Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-16

Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-16 | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

Continuarea de la capitolul 15
Lista Tutunareselor, viitoare :
adiere
ana_id
ana_p
Apollo
aurelia77
alina.n
Ariana1 endometrioza, o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
Bonitta astenoteratozoospermie
Bubulina1
Cadina
claucia
clubb
cris2006
danotino
Dianadi
Diddy 29 ani, monitorizare
Ellis
Felicia 30 ani, astenoteratozoospermie, ambele trompe infundate, "reparate" prin laparoscopie, 1 IA
Foxxy
IoanaTugs 33 ani, infertilitate secundara, endometrioza, o trompa permeabila, o intrerupere de sarcina la 26 ani, doua avorturi; sotul oligoastenozoospermie moderata.
kikilina
KoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; urmeaza laparo in 23 noiembrie
kristind
lachione
Laura69silk
lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie
Leditia
lili35 urmeaza laparoscopia
LoredanaG
Mamidevladut
Mada28
MadaS
Madutz
maria08
mihailescu teodora
Mihavasoi 31 ani, infertilitate primara, HSG-trompe permeabile, CM 27-34 de zile, nici un avort, nici o sarcina, sotul-30 de ani, oligoastenozoospermie usoara compensata prin ejaculat
Mirelae
mirella76
miruna79
mmc_nd
ninocica
Papushel
Salomea astenoteratospermie severa, endometrioza
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
zambet74
Zenobia 28 ani, monitorizare

Copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; eu teoretic OK, 3 luni de monitorizari, programata pentru laparoscopie. Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel, analize hormonale OK, 58 mil, mobilitate a+b= 10%.[b]

Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici:
marair
madaluta
iriss27
marinar
aventura
Irinabr
Amely
Alina25
Mcrissa
si proaspete gravidute :
Raza de soare
Alexia 28

kitty_nic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

felicia, Diddy, am vb doar cu asistenta; daca pe 15 imi zice si T acelasi lucru, imi bag picioarele-n el de serviciu..bineinteles ca bb e pe primul loc, nici nu incape discutie! Ca mi s-a scarbit de 50 km zilnic si-un salariu mizer...si mult mai multe.
Imi propusesem sa vin pana la 7 luni si 10 zile, da' daca nu se poate...nu ma supar.

Pup fetele si multumesc pt grija!

Mos Craciun in...pantaloni scurti

Vine bebe ! 8 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Fetelor, raportez si eu: z.1 Habar nu am daca sa mai fac stimulare si luna asta, ca am uitat sa il intreb si cum acum e plecat...Cred ca o sa ma programez pentru monitorizare si o s-o intreb pe asistenta. La mine e a patra luna de monitorizare...of.
Va pup si va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna fetelor!

nici eu nu sunt mai fericita, de ieri..
dar asta e! mai vedem luna viitoare...
oricum ma duc la dl dr. peset 2 sapt. sa vedem ce zice
va pup si o zi frumoasa!

ioana

Ramaneti optimiste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Ana
eu sunt cam noua in bransa, si nu prea stiu ce inseamna stimulare (hormonala, banuiesc)?...

iti multumesc daca m-ai putea lamuri, ca mi-e sa nu ajung si eu aici si sa nu stiu ce-mi zice medicul.

pup

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Mai fetelor, stie cineva cand se intoarce dr.T???
Eu sunt in ziua 20 si m-a luat o durere de burtik........ si ma duc la baie din 30 in 30 mi.... Cred ca am racit.....sau poate o fi ceva cu rinichii?!
Dar nu pot sa nu ma gandesc ca la ultimul control T mi-a zis ca trompa stanga nu arata deloc bine......poate ajung iar la laparo....mi-e asa o frica.... macar de s-ar intoarce mai repede!!!!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Maria
eu am citit pe forum ca dr T. se intoarce pe 11 nov, deci peste doua zile.

Ai grija de tine si sanatate multa!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Buna fetele!
Draga Ana P si Iyoana- imi pare rau ca nu a fost sa fie nici de data asta. Si eu astept ziua de maine, cand ar trebui sa-mi vina rusii, si in mod sigur vor veni, ca am deja senzatiile ultracunoscute...In acelasi timp, trebuie sa ne gandim ca e un nou inceput si ca speranta moare ultima...
Ana p- a patra luna de monitorizare???? Dar cate luni face T. monitorizare??
maria08- iti tin pumnii sa nu fie ceva grav...
Iyoana- daca nu ai probleme hormonale sau cu ovulatia, nu are rost sa te interesezi de stimulari. Oricum, astea sunt tratamente pe care ti le prescrie doar dr. (injectii sau medicamente care contin hormoni)care induc ovulatia, maturarea foliculilor, reglarea hormonala. Dar mai bine, spune/ne si noua cate ceva despre tine. Ce probleme ai, de cand incerci sa ramai gravi, ai ramas vreodata?
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Iyoana, Bonitta: Multumesc ca va ganditi la mine! Si eu sper sa nu fie ceva grav.....
Mai vad cum va fi maine.....
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristind spune:

Buna fetelor!! Nu am mai intrat ca am f. multa treaba la birou, ca a fost sfarsit de luna si eu nu sint gata nici acum.
Kora eu fac laparo pe 27 si nu m-ar deranja sa fac schimb daca e urgenta pentru tine. Vorbeste cu Tutu, spune-i ca eu sint pe 27 si anunta-ma si pe mine. Va pupic.

kristin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Bonitta, am fost pana acum la trei luni de monitorizari si m-a programat pentru laparoscopie pentru ianuarie. Luna trecuta l-am intrebat daca, in caz ca nu raman insarcinata, trebuie sa mai vin la monitorizare pana in ianuarie, iar raspunsul l-am presupus ca fiind "da", asta pentru ca stiti ca uneori vorbeste mai incet sau destul repede. Chiar daca raspunsul ar fi fost negativ, eu tot as fi vrut sa ma duc in continuare, fie si numai pentu faptul ca mersul la cabinet imi da o stare de ...linistire, in sensul ca simt ca fac ceva pentru a-mi indeplini visul si in acea luna, plus ca intalnirea cu domnul doctor e si ea de natura sa ma mai remonteze dupa disperarea ca "nu s-a intamplat nici luna asta..." Habar n-am, poate suna cam aerian ce am scris, dar eu chiar asta simt. Asa ca sunt hotarata sa ma monitorizez pana in ianuarie, chiar daca oi fi eu singura pacienta care nu se "potoleste" dupa primele trei luni
Iyoana, stimularea am facut-o cu Clomifen (Clostylbegit, iar rolul ei am inteles ca este acela de a permite mai multor foliculi sa ajunga la maturitate si astfel "sunt mai multe sanse"(citez din domnul doctor). Cu valorile endometrului si ale foliculilor nu am avut nicio problema inainte de stimulare (ba chiar dupa stimulare endometrul era ceva mai mic decat luna anterioara).

Mergi la inceput