Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

TANAAAA, fetelor, gata, mi-am scris memoriile de la laparo!!! Pe care le-am combinat cu ce mi-a mai scris KoraPop si a iesit un mic ghid de laparo . Astept completari de la alte laparoscopiate, sa-l facem cat mai folositor. Si, daca il vor considera folositor, il putem pune sticky pe prima pagina, sa-l gaseasca lumea mai usor. DECIIIIIIIII:

-------------------------------------------------------------------

MIC GHID PENTRU LAPARO

Draga viitoare laparoscopiata , am scris aici despre experienta mea, sper sa iti fie de folos.

I. Analize
1. Mergi la spital pe la 7.30, cu o zi inainte de programare. Te opresti la biroul de internari si ceri sa iti faca fisa de prezentare, pentru care iti vor trebui buletinul, trimiterea de la medicul de familie si scrisoarea de la serviciu. Dureaza 2 min.
2. Cu foaia de prezentare esti trimise peste coridor, la camera de garda, unde ti se integistreaza fisa de prezentare si este anuntat telefonic doctorul ca ai sosit.
3. Te schimbi in pijama/halat/papuci la vestiar (tot la parter pe dreapta dupa camera de garda). Sunt si niste halate de la spital, eu insa am fost mereu intrebata daca mi-am adus de-acasa, asa ca am dedus ca-i mai bine asa.
4. Sus la etajul 2, intrebi de dr.T sau unul dintre rezidenti. Unul dintre ei iti va scrie pe foaie de prezentare diagnosticul final si numarul de zile de internare, etc. Cu aceste date mergi tu (sau sotul) jos la internari sa iti faca foaia de internare. Daca merge sotul, dr. T sau unul dintre rezidenti te duc in sectie de maternitate sa iti ia sange pentru analize. Foaia de internare ramane la asistenta care iti ia sangele.
5. In restul zilei mananci cat mai usor, mai mult hrana lichida deoarece nu ti se face clisma si nici sonda urinara nu iti pune, te epilezi complet peste tot chiar si pe burtica. Sa iei la tine si niste vata sau tampoane, vei avea ceva scurgeri maronii.

II. Operatia
1. A doua zi la 6 si ceva dimineata esti la spital.
2. Te schimbi la acelasi vestiar tot in pajama, halat, papuci si pui in buzunar doar cele 3 plicuri (chirurg mana a doua, asistente din sala si anestezista) si mai iei in mana caseta video daca vrei sa ti se inregistreze operatia. Te duci cu tot cu sot sau cine vine cu tine la etajul 2 si il astepti pe Bogdan care pe la 6.45 vine sa te ia la operatie. Pleci cu el spre sala de operatie, care se afla la etajul 1 (ca sa stie sotul esti, pe mine nu ma mai gasea ).
3. Intri in sala, o asistenta iti da un halar steril pe care trebuie sa-l imbraci cu despicatura la spate. Apoi tot ea te duce in sala, te intinzi pe masa si apoi va veni cineva la tine si iti va pune o branula in mana (e singurul lucru pe care il simti, nu doare, e doar o impunsatura). Iti sugerez sa verifici ca au fisha ta in sala de operatie (la mine adusesera fisa altei paciente, noroc ca am stat putin de vorba cu ele si m-au intrebat cum ma cheama).
4. Dupa cateva minute apare si anestezista. Ea te va intreba cate kg ai si daca ai alergii, asa ca sa vii documentata! O asistenta iti va pun in branula anestezicul, vei simti niste furnicaturi in umeri, te ia un pic ameteala si gata... somn de voie!
5. Sotul poate sa il astepte pe dr. T la iesirea din sala de operatie si ii va spune tot ce a gasit, ce a rezolvat si ce urmeaza de facut si ii va da caseta. Poate atunci sa ii ceara un SMS cu numar de cont al fundatiei dansului, sa faceti o donatie, daca vreti.
6. Cand te trezesti la reanimare, o asistenta iti poate aduce telefonul mobil si poti vorbi cu cine vrei. Cand esti OK, asistenta te duce cu un scaun pe rotile in salon. Mie mi-a fost foarte rau (greata) de la anestezie, cu tot metoclopramidul pe care mi l-au pus in perfuzie.
7. De mancat nu ai voie nimic sa mananci, eventual bei ceai neindulcit si seara tot un fel de ceai de legume (dar fara ceapa sau sare).
8. Daca te simti bine, dupa-amiaza poti pleca acasa si dupa 7 zile vii sa iti scoata firele. Tine totusi cont ca la 10 seara se face a doua doza de antibiotic, eu am ramas pana atunci vrand-nevrand, ca nu mi-era bine, dar poate ar fi bine sa astepti si tu.

III. Dupa operatie
1. A doua zi dupa operatie iti poti scoate pansamentele si poti face dush. Mi s-a spus ca pot manca orice, mai putin tocaturi sau alte chestii mai “grele”, insa eu am fost balonata si am mancat doar paine prajita, zeama de supa de legume si ceai.
2. Daca te doare un pic, poti lua algocalmin fiole (la mine chiar n-a fost cazul).
3. Pentru balonare (cea mai mare problema la mine, dupa greata de la anestezic; ziceai ca-s gravida in luna a patra), sa iei carbune – multe pastile pe zi, 6 sau chiar 8. Cam dupa 3 zile ai primul scaun dupa care toate revin la normal. Tot cam atunci inceteaza si scurgerile maronii.
4. Inciziile le poti curata usor cu betadina sau tinctura de galbenele picurate pe comprese sterile.
5. Dupa ce iti scoti firele poti sa dai cu crema de galbenele, sa se vindece mai repede si mai frumos . Sa nu te sperii daca mai singereaza incizia din buric dupa ce-ti scoate firele – cureti usor zona ca la punctul 4. La mine a singerat si cand am dormit noapte pe burta dupa ce mi-am scos firele, asa ca ai grija cateva zile.

Vreau sa iti mai spun sa stai fara grija, tot personalul este dragut si atent, cu si fara “stimulente”, asa ca vei primi ingrijirea necesara.

Cam atat, fii curajoasa, recuperarea e usoara, dr. T e un profesionist si chiar si la partea estetica se gandeste.
Succes si rezultat BETON!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

mmc ma bucur ca ti-am fost de folos si la operatie si la realizarea acestui ghid pt care te felicit,e o idee f. buna si cred ca merita postat sub forma de link pe prima pagina,cu siguranta va fi extrem de util urmatoarelor "candidate" la laparo...Eu daca l-as fi citit inainte de operatie as fi fost mult mai linistita dar a fost bine si asa cu ajutorul catorva tutunici proasptat laparoscopiate la acea vreme.

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Mmc_nd L-am si trantit pe prima pagina, sa fie spre referinta tuturor! Super ideee!!! Il mai cosmetizez mai pe seara si mai adaug si eu niste chestiuze! Good work! Well done!

Zenobia
Barzoiul buclucas, Poze1, Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Mmc_nd ce tare esti. O sa fie de mare folos ghidul despre laparo pe care tu l-ai intocmit, la toate fetele care o sa urmeze sa faca laparo. Cat despre rezultatul operatiei tale felicitari, si cat mai repede sa fii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Zenobia nu poti sa pui ghidul sub forma de link?Poate se vor mai strange tot felul de alte informatii si prelungim prea mult prima pagina...E doar parerea mea,fetele de la FIV orice articole interesante au le pun sub aceasta forma de link...

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Zenobia

23+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna fetele harnicute!

Zenobia, imi cer scuze ca nu am putut fii pe faza si nu am deschis noul capitol. Dar vad ca te descurci de minune, felicitari pentru noul capitol, multumim si speram sa te treci tu prima pe lista cu gravidute!

Kora fata optimista! AMR 4, asa e draguta mea, sa dea Dumnezeu sa fie bine pentru tine si sa fii cu burticuta mare in foarte scurt timp! Cat despre Paris, iti doresc sa ai ocazia de a-l vizita si tu cu sotiorul tau si cu bebitul (bebitii) vostru (vostri), ca oamenii astia civilizati , au mare grija de familiile care calatoresc cu copilasi. A fost o vreme in care faceam o adevarata naveta intre Paris si Bucuresti, acum m-am mai potolit un pic...

Vali nu mai dai nici un semn? Esti bine? Te-ai programat pentru monitorizare? Ma gendesc la tine...si la ta!

Mamidevladut, nici nu vreau sa ma gandesc ce fata ai putut face cand ti-a zis Tutu faza cu masina...sincer ...eu cred ca m-as fi blocat un pic...e un original in felul lui, Tutu asta al nostru....Iti doresc ca fratiorul sau surioara lui Vladut sa vina cat mai repede si la laparo de pe 15 uinie (am inteles bine?) sa ai un diagnostic bun!

Alexia, tin pumnii pentru laparo! Am tinut minte bine, ca se intampla curand operatia? Doamne ajuta sa fie bine!

Urari de bine si de sarcini usoare pentru Gema, Orchis si Claucia, tutunici sau nu! Multa sanatate si bebei sanatosi!

Irina, imi pare rau ca ai trecut printr-o experienta atat de neplacuta! Multa sanatate si putere! Incearca sa-l contactezi pe orice cale pe Tutu sau du-te direct la cabinet, cred ca nu are joia program, deci este ori azi ori maine! Succes si sanatate!

Loredana, succes la intalnirea cu Tutu! Sa ne spui cum a decurs!

Merdan, eu zic sa nu te ingrijorezi pentru scurgerea de care vorbeai. Eu am mereu inainte de CM aceasta scurgere, ca la ovulatie. Doar daca ai si alte simptome de infectie, gen mancarime, disconfort...Doamne fereste! Daca ai tipurile astea de simptome, puneti niste ovule seara, inainte de culcare si fa-ti spalaturi vaginale cu ceai de galbenele. Daca persita mergi la un medic, repede! Sanatate si !

Alexela, te programezi pentru monitorizare luna asta?

Ysa, tu mergi pe 30 martie, nu? BAFTA!!!!

Nicole, tu ce mai faci, care e planul de bataie? Monitorizare, ceva?

Ioanatugs, ma gandesc la tine..sau la burtica ta..stii bine!

Eu sunt ok, nu prea e de plimbat saptamana asta, ca e mult de munca. Acum am avut un moment de respiro, dar fug iar in sedinta. Am ochii varza de la calculatorul asta, iar capul imi vajaie...dar rezist eroic!



Si ca sa nu va dezobisnuiti:
"Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur"

Va pup si poate mai intru mai diseara!

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

L-am pus asa tocmai pentru a fi cat mai vizibil, pentru ca sunt multe fete care nu prea "le au cu calculatoarele" O sa il punem link capitolul urmator, ca sa il mai completam.

Zenobia
Barzoiul buclucas, Poze1, Poze2



...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Zenobia, ai o energie aproape molipsitoare! Si ti-o spune o persoana care s-a intors la servici si nu mai poate de somn . Cu atata veselie, sigur vine BB mai repede decat iti imaginezi!

KoraPop, mie mi-a ajutat enorm PM primit de la tine, asa mi-a venit ideea unui ghid. Ia zi, AMR 4?

Ma bucur ca vi se pare o idee buna si sper sa fie cat mai de folos. Acum, sincer va intreb, oare sa scoatem partea cu... plicuri? Mie una mi-a fost foarte de folos, ca nu m-ar fi dus capul, insa poate nu-i prea placut sa se citeasca despre asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Zenobia, Mmc_nd, TOATE FETELE, VA FELICIT pentru straduinta voastra si pentru ceea ce faceti pentru acest forum / subiect.

BRAVO tuturor celor care au participat la scrierea acestui "ghid", pentru ca imi dau seama ca experienta fiecareia dintre noi este foarte importanta si existenta acestui subiect se bazeaza tocmai pe schimbul acesta de experienta.

Inca o data felicitari pentru toate fetele care au participat la aceasta imbunatatire a subiectului nostru!

Sincer, eu astept un astfel de ghid si pentru FIV, ICSI....si alte "ghidusii" de metode pe care la face doctorasul nostru...

Va pup pe voi toate, fetele optimiste si generoase ale acestui subiect!

iyoana

Mergi la inceput