bebe Codrin la fel, optimista si puternica;
- ca sa nu mai zic de mr Leche al Narcisei si de negasitul diverselor in Brasil dom'le, nika, nici amandina nici spanac nici nika mai frate:))
- Sursu a poftit la carnaciorii sotului:))...de soia mai, ce credeati? si apoi a aflat ca soia nu-i buna in sarcina si ete ce ditai flacaul are!
- Gini si Tiberica au aflat ca vor avea fetite
- colega de la bobocei, Dyanira, se intreba cum e treaba cu rusinatul bblui la eco si sexul...apropos, LMA Diana, stiu ca pe 29 te aniversezi si tu!!
- Jovana se linistise cu spitalul si medicul care s-o asiste la nastere; mi-e dor de tine si Dariuca ta!
- Anna a fost foarte hazlie cu povestea despre colegul care a intrebat-o : nasti anul asta? (ea avand 23 sapt)
- Ina era putin stresata din cauza doctorului certator dar aflase ca o a doua minune putoasa era in drum spre ei
- Truli aflase si ea ca Ana lor va avea un fratior desi sotul se astepta tot la fetita
- Bufi fusese racita, apoi s-a luptat cu un herpes dar totul s-a terminat cu bine
- Eliza a Ankai isi astepta surioara cu drag si frenezie
- discutiile momentului, dincolo de mancare si cat de mult ne ingrasam, erau despre ecografii si celule stem
- si ce dulce ii spunea Onut Bujolinului...Bujoreato
- Mona ne dadea emotii, se lupta cu o doctorita inumana, la urma urmei, ca nici nu mai tinea de profesionalism, dar....
- Vicky visa ca nascusem amandoua si eram in aceeasi rezerva si ea era angoasata ca nu are laptic si ca vizitatorii mei o gasesc in pijamale:)
- Mishuc se intreba ce se intampla daca nu vine anestezistul la timp pt montarea epiduralei
- Turtu era calatoare tare si ne tinea sexul bblui surpriza:)
- Tiberica o opera de apendicita pe Alinuta; Botinelu era fericita posesoara de 25% in plus la salariu
- Maryb, fosta noastra colega, era graviduta iarasi
- Anaco ne povestea de super bunicuta ei, updatata la cele mai noi descoperiri ale medicinei:)
- The_andreea si dr_anca vroiau la intalneala dar distanta....
- Gabriela intrase in gasca si ne povestea de nasterea pe care si-o programase la Medgidia
- Vio tm si Dma stiau ca au burtici bleu (hehehe, rozaliile ce nu se dadeau aratate) si Camy stia ca are fetita!
- ziua intalnelii noastre mult asteptate: frumos, cald, soare, burtici vesele si luminoase
- Sorelix avea aragaz montat; Anna se sarbatorea; eu uitasem pozele amandinoaselor la birou, Boti avea super vesti despre bulbucii din burtica si finuta devenita finut
- intalnirea a fost de milioane, toate am pus poze, toate am povestit, toate ne-am descris una pe cealalta; imi vor ramane MEREU in minte doua lucruri, pe langa fatza frumoasa e Mishei; mana mereu pe burtica a Irinucai; buricul-buton si vorbaaaa multa si sarmul Anei; finetea Cristinei; ochii zapacitori Didiesti; figura adolescentina a Caprioarei; sfaturile bestiale si umorul total al Ankai; frumusetea princiara a Rontzisoarei: omul cu esarfa...perla scoasa de Anka si eu ma uitam ca prostu din cafenea sa vaz vreun nene cu esarfa...ei nu, era doar statuia de la aviatorilor:)) si propozitia Anei de la sfarsitul descrierii pe care mi-o facuse: "m-am convins este atrasa de lucrurile negre mari si orientate in sus!!!":)) ce zi dementiala, am sunat-o pe Anna sa-i zicem LMA dar noi radeam si hahaiam toate, era mult prea greu sa ne intelegem!

- capitolul 50...a gazduit si prima noastra intalnire! prima intalnire oficiala a mamicilor de pepenasi!

Fetelor stiu, stiu prea bine ca eu am un stil mai patetic:), mai pisicit si nu e pe placul tuturor; dar va rog eu, mai ales ca suntem si in pragul Sfintelor Sarbatori de Paste, haideti sa fim iar prietene asa cum eram; sa nu ne mai simtim atinse de fiecare cuvant al altei colege de club; sa nu ne mai suparam, sa nu credeam ca alte fraze sunt intentionat scrise ca sa ne doara! Haideti sa nu uitam ca suntem aici pentru minunile noastre, sa ne aducem aminte cum ne-am rugat si am plans si ne-am bucurat toate cu diferite ocazii. Noi chiar suntem un grup de prietene, ca o familie...cu bune, cu mai putin bune, cu nori si soareeee, cu ploi si curcubeu...suntem mamicile de pepenasi...nuuuuuuuu, suntem - mamicile PRIETENE de pepenasi! Voi sunteti prietenele mele dragi, va citesc, va aprob, va dezaprob, va vad copiii, pe care-i iubesc nespus, va admir, va pup in gand, va trimit ganduri bune in gand, va ....da, va cant, mai, in gand! Sunteti toate ale mele:), faceti parte din viata mea, ca vreti sau nu, ca va place sau nu! Haideti sa intindem hora aia mare....in fond, nu avem nimic de impartit...adica, nu suntem intr-un razboi, ci intr-o prietenie, nu suntem intr-o competitie ci intr-o prietenie, nu suntem intr-un show de care-i mai tare ci intr-o prietenie!

Va imbratisez, fete dragi, pe toate, scriicioase, nescriicioase, cititoare, necititoare, aparute sau disparute! Si va doresc numai bine!

Eu tin la voi toate, la fiecare in alt mod; eu am trecut peste orice, ca si eu m-am supaaaaraaaat:), ohohoo, mai ceva ca o adolescenta. Dar mi-au trecut toate si iau lucrurile asa cum sunt si oamenii asa cum mi se prezinta, fara sa caut dublu-inteles in toate! Si voi sunteti a doua mea familie, pe care o stresez, la care ma intorc dupa luptele grele, pe care o citesc, la care ma gandesc, pentru care ma rog, pentru care suspin si alaturi de care rad in hohote! Iar pepenasii...Dumnezeule, ii stiu de cand aveau cateva grame in burtica, mi-s dragi toti si sunt prietenii copilei mele, pe viata!

Va imbratisez pe toate, in stilul meu patetic, ca o hora a prieteniei! Cu drag...balenschi, mama lu' Galu!


Mamica unui MIRACOL
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Mergi la inceput