PCOS (12)

PCOS (12) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 12 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici:
1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 * 8 * 9 * 10 * 11


Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Gudinde - 30 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Gaby77 - 30 ani
Tratament Metformin

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert
Tratament Metformin

dana n. - 27 ani
Stimulare ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon

alecsxa0208 - 29 ani

crisaa07 - 29 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

CrisaS - 32 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 25 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 27 ani
Tratament Naturist

raluk16
Tratament Naturist

diannette
Tratament Metformin

mirimir
Tratament Metformin

noname - 27 ani
Tratament cu metformin

zapp - 33 ani
Stimulari cu clomifen

lai - 28 ani
Tratament cu metformin si tratament naturist

celiane - 21 ani
Tratament cu metformin si farcovit

Persephonna - 23 ani
Tratament homeopat

marijan90 - 31 ani
Tratament metformin, omega 3, acid folic

AndreeeaNogy - 27 ani
Tratament cu metformin

dienutzahy - 27 ani
Tratament cu metformin

aruam - 30 ani
Tratament cu metformin


Fericite gravidute:

Adrriana
avdoral
Tracy
Galushca
dria



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi
aryjul mami de
Rodicaosoian mami de
Mire79 mami de
uca78 mami de
carissma mami de Sara Maria
kir mami de Tibi




Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice
Importanta insulinorezistentei in PCOS

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Particularitati ale inductiei ovulatiei cu Gonal-f în PCOS

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Combaterea acneei - sfaturi Galateea


Metforminul si sarcina - sfaturi Kir

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Buna fetelor!!! Eu nu am mai scris pe aici de mult.nu ca as fi scapat de PCOS sau as fi ramas gravida, dar nu prea am avut nimik de raportat. Acum am intrat sa va spun ca nu stiu ce sa mai fac. Ar trebui sa slabesc , dar nu pot. Voi ce cure de slabire tineti? Eu mi-am cumparat niste pastile Super Slim, dar imi este frica sa le iau. Nu mai iau nici metformin acum ca merg luni sa imi fac analizele si am zis sa nu le mai fac sub influenta medicamentelor.
Vreau si eu o cura de slabire sau ceva care sa ma faca sa mai dau jos don kilogramele astea. Am tinut o cura de slabire 2 saptamani si nu am dat jos nici macar un gram. oare ce se intampla cu mine?





Vreau si eu sa fiu
Oare cand vei veni ?

Dana
http://tt.lilypie.com/V2Z0p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

vreau si eu sa stiu daca a ramas careva doar pt ca a dat kilogramele in surplus jos...
ca jur ca in juma de an, dau 15 kile jos:D
da sa stiu daca le dau cu folos sau nu... a parca mi-s dragi, ca doara ale mele sunt si alea
da... si cu alte cuvinte...
hai sa mai bem un pahar de vin, sa mai facem odunga dunga fara sperante desarte, doar de amorul artei, a mai privim si noi in jur, si sa speram ca la un moment dat... va rasari soarele si pe strada noastra
o zi buna va doresc, dragele mele, si...
Hai s-avem ce meritam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutzahy spune:

gudinde,
Nu era sub metformin era la ultima analiza ca am tot stat spitalizata(altfel nu puteam sa ma caut din cauza serviciului meu) sa imi fac tot setul de analize, asteptand sa imi vina. cand mi-a venit mi-a iesit raportul 0.8. inainte sa imi vina era 2. De asta acum ma intreb daca am sau nu pcos.
problema e ca acum nu imi mai vine deloc si sunt un pic debusolata. dar merg acusi la iasi la gineco sa vad care e treaba.
va pupic pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

N-am apucat sa citesc sfarsitul celuilalt capitol.
Asta cu slabitul e la fel cu aia cu clomifenul sau cu vitexul. Adica statistic x% femei care aveau pcos au reusit sa ramana insarcinate slabind, luand vitex sau tratament cu clomifen sau facand decorticare ovariana.
E posibil sa ai noroc sa fii in procentul de reusite.
Slabitul are efect doar daca ai kg in plus, daca esti slaba deja, nu prea.

noname, daca mananci dulciuri, sucuri si fainoase, chiar si in cantitati moderate, cel mai simplu ar fi sa renunti la ele. Fara prajeli, ceva miscare si ceva rezultate ar trebui sa se vada. Eu fac de mult mancare doar la cuptor sau la aburi. Inca mai rascolesc internetul dupa idei de mic dejun, acolo stau cel mai prost.




Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Plateea,bine ai venit aici si o sa incercam sa te ajutam cum putem. Saracuta de tine prin ce ai trecut si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Plateea, acum am citit la capt.trecut despre tine.
Eu am facut hiperstimulare, ce-i drept de la puregon care e mult mai tare dar eu am ramas fara un ovar si am stat si aproape 2 sapt in spital, in mare parte la terapie intesiva.
Daca te consoleaza cu ceva, tu ai ramas intreaga dupa toata povestea asta, adica se poate si mai rau. Si din cate am citit exista si decese.
Nu prea ai ce sa mai faci acum, teoretic in timp isi revine corpul. Mie nu mi-au dat niciun tratament dupa ce am iesit din spital si la mine a fost si mai grav.
Daca poti sa crezi eu dupa toata nebunia am ramas insarcinata, deci finalul e fericit si cred ca m-a ajutat mult sa trec peste.
Tu la ce medic ai fost?
Pare mai profesionist decat al meu, pentru eu il condamnam ca nu mi-a dat metformin in timpul stimularii, am inteles ca minimizeaza sansele de hiperstimulare. Dar daca tie ti s-a intamplat cu metformin cu tot probabil ca mi s-ar fi intamplat si mie.



Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutzahy spune:

Heeeeeeeeeelp!!!
Fetelor nush ce sa fac. acum am venit de la gineco unde surprinzator mi s-a spus ca ovarele mele nu au aspect polichistic si sunt curate.
Chiar daca, dupa figura mi-a zis ca am aspect fizic potrivit pcos, dupa ecografie mi-a zpus ca nu am pcos cu siguranta si mi-a dat si reteta ca sa imi vina problemele. m-a trimis inapoi la endocrinoloaga mea sa imi verifice suprarenala. Acum nu stiu pe care sa cred si incotro sa o apuc. Ce sa fac? Mie si rusine de endocrinoloaga pt ca aveam incredere in ea si nici nu stiu cum sa ii spun.
nush ce sa fac......... Ce eram eu debusolata cand va spuneam, acum sunt si mai si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutzahy spune:

Tot eu ...
Este posibil ca dupa 1,5 luni de metformin sa fi diparut acei mici foliculii de pe ovare si la ecograf sa arate bine dar totusi sa existe PCOS? Ma gandesc ca asta a dus-o pe dr ginecolog la infirmarea dignosicului de PCOS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Fetele daca iau Super Slim, credeti ca voi slabi? La unele fete au avut efect, dar oare la noi, cele cu PCOS or avea?




Vreau si eu sa fiu
Oare cand vei veni ?

Dana
http://tt.lilypie.com/V2Z0p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

eu sunt la dr. onofriescu, si pt moment, nu ma pot plange de el.
stiu ca hiperstimularile sunt urate, si banuiesc ca pe a mea am facut-o si din cauza ca am avut o perioada ingrozitor de stresanta in viata mea, deci.. n-am ajuns decat in forma cea mai usoara a stadiului 3.
acum... ce sa zic?
o luasem razna, din cauza ca aveam asa multe sperante, si mai ales cand mergeam la eco si vedeam cate 2-3 foliculi pe monitor, stiti si voi cum infloreste acolo ideea ca "de data asta reusesc!"
plus ca mi si trecusem cu o luna inainte, in prima luna de stimulare, prin ceva ce nu stiu sa definesc... dureri de sani, nu mi-a venit, am facut bhcg, si a iesit la laborator la sv ca as fi undeva in sapt 2...
iar a doua i, dupa ce ma bucurasem ca un opil, si plansesem de fericire, imi vine... ca la carte! si... toate sperantele si bucuria mea, s-au dus undeva departe
nu pot sa spun ca mi-a fost usor, dar sincer, nu vreau s mai ajung niciodata in starea de depresie in care eram cand am facut hiperstimularea...
asa ca... multa bafta si noroc, ca eu una, o ia usurel, si mai cu Doamne-ajuta! am incredere in dr, am incredere ca se poate sau nu se poate intampla, o sa fac tot ceea ce imi sta omeneste in putinta sa imi realizez visul asta, dar... o sa am grija sa nu mai fac din asta singurul scop al vietii mele!

Mergi la inceput