Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru (30)

Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru (30) | Autor: Zenobia

Link direct la acest mesaj

Capitol dedicat tuturor tutunicilor si prietenelor de tutunici. Sa aveti o primavara frumoasa si plina de impliniri, doamnelor, cu multi grasunei!


cap.1, cap.2, cap.3, cap.4, cap.5, cap.6, cap.7, cap.8, cap.9, cap.10, cap.11, cap.12, cap.13, cap.14, cap.15, cap. 16, cap.17, cap.18, cap.19, cap.20, cap.21, cap.22, cap.23, cap.24, cap.25, cap.26, cap.27, cap.28, cap. 29
Lista Tutunareselor, viitoare :
alexia28 astenozoospermie,30 ani, sarcina oprita in evolutie. Laparo: 31 martie
Alexela 23 ani, anovulatie, diagnostic spemograma: astenoteratozoospermie moderata
alinacoman79
ana_p in urma laparoscopiei singura trompa functionala, cealalta fiind ingrosata si nefunctionala, destule aderente de la operatia precedenta si "ovarele lipite"
Ariana1 endometrioza(in prezent face tratament), o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
Avalon, 35 ani; sotul - oligospermie severa; o sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani (2004); 4 IAS-uri si un FIV la Giulesti
AngeliquedeS, 29 de ani, ovare polichistice, cicluri anovulatorii; sotul-astenoteratospermie; urmeaza programare laparo
Ana_alexia endometrioza ovar stang; nici o sarcina; 4 ani si 3 luni de asteptari; sotul: astenoteratozoospermie moderata.
Bonitta fibrom uterin,1 IA nereusita,sotul astenoteratozospermie,diagnostic laparo:endometrioza in spatele ovarului drept,urmeaza 3 luni tratament cu diphereline;
break fast9infertilitate secundara,noduli fibromatosi,urmeaza laparo+histeroscopie la sfarsitul lunii martie
copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" ; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel
cami30 32 ani,sterilitate secundara,laparoscopie diagnostica in septembrie 2005 cu T,sactosalpinx bilateral rezolvat cu salpingectomie partiala bilaterala si neosalpingostomie bilaterala,recomandari: un an de incercari “naturale”( a trecut),in prezent pregatiri pentru FIV
cocodutz
dana_vio
dianaflaparo martie 2007:o trompa infundata,un ovar invelit in aderente,totul rezolvat la operatie,acum este "ca noua"
Diddy 29 ani,1 IA cu stimulare; normospermie
danielac100 monitorizari; laparo: 23 mai
Ellis, 29 de ani, 4 sarcini oprite in evolutie, fara diagnostic concludent, probabil un sept uterin; monitorizari
Elflo, 32 ani, sotul: oligoastenospermie severa
Gabitoni, monitorizari, programare laparo pe 26 aprilie.
Hera25 analize ok,monitorizari,sotul: normospermie; laparo: 20 iunie
ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort la 7 saptamani, trompe infundate,urmeaza laparo
Ysa26, normospermie (viteza redusa, mobilitate progresiva tip b), monitorizari, laparo: 27 iunie
Inuta12 sotul:oligo astenosteratospermie
Iyoanadiagnostic spermograma:azoospermie,urmeaza alte analize si tratamente adecvate
KoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian seros scos prin chistectomie,trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; pregatiri pentru FIV
Laura69silk
Lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie ; pregatiri pentru FIV
lili35 endometrioza descoperita laparoscopic,in prezent tratament cu diphereline
lilianaFi o sarcina oprita in evolutie, laparo in ian. 2007: endometrioza pelvina,aderente rezolvate prin adezioliza,trompa stanga infundata,din 5 martie a inceput protocolul FIV in Italia
lucialu
ladyxe, laparoscopie 14.04.2007
machus monitorizari, laparo 24 aprilie
Mamidevladut 1 sarcina oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietel; laparo: 09 mai
MadaS
maria08 suspecta de hidrosalpinx,in prezent tratamentul lui Andritoiu
Mica-Mica,30 ani,cicluri neregulate,tratament homeopat, monitorizari
miruna79
mmc_nd, verdict laparo martie 2007: totul este ok
Maria2007, monitorizari, urmeaza spermograma in martie
Meteeuta, 1 hsg: trompa stanga infundata; monitorizari
Madlen, 37ani,1 sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani, sotul astenoteratozoospermie; 1 IUI nereusita;diagnostic laparo: BETON,totusi urmeaza sa inceapa pregatirile pt FIV
Merdan, ovare polichistice si pe stanga trompa cu hidrosalpinx;diagnostic laparo::"multiple aderente la nivelul ambelor anexe si in FDS Douglas;ovarele cu corticala ingrosata.Se practica adezioliza.Verificarea permeabilitatii tubare este pozitiva bilateral.Drilling ovarian bilateral."
Maria251ro, monitorizari, urmeaza IA
Madutz,35 ani,o sarcina pierduta,sterilitate inexplicabila,urmeaza laparo (7 mai)
Miki01,oligoastenospermie, endometrioza,2 IA
MLauraoligospermie severa,trompe permeabile (HSG), laparo 16 aprilie
mvilihome, laparo:ok, sotul: mobilitate 15%
Nicole31 monitorizari,sotul astenospermie; incercari de 6 ani,1HSG:permeabilitate bilaterala,2 IA,diagnostic laparo:endometrioza localizata pe ligamentul uterosacrat stang,chist seros scos prin chistectomie,trompele sunt bune
Nuchi, 30 ani, ea: RH_negativ, el: sotul RH_pozitiv, sarcina oprita in evolutie la 11 sapt.
Niobe, polip si posibila endometrioza; urmeaza histeroscopie si laparoscopie
oana2006
ralu t endometrioza, laparo in 28 martie
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
sdany, laparo 23 aprilie
silvy24, monitorizari; sotul: astenozoospermie moderata+teratozoospermie
syyylviuta, cicluri neregulate
Teonikol -34 ani, ultima eco: un conglomerat de noduli fibromatosi de 3,5 cm, subendometrial perete anterior cu dezvoltare endocavitara, cu vascularizatie abundenta; istoric : fara copii, o sarcina obtinuta relativ usor,dar oprita in evolutie la 7 saptamani cu un fibrom de 5-6 cm, intre timp a mai scazut dupa 3 luni de naturiste; tratament preoperator cu Diphereline de 3 luni, urmeaza histeroscopie operatorie.
vali_delide 35 de ani, acum 4 ani: sarcina oprita din evolutie la 12 sapt, HSG si laparo la Giulesti, trompe cu aderente, dreapta partial permeabila, dar cu aderente pe ovar si ficat, stanga nepermeabila
Zenobia 28 ani, sotul normospermie; rezultat laparo endometrioza pe uter, vezica urinara si pe unul dintre ovare,s-a curatat totul; trompe permeabile
Veret, sarcina oprita din evolutie (acum 5 ani), urmata de o extrauterina in urma careia a fost extirpata trompa dreapta;diagnostic laparo:sindrom aderential pelvin,trompa stanga nefunctionala;urmeaza pregatiri pt. FIV

Tutunarese de la care asteptam diagnostice sau vreun semn de viata : alina.n, Cadina, clubb, cris2006, Dianadi, Foxxy,kikilina, Leditia, Mirelae, oanaonyx, Papushel, zambet74

Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici
carstea- "mamica de mai" Rares
Amely-"mamica de mai-iunie" David Cristian
Alina25 - "mamica de mai-iunie"
Raza de soare - "mamica de mai-iunie" ]
Graviduta - "mamica de iulie-august"
Kristind - "mamica de iulie-august"
Orchis - "mamica de iulie-august"
Sim_stoian-"mamica de septembrie-octombrie"
Salomeea
A_thee_nuh
mihailescu_teodora - "mamica de septembrie-octombrie"
Mirella76 - "mamica de septembrie-octombrie"
Scumpete
Aylin_tarcan - "mamica de iulie-august"
Andutzy - "mamica de iulie-august"
Mada28 - "mamica de septembrie-octombrie"
Gemma
Mihavasoi - "mamica de octombrie"
vickyfilip
Doinidoini
Alfa Anca
Soleila
MamitzuD2
LoredanaG



Si proaspetele gravidute:
Marusea
Ana_id

Se inmultesc Felicitari proaspetelor mamici!
marair 5.12.2006: Ana, 3800 gr
Irinabr 10.12: Matei Cristian, prin cezariana - 3150 gr, 48 cm, Apgar 10
Madaluta 14.12: Darius -3700 gr
Marinar 16.01.2007: Emma Ioana, prin cezariana, 3.370 g, 52 cm
Aventura 04.02.2007: Antonio, 3.830 g, 54 cm
mihaela ce, 26.03.2007: Ana Maria, 3420g, 50 cm


Foste tutunici, dar prietene dragi si invitate la topicul nostru:
Felicia
Ioanatugs
kitty_nic- "mamica de iulie-august" -Daria Ioana
Claucia - "mamica de iulie-august"- Alessia Cristiana
Flr-



MIC GHID DESPRE LAPARO CU DR. TUTUNARU
de la Mmc_nd

I. Analize
1. Mergi la spital pe la 7.30, cu o zi inainte de programare. Te opresti la biroul de internari si ceri sa iti faca fisa de prezentare, pentru care iti vor trebui buletinul, trimiterea de la medicul de familie si scrisoarea de la serviciu. Dureaza 2 min. In cazul in care te cheama de urgenta sau esti din alt oras, poti merge la orice ora in ziua de dinaintea operatiei. Poti manca si bea inainte de analize.
2. Cu foaia de prezentare esti trimise peste coridor, la camera de garda, unde ti se integistreaza fisa de prezentare si este anuntat telefonic doctorul ca ai sosit.
3. Te schimbi in pijama/halat/papuci la vestiar (tot la parter pe dreapta dupa camera de garda). Sunt si niste halate de la spital, eu insa am fost mereu intrebata daca mi-am adus de-acasa, asa ca am dedus ca-i mai bine asa.
4. Sus la etajul 2 (Maternitate), intrebi de dr.T sau unul dintre rezidenti. Unul dintre ei iti va scrie pe foaie de prezentare diagnosticul final si numarul de zile de internare, etc. Cu aceste date mergi tu (sau sotul) jos la internari sa iti faca foaia de internare. Daca merge sotul, dr. T sau unul dintre rezidenti te duc in sectie de maternitate sa iti ia sange pentru analize. Foaia de internare ramane la asistenta care iti ia sangele.
5. In restul zilei mananci cat mai usor, mai mult hrana lichida deoarece nu ti se face clisma si nici sonda urinara nu iti pune, te epilezi complet peste tot chiar si pe burtica (daca vrei, nu este obligatoriu). Sa iei la tine si niste vata sau tampoane, vei avea ceva scurgeri maronii.

II. Operatia
1. A doua zi la 6 si ceva dimineata esti la spital.
2. Te schimbi la acelasi vestiar tot in pajama, halat, papuci, cateva pastile de Strepsils (pentru jena din gat cauzata de sonda dupa operatie) si mai iei in mana caseta video daca vrei sa ti se inregistreze operatia. Te duci cu tot cu sot sau cine vine cu tine la etajul 2 si il astepti pe Bogdan sau pe Ioana care pe la 6.45 vine sa te ia la operatie. Pleci cu el/ea spre sala de operatie, care se afla la etajul 1.
3. Intri intr-un vestiar, o asistenta iti da un halar steril pe care trebuie sa-l imbraci cu despicatura la spate. Apoi tot ea te duce in sala de operatii, te intinzi pe masa si apoi va veni cineva la tine si iti va pune o branula in mana (e singurul lucru pe care il simti, nu doare, e doar o impunsatura). Iti sugerez sa verifici ca au fisha ta in sala de operatie.
4. Dupa cateva minute apare si anestezista/-ul. Ea/ea te va intreba cate kg ai si daca ai alergii, asa ca sa vii documentata! O asistenta iti va pun in branula anestezicul, vei simti niste furnicaturi in umeri, te ia un pic ameteala si gata... somn de voie!
5. Sotul poate sa il astepte pe dr. T la iesirea din sala de operatie si ii va spune tot ce a gasit, ce a rezolvat si ce urmeaza de facut si ii va da caseta.
6. Cand te trezesti la reanimare, o asistenta iti poate aduce telefonul mobil si poti vorbi cu cine vrei. Cand esti OK, asistenta te duce cu un scaun pe rotile in salon. Mie mi-a fost foarte rau (greata) de la anestezie, cu tot metoclopramidul pe care mi l-au pus in perfuzie.
7. De mancat nu ai voie nimic sa mananci, eventual bei ceai neindulcit si seara tot un fel de ceai de legume (dar fara ceapa sau sare).
8. Daca te simti bine, dupa-amiaza poti pleca acasa si dupa 7 zile vii sa iti scoata firele. La 10 seara se face a doua doza de antibiotic. Daca iti este rau poti ramane peste noapte.

III. Dupa operatie
1. A doua zi dupa operatie iti poti scoate pansamentele si poti face dush. Mi s-a spus ca pot manca orice, mai putin tocaturi sau alte chestii mai “grele”, insa eu am fost balonata si am mancat doar paine prajita, zeama de supa de legume si ceai.
2. Daca te doare un pic, poti lua algocalmin fiole (la mine chiar n-a fost cazul).
3. Pentru balonare (cea mai mare problema la mine, dupa greata de la anestezic; ziceai ca-s gravida in luna a patra), sa iei carbune – multe pastile pe zi, 6 sau chiar 8. Cam dupa 3 zile ai primul scaun dupa care toate revin la normal. Tot cam atunci inceteaza si scurgerile maronii.
4. Inciziile le poti curata usor cu betadina sau tinctura de galbenele picurate pe comprese sterile.
5. Dupa ce iti scoti firele poti sa dai cu crema de galbenele, sa se vindece mai repede si mai frumos . Sa nu te sperii daca mai singereaza incizia din buric dupa ce-ti scoate firele – cureti usor zona ca la punctul 4. La mine a singerat si cand am dormit noapte pe burta dupa ce mi-am scos firele, asa ca ai grija cateva zile.

Vreau sa iti mai spun sa stai fara grija, tot personalul este dragut si atent, cu si fara “stimulente”, asa ca vei primi ingrijirea necesara.

Cam atat, fii curajoasa, recuperarea e usoara, dr. T e un profesionist si chiar si la partea estetica se gandeste.
Succes si rezultat BETON!


Zenobia
-------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/b]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Va doresc un capitol vesel, plin cu bebelushi sanatosi!

Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Zenobia multumim pentru noul capitolas, sa fie cu noroc

Multumesc foarte mult tuturor fetelor pentru gandurile bune.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Zenobia esti f. activa si energica,multumim pt noul capitol!
Alexia28 multa bafta pt sambata la laparo!
Alexela eu am apa sfintita de la Lourde ( unde e grota unde s-a aratat si a facut minuni Sf. Fecioara ) si beau mereu din ea si ma rog si sunt sigura ca ma va ajuta asa cum va considera EA ca trebuie si cand trebuie...Rugaciunea nu va strica nimanui niciodata,dimpotriva...
Iyoana iarasi hoinaresti prin Paris?Ce frumos!!!!Unii poate ajung o data in viata pe acolo,altii nici macar atat si tu te duci pana in Paris ca altii pana in orasul invecinat ,foarte bine plimba-te acum ca atunci cand va veni bebe va fi ceva mai greu cu plimbarile pana se va face maricel

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Zeno multumim pentru capitolul nou!!!!
Alexia bafta multa sambata si sa fie cu noroc luna asta ca ai sanse foarte mari!!!!
Ioana, intr-adevar cum ti-a raspuns Alexia e o intreaga combinatie aici: eu sunt programata pe 15 iunie dar fac pe 9 mai in locul Alexiei iar ea face sambata in locul lui Avalon.Te-am zapacit cu inversarile datelor, nu?
Iyoana, Nicole, Maria,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Pentru voi ceva frumos www.metropotam.ro/La-zi/2007/03/art2138157190-Targul-Pietricelelor/" target="_blank">aici
Eu ma duc vineri. Cine mai merge? Se duce naibii bugetul familiei de Paste!
Zenobia
Barzoiul buclucas, Poze1, Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Piu, ce ne faci tu Zenobia? As merge eu. La ce ora te-ai gandit? Sa vad cum fac sa ma fofilez de sot...

Sim 17 Stefan
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Eu am vineri doua seminarii dimineata, deci scap de plozi pe la 11, deci pe la un 11.30 as fi acolo!

Zenobia
Barzoiul buclucas, Poze1, Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

quote:
Originally posted by Zenobia

Pentru voi ceva frumos www.metropotam.ro/La-zi/2007/03/art2138157190-Targul-Pietricelelor/" target="_blank">aici
Eu ma duc vineri. Cine mai merge? Se duce naibii bugetul familiei de Paste!
Zenobia
Barzoiul buclucas, Poze1, Poze2


...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]



Zeno, dar unde e muzeul de geologie, scuzati nestiinta.

Anca 7+
Vine bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

la muzeul Taranului Blvd Ion Mihalache nr 2

Zenobia
Barzoiul buclucas, Poze1, Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Zenobia bravo pentru noul capitol, sper sa te pui si pe tine pe listuta de gravidute cat mai curand, sa mai lasi copiii sa traiasca la seminarii si sa stai acasa cu bebele propriu.
Frumoase pietricelele de la muzeu.

In alta ordine de idei, as vrea si eu sa plec de pe listuta cea cu pacientele lui T, nu de altceva dar nu am mai fost la el ci la altcineva. Asa ca nu are rost pentru primele vizite de la el sa ma mai consider pacienta lui, mai ales ca voi naste cu siguranta cu altcineva.

Ma poti pune la prietene si vesnic indragostite de topicul acesta si de fetele sufletiste dar nu la paciente.

Sper sa nu supar pe nimeni dar deja spiritele se incing, exista la nasterea cu T o destul de mare suparare a fetelor care nu mai apuca nici sa stea 3 minute cu dl doctor de vorba, multa lume, programari alandala si multe proiecte noi in care este implicat.
Si bine face, pentru ca este tare priceput la preconceptie dar un pic de organizare din partea celor implicati (programarile etc) nu ar strica.

In fine, alegerea este personala si pup toate fetele dragi mie, abia astept sa va vad gravidute cu acte in regula, cu burtici mici care se fac mari si cu sperante de bebe cuminte (acum ca i-am luat si carucior - automobil in toata regula...abia astept sa o plimb cu el).

Eu sunt ok, am iesit cu toate analizele in regula, bebita misca si abia astept sa mai treaca vreo 3-4 saptamani sa mergem iar la Iosup sa o vedem.

Va pup pe toate toate

Clau

23+

bb mic

Mergi la inceput