Paciente optimiste si gravi dr. Tutunaru cap. 31

Paciente optimiste si gravi dr. Tutunaru cap. 31 | Autor: Iyoana

Link direct la acest mesaj

Dragele mele tutunici, aspirante optimiste si gravidute, HRISTOS A INVIAT!
Sa va dea Dumnezeu un Paste Fericit si multe bucurii (de genul II, , ) sa va aduca Iepurasul!


cap.1, cap.2, cap.3, cap.4, cap.5, cap.6, cap.7, cap.8, cap.9, cap.10, cap.11, cap.12, cap.13, cap.14, cap.15, cap. 16, cap.17, cap.18, cap.19, cap.20, cap.21, cap.22, cap.23, cap.24, cap.25, cap.26, cap.27, cap.28, cap. 29
cap.30


Lista Tutunareselor, viitoare :
alexia28 astenozoospermie,30 ani, sarcina oprita in evolutie. Diagnostic dupa laparo: endometrioza pelvina, chist endometriozic ovarian stang. Tratament cu Diphereline
Alexela 23 ani, anovulatie, diagnostic spemograma: astenoteratozoospermie moderata
alinacoman79
ana_p in urma laparoscopiei singura trompa functionala, cealalta fiind ingrosata si nefunctionala, destule aderente de la operatia precedenta si "ovarele lipite"
Ariana1 endometrioza(in prezent face tratament), o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
Avalon, 35 ani; sotul - oligospermie severa; o sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani (2004); 4 IAS-uri si un FIV la Giulesti
AngeliquedeS, 29 de ani, ovare polichistice, cicluri anovulatorii; sotul-astenoteratospermie; urmeaza programare laparo
Ana_alexia endometrioza ovar stang; nici o sarcina; 4 ani si 3 luni de asteptari; sotul: astenoteratozoospermie moderata.
Bluel, uter fibromatos, in momentul de fata 3 fibroame, 2 subseroase de 3 cm, unul anterior, unul posterior, al 3-lea de aproape 4 cm intramural in zona istmica, plus altele mai mici sub 2 cm tot in zona istmica ; descoperit primul fibrom pe la 25-26 de ani, facut tratamente homeopate, naturiste fara rezultate, acum tratament cu Diphereline 3 luni, dupa D-zeu cu mila , operatie laparo sau clasica
Bonitta fibrom uterin,1 IA nereusita,sotul astenoteratozospermie,diagnostic laparo:endometrioza in spatele ovarului drept,urmeaza 3 luni tratament cu diphereline;
break fast9infertilitate secundara,noduli fibromatosi,urmeaza laparo+histeroscopie la sfarsitul lunii martie
copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" ; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel
cami30 32 ani,sterilitate secundara,laparoscopie diagnostica in septembrie 2005 cu T,sactosalpinx bilateral rezolvat cu salpingectomie partiala bilaterala si neosalpingostomie bilaterala,recomandari: un an de incercari “naturale”( a trecut),in prezent pregatiri pentru FIV
cocodutz
dana_vio
dianaflaparo martie 2007:o trompa infundata,un ovar invelit in aderente,totul rezolvat la operatie,acum este "ca noua"
Diddy 29 ani,1 IA cu stimulare; normospermie
danielac100 monitorizari; laparo: 23 mai
Ellis, 29 de ani, 4 sarcini oprite in evolutie, fara diagnostic concludent, probabil un sept uterin; monitorizari
Elflo, 32 ani, sotul: oligoastenospermie severa
Gabitoni, monitorizari, programare laparo pe 26 aprilie.
Hera25 analize ok,monitorizari,sotul: normospermie; laparo: 20 iunie
ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort la 7 saptamani, trompe infundate,urmeaza laparo
Ysa26, normospermie (viteza redusa, mobilitate progresiva tip b), monitorizari, laparo: 27 iunie
Inuta12 sotul:oligo astenosteratospermie
Iyoana diagnostic spermograma:azoospermie,urmeaza alte analize si tratamente adecvate
KoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian seros scos prin chistectomie,trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; ultima suta de metri pentru FIV, in aprilie cu dr. T si dr. Matei
Laura69silk
Lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie ; pregatiri pentru FIV
lili35 endometrioza descoperita laparoscopic,in prezent tratament cu diphereline
lilianaFi o sarcina oprita in evolutie, laparo in ian. 2007: endometrioza pelvina,aderente rezolvate prin adezioliza,trompa stanga infundata,din 5 martie a inceput protocolul FIV in Italia
lucialu "laparoscapiata" nov 2005, endometrioza forme tipice si atipice, tratament cu dipherelyne si homeopate
ladyxe, laparoscopie 14.04.2007
machus monitorizari, laparo 24 aprilie
Mamidevladut 1 sarcina oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietel; laparo: 09 mai
MadaS
maria08 suspecta de hidrosalpinx,in prezent tratamentul lui Andritoiu
Mica-Mica,30 ani,cicluri neregulate,tratament homeopat, monitorizari
miruna79
mmc_nd, verdict laparo martie 2007: totul este ok
Maria2007, monitorizari, urmeaza spermograma in martie
Meteeuta, 1 hsg: trompa stanga infundata; monitorizari
Madlen, 37ani,1 sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani, sotul astenoteratozoospermie; 1 IUI nereusita;diagnostic laparo: BETON,totusi urmeaza sa inceapa pregatirile pt FIV
Merdan, ovare polichistice si pe stanga trompa cu hidrosalpinx;diagnostic laparo::"multiple aderente la nivelul ambelor anexe si in FDS Douglas;ovarele cu corticala ingrosata.Se practica adezioliza.Verificarea permeabilitatii tubare este pozitiva bilateral.Drilling ovarian bilateral."
Maria251ro, monitorizari, urmeaza IA
Marusea
Madutz,35 ani,o sarcina pierduta,sterilitate inexplicabila,urmeaza laparo (7 mai)
Miki01,oligoastenospermie, endometrioza,2 IA
MLauraoligospermie severa,trompe permeabile (HSG), laparo 16 aprilie
mvilihome, laparo:ok, sotul: mobilitate 15%
Nicole31 monitorizari,sotul astenospermie; incercari de 6 ani,1HSG:permeabilitate bilaterala,2 IA,diagnostic laparo:endometrioza localizata pe ligamentul uterosacrat stang,chist seros scos prin chistectomie,trompele sunt bune
Nuchi, 30 ani, ea: RH_negativ, el: sotul RH_pozitiv, sarcina oprita in evolutie la 11 sapt.
Niobe, polip si posibila endometrioza; urmeaza histeroscopie si laparoscopie
oana2006
ralu t endometrioza, laparo in 28 martie
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
sdany, laparo 23 aprilie
silvy24, monitorizari; sotul: astenozoospermie moderata+teratozoospermie
syyylviuta, cicluri neregulate
Teonikol -34 ani, ultima eco: un conglomerat de noduli fibromatosi de 3,5 cm, subendometrial perete anterior cu dezvoltare endocavitara, cu vascularizatie abundenta; istoric : fara copii, o sarcina obtinuta relativ usor,dar oprita in evolutie la 7 saptamani cu un fibrom de 5-6 cm, intre timp a mai scazut dupa 3 luni de naturiste; tratament preoperator cu Diphereline de 3 luni, urmeaza histeroscopie operatorie.
Zenobia 28 ani, sotul normospermie; rezultat laparo endometrioza pe uter, vezica urinara si pe unul dintre ovare,s-a curatat totul; trompe permeabile
Veret, sarcina oprita din evolutie (acum 5 ani), urmata de o extrauterina in urma careia a fost extirpata trompa dreapta;diagnostic laparo:sindrom aderential pelvin,trompa stanga nefunctionala;urmeaza pregatiri pt. FIV

Tutunarese de la care asteptam diagnostice sau vreun semn de viata : alina.n, Cadina, clubb, cris2006, Dianadi, Foxxy,kikilina, Leditia, Mirelae, oanaonyx, Papushel, zambet74

Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici
carstea- "mamica de mai" Rares
Amely-"mamica de mai-iunie" David Cristian
Alina25 - "mamica de mai-iunie"
Raza de soare - "mamica de mai-iunie" ]
Graviduta - "mamica de iulie-august"
Kristind - "mamica de iulie-august"
Orchis - "mamica de iulie-august"
Sim_stoian-"mamica de septembrie-octombrie"
Salomeea
A_thee_nuh
mihailescu_teodora - "mamica de septembrie-octombrie"
Mirella76 - "mamica de septembrie-octombrie"
Scumpete
Aylin_tarcan - "mamica de iulie-august"
Andutzy - "mamica de iulie-august"
Mada28 - "mamica de septembrie-octombrie"
Gemma
Mihavasoi - "mamica de octombrie"
vickyfilip
Doinidoini
Alfa Anca
Soleila
MamitzuD2
LoredanaG



Si proaspetele gravidute:
Ana_id
Vali_delide

Se inmultesc Felicitari proaspetelor mamici!
marair 5.12.2006: Ana, 3800 gr
Irinabr 10.12: Matei Cristian, prin cezariana - 3150 gr, 48 cm, Apgar 10
Madaluta 14.12: Darius -3700 gr
Marinar 16.01.2007: Emma Ioana, prin cezariana, 3.370 g, 52 cm
Aventura 04.02.2007: Antonio, 3.830 g, 54 cm
mihaela ce, 26.03.2007: Ana Maria, 3420g, 50 cm


Foste tutunici, dar prietene dragi si invitate la topicul nostru[/b]:
Felicia
Ioanatugs
kitty_nic- "mamica de iulie-august" -Daria Ioana
Claucia - "mamica de iulie-august"- Alessia Cristiana
Flr-


Informatii utile
Adresa cabinet dr. Dan Tutunaru: Bucuresti, Str. Constantin Sandu Aldea, nr. 86 (nu departe de Spitalul Elias si de Biserica Casin sau prima strada pe dreapta dupa Facultatea de Agronomie).
Nr. telefon programari cabinet: 0720 099 299.
Programul cabinetului: Lu-Mi-Vi (12h00 - 19h00). Marti si Joi inchis, cu cateva exceptii (paciente cu procedurile FIV in derulare)
Spitalul la care "activeaza" dr. Tutunaru este Spitalul Elias din Bucuresti.



MIC GHID DESPRE LAPARO CU DR. TUTUNARU
cu drag de la "Ansamblul Tutunicilor"

I. Analize
1. Mergi la spital pe la 7.30, cu o zi inainte de programare. Te opresti la biroul de internari si ceri sa iti faca fisa de prezentare, pentru care iti vor trebui buletinul, trimiterea de la medicul de familie si scrisoarea de la serviciu. Dureaza 2 min. In cazul in care te cheama de urgenta sau esti din alt oras, poti merge la orice ora in ziua de dinaintea operatiei. Poti manca si bea inainte de analize.
2. Cu foaia de prezentare esti trimise peste coridor, la camera de garda, unde ti se integistreaza fisa de prezentare si este anuntat telefonic doctorul ca ai sosit.
3. Te schimbi in pijama/halat/papuci la vestiar (tot la parter pe dreapta dupa camera de garda). Sunt si niste halate de la spital, eu insa am fost mereu intrebata daca mi-am adus de-acasa, asa ca am dedus ca-i mai bine asa.
4. Sus la etajul 2 (Maternitate), intrebi de dr.T sau unul dintre rezidenti. Unul dintre ei iti va scrie pe foaie de prezentare diagnosticul final si numarul de zile de internare, etc. Cu aceste date mergi tu (sau sotul) jos la internari sa iti faca foaia de internare. Daca merge sotul, dr. T sau unul dintre rezidenti te duc in sectie de maternitate sa iti ia sange pentru analize. Foaia de internare ramane la asistenta care iti ia sangele.
5. In restul zilei mananci cat mai usor, mai mult hrana lichida deoarece nu ti se face clisma si nici sonda urinara nu iti pune, te epilezi complet peste tot chiar si pe burtica (daca vrei, nu este obligatoriu). Sa iei la tine si niste vata sau tampoane, vei avea ceva scurgeri maronii.

II. Operatia
1. A doua zi la 6 si ceva dimineata esti la spital.
2. Te schimbi la acelasi vestiar tot in pajama, halat, papuci, cateva pastile de Strepsils (pentru jena din gat cauzata de sonda dupa operatie) si mai iei in mana caseta video daca vrei sa ti se inregistreze operatia. Te duci cu tot cu sot sau cine vine cu tine la etajul 2 si il astepti pe Bogdan sau pe Ioana care pe la 6.45 vine sa te ia la operatie. Pleci cu el/ea spre sala de operatie, care se afla la etajul 1.
3. Intri intr-un vestiar, o asistenta iti da un halar steril pe care trebuie sa-l imbraci cu despicatura la spate. Apoi tot ea te duce in sala de operatii, te intinzi pe masa si apoi va veni cineva la tine si iti va pune o branula in mana (e singurul lucru pe care il simti, nu doare, e doar o impunsatura). Iti sugerez sa verifici ca au fisha ta in sala de operatie.
4. Dupa cateva minute apare si anestezista/-ul. Ea/ea te va intreba cate kg ai si daca ai alergii, asa ca sa vii documentata! O asistenta iti va pun in branula anestezicul, vei simti niste furnicaturi in umeri, te ia un pic ameteala si gata... somn de voie!
5. Sotul poate sa il astepte pe dr. T la iesirea din sala de operatie si ii va spune tot ce a gasit, ce a rezolvat si ce urmeaza de facut si ii va da caseta.
6. Cand te trezesti la reanimare, o asistenta iti poate aduce telefonul mobil si poti vorbi cu cine vrei. Cand esti OK, asistenta te duce cu un scaun pe rotile in salon. Mie mi-a fost foarte rau (greata) de la anestezie, cu tot metoclopramidul pe care mi l-au pus in perfuzie.
7. De mancat nu ai voie nimic sa mananci, eventual bei ceai neindulcit si seara tot un fel de ceai de legume (dar fara ceapa sau sare).
8. Daca te simti bine, dupa-amiaza poti pleca acasa si dupa 7 zile vii sa iti scoata firele. La 10 seara se face a doua doza de antibiotic. Daca iti este rau poti ramane peste noapte.

III. Dupa operatie
1. A doua zi dupa operatie iti poti scoate pansamentele si poti face dush. Mi s-a spus ca pot manca orice, mai putin tocaturi sau alte chestii mai “grele”, insa eu am fost balonata si am mancat doar paine prajita, zeama de supa de legume si ceai.
2. Daca te doare un pic, poti lua algocalmin fiole (la mine chiar n-a fost cazul).
3. Pentru balonare (cea mai mare problema la mine, dupa greata de la anestezic; ziceai ca-s gravida in luna a patra), sa iei carbune – multe pastile pe zi, 6 sau chiar 8. Cam dupa 3 zile ai primul scaun dupa care toate revin la normal. Tot cam atunci inceteaza si scurgerile maronii.
4. Inciziile le poti curata usor cu betadina sau tinctura de galbenele picurate pe comprese sterile.
5. Dupa ce iti scoti firele poti sa dai cu crema de galbenele, sa se vindece mai repede si mai frumos . Sa nu te sperii daca mai singereaza incizia din buric dupa ce-ti scoate firele – cureti usor zona ca la punctul 4. La mine a singerat si cand am dormit noapte pe burta dupa ce mi-am scos firele, asa ca ai grija cateva zile.

Vreau sa iti mai spun sa stai fara grija, tot personalul este dragut si atent, cu si fara “stimulente”, asa ca vei primi ingrijirea necesara.

Cam atat, fii curajoasa, recuperarea e usoara, dr. T e un profesionist si chiar si la partea estetica se gandeste.
Succes si rezultat BETON!




Esti in cautarea starii de pace de dincolo de intelegerea obisnuita? Atunci nu te mai opune! Accepta tot ce voia lui Dumnezeu iti aduce in cale. (J.P. Vaswani)

iyoana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Iyoana, poti scoate de la ghidul de laparo nota "de la mmc_nd" , sincer toate am contribuit!

Si, ca veni vorba, voi sunteti sigure ca poti manca si bea inainte de analize? Pentru ca mie nu mi-a spus nimic de genul asta si ma gandesc ca daca iti face glicemia... nu iese cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

Dragele nostre dragi,
Am lipsit si noi 1 sapt si cate lucruri minunate s-au intamplat......
Ana_id felicitari, sarcina usoara si numai bine! Sa fiti amandoi sanatosi si binecuvantati!
Alexia stai linistita. Cu endo sau fara bb e aproape!
IoanaTugs tin pumnii stransi si ma rog la DD.
Marina, Emma e o scumpa! Multi pupici amandurora.
Teo ce- cu tine? Ce mai faci?
Zeno
ma bucur nespus sa constat ca atmosfera pe aici incepe sa semene cu cea care era pe vremea cand eu eram indragostita de acest minunat topic. Sper sa si ramana asa!
Despre noi ..... nici nu stiu ce sa mai spun. Am mai crescut, la ultima eco de lunea trecuta aveam 950 g, suntem active si vrem sa testam elasticitatea "incintei", motiv pt care cu multa pasiune experimentam tot felul de pozitii in burta la mami.
Avem si o mica problema dar sper sa o depasim, respectiv jumatatea interna a colului s-a deschis si am avut dureri si contractii si m-am speriat groaznic, dar sa speram ca in urmatoarele 2 sapt revenim la forma initiala si scapam de probleme.
In rest, ne bucuram ca am terminat si noi cu santierul de la noi de acasa si acum ne mutam, o sa facem Pastele acasica la noi, chestie la care visam de ...... vreo 5 luni. O sa facem poze si o sa mai completam albumul, sa ne laudam cu burtica noastra cea mare si draga.
Multi pupici tuturor fetelor dragi si o saptamana calda si plina de realizari, stiti voi la ce fac referire acum!
Ne e foarte dor de voi fetelor si asteptam cu mult interes o intalnire dupa Paste.
Amely scumpo, nu mai stiu nimic de tine de f multa vreme. Nu mai zici chiar nimic?

Mami Cristina si Daria Ioana

Poze

Viitorul suna foarte bine: vine bebe!
Nimic nu este intamplator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Buna fetele mele dragi!
Ana_Alexia, Iyoana, Lucialu va multumesc k va ganditi la mine.
Vestile nu sunt prea bune. Am plecat de la 5,45 din Rm.Valcea, dar nu am avut nici o sansa azi dimineata in Buc k sa ajund devreme la spital.Am facut din Militari pana la Elias 1h30min. Am ajuns la ora 9, m-a certat si T, dar i-am explicat si mi-a zis k sunt iertata.
Cand ma gandesc k eram atat de bucuroasa k ovulez pe stanga dupa cele 3 luni monit., azi mi-a spus ca foliculul de care eram atat de mandra (27 mm)nu s-a spart nici dupa pregnylul facut, deci s-a transformat intr-un chistulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Iyoana multumim pentru noul capitol atat de complet! Sa dea Domnul sa fie plin de vesti bune!
Kitty_nic multumesc pentru urari si multa sanatate tie si bebelushei!
Maria08 ce vesti mai ai??
Ana_id felicitari pentru punctulet si mai lasa lumina si la electrica, n-o fura pe toata cu zambetul tau!

...cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Dragelor, sunt tot aici si va sustin, m-am retras un pic in umbra dar tot cu pumnii stransi pentru fiecare dintre voi si cu mare bucurie de fiecare data cand mai apare cate o reusita!
FELICITARI Ana_id si SARCINA PERFECTA! Fetelor, as vrea sa o urmati toate...

Kittysor, esti o scumpa ca te-ai gandit la mine si ma bucur mult ca am vorbit!

Ioana, mi-e dor de tine, cred ca iti facem o vizita dupa Paste! Pana atunci iti tin pumnii sus de tot!

Alexia, sper ca ti-au mai trecut durerile de burtica dupa laparo. Ai luat Ketorol? In legatura cu tratamentul, poti sa ma intrebi oricand daca nu esti lamurita cu ceva...eu sper sa fie cu noroc! si refacere cat mai rapida.

Va pup pe absolut toate, si chiar daca mai absentez, sa stiti ca sunt cu gandul la voi!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

My baby development

Poze cu bebe

33+ si David Cristian



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Alexia sper sa te simti mai bine.
Maria215ro ce mai faci?
Am mai intrebat, in sala de operatie te lasa sa ai un maieut pe tine sau ?

Cred k nu mai fac monitorizari, imi ajung 4 luni. Astept ziua cu laparo. Mai sunt 3 luni pana atunci. Cred k-l voi suna cu vreo cateva zile inainte sa-i confirm programarea. Nu stiu acum exact cum voi face.
Offff, sunt indispusa,obosita si nu gandesc prea limpede.
toate tutunicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Iyoana multumim de capitol nou!Sa fie cu noroc la cat mai multe fete!Doamne ajuta!
Mmc multumesc mult pentru raspuns!M-am documentat despre ovulatia dubla si am aflat ca e vorba despre bivitelini.
Vali, Felicia ma bucur ca v-am inveselitara!Asa trebuie sa ne distractivam,ca ni-s cinere!
Ysa, din pacate te dezpelegheza cum te-o facut mama si iti da o camasa de forta, bine sterilizata.La mine a fost cam nasol ca eram la CM si de obeuri nu auzisem(bine nici nu m-am asteptat sa vina in ziua x)Dar m-am descurcat
Sa nu mai fi necajita, linisteste-te ca se rezolva,nici Dumnezeu nu a facut lumea intr-o zi,nu?E seara, fa ceva care pe tine te relaxeaza, un somn bun-un sfetnic bun!
O seara buna fetelor!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Iyoana felicitari pentru noul capitol !Maxima zilei e foarte frumoasa si impresionanta....Pupici multi si un vot si de la mine!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

iYoana, multumim pentru noul capitol.
Kitty, ma bucur mult ca acum esti bine si sunt convinsa ca va fi bine de-acum incolo si ca bebe nu iti va mai da emotii. Felicitari pentru casuta!!!
Mmc_nd, sigur ai voie sa mananci. Eu l-am intrebat pe Tutu in ziua in care m-a sunat exact chestia asta, pentru ca nu ma asteptam sa ma sune si mancasem, si mi-a zis ca la analizele care se fac preoperatoriu nu are nici o importanta.
Ysa, imi pare rau pentru chistulet. Dar poate ca lunile pana la operatie iti vor aduce o bucurie, eu asa sper din toata inima.

Zenobia
Barzoiul buclucas, Poze1, Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexela spune:

Iyoana, multumim pt noul capitol.
Eu acum am reusit sa mai termin treaba, am avut mult de lucru azi, si acum sunt cam obosita... Dimineata am plecat de acasa la 5.30 - 6.00, am fost la biserica s dup-aia toata ziua am lucrat pe-aici, la
scarbici...
Pe de o parte e bine, ca macar nu am avut timp sa ma gandesc ca maine merg sa iau rezultatul analizelor, si dup-aia am programare la Dr. Matei, sa imi spuna ce e de facut cu analizele sotului. Am niste emotii... Sa-mi tineti pumnii!!!
In rest, ce sa va zic... Trec printr-o perioada mai nasoala, nu stiu ce am, unde se apropie si Pastele, poate astept mai mult ca oricand sa se intample o minune... Nu stiu...
Va pup pe toate!!!
Daca ma poate ajuta cineva, stiti daca dna Matei imi poate interpreta si analizele mele, sau ea e experta doar in spermograme?!?!?!
Multumesc mult!



Alexela

Mergi la inceput