Pepenasi iulie-august 2008 (177)

Pepenasi iulie-august 2008 (177) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161, 162, 163,
164, 165, 166, 167, 168,
169, 170, 171,172, 173, 174,
175, 176

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Poezici de 1 anisor...incep aici
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Martie :

2-Sonia (ariadnabr), 3-madina71,4-boticelina,serbanica, 6-ella81it, 8-katalyna, 9-catilin2008, 16-maitreyi, 19-AlinaMaria, 25-Kimmy, 29-AnnaBaby

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

buna fetele!
va multumesc pentru incurajari sotul e mai bine, mai vesel, mai linistit, nu-l mai doare capul, i s-au limpezit creierii, sa vezi acum lapte si miere

eu stiu cum e al meu, e tafnos si mai ales cu david, cred ca majoritatea tatilor sunt asa cu copilul mai mare. eu nu-i spun niciodata de fata cu copilul ca nu procedeaza corect. ne-am mai ciondanit de fata cu el si apoi venea copilul si-mi zicea: mami tu esti sefa, eu pe tine te ascult zicem noi ca ei nu stiu, dar baga totul la bibilica si nu vreau sa prinda ura pe el. cu sotul am discutat de nenumarate ori si i-am spus sa se controleze ca nu imi place cum ii vorbeste si ca ma raneste si simt ca il uraste cand il cearta. de multe ori ne certam noi si parca isi varsa nervii pe copil si iar aceeasi discutie. cand spun discutie, spun ca vorbeam pe un ton foarte calm si cald, nu ca un repros si a functionat, de mult timp nu a mai tipat la el si ii citeste aproape in fiecare seara cate o carticica sau poveste si ma uimeste si pe mine cata rabdare are. si discut asa dupa ce se calmeaza apele, nu atunci ca n-am cum sa dau dintr-o stare in alta.
nu sunt de acord ca daca el tipa trebuie sa tip si eu ca sa il acopar, de fapt nu mai sunt daca ma supara rau ma cert cot la cot cu el si eu am ultimul cuvant, dar nu despre copii ci despre ale noastre, insa am incercat si cu vorba buna si functioneaza mai bine. nu sunt misogina, insa si daca vine si te vede tot timpul suparata si acra (asa ajunsesem sa fiu),iar nu e bine pentru ca se indeparteaza si mai tare. nu sunt de acord nici sa ma calce in picioare sau sa ma jigneasca si eu sa fiu mieroasa, insa i-am explicat clar si raspicat ca eu casnicia nu o vad ca o lancezeala unde stam numai ca sa nu creasca copiii cu ambii parinti prin preajma si i-am spus ca decat asa mai bine lipsa. de nenumarate ori am avut discutii din cauza ca nu face mai nimic prin casa si parca ar fi casa de vadana si de la ultima discutie chiar a inceput sa mai puna mana sa spele o farfurie, sa mai stranga dupa el sau dupa copii. bineinteles ca imi spune ca din cauza mea s-a racit de mine, ca toata ziua il bat la cap ca nu face nimic si ca nu mai incerca sa faca ceva pentru casnicia noastra si i-am sugerat macar sa incerce sa ma ajute cat de putin si atunci o sa vada ca nici eu nu mai sunt asa, dar ca e normal sa ma satur si eu si-i aduc diferite argumente.

cand ne ciondanim cel mai des imi reproseaza ca sunt tare in gura



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

a2-a?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Bonjour si de la noi.
anaco, ce de chestii stie mara ta, felicitari. Mara mea l-a invatat pe A, ca asa scrie in fata casei, numarul A05, cred c-ar trebui sa mai lipesc si alte litere pe acolo ca sa le mai inteleaga.

iris, ai primit carti de la marimar? Sint foarte interesante, acuma le studiez si eu. Eu am citit pina acuma si mi-au placut mult ideile, thomas gordon, parent efectiveness training si adele faber, how to talk so kids will listen and how to listen so kids will talk. Io le-am luat de pe amazon in engleza, dar poate la voi se gasesc traduse.
Ideile de acolo mi se par foarte interesante, plus ca primesti o gramada de exemple. Eu am aplicat o parte din ideile de acolo. Cu barbatu-meu

dia, cred ca n-are rost sa fortezi copilul cu invatatul, la virsta asta ei invata prin joaca, daca ii arati si ii explici mereu cu siguranta o sa prinda. Insa numai daca e si ea interesata, nu o forta in nici un fel si, oricum, nu o compara cu alti copii, fiecare copil are ritmul propriu de dezvoltare. Spun eu, care ma stresez ca cupilu' meu n-are decit 8 dinti, in timp ce altii sint cu dantura deja completa
Da' na, cred ca fiecare dintre noi vrea sa nu mai repete greselile parintilor si de exemplu mie personal tare mi-a displacut faptul ca ai mei ma tot comparau cu X si cu Y, asa ca am promis ca io n-o sa fac din astea. O sa-mi fie greu, ca asa sintem conceputi sa vedem diferentele intre oameni, dar sper sa reusesc.

alune si alte chestii rontaitoare: mai, poate pe mine o sa ma credeti mama paranoica, dar io sint extrem de atenta la alimentatia Marei. Daca e in moment cind pot sa controlez ce maninca acuma e, ca mai incolo nu mai depinde asa de mult de mine, asa ca fac eforturi sa ii pun bazele unei alimentatii sanatoase.

In consecinta Mara n-a vazut inca dulce, pina si papanasii ii fac fara zahar, pun doar stafide in ei, nu primeste pufuleti, biscuiti sau alte chestii asemanatoare, cumpar doar carne si oua bio, piine si paste integrale, legume si fructe proaspete si, in general, incerc sa ii dau sa manince cit mai diversificat si mai sanatos.

De fapt, de cind o avem pe ea am schimbat noi stilul nostru de viata, (aproape) nu mai mincam junk-food, mincam extrem de rar carne de porc, in rest doar pui si peste, am descoperit tot felul de graunte sanatoase de gen quinoa, amaranth, cus-cus de care inainte nu m-as fi atins, doar cu dulciurile ce mai mincam asa pe ascuns insa si la astea am crescut pretentiile, adica preferam dulciurile de casa sau ciocolata de calitate, dar si astea mult mai rar. Am doua cutii de pop-corn in casa care cred ca sint deja expirate, pentru ca n-am mai mincat nici din asta.

Stiu ca sint extrema, dar consider ca fac o investitie pe termen lung si ca daca ii pun de acuma bazele unei alimentatii sanatoase o sa aiba beneficii pe viitor.

marimar, siby, violeta, sint convinsa ca toate aveti intentii bune cind o sfatuiti pe mona
Dar, cu siguranta, si experienta personala isi pune amprenta. Eu, de exemplu, pentru ca sint tot la a doua casatorie, sint mai transanta, asa ca si nati.
Adica mai putin dispusa la compromisuri, sint de acord sa lupt pentru mentinerea unei casnicii insa atita vreme cit nu sint singura care face efortul asta. Pe de alta parte eu sint si independenta financiar, iar treaba asta imi permite sa nu inghit prea multe (nu ca e cazul, insa ipotetic vorbind), dar am citit destule cazuri pe forum in care femeile stau intr-o relatie abuziva din cauza lipsei unei alternative.

Asa ca din punctul meu de vedere, in cazul tau, mona, eu vad doua directii, nu opuse, doar complementare:

1. sa incerci sa devii independenta financiar sau, cel putin, intr-o situatie mai buna decit esti acuma, pentru ca e clar ca treaba asta pune frina unei discutii de la egal la egal cu sotul tau si

2. sa incerci sa discuti cu sotul tau in mod calm, fara acuze, cum ti-a sugerat adina, sa ii arati ca esti si tu la capatul puterilor si ai nevoie de ajutor. Incearca sa pui accentul in discutie pe modul cum te simti TU, nu pe ce face EL. Daca o sa incepi discutia cu chestii de genul "TU esti asa si pe dincolo" automat o sa intre in defensiva si n-o sa ajungeti la o discutie rezonabila.
Dar ca si siby, sint si eu contra oricarei forme de abuz, ca nu vorbim doar de abuz fizc, ci si de psihic, asa ca nu te lasa calcata in picioare.

Si probabil ca n-ar fi rau sa reconsideri ideea cu Cris si gradinita, stiu ca esti impotriva, dar la un moment dat va trebui sa-i dai drumul din cuib, o sa-i prinda bine si lui sa se socializeze cu copii de virsta lui, o sa-ti prinda bine si tie sa te poti odihni relativ doar cu un copil in preajma si chiar si sotului tau cind vine obosit dupa shift-ul ala.

gata, ma duc la ale mele.
pupici tuturor

ps: katalyna, ma bucur ca sotul tau e mai bine

Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Katalyna uff bine ca se simte mai bine sotul, aveti grija faceti toate investigatiile ca stiam ca si rinichii au legatura cu tensiunea mare.
Gally da asa si la noi si eu is obsedata sa fie curat si ordine si etc, sotul tot cam asa zice da ca si tine o fi dezordine da sa fie curat.
Fetele nu trebuie sa ne certam, eu is de acord cu ambele mesaje, ca si Sibylle nici eu nu cred ca trebuie sa te lasi calcata in picioare, dar ca si Marimar o vb calma si buna ajuta, si al meu barbat e mai nerabdator nu prea sta el la discutii nu are rabdare sa asculte si etc dar daca il prind in momentul care trebuie, ca de acuma na am invatat ce si cum, ca ne cunoastem destul de bine, si il abordez calma si nu sar cu tu esti vinovat si etc ci cu hai sa vedem etc bla bla ajung la rezultate.
Mona nu trebuie sa stai asa ca nu e vb numai de tine ci si de copii, sunt destule cazuri cand na nu ne mai iubim etc da asta cu stam impreuna de dragul copiilor eu nu o sustin, decat sa crasca copii intr-un mediu incarcat negativ cu certuri si scandal si ura, ca la asta se ajunge in final mai bine ne despartim de comun acord, tot tatal copiilor ramane tot va trebui sa se implice si etc. Este f greu sa fii parinte singur mai ales cand partea financiara e mai subreda, si eu daca ar fi sa ne despartim maine mi-ar fi f greu, dar copii sunt mai imp si noi cel putin asa am decis decat sa ajungem la injuraturi si ura si chestii de astea mai bine ne despartim civilizat ne ocupam amandoi de copii luam deciziile in ce ii privesc impreuna ca pana la urma eu sunt mama el e tata lor nimeni nu poate schimba asta si gata.
Oricum Mona esti puternica ai trecut prin atatea cu cele doua sarcini ar fi pacat sa va complaceti in situatia asta. Nu zice nimeni gata maine dati divort dar trebui discutat serios deci ii place sau nu sotului, ca in stilul asta nu ajungeti nicaieri in sensul bun.
Violeta te cred ca e f greu si ca e usor de zis si greu de facut, dar incearca pe cat posibil sa nu plangi tu ca desi o fi cam un cliseu de acuma dar si ea te simte, cu mult reassurance si iubire incet incet va depasi faza asta. Pupici dulci si putere.
Anaco felicitari pt progresele printesei. Si noi am zis ca o sa luam aparatul ala de la leapfrog cu alfabet de pus pe frigider cu litere si cuvinte, mai ales pt ari acuma ca asta face si la scoala.
Turtu wow e super ca reusiti cu alimentatia si eu incerc sa papam cat mai sanatos si etc a meu barbat e mai greu de multumit , ca e imp cum se invata de mici da na de ex Ari la gradi vede la alti copii gogosi dulciuri euri porcarii vrea si ea, eu limitez cat pot chestiile astea cu explicatii gen iti strica dintisorii nu sunt sanatoase efectiv cat mai pe inteleseul ei si na reusim cat de cat macar sa limitam intake-ul, ca de eliminat de tot e cam greu.
Na am reusit sa recuperez din urma, fug la trebi, nu inainte sa va aduc aminte daca sunteti interesate ca avem clearance la jucarii si baby stuff, aici.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

turturica, parca ma aud pe mine vorbind despre alimentatia copilului pe vremea cand era Stefan mic
Stefan a mancat dulciuri prima data la cresa...unde a venit acasa si mi-a zis ca doamna ia dat bombonica, a doua zi am intrebat despre ce bomboane este vorba si bona de la cresa mi-a zis ca ia dat bomboane gumate - sugus . Apoi am vazut in meniul lor la gustarea de la ora 15 cereale de ciocolata cu lapte, care au devenit preferatele lui Stefan, napolitane, paine unsa cu finetti, diverse prajiturici din comertz...etc...
Apoi m-am lasat pagubasa.
La ora asta Stefan mananca ce dulciuri doreste, cu masura. Nu avem in casa de regula dar cere, este mare si simte nevoia de ciocolata.
De cele mai multe ori il conving sa dea cioco pe o banana dar nu tot timpul.
Ei bine...Mateiutz papa cot la cot cu el dulciuri, ma rog, nu aceasi portie, dar mananca aceasi ciocolata. De exemplu o jumatate de patratel de cioco, o napolitana cu ciocolata, o felie mica de prajitura cu ciocolata, o bucatica de baton cu caramel...etc...
Chiar nu am ce face. Nu pot sa-l pun pe Stefan sa se ascunda si sa minta, ar fi chiar culmea, am incercat sa ii explic ca Matei este mic si nu e bine sa manance...mi-a raspuns ca el nu pateste nimic, ca este foarte buna si ca nu poate sa manance si el macar putin de tot???
Asa ca...din 2 rele am ales raul cel mai mic.

Fug la treburi, am o ciorba pe foc si un aluat dospit de painica.


proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Nu am primit cartile:
adresa mea este: irinabratu@yahoo.com

marimar, intr-adevar, tu ai dreptate, la prima vedere nu pare un lucru f grav. Dar apa era multa (cred ca vreo 3-4 pahare), must 1 hahar, era pe toata mobila (luata acum 1 an), pe parchet baltea. Trebuie sa spun ca sunt printre cele mai permisive mamici dupa forum, copii mei s-au jucat cu apa si cu mancarea de se cruceste lumea cand le povestesc, se balacesc in noroi ...adica da, le permit multe.
Dar este a 20-a oara cel putin luna asta. Si ei stiu, ca le-am explicat, apa se bea la bucatarie si pun paharul la loc ... eee ti-ai gasit. Cred ca din prea multa libertate am ajuns sa nu ma mai fac inteleasa, nu stiu ce sa mai zic.
Cu pedepsele, David pur si simplu nu pricepe. Yvonne a inteles si ii cam pare rau dupa jucarii, dar tot continua sa faca unele prostiute.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Ana asa e, asa e si la noi, incerc si eu sa ofer fructe cat mai des sub totul felul de forme acuma prefera ele smoothies le fac rapid la blender de ala mic diverse combinatii si asa papa mai multe fructe dect daca leas da bucati.
Si cu sucurile si etc, oricum Ami nu bea decat apa Ari mai cere suc, vreau sa fac cat mai multe fresh decat de astea din comert ca si alea care cica is naturale de fructe si etc care nus din concentrat, si au 29 g de zahar la un pahar. Imens de mult.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ola chicas! long time no see, am fost prinsa la munca si acasa de numa...

cu invatatul diverselor chestii eu ma concentrez exclusiv pe ce-o pasioneaza si merge invatatul ca uns. Au fost animalele cu toate suntele lor, am facut muuuu si behehe, si glu-glu-glu pana am ragusit, a fost (inca mai e) Nemo, am invatat tot ce misca in ocean, cu carticele, din film, din filmele alea cu Baby Einstein (Baby Neptune). Acum invatam expresii. 'neata, no bua (noapte buna), misi (merci), "s-a dus", "ai grija". Cu numerele ne-am amuzat teribil, am invatat "unu, doi" si "multe" , asta pentru ca m-am prins ca ea zice "doi" daca e mai mult de 1. Oricum, nu mi-am propus niciodata s-o invat ceva special... Invatatul din zbor si de placere e cel mai bun si trainic mod de a acumula.

dar cu mancarea m-ati lovit . Adica am si io eagle-ul meu, aka mama, care acum 3 zile a concluzionat ca io imi bat joc de alimentatia copilului, ca nu-i gatesc variat, ca ea nu mananca corect, d-astea. Aproape ca m-a bagat in depresie, de-am stat 3 zile pe culinar si pe subiecte de papa de copil intre 18 si 24 luni. Ca sa trag concluzia ca nu sunt asa looser cum a lasat ea sa se subinteleaga. Dar m-a fript rau, imi venea sa plang, pe bune. Voi stiti ca am citit si ma pricep oarecum la mancare de copii/adulti, ea de ce n-o avea incredere in mine? Singura "scapare" au fost niste crenvursti, alesi pe spanceana dupa ce am obezit cainele de cati crenvursti am luat, incercat si jetat

Plus ca are si cupilul preferintele lui, io ce sa fac daca fi'mea nu mananca paste, mamaliga, oua fierte, paine cu gem, ceai, taitei/gris cu lapte? V-am zis c-am avut cu toatele un enterovirus... Ei, maica-mea a zis ca precis am luat io ceva si i-am dat copilului si l-am imbolnavit, desi am fost si eu si Nancy si ea si bona dogite

Scuze ca am monopolizat spatiul cu problemele mele da' m-a intristat f tare chestia asta in ultima saptamana...

[b]Turtu[/b[ eu ii mai dau dulciuri copilului. Multe le fac eu, unele le cumpar (ciocolata alba, cand si cand un baton de cereale), dulcele e important si are rolul lui in alimentatia copiilor, hraneste celula nervoasa, la fel ca si grasimile. Cuvantul de ordine este echilibru. Daca baby nu are probleme/alergii alimentare, poate manca din toate grupele de alimente potrivite varstei. Am noroc ca fi'mea nu se omoara cu ele, de ex. fac clatite cu nutella si mananc doar io

Si ca tot ati vorbit de alune, fistic, eu chiar am facut o zi pe saptamana cand la gustarea de amiaza rontaim dupa felul principal, alune fara sare, fistic, migdale si nuci. Pun cateva din fiecare intr-un castronel, le sparg in bucati mai mici si rontaim. Mi se par f bune, copilul nu se ineaca si oricum bobineaza la ele sub supravegherea mea. Titicul (fisticul) e pe departe preferatul...

Monica si gargaritza Nancy, 04.07.2008
blog revival - chestii gargaricesti

video bazar


"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mada, da, super amestecurile astea de fructe la blender si la noi au mare succes, dar dupa ce beau cate un pahar, Stefan imi zice " bine, bine, dar ceva dulce???imi dai??" asa ca...nu scap tot timpul.
Combinatia preferata este de banane fffr coapte, cele care se coc ca stau prea mult in casa cu grapefruit. Sau doar banana cu iaurt si putina miere.

Suc la noi nu se bea....
Din comert nu cumpar, in casa nu am storcator sa fac.
Fff rar storc portocala, dar nu se omoara sa-l bea gol, asa, stors. Le place portocala amestecata cu grapefruit si banane.

iriss, am avut si noi perioada asta cu stefi. Acum din fericire are mai multa grija si nu-si mai duce apa in camera, o bea la bucatarie.

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

Buna..ma scuza-ti ca dau buzna

Mada_mxm..as vrea si eu sa vad jucariile pe care le ai...dar nu reusesc....ai o alta modalitate de a le expune???
Merci

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput