Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru - 33

Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru - 33 | Autor: Zenobia

Link direct la acest mesaj


Scumpele mele tutunici, bine ati venit la un capitol. Va doresc un capitol fertil, cu cati mai multi

cap.1, cap.2, cap.3, cap.4, cap.5, cap.6, cap.7, cap.8, cap.9, cap.10, cap.11, cap.12, cap.13, cap.14, cap.15, cap. 16, cap.17, cap.18, cap.19, cap.20, cap.21, cap.22, cap.23, cap.24, cap.25, cap.26, cap.27, cap.28, cap. 29, cap.30, cap.31, cap.32

Lista Tutunareselor, viitoare :
alexia28 astenozoospermie,30 ani, sarcina oprita in evolutie. Diagnostic dupa laparo: endometrioza pelvina, chist endometriozic ovarian stang. Tratament homeopat si naturist
Alexela 23 ani, anovulatie, diagnostic spemograma: astenoteratozoospermie moderata; urmeaza laparo pe 12 iulie
alinacoman79
ana_p in urma laparoscopiei singura trompa functionala, cealalta fiind ingrosata si nefunctionala, destule aderente de la operatia precedenta si "ovarele lipite"
Ariana1 endometrioza(in prezent face tratament), o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
AngeliquedeS, 29 de ani, ovare polichistice, cicluri anovulatorii; sotul-astenoteratospermie; urmeaza programare laparo
Ana_alexia endometrioza ovar stang; nici o sarcina; 4 ani si 3 luni de asteptari; sotul: astenoteratozoospermie moderata.
Bluel, uter fibromatos, in momentul de fata 3 fibroame, 2 subseroase de 3 cm, unul anterior, unul posterior, al 3-lea de aproape 4 cm intramural in zona istmica, plus altele mai mici sub 2 cm tot in zona istmica ; descoperit primul fibrom pe la 25-26 de ani, facut tratamente homeopate, naturiste fara rezultate, acum tratament cu Diphereline 3 luni, dupa D-zeu cu mila , operatie laparo sau clasica
Bonitta fibrom uterin,1 IA nereusita,sotul astenoteratozospermie,diagnostic laparo:endometrioza in spatele ovarului drept,urmeaza 3 luni tratament cu diphereline;
break fast9 infertilitate secundara,laparo: 6-7 noduli fibromatosi vascularizati
copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" ; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel
cami30 32 ani,sterilitate secundara,laparoscopie diagnostica in septembrie 2005 cu T,sactosalpinx bilateral rezolvat cu salpingectomie partiala bilaterala si neosalpingostomie bilaterala,recomandari: un an de incercari “naturale”( a trecut),in prezent pregatiri pentru FIV
cocodutz
dianaflaparo martie 2007:o trompa infundata,un ovar invelit in aderente,totul rezolvat la operatie,acum este "ca noua"
Diddy 29 ani,1 IA cu stimulare; normospermie
danielac100 monitorizari; laparo: 23 mai
29 de ani, 4 sarcini oprite in evolutie, fara diagnostic concludent, probabil un sept uterin; monitorizari
Elflo, 32 ani, sotul: oligoastenospermie severa
Gabitoni, monitorizari, programare laparo pe 27 aprilie.
Hera25 analize ok,monitorizari,sotul: normospermie; laparo: 20 iunie
ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort la 7 saptamani, trompe infundate,urmeaza laparo
Ysa26, normospermie (viteza redusa, mobilitate progresiva tip b), monitorizari, laparo: 27 iunie
Inuta12 sotul:oligo astenosteratospermie
Iyoana diagnostic spermograma:azoospermie,urmeaza alte analize si tratamente adecvate
KoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian seros scos prin chistectomie,trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; ET - 25 aprilie
Laura69silk
Lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie ; pregatiri pentru FIV
lili35 endometrioza descoperita laparoscopic,in prezent tratament cu diphereline
lucialu "laparoscapiata" nov 2005, endometrioza forme tipice si atipice, tratament cu dipherelyne si homeopate
luiza1318, laparo pe 1 mai
ladyxe, in urma laparoscopiei trompele au fost inchise, pregatiri pentru FIV
machus monitorizari, laparo: endometrioza la nivelul peritonului vezico-uterin si al fundului de sac Douglas
Mamidevladut 1 sarcina oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietel; laparo: 09 mai
MadaS
maria08 suspecta de hidrosalpinx
Mica-Mica,30 ani,cicluri neregulate,tratament homeopat, monitorizari
miruna79
mmc_nd, verdict laparo martie 2007: totul este ok
Maria2007, monitorizari, urmeaza spermograma in martie
Meteeuta, 1 hsg: trompa stanga infundata; monitorizari
Madlen, 37ani,1 sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani, sotul astenoteratozoospermie; 1 IUI nereusita;diagnostic laparo: BETON,ET - 25 aprilie
Merdan, ovare polichistice si pe stanga trompa cu hidrosalpinx;diagnostic laparo::"multiple aderente la nivelul ambelor anexe si in FDS Douglas;ovarele cu corticala ingrosata.Se practica adezioliza.Verificarea permeabilitatii tubare este pozitiva bilateral.Drilling ovarian bilateral."
Maria251ro, monitorizari, urmeaza IA
Marusea
Madutz,35 ani,o sarcina pierduta,sterilitate inexplicabila,laparo: totul in parametri functionali
Miki01,oligoastenospermie, endometrioza,2 IA
MLauraoligospermie severa,trompe permeabile (HSG), endometriza si o trompa este functionala doar 50%, 1an incercari naturale, apoi FIV
mvilihome, laparo:ok, sotul: mobilitate 15%
Nicole31 monitorizari,sotul astenospermie; incercari de 6 ani,1HSG:permeabilitate bilaterala,2 IA,diagnostic laparo:endometrioza localizata pe ligamentul uterosacrat stang,chist seros scos prin chistectomie,trompele sunt bune
Nuchi, 30 ani, ea: RH_negativ, el: sotul RH_pozitiv, sarcina oprita in evolutie la 11 sapt.
Niobe, polip si posibila endometrioza; urmeaza histeroscopie si laparoscopie
oana2006
ralu t endometrioza, laparo in 28 martie
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
sdany, laparo 23 aprilie
silvy24, monitorizari; sotul: astenozoospermie moderata+teratozoospermie
simonasima, o sarcina pierduta (diagnostic uter malformat), 2 IA nereusite, multiple tratamente de specialitate. Diagnostic laparo: uter bicorn, endometrioza. Urmeaza stabilirea planului de bataie cu dr. T.
syyylviuta, cicluri neregulate
Zenobia 28 ani, sotul normospermie; rezultat laparo endometrioza pe uter, vezica urinara si pe unul dintre ovare,s-a curatat totul; trompe permeabile
Veret, sarcina oprita din evolutie (acum 5 ani), urmata de o extrauterina in urma careia a fost extirpata trompa dreapta;diagnostic laparo:sindrom aderential pelvin,trompa stanga nefunctionala;urmeaza pregatiri pt. FIV

Tutunarese de la care asteptam diagnostice sau vreun semn de viata : alina.n, Cadina, clubb, cris2006, Dianadi, Foxxy,kikilina, Leditia, Mirelae, oanaonyx, Papushel, zambet74

Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici
carstea- "mamica de mai" Rares
Alina25 - "mamica de mai-iunie"
Raza de soare - "mamica de mai-iunie" ]
Graviduta - "mamica de iulie-august"
Kristind - "mamica de iulie-august"
Orchis - "mamica de iulie-august"
Sim_stoian-"mamica de septembrie-octombrie"
Salomeea
A_thee_nuh
mihailescu_teodora - "mamica de septembrie-octombrie" Mihnea
Mirella76 - "mamica de septembrie-octombrie"
Scumpete - "mamica de septembrie"
Aylin_tarcan - "mamica de iulie-august"
Andutzy - "mamica de iulie-august"
Mada28 - "mamica de septembrie-octombrie"
Gemma
Mihavasoi - "mamica de octombrie"
vickyfilip
Doinidoini
Alfa Anca - Matei-Nicolae
Soleila
MamitzuD2
LoredanaG



Si proaspetele gravidute:
Ana_id
Vali_delide , mamica de decembrie 2007 (DPN 17 dec)
Ellis, DPN 26 noiembrie


Se inmultesc Felicitari proaspetelor mamici!
marair 5.12.2006: Ana, 3800 gr
Irinabr 10.12: Matei Cristian, cezariana - 3150gr, 48cm, Apgar 10
Madaluta 14.12: Darius- 3700gr
Marinar 16.01.2007: Emma Ioana, cezariana, 3.370 g, 52 cm
Aventura 04.02.2007: Antonio, 3.830 g, 54 cm
mihaela ce, 26.03.2007: Ana Maria, 3420g, 50 cm
Amely, 04.05.2007: David Cristian, 3080g, 51cm, cezariana, Apgar 10


Foste tutunici, dar prietene dragi si invitate la topicul nostru:
Felicia
Ioanatugs
kitty_nic- "mamica de iulie-august" -Daria Ioana
Claucia - "mamica de iulie-august"- Alessia Cristiana
Flr-
Teonikol


Informatii utile
Adresa cabinet dr. Dan Tutunaru: Bucuresti, Str. Constantin Sandu Aldea, nr. 86 (nu departe de Spitalul Elias si de Biserica Casin sau prima strada pe dreapta dupa Facultatea de Agronomie).
Nr. telefon programari cabinet: 0720 099 299.
Programul cabinetului: Lu-Mi-Vi (12h00 - 19h00). Marti si Joi inchis, cu cateva exceptii (paciente cu procedurile FIV in derulare)
Spitalul la care "activeaza" dr. Tutunaru este Spitalul Elias din Bucuresti.
Linkuri utile:



MIC GHID DESPRE LAPARO CU DR. TUTUNARU
cu drag de la "Ansamblul Tutunicilor"


Pentru tutunicile cu endometrioza: RETETE
Tratament de sustinere a sarcinii recomandat de dr. T (aici doar cu titlu informativ):
Primele 12 saptamani: acid folic 1 pastila/zi, Magne B6 4 pastile/zi, Aspenter 1 pastila/zi, Utrogestan 4 ovule/zi, Pregnyl 1 injectie la 4 zile.
Dupa 12 saptamani - continuare Biomarin Plus.


www.margento.ro" target="_blank">Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze1
Poze2


...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i][/b]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

bine v-am gasit la un nou capitol, sa fie cu noroc si sa aduca tot mai multe gravidutze!!!

ysa eu am ramas gravidoasa in plin proces descapat de kg, adica aerobic de 2 ori pe saptamana, alergat in parc cu fiecare ocazie, mancare...cat mai sanatoasa si m-am oprit cand imi era ff rau si nu stiam de ce abea apoi am aflat ca sunt gravi deja in 8 saptamani.

Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

fete cand e intalnirea?

Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

INVITATIE
Invitam toate tutunicile si toate prietenele de tutunici sa participe la Intalnirea cu nr. 8 a clubului de Tutunarese si foste tutunarese! Data si locul ales este 3 mai, la ora 18, restaurantul Ioanei.

Tutunarese care si-au anuntat cu surle si trambite participarea:

Marina
Kitty
Mamidevladut
Zenobia
Felicia
Ioana
Ralu_t
Alexia
Alfa_Anca
Nicole
Madutz
Sim Stoian
Mmc_nd

... si lista continua!

www.margento.ro" target="_blank">Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze1
Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Marina, intalnirea este pe 3 mai, e data pe care o prefera cele mai multe dintre fete. Sper ca poti veni si tu, ca de obicei, eventual cu scumpetea ta. pe amandoua.
Kora, Madlen, felicitari pentru embrionasi si multa bafta maine la ET.

www.margento.ro" target="_blank">Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze1
Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Marina mersi mult pt raspunsul tau. Am intrebat acest lucru k sotul meu care m-a vazut k fac tot felul de exercitii si apoi ma pun sa fac banda, mi-a zis k poate ma afecteaza cumva la ovare. Ce bine, mi-ai luat o piatra de pe inima.
Iyoana sunt activa, fac mai multe exercitii, am facut gimnastica cativa ani pana am inceput liceul si de aceea imi place mult miscarea, dar de vreun an nu am mai facut, am crezut k nu e bine in cazul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Zeno pentru capitol nou!Sa fie cu noroc pentru cat mai multe fete!Doamne-ajuta!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Zenobia multumim pentru noul capitol!
Ysa26 si eu am fost gimnasta timp de 6 ani si la fel am ramas cu placerea exercitilor.
Kora_pop si Madlen multa bafta la ET si sa aveti grija de puiuti, sa stea acolo in burtica pentru inca noua luni.

P.S. Eu nu am mai facut luna asta inseminarea pentru ca luni cand am inceput monitorizarile, in z11 deja ovulasem. Asta a fost, daca nu m-am putut trezi vineri cand eram inca in z9 sa vad cum stau, dar oricum in weekwend nu cred ca puteam face inseminarea. Asa ca pe luna viitoare!


...cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna dimineata tutunici!
Zenobia multumim pentru noul capitol! Sa fie cu noroc pentru toate fetele!

Kora, Madlen tin pumnii stransi-stransi pentru ET-ul de azi! Vrem si noi vesti bune!!!!!


Va doresc tuturor o zi frumoasa si linistita!

"Sa darui totul, sa sacrifici totul fara speranta de rasplata; asta inseamna iubire." (Albert Camus)

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Zeno multumim pentru capitol, sa fie cu noroc

Kora, Madlen bafta multa azi la ET, sa aveti grija de puiuti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Fetelor, daca cineva nu si-a dat seama ce se intampla astazi cu Kora si cu Madlen, pai va spun eu:
azi, celor doua tutunici dragi noua li se va face transferul de embrioni , si asta, bineinteles, ajutata de echipa de renume Matei-Tutunaru. Asta inseamna ca incepand de azi au cele mai multe sanse din lume ca peste 9 luni sa-si stranga puiutii in brate!
Am tras eu cu ochiul undeva ca, embrionii Korei sunt gata de transfer, cu diviziuni cu tot, iar de Madlen ce sa mai vorbim, ca are familie numeroasa, domnule...


Asa ca, tutunici din toata lumea (pardon, forumul ) uniti-va si haideti sa facem galerie celor doua viitoare , sa le ajute Dumnezeu sa se prinda cel putin 2 embrioni si sa le aduca cea mai mare bucurie!







iyoana

Mergi la inceput