Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-19

Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-19 | Autor: felicia_

Link direct la acest mesaj

Capitolul 18 poate fi gasitaici
Lista Tutunareselor, viitoare :
adiere
alexia28 astenospermie, 29 ani, sarcina recenta oprita in evolutie
ana_id probleme cu spina bifida
ana_p programata pentru laparoscopie in ianuarie
Apollo
aurelia77
alina.n
Ariana1 endometrioza, o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
Bonitta fibrom uterin, urmeaza laparo in 26 februarie; astenoteratozoospermie
Bubulina1
Cadina
clubb
copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" -Tutu; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel
cris2006
Dianadi
Diddy 29 ani,1 IA cu stimulare, monitorizare, urmeaza laparo in 9 februarie; normospermie
Ellis
Felicia 30 ani, astenoteratozoospermie, ambele trompe infundate, "reparate" prin laparoscopie, 1 IA
Foxxy
Gabitoni
IoanaTugs 33 ani, infertilitate secundara, endometrioza, o trompa permeabila, o intrerupere de sarcina la 26 ani, doua avorturi; sotul oligoastenozoospermie moderata.
ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort genetic la 7 saptamani
Inuta12 sotul:oligo astenosteratospermie
Iyoana
kikilina
KoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian scos, trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; pregatiri pentru FIV
Laura69silk
lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie
Leditia
lili35 endometrioza descoperita laparoscopic
LoredanaG
Mamidevladut sarcina recenta oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietel
Mada28
MadaS
Madutz
maria08 suspecta de hidreosalpinx, urmeaza laparo
Mica-Mica
mihailescu teodora 30 de ani, 2 sarcini intrerupte la cerere; cicluri anovulatorii,2 stimulari,1 fara rezultat(ovulatie),in urma laparoscopiei: "trompele au fost "ametite", acum e 100% beton" - Tutu
Mihavasoi 31 ani, infertilitate primara, HSG-trompe permeabile, CM 27-34 de zile, nici un avort, nici o sarcina, sotul-30 de ani, oligoastenozoospermie usoara compensata prin ejaculat
Mirelae
mirella76
miruna79
mmc_nd
M_Oana ea, teoretic ok, urmeaza laparoscopie; sotul: prolactina marita, adenom hipofizar
ninocica
oanaonyx
Papushel
Salomea astenoteratospermie severa, endometrioza
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
sim_stoian sarcina recenta (octombrie) oprita in evolutie
vali_delide 35 de ani, acum 4 ani: sarcina oprita din evolutie la 12 sapt, HSG si laparo la Giulesti, trompe cu aderente, dreapta partial permeabila, dar cu aderente pe ovar si ficat, stanga nepermeabila
zambet74
Zenobia 28 ani, chisturi posibil endometriozice; programata pt laparo - 14 februarie; normospermie


Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici:

iriss27 - "mamica de ianuarie-februarie"
marinar - "mamica de ianuarie -februarie"- Emma Ioana
aventura - "mamica de ianuarie-februarie" Antonio
Amely - "mamica de mai-iunie"-
Alina25 - "mamica de mai-iunie"
Raza de soare - "mamica de mai-iunie"
kitty_nic - "mamica de iulie-august"
Graviduta
claucia - "mamica de iulie-august"-

si proaspata graviduta :

kristind


Avem o noua lista! Se inmultesc -ile!
marair 5.11.2006: Ana, 3800 gr
Irinabr 10.12: Matei Cristian, prin cezariana - 3150 gr, 48 cm, Apgar 10
Madaluta 14.12: Darius -3700 gr



Poze1Poze2



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Multumim Felicia ptr noul capitol sa ne aduca noroc la toate.
Kristind merci de urari sa dea Domnu sa fie totu bine la tine sa te linistesti.
Pup toate fetele

"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." BALZAC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Gabitoni te rog sa nu te lasi influentata de parerile pro si contra T! Urmeaza-ti instinctul, studiaza, informeaza-te si poti merge chiar la mai multi doctori si abia apoi alegi pe cel care iti convine cum te trateaza ( dr vs pacient ).
Crede-ma si eu am fost foarte sincera in tot ceea ce am spus.
Mult succes iti doresc!

Miruna 79 iti doresc de pe acum LA MULTI ANI! si fie ca noul an al vitii tale sa iti aduca mult asteptat!

Kristind ai fost la ecografie azi?Eu iti tin pumnii sa fie bine si deoarece esti graviduta o rog pe Felicia sa te treaca pe lista de

Teoooo

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Miruna la multi ani!

Felicicuta poti sa scrii si la mine mamica de iulie-august (ca atmosfera acolo s-a facut frumoasa, stii tu ca spuneam intr-un timp ca nu e asa prietenoasa, trebuia sa ne cunoastem) si va astept pe toate acolo. Cat despre bb, nu stim ce este si cand aflam punem si numele. Pana atunci i-as pune un carucior verde sau portocaliu.
Ce bine arata listuta cu un singur participant dar de baza deocamdata! Sa ne traiasca Ana lui Marair!

Pup toate fetele si Kristind, te asteptam cu vesti, sper sa fie totul bine!

Clau



7+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Buna seara tuturor.
Felicia, multumim pt. noul capitol, sper sa fie mai norocos si mai linistit decat celalalt.
Iyoana fata frumoasa.Ce faci tu? Eu astept, dar stii ca nu sunt sanse de galerie. Oricum, multumesc mult, ramai aceeasi scumpica.
Marinar, multi...sti tu, tie si burticutei
Kristind...eu sper sa fie totul bine,noi suntem alaturi de tine si ne rugam la DD
Ioanatugs, tu ce ai facut azi? Cum a fost?Hai, da-ne niste vesti bune, ca e cam multa incordare si amaraciune pe aici.
Miruna,La multi ani!
Ilynca, bine ai venit.
Si ca sa intelegi mai bine, tie iti voi scrie mai mult:
In primul rand, atunci cand povestesti, du povestea pana la capat, intr-un singur mesaj. Ne e mai usor sa o urmarim si sa nu facem gafe.
Imi pare rau ca ai trecut prin povestea asta urata, dar e bine sa ne spui um te simti, daca mergi mai departe, daca da, cu ce doctor, etc.
Iar ca sa-ti faci o parere, poate ar fi bine sa citesti ce s-a scis mai in urma.Eu stau pe acest forum de MAI MULT DE 4 ANI, dar m-am logat abia de putin timp, dupa ce m-am documentat.
A fost alegerea mea, nu spun ca toata lumea trebuie sa fie la fel, sau ca vechimea pe forum iti da dreptul sa-ti arogi anumite drepturi.
Pentru asta sunt administratorii.
Referitor la doctor, trebuie sa-ti spun putin din povestea mea:
2 avorturi facute acum cca 15 ani, 11 ani de pauza, cu dus la cei mai mari dr. si mai renumiti profesori...o sarcina pierduta acum 4 ani, din vina doctorilor.
Acum ceva timp, vreo 3 ani, cam dupa ce am pierdut copilul, fostul meu sef, care e f. bun prieten cu dr.T, m-a indemnat sa ma duc la el.
Nu am facut asta, chiar daca pe T il stiam de pe vremea cand era aproape un pusti...sincer, mi-a fost oarecum rusine de el.
Acum un an, laparo la Giulesti...dar cum dr. meu nu a venit in ziua operatiei la spital, m-a operat altcineva.Si stim cum procedeaza dr. cu "non-pacientele".
Asa ca am luat hotararea sa merg totusi la T. Si am facut-o.
Sincer, daca nu mi-ar mai conveni de el, l-as lasa fara sa clipesc, dar atata timp cat cred in el, voi continua sa sper ca el va indeplini minunea pe care o astept.Si nu prea mai am f. mult timp de asteptat, mai am putin si fac 36 de ani.
Fetele, imi cer scuze daca am scris prea mult, intr-un fel am facut si niste marturisiri pe care nu le facusem pana acum, sper sa o fi ajutat pe Ilynca sa inteleaga mai bine ce facem si de ce suntem noi aici...si sa traga singura niste concluzii...
KoraPop, tu pe unde umbli, scumpa mea? Ai plecat mai devreme in seara asta?Ce se mai aude pe la FIV?Sa fii cu ochii in patru, sa aduni toate informatiile...nu se stie niciodata, poate o sa ajungem sa il facem in acelasi timp si ma bazez pe tine, sa ma indrumi.Uite, special pt. tine fata scumpa....si
Cam atat, am batut campii cam mult in seara asta.
Noapte buna tuturor.


Valentina

Nu exista noapte prea lunga pentru a impiedica soarele sa rasara!
http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/valentina_zamfir/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna,
gabitoni,
"acum sunt foarte derutata, fiecare are cate o parere (ceea ce e foarte bine), doar ca nu aveti incredere in el..."
eu cred ca e foare bine ca fiecare sa-si spuna parerea.
sincera sa fiu nu credeam vreodata ca voi scrie asta. nici eu nu acceptam acum cateva luni sa se vorbeasca altfel decat simteam eu. daca te iei dupa ce zice si dupa ce scrie, nu l-ai da pe 1000 de doctori cunoscuti. EU NU L-AS FI DAT PE 100.000 DE DOCTORI, DAR INTRE TIMP...LUCRURILE S-AU SCHIMBAT IN DEFAVOAREA LUI,PT CA NOI AVEM DE ALES; MERGEM LA ALTI DOCTORI. din pacate nu este asa, doar din cauza timpului si cred ca si din cauza celei care ii organiza agenda...(care cred ca i-o organizeaza si azi). am mai fost si pe la alti doctori, dar asistenta este...adevarata; din pacate a lui...nu se gandeste decat la buzunarul lui (si la al ei), nu si la paciente sau la cariera lui.

"maine ma duc la el, pentru a doua oara, sper sa-mi fac o parere despre el si sper sa vorbeasca cu mine.
am nevoie de un dr care sa si asculte dar si sa vorbeasca..."
cum spuneam, e alegerea ta! nu stiu, din pacate, daca o sa aiba timp sa vorbeasca cu tine.

fetele care au deschis subiectul cu el la odisee, acum 2 ani sau poate mai mult, pot sa-ti confirme ca ele l-au facut cunoscut si site-ul lui. l-au ridicat in slavi, pe buna dreptate, dar din pacate lucrurile s-au schimbat.
teoretic este doctorul ideal.
sigur majoritatea fetelor care il stiu imi vor da dreptate, chiar daca nu recunosc asta, dar nu mai are niciun rost sa vorbim. subiectul s-a deschis din cauza kristinei, ca alte nemultumiri au fost scrise pe PM (n-au vrut sa- strice imaginea, creata tot de ele, adica una f buna, pt ca nu s-a laudat singur). eu le mai am in calculator.
va pup si sper sa aflam vesti de la kristind.



danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Buna seara....
daca nu e cu suparare as dori sa fac si eu parte din grupul vostru.nu stiu care e procedura. sunt nou venita pe forum..am o saptamana..
cred ca ne leaga acelasi lucru..DR T..
am o problema ..tot citindu-va nu stiu ce sa mai cred. e medicul care ne poate ajuta sau nu?
povestea mea pe scurt..
sotul oligo astenosteratospermie (diagnosticat la giulesti) si eu nimic...deocamdata....inca nu mi-au iesit toate analizele.:)
chestia e ca ne tot straduim de un an...si nimic.
sa va spun ceva. in seara asta am fost la dr t. Imi facusem programarea de vreo luna..asa ca era cazul sa ma tin de ea.
am ajuns acolo...am asteptat 2 ore..erau 18 fete numarate..si cand am intrat am stat 2 minute numarate..si m-a costat 50 mii
i-am aratat analizele sotului..si ale mele atatea cate aveam..urina..si diverse altele banale..si el imi zice:" repeta spermograma la dr matei la ids..si intoarcete pentru monitorizare in ziua 10..deci luna viitoare ..." Eu: atat? sotul nu i-a nimic? pai analiza asta arata rau..iar eu cand am fost data trecuta la control aveam un folicul de 19 mm ...deci eram bine. si atunci de ce nu putem face bebe?
la care el:" pai mai stii..poate ai si acum foliculul de 19 ...si ai ramas cu el..mergi acasa si ne vedem atunci..nu uita cand suni pt programare, cuvantul cheie e monitorizare"....urmatorul va rog..
am ramas muta..
eu am fost la el ultima oara acum 2 luni..si de atunci s-au schimbat si mai tare lucrurile..
eu am foarte mare incredere in d-lui..si sper din tot sufletul sa ne ajute..dar cum pot comunica cu dansul?va rog din suflet invatati-ma. poate nu stiu eu varianta buna. ce s-a schimbat?
in fine, va mai rog ceva. monitorizarea in ce consta? si cat costa? fiecare eco e un milion? pai ce fac? platesc 3 mil intr-o luna pt monitorizare?
am intrat in panica. va rog mult indrumati-ma. ce trebuie sa fac?
cine a facut monitorizare de curand? poate imi spuneti cat ma costa..
mai e cineva in situatia mea?
credeti ca o sa reusim? ce pasi trebuie sa urmez? imi doresc din tot sufletul un bebel.
scuze pt mesajul asta interminabil..e primul si ultimul de acest gen..promit..
inca o data scuze si multumiri anticipate.
v-am pupat si multa sanatate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

buna seara

Vali, Clau pupici multi

Feli merci de capitol nou.

fetelor haideti sa nu-l umbrim cu tot felul de controverse, ci sa ne gandim la noile gravidute, la cele care pot aparea cat de curand, ...

haideti sa vedeti o minune de copil (nepotica mea), care a venit pe lume dupa 3 ani de incercari, pana sa ajuns la laparo (nu cu T, dar nu mai contreaza cu cine).
sper sa va mai inveseliti putin
priviti aici

Marina 34+ Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Marinar, esti o scumpica.
Inuta, bine ai venit.
Uite, eu iti raspund cu o poezie care sper sa mai indulceasca putin atmosfera pe aici.Nu mi-o lua in nume de rau, dar in situatia de fata, dupa tot ce s-a intamplat azi, nu-mi permit sa dau sfaturi.

Moare cate putin cine se transforma in sclavul
obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi
traiectorii; cine nu-si schimba existenta; cine nu
risca sa construiasca ceva nou; cine nu vorbeste cu
oamenii pe care nu-i cunoaste.

Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru.
Moare cate putin cine evita pasiunea, cine prefera
negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui
vartej de emotii, acele emotii care invata ochii sa staluceasca,
oftatul sa surada si care elibereaza sentimentele inimii.

Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este
nefericit in lucrul sau; cine
nu risca certul pentru incert pentru a-si indeplini un vis; cine
nu-si permite macar o data in viata sa nu asculte sfaturile
"responsabile". Moare cate putin cine nu calatoreste; cine nu
citeste; cine nu asculta muzica; cine nu cauta harul din el insusi.

Moare cate putin cine-si distruge dragostea; cine nu se lasa ajutat
Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si de mila si
detestand ploaia care nu mai inceteaza. Moare cate putin cine
abandoneaza un proiect inainte de a-l fi inceput; cine nu intreaba
de frica sa nu se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca
cunoaste intrebarea. Evitam moartea cate putin, amintindu-ne
intotdeauna ca "a fi viu" cere un efort mult mai mare decat simplul
fapt de a respira. Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o
fericire splendida. Totul depinde de cum o traim... Daca va fi sa te
infierbanti, infierbanta-te la soare Daca va fi sa inseli,
inseala-ti stomacul. Daca va fi sa plangi, plange de bucurie. Daca va
fi sa minti, minte in privinta varstei tale. Daca va fi sa furi, fura
o sarutare. Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica. Daca va fi sa simti
foame, simte foame de iubire. Daca va fi sa doresti sa fii fericit,
doreste-ti in fiecare zi...


de Pablo Neruda

Fetelor, mi-am pus primele versuri si la semnatura, ca atunci cand simt ca o iau razna, sa ma linistesc.
Acum chiar ca va zic noapte buna.


PS: Gabitoni, tu si numai tu decizi daca vrei sa continui cu acest dr.


Valentina

Moare cate putin cine se transforma in sclavul
obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi
traiectorii; cine nu-si schimba existenta; cine nu
risca sa construiasca ceva nou; cine nu vorbeste cu
oamenii pe care nu-i cunoaste.
http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/valentina_zamfir/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Hello,hello!
Sper sa fie de bun augur noul capitol deschis de draga noastra ,Felicia!
Nu vreau sa intretin de nici o culoare atmosfera de astazi de pe forum,m-au dezamagit mult toate contradictiile care s-au creat.
E foarte trist ce i s-a intimplat Kristinei,chiar nu era cazul sa treaca prin asa stari ambigue.
Din pacate,si pentru mine,laparoscopia va pica in z20,teoretic,tot DPO.DOAR CA,anticipind de luna trecuta ca nu voi ramine,la ultima monitorizare l-am intrebat pe Tutu cum voi proceda la investigatia asta.I-am spus ca voi fi DPO(trecem peste faza cu ,,poate nu va mai fi nevoie'',n-am avut eu norocul asta!)si mi-a spus sa le atrag atentia in mod deosebit ca voi fi DPO,sa aiba grija sa nu-mi bage gazul sub presiune prea mare samd.Am ales sa ma protejez luna asta,tocmai,pentru a putea dormi linistita si a nu trai cu incertitudinea asta,,am ramas sau nu am ramas''.
In legatura cu timpul acordat de Tutunaru pacientelor,nu prea inteleg:sunt zile cind intra si ies pe banda rulanta,dar au fost ultimele 2 luni-octombrie si noiembrie,cind eu, personal ,am bintuit pe holurile cabinetului lui si credeti-ma pe cuvint,la un moment dat,chiar ma intrebam daca e inauntru cineva:trecusera vreo 20-25 minute si nu mai iesea nimeni.Si toate fetele care au intrat inaintea mea au stat destul de mult.Poate aveau probleme,erau gravidute ce-i drept,dar nu pareau flituite cind au iesit.
Eu n-am beneficiat de prea mult timp din partea d-lui doctor,nici n-avea ce sa-mi zica 20',sau daca ne gindim la vorbele unei vechi aspirante,actualmente mamica,Asteryano,poate nu eram eu cea mai sarmanta pacienta,cu picioarele pina-n git si cu pletele-n vint.Merg pt.un act medical in sine!
Se pare ca a devenit destul de controversat,poate mai mult decit si-ar fi inchipuit,si atita timp cit actul medical lasa de dorit,apar si marile semne de intrebare.
Mi s-a parut o gafa destul de mare in cazul Kristinei!
Si eu sunt destul de derutata in momentul de fata!
O seara placuta si linistita,atit cit a mai ramas din ea!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Inuta,bine ai venit!
Sa nu fii speriata,marea majoritate a fetelor de aici suntem in situatia ta:ne monitorizam luna de luna,ateptam 14 zile(interminabile si groaznice de altfel);unele sunt norocoase si fericite posesoare de II,restul o luam de la capat!
Monitorizarea consta intr-o serie de 3-4 sau mai multe echografii endovaginale pentru constatarea ovulatiei si costa 150 RON,indiferent de numarul lor.O monitorizare(serie de echografii)/luna=150 RON.
Te-ar mai putea costa suplimentar Pregnylul(daca ti-l da de facut),vreo 25 RON si Utrogestanul tot vreo 25 RON.Daca vei avea nevoie si de astea, ,poti fi fericita:ai ovulat.Insa cu diagnosticul sotului,bucuria iti va fi putin umbrita.
Aculta-l pe Tutunaru si repeta spermograma la Matei,la IDS.Costa 90 RON.E foarte renumita in acuratetea spermogramelor si te poti baza pe eventualul diagnostic dat de ea.
Sunt destul de obosita sa-ti scriu mai multe acum,voi reveni maine cu detalii,daca mai ai nevoie!
Teo

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput