PCOS (13)

PCOS (13) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 13 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici:
1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 * 8 * 9 * 10 * 11 * 12



Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Gudinde - 30 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Gaby77 - 30 ani
Tratament Metformin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert
Tratament Metformin

alecsxa0208 - 29 ani

crisaa07 - 29 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

CrisaS - 32 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 25 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 27 ani
Tratament Naturist

raluk16
Tratament Naturist

diannette
Tratament Metformin

mirimir
Tratament Metformin

noname - 27 ani
Tratament cu metformin

zapp - 33 ani
Stimulari cu clomifen

lai - 28 ani
Tratament cu metformin si tratament naturist

celiane - 21 ani
Tratament cu metformin si farcovit

Persephonna - 23 ani
Tratament homeopat

AndreeeaNogy - 27 ani
Tratament cu metformin

dienutzahy - 27 ani
Tratament cu metformin

aruam - 30 ani
Tratament cu metformin

cristinaemma - 25 ani

cori_mic
Tratament cu metformin



Fericite gravidute:

Adrriana
avdoral
Tracy
Galushca
dria
dana n.
marijan90
Miramar
Biara
plateea



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi
aryjul mami de
Rodicaosoian mami de
Mire79 mami de
uca78 mami de
carissma mami de Sara Maria
kir mami de Tibi




Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice
Importanta insulinorezistentei in PCOS

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Particularitati ale inductiei ovulatiei cu Gonal-f în PCOS

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Combaterea acneei - sfaturi Galateea


Metforminul si sarcina - sfaturi Kir


tinctura Gynex (din plante) - sfaturi Miramar

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare!
Nu am mai scris de mult timp pe aici,dar a venit si randul meu sa fiu mutata la gravidute.intre timp pe langa SOPC,in urma unei laparoscopii mi-au depistat si endometrioza.
Din noiembrie am luat metformin si in februarie s-a intamplat minunea!
Am reusit in sfarsit!!!

Va doresc succes la toate si fiti optimiste,ca se poate!


------------------------

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Felicitari Dana ,cred ca esti cea mai fericita din lume!sa ai o sarcina usoara si sa fiti sanatosi tu si bebe.Ce n as da sa fiu si eu graviduta.de 5 ani ne straduim si acum sunt intr -o mare dilema si nu stiu ce sa cred!
Sunt in ziua a 9 a de utrogestan si pana acum nu mi a venit ciclu ,parca tot sper sa fie ceva si la mine dar ,cine stie...,ma pune putin pe ganduri faptul ca niciodata nu apucam sa termin cele 10 zile de utrogestan ca imi venea ciclu mai devreme,adica prin ziua a5a ,a6a de tratament.
Acum nu am nici macar o durere de burta deci nu am simptome ca ar venii(cel putin nu azi)oricum test nu fac pana nu trece macar o saptamana dupa cele 10 zile de utrogestan,si parca mi-e frica sa fac un test pt ca o sa fie maaare dezamagirea daca va fi negativ.
Spune-mi si mie te rog ce simptome ai avut,cum ai aflat ca esti graviduta?ai greturi,ai ameteli,te doare ceva?ai luat si tu utrogestan?
astept mesajul tau!va pup fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaraluca

Felicitari Dana ,cred ca esti cea mai fericita din lume!sa ai o sarcina usoara si sa fiti sanatosi tu si bebe.Ce n as da sa fiu si eu graviduta.de 5 ani ne straduim si acum sunt intr -o mare dilema si nu stiu ce sa cred!
Sunt in ziua a 9 a de utrogestan si pana acum nu mi a venit ciclu ,parca tot sper sa fie ceva si la mine dar ,cine stie...,ma pune putin pe ganduri faptul ca niciodata nu apucam sa termin cele 10 zile de utrogestan ca imi venea ciclu mai devreme,adica prin ziua a5a ,a6a de tratament.
Acum nu am nici macar o durere de burta deci nu am simptome ca ar venii(cel putin nu azi)oricum test nu fac pana nu trece macar o saptamana dupa cele 10 zile de utrogestan,si parca mi-e frica sa fac un test pt ca o sa fie maaare dezamagirea daca va fi negativ.
Spune-mi si mie te rog ce simptome ai avut,cum ai aflat ca esti graviduta?ai greturi,ai ameteli,te doare ceva?ai luat si tu utrogestan?
astept mesajul tau!va pup fetelor!


Draga mea,nu iti pierde speranta.Cand te vei astepta cel mai putin ,atunci va fi.

Uite mai jos postul meu de la un alt topic:

"Dupa trei ani de incercari s-a intamplat si la noi minunea.
In decembrie 2005,am renuntat la anticonceptionale...dupa, au inceput problemele.Menstruatia venea la 3 luni,tenul a devnit acneic.Dupa un an de zile in care m-au lasat asa..."sa isi revina corpul singur" mi-au spus ca am SOPC.Au inceput tratamente de stimulare ovariana,fara nici un rezultat.In iunie 2008 in urma unei laparoscopii mi-au depistat endometrioza...mi-a fugit lumea de sub picioare cand am aflat(m-au incurajat spunandu-mi ca este o forma minimala si ca am sanse mari sa raman insarcinata).Din noiembrie am inceput tratamentul cu metformin.In februarie am fost plecati in concediu(concediu in care ne-am pus mari sperante).Ultima menstruatie a fost pe 29 ianuarie.Pe 6 martie eram deja in a 35 a zi a cm-ului si nimic(am asteptat atat ptr ca aveam cm cam la 33 de zile).Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ.Nu mai zic...depresii si toate cele.Apoi in fiecare seara aveam dureri usoare jos si o secretie putin colorata...ma gandeam:gata ,maine imi vine...dar nimic.Intr-un final mi-am facut programare la doctor,foarte hotarata sa imi dea ceva ptr. a-mi provoca menstruatia.Vineri 20 martie,la 8:49 dimineata eram la ecograf ,ma uitam in tavan iar doctorita mea a fost nevoita sa imi repete de trei ori ca sunt insarcinata ptr a reactiona.Ce a urmat va dati seama...
Se pare ca in burtica mea se afla un samburel de 6 saptamani si o zi ce masura 6 mm si avea si activitate cardiaca."


Daca mai ai intrebari,raspund cu drag.


------------------------

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Ce frumos ai povestit!!!!!!vroiam sa te mai intreb ce fel de scurgere aveai,si daca ai avut greturi ,ameteli etc ,daca le-ai avut cand s -au instalat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaraluca

Ce frumos ai povestit!!!!!!vroiam sa te mai intreb ce fel de scurgere aveai,si daca ai avut greturi ,ameteli etc ,daca le-ai avut cand s -au instalat?



Elenaraluca,secretia era doar seara usor maronie.Greturi si ameteli nu am avut inainte.Au aparut dupa ce am aflat ca sunt insarcinata...Problema mea este ca nu am pofta de mancare...deloc.

------------------------

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizia spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

Salutare!
Nu am mai scris de mult timp pe aici,dar a venit si randul meu sa fiu mutata la gravidute.intre timp pe langa SOPC,in urma unei laparoscopii mi-au depistat si endometrioza.
Din noiembrie am luat metformin si in februarie s-a intamplat minunea!
Am reusit in sfarsit!!!

Va doresc succes la toate si fiti optimiste,ca se poate!


------------------------

Albume foto


Buna Dana,

Ce pot sa-ti spun,decat felicitari si binenteles tuturor fetelor care au reusit sa ramana insarcinate,va doresc o sarcina usoara si un frumos si sanatos.Sigur sunteti
Pupici tuturor fetelor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizia spune:

Dana,vreau sa te intreb in timp ce ai facut tratamentul cu metformin ti s-a reglat ovulatia,deoarece si eu fac acum tratament cu metformin pentru ovulatie,binenteles ca inainte am facut si tratamente cu clostylbegit si duphaston dar nici un rezultat.
Merci pentru raspuns,
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Danafelicitariiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!
Ma bucur ca a venit momentul sa te bucuri si u de minunea ta!Doamne ajuta!!! Iti doresc o sarcina usoara si un bb sanatos si frumos, care sa-i aduca arnumai bucurii mamicii lui

voiam sa te intreb stimularile de ce n-au avut rezultat la tine?
Nu s-a obtinut ovulatia? N-au crescut foliculii? Te intreb pt ca si eu ma pregatesc de stimulare cu Ova-mit. Inca ceva, u ai mai avut vreo sarcina? Scuza-ma ca te bombardai cu atatea intrebari

Gudinde multumesc iubita pt urare. Sa dea bunul Dumnezeu sa fie rezultatul asteptat!

Fetelor voi ce mai ziceti? Sper ca sunteti bine si ne pregatiti vesti bune
Pooopicei dulci pt toate luptatoarele!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

salut. eu nu am mai scris nimic pt ca am luat duphaston 3 luni, z14-28 dupa hiperstimularea din noiembrie, apoi, luna trecuta, m-am enervat si nu am luat nimic...
spre surprinderea mea, de venit a venit, deci, macar o luna, a mers treaba bine.
de acum, ma apuc de luat metformin, si fac programare la nenea dr, si cand am noutati, va anunt!
felicitari celor fericite, si speranta si incredere aspirantelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

Salutare!
Nu am mai scris de mult timp pe aici,dar a venit si randul meu sa fiu mutata la gravidute.intre timp pe langa SOPC,in urma unei laparoscopii mi-au depistat si endometrioza.
Din noiembrie am luat metformin si in februarie s-a intamplat minunea!
Am reusit in sfarsit!!!

Va doresc succes la toate si fiti optimiste,ca se poate!


------------------------

Albume foto


FELICITARI!!!!!!!!!!!!!

Te-am trecut pe lista de si-ti sta ffff bine

Mergi la inceput