Paciente optimiste si gravidute dr. Tutunaru (24)

Paciente optimiste si gravidute dr. Tutunaru (24) | Autor: Iyoana

Link direct la acest mesaj

Lista Tutunareselor, viitoare :
alexia28 astenozoospermie, 29 ani, sarcina oprita in evolutie. Programare pentru laparo pe 09 mai
ana_id probleme cu spina bifida
ana_p in urma laparoscopiei singura trompa functionala, cealalta fiind ingrosata si nefunctionala, destule aderente de la operatia precedenta si "ovarele lipite"
andriusha
Ariana1 endometrioza, o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
Avalon, 35 ani; sotul - oligospermie severa; o sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani (2004); 4 IAS-uri si un FIV la Giulesti; urmeaza laparoscopie (si posibil histeroscopie)
AngeliquedeS, 29 de ani, ovare polichistice, cicluri anovulatorii; sotul-astenoteratospermie; urmeaza programare laparo
alfa_anca, 25 de ani, ovare polichistice, cicluri neregulate; monitorizari
Bonitta fibrom uterin,laparo 26 feb sotul astenoteratozospermie. Prima IA nereusita, urmeaza laparo in februarie
copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" ; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel
cami30 32 ani,sterilitate secundara,laparoscopie diagnostica in septembrie 2005 cu T,sactosalpinx bilateral rezolvat cu salpingectomie partiala bilaterala si neosalpingostomie bilaterala,recomandari: un an incercari "naturale" si dupa un an FIV
Diddy 29 ani,1 IA cu stimulare, laparo in 9 februarie; normospermie
danielac100 monitorizari
Ellis, 29 de ani, 4 sarcini oprite in evolutie, fara diagnostic concludent, probabil un sept uterin; monitorizari
Gabitoni, monitorizari, programare laparo pe 26 aprilie.
IoanaTugs 33 ani, infertilitate secundara, endometrioza, o trompa permeabila, o intrerupere de sarcina la 26 ani, doua avorturi,urmeaza histeroscopie; sotul oligoastenozoospermie moderata.
ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort genetic la 7 saptamani
Inuta12 sotul:oligo astenosteratospermie
Iyoana monitorizare, urmeaza spermograma in februarie
KoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian scos, trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; pregatiri pentru FIV
Laura69silk
Lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie ; pregatiri pentru FIV
lili35 endometrioza descoperita laparoscopic
LoredanaG
Mamidevladut sarcina recenta oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietel
MadaS
maria08 suspecta de hidreosalpinx, urmeaza laparo
Mica-Mica, monitorizari
miruna79
mmc_nd, urmeaza laparo in aprilie
Maria2007, monitorizari, urmeaza spermograma in martie
Meteeuta, monitorizari
Madlen, 37ani, o singura sarcina, oprita in evolutie anul trecut in iunie la 8 saptamani, sotul astenoteratozoospermie
Merdan, ovare polichistice si pe stanga trompa cu hidrosalpinx; primul ciclu monitorizat fara stimulare, acum al doilea ciclu monitorizat cu stimulare, urmeaza laparo pe 23 februarie
Nicole31 monitorizari, laparo 13 martie, sotul astenospermie
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
sdany posibil laparo in februarie+histeroscopie pt sinechie uterina partiala
silvy24, monitorizari
vali_delide 35 de ani, acum 4 ani: sarcina oprita din evolutie la 12 sapt, HSG si laparo la Giulesti, trompe cu aderente, dreapta partial permeabila, dar cu aderente pe ovar si ficat, stanga nepermeabila
Zenobia 28 ani, sotul normospermie; rezultat laparo endometrioza pe uter, vezica urinara si pe unul dintre ovare,s-a curatat totul; trompe permeabile
Veret, sarcina oprita din evolutie (acum 5 ani), urmata de o extrauterina in urma careia a fost extirpata trompa stanga




Tutunarese de la care asteptam diagnostice sau vreun semn de viata :

aurelia77, alina.n, Cadina, clubb, cris2006, Dianadi, Foxxy, kikilina, Leditia, Madutz, Mirelae, oanaonyx, Papushel, zambet74



Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici
Amely - "mamica de mai-iunie"- - David Cristian
Alina25 - "mamica de mai-iunie"
Raza de soare - "mamica de mai-iunie"
kitty_nic - "mamica de iulie-august" - Daria Ioana
Graviduta - "mamica de iulie-august"
Claucia - "mamica de iulie-august"- Alessia Cristiana
Kristind - "mamica de iulie-august"
Orchis - "mamica de iulie-august"
Sim_stoian - "mamica de septembrie-octombrie"
Salomeea
A_thee_nuh
mihailescu_teodora - "mamica de septembrie-octombrie"
Mirella76
Scumpete
Aylin_tarcan
Mada28
Gemma
Mihavasoi



Se inmultesc Felicitari proaspetelor mamici!
marair 5.12.2006: Ana, 3800 gr
Irinabr 10.12: Matei Cristian, prin cezariana - 3150 gr, 48 cm, Apgar 10
Madaluta 14.12: Darius -3700 gr
Marinar 16.01.2007: Emma Ioana, prin cezariana, 3.370 g, 52 cm
Aventura 04.02.2007: Antonio, 3.830 g, 54 cm
iriss27- nastere prin cezariana



Foste tutunici, dar prietene dragi si invitate la topicul nostru:
Felicia 30 ani, astenoteratozoospermie, ambele trompe infundate, "reparate" prin laparoscopie, 1 IA
Flr,



Dragele mele, va invit la un nou capitol, sa dea Dumnezeu sa fie cu noroc si cu cat mai multe si vesti bune!
Fiti optimiste si frumoase precum primavara care se apropie!


iyoana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Angelique, esti o draguta! Te !

Am uitat fetelor, sa va spun. O singura chestie a fost benefica din toata experienta asta cu IA. Faptul ca sotului i s/a imbunatatit spermograma! Din a+b=15% mobilitate a ajuns la a+b=40%. A functionat tratamentul, asadar...
Va pup pe toate, fara exceptie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Bonitta, imi pare rau ca ai trecut prin momente mai putin placute! Sunt convinsa ca vei trece repede peste asta si ca-ti vei continua drumul catre marele tau vis! Mi-am permis sa scriu despre asta in dreptul numelui tau, daca doresti pot modifica in orice moment!
Felicitari pentru imbunatatirea spermogramei!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Iyoana,

Iti multumesc! E OK ca mi-ai actualizat "biografia".
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Multumim Iyoana pentru noul capitol si sa dea Domnul sa fie cu noroc pentru toata lumea!
Bonitta i-mi pare rau pentru nereusita voastra, dar sa incercati sa o luati ca pe o mica experienta, iar data viitoare sa fie cea norocoasa! E bine si ca s-a imbunatatit spermograma sotului, asa ca acum poate aveti sanse mai mari si sa se intample natural!!
Teo i-mi pare nespus de rau pentru ce a-ti patit, nu-mi vine sa cred!
Marinar multumesc de urari iubita!
Amely tie trebuie sa-ti multumesc de doua ori!

Fetelor, eu cred ca m-am dereglat rau de luna trecuta cu sangerarile acelea lungi. Sunt in z32 si rushii nu au venit inca si nici nu am vreun semn ca vor veni curand! Nu mai stiu cum sa calculez z1 din ianuarie. Mi-a venit pe 8 ian.UM=z1 a curs doua, trei zile si s-a oprit, apoi din z9 a inceput sa curga iar pina in z15, dupa care s-a oprit. Oare ce a spus dr. Ion Ionut o fi adevarat??? El a zis ca daca a fost avort spontan CM i-mi va veni peste o luna, daca nu a fost nimic, ci doar vreun polip, atunci va veni in z28. Iar eu sunt in z32 si nimic. Habar nu am cum sa calculez. De bebe nu cred ca poate fi vorba pentru ca nu am prestat cand trebuia si am fost foarte speriata luna asta cu sangerarile acelea, asa ca am prestat f. putin, aproape deloc, deci ce sa fie????


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Bonitta

Teo sper ca esti ok. offf

Fetelor a nascut si iriss prin cezariana. amanunte nu stiu inca, o sa ne spuna ea ce si cum.

Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Pupici!!!

Azi am fost la a 4-a monitorizare (z16), aveam endo de 7,5 si OD de 21. Prin urmare am facut Pregnyl. Am avut onoarea de a fi intepata de maria sa Tutu , care s-a plans ca nu il iubim si ca nu ramanem gravide. . In weekend plecam la munte sa ne relaxam, sa ajutam nidarea sa mearga mai bine. Iar apoi urmeaza asteptarea pe care o cunoastem toate prea bine...

Feli, Teo, Nicole, Mteeuta (daca am sarit pe cineva n-am facut-o intentionat)
Silvy, o spermograma la IDS sau la Sabyc este 900.000 ROL, asa cum ti-au spus fetele. In alte parti nu stiu.
Yioana, vezi ca Tribullus gasesti numai la Plafarul din Piata Unirii, de langa Hanul lui Manuc (aici, in Bucuresti). Multumim pentru noul capitol.
Bonitta , imi pare tare rau ca nu a fost sa fie. Iti trimit PM cu detalii despre ceea ce m-ai intrebat.
Merdan, sa dea DD sa fie asa, si la mine si la toata lumea. Nu conteaza la ce ora ajungi la spital pentru internare, important e sa ajungi in acea zi. Iti trimit PM.
Teo, imi pare nespus de rau, n-am cuvinte.
Ioana, multe nabadai mai are ciclul asta al tau. Imi pare rau... Insa ma bucur foarte tare pentru casuta ta de vis!

Va pupacesc si ma duc sa zac!


Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Marinusha mea iubita, daca Iriss este aceeasi persoana despre care mai vorbeste cu colega DC ca despre cunostinta ei - si cred ca este - atunci nu a mai mers la Tutu la control pentru ca deja depasise termenul si se pare ca pierduse si ceva lichid si nu se observase, a mers la Municipal si i s-a facut cezariana imediat.

Nu stiu daca este aceeasi persoana insa tind sa cred ca da. Daca mai ai vesti, spune-ne.

Pupici tie si Emmei, tare dulcica este, sa vezi ca vine primavara si iesi cu ea mai tot timpul la aer sa zambiti amadoua si sa va bucurati una de cealalta si de iubirea sotului si taticului ei.

IoanaT, felicitari pentru casuta, sa vezi ce bine iti ridici tu un pic moralul si astfel bebelinul vine negresit. Am intalnit o groaza de fete care spuneau ca tocmai si-au luat masina si a venit si bebe, tocmai s-au mutat din casa/tara etc. Cred ca tine mai mult de a fi absorbit de altceva si mai putin de planul si scopul primordial.
Si eu in luna in care am ramas, a facut sora mea cununia civila si nu m-am mai gandit la mine. Da, ma mai gandeam cand si cand dar alungam imediat gandul pt ca aveam alta treaba. A facut si petrecere si tot.

Zenobia, sa stii ca si noi am conceput-o pe Alessia la munte, vorba ta sa ajute la nidare Eu nu am facut Pregnyl in luna aceea pt ca Tutu mi-a spus ca este pe cale sa se sparga si nu a mai fost nevoie. Si imediat am mers la munte, unde am ras, ne-am cumparat o camera foto noua, ne-am pozat si ne-am iubit. Ne-am prostit prin Mall-ul de la Brasov si prin Carrefour de parca aici nu aveam... in fine a fost f frumos si relaxant si iti doresc si tie ca aceasta excursie sa fie de suflet pentru voi si pentru bebelushul care vrea sa vina la voi.

MihaelaVasoi, bravo, felicitari multe si asteptam detalii legate de tot: cum s-a intamplat, cum te simti, daca ai fost la confirmare, cat esti de plutitoare...

Va pup pe toate toate.

Clau

16+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Clau despre aceeasi Iriss e vorba. stiu ca nu a mai nascut cu T dar nu stiu de ce. oricum am tinut sa va anunt pt ca era pe listuta.

azi am stat cu Emma afara 2 ore, ne-am plimbat si ne-a fost super bine, si ei- a dormit tot timpul, si mie- am mai vazut si eu lumea si am facut miscare.

am mai pus 2 pozici facute ieri seara

Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Dragelor, eu n-am vrut sa fac program nimanui, cu atat mai putin domnului doctor! Ma gandeam ca mai multe minti laolalta pot produce idei de imbunatatire. Ca nu mi-e ca trebuie sa astept nu stiu cat eu, dar nici lui dr. T nu cred ca-i este usor cu ritmul acesta. Dar incheiem subiectul aici, am incercat doar!

felicia_, claucia, Zenobia,Iyoana , multumesc pentru incurajari. Sunt taaare curioasa cum vor arata valorile maine. Ieri am stat si-am studiat ce scria pe celalalte biletele de la monitorizare - am avut luna trecuta foliculi mai multi si mai grasi decat acum, este drept ca-n ziua 10, nu in ziua 7. Nu mai zic de endometru! Ei, lasa, cum o vrea Doamne-Doamne!

MIHAVASOI, felicitari! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos si mancacios!

Tin pumnii in continuare candidatelor la II - ne dati de veste cat mai repede, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flr spune:

mai da multe mai suntem,tutunarese zic,eu aspiranta doar pai semne de viata ce sa zic nu am nici o veste importanta felicitari proaspetelor mamici si va pupucesc pe ziua de aziaaaaaa si merg la Tutupe 23 in caz ca mai sunteti din voi programate atunci!!

Mergi la inceput