America (214)

America (214) | Autor: mihutza11

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153,154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213


Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)

Arizona
moniq
Adriutza - Phoenix
Cenia - Phoenix
Mihutza11 - Phoenix

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
ClaraJ - Los Angeles (Sherman Oaks)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Connecticut
Chri70

Delaware
Oana_C - Rehoboth Beach/Lewes

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago
lisa79 - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Louisiana
freedelia - New Orleans

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - W MI unde-ntoarce uliu'
Krissy - Rochester Hills

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe
iulianm - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AB_AC - New York
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York
Laura21 - New York
iube2001 - Rochester


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oklahoma
philip (Andreea)

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville
lili_ka - Greer

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis
uta_ciun - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
Bubulin - Houston
honey79

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanzi, super David! Bravo lui!
Ramona, f. grele. La noi nu faceau nimic in Kindergarten, in nici un caz ce zici tu acolo.
AB_AC, toate cele bune, sa rezolvati orice mici probleme.

Dc. iar vorbiti de scoli, sa vedeti ce idei "ma penetreza", ca sa citez din clasici in viata, si anume din Buflea. Deci care e avantajul de a avea copilul la o scoala f. buna si competitiva in aceasta tara? Ma lamureste si pe mine cineva? Admiterea la facultate se face pe baza de medie (GPA), class rank si SAT. In afara de SAT, cu restul dc. esti la o scoala f. buna esti dezavantajat. Dc. esti la una mai proasta, esti avantajat. Deci de ce imi tin eu copilul la scolile astea? Mi-e ca pana la urma prietenii mei, carora le-a pasat mai mult sa aiba o casa de peste 3000 sqft, desi scoala copiilor e slabuta bine, o sa rada la urma mai bine decat mine. In plus, cica auzii ieri ca in statul Indiana, dc. cupilu' are GPA peste 3.8, i se sponosorizeaza colegiul integral Pai sa ma mut si eu nene in Battleground, imi iau si eu un palat acolosha si merge si copiilul meu la o scoala mai slaba si ma fac si de colegiu gratis Ce e gresit in rationamentul meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nimic, nu te mai chinui sa pui la ciorap o mie pe luna pentru educatia copilului.
Poti sa faci chestia asta la liceu. Am vazut ca tot asa-i si la noi, mi-a trecut prin minte acelasi lucru. Vindem casa, ne mutam intr-o zona mai ieftina si mai nasoala. Chestia-i ca de banii ramasi tot nu ma distrezi, trebuie dati pentru instructie extra. Nu scapi nicicum.
A zis si Ana ca-s grele problemele astea, mai ales aia cu turnurile. Merge totusi destul de bine, ca am taiat cuburi din hirtie, le-a aranjat si apoi le-a desenat. Prima problema, aia cu inmultirea a mers chiar foarte bine.
Ramasesem si eu la ideea ca nu fac nimic la K, de aia sint surprinsa sa vad cit de mult lucreaza. Am avut noroc de teacher buna, asta-i chestia. Am zis eu de cind i-am vazut ochii. (inside joke de pe Spark)
S-a apucat fata sa si citeasca. Deocamdata se incurca la cuvinte mai lungi de patru litere. Cind ma gindesc ca acum doua luni stia doar literele iar de numere nu ne ocupaseram mai mult decit sa stie sa le scrie pina la zece, chiar ca mi se pare impresionant!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ramona, sunt greute, dar sunt tare frumoase problemutele Anei!!! ...David facea asa la montessori...dar nu doar cu creionul pe hartie , ci si cu cuburi sau alte materiale...totul era reprezentat de ceva "palpabil"!!! Super ideea cu taiatul patratelor din hartie!!! Vizualizarea ii ajuta la varsta asta sa rezolve aproape orice operatie ...(daca ai rabdare sa decupezi un infinit de patrate)

Lia, hm....ai dreptate.......pffff....Eu cred ca noua ne mai trebuie vreo 3-4 copiii ca sa nu ne mai facem atatea griji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Doamnelor, scuzati ca dau buzna, m-a indemnat Ramona sa intraznesc cu o intrebare ca tot vorbeati voi de colegii

Nepotica mea e curata de cateva colegii de la voi, actualmente este clasa a XII a la Vianu,premianta si cu rezultate frumoase la SAT, urmeaza pe 4 dec sa dea si SAT-ul specializat,cel cu 2 subiecte.
Pentru aplicatii trebuie sa isi faca eseul.
Aveti cumva idee cam ce ar trebui sa fie scris in el, exista pe undeva variante din care sa ne facem o idee ce reprezinta acest eseu ?
Stim ca trebuie sa fie ceva ce o reprezinta pe ea dar cum la noi nu exista astfel de pregatire nu e convinsa ce ar trebui sa scrie.

Dupa rezultatele ei actuale are 2 oferte cu bursa de 70-80% insa speram la full, situatia materiala fiind departe de a fi stralucita.
Asa ca am sfatuit-o atat noi cat si profesorii ei sa trimita cat mai multe aplicatii.
Daca puteti sa ma indrumati un pic, va raman recunoscatoare.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Felicitari Anei, Ramona!!!

Lia dar scoala la care as fi vrut eu sa mearga Ralu are si high school; precum v am zis este pe locul 7 in USA la publice si cu 99.9% procentaj de admitere in universitati.
Plus ca intr o scoala mai naspa (nu zic aici de elementary) este mai mare pericolul copilului de a se baga in prietenii mai naspa :( ca asa copii sunt acolo... Langa noi este asa o high school; masinile de politie sunt nelipsite de acolo toata ziua si nu ai vrea sa vezi copiii ce ies de acolo...

Eu tot o tin pe a mea: trebuie sa invete. In scolile mai bune au profesori mai buni asa ca sansa de a invata mai bine este mai mare, zic si eu.


Lala felicitari nepoatei! poate te ajuta fetele, noi nu am ajuns asa departe.


Azi avem liber, bagam un patinuar cu prieteni din vechea scoala!



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Lia spinoasa intrebarea ta Desi si eu mi-am pus problema asta mai ales ca avuram discutii cu prietenii nostri care au fata in clasa XI la International Academy (Bloomfield Hills MI) care parca fu pe primul loc in US anul asta (sau poate 2 nu mai retin) si sunt munciti copii aia de ajung sa doarma 4-5 ore pe noapte. Iar ei au crezut ca au luat decizia cea mai buna cind au dat fata acolo, pina cind anul asta au vorbit cu parintii altor copii care s-au inscris la acelasi High School, au dat examenul si au fost si admisi ca mai apoi sa fie mutati la Liceul de cartier pe principiul ca doar nu o sa isi lase copii sa isi strice scorul SAT pentru ca scoala e atit de demanding si e foarte greu de tinut sus scorul. Iar prietenii astia ai mei chiar credeau ca ccc conteaza SI ce Liceu termini. Pentru ei e prea tirziu oricum si probabil ca nici nu ar schimba ceva dar cu ocazia asta mi-au dat mie de gindit. Dupa cum stiti nici noi nu avem experienta cu scoala la nivelul asta ... incerc si eu sa invat din mers de la toata lumea.
Poate share din experienta lor fetele care au facut HS aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Fetelor, sper ca stie cineva s-o ajute pe Lala cu un raspuns. Stiu ca Lai intra cam rar pe aici, ea poate s-ar pricepe mai bine.

Daca duci copilul la HS nasol nu se intimpla nimic, pentru ca nu-i acceptat de aia ciudati si nici copilul nu se poate amesteca printre ei, ca-i prea diferit.

Teacher merita felicitari, ca-i curajoasa si face atitea cu copiii. Uite ca nu trebuie sa le iei pe rind, poti face inmultiri si daca nu stii scaderile. Foarte interesant, cred ca ma duc sa-i caut Anutei ceva teoreme la geometrie. Just kidding!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:


Ce major o intereseaza? Statementul cam depinde si de scoala. In general ce
vor in statementul respectiv scrie in application package.

Cel mai bine e sa imi dai o adresa de email si pot sa-i scriu direct nepoatei
si pot sa-i dau feedback concret pe statementul scris.

succes,

-- C.

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Doamnelor, scuzati ca dau buzna, m-a indemnat Ramona sa intraznesc cu o intrebare ca tot vor

beati voi de colegii

Nepotica mea e curata de cateva colegii de la voi, actualmente este clasa a XII a la Vianu,premianta si cu rezultate frumoase la SAT, urmeaza pe 4 dec sa dea si SAT-ul specializat,cel cu 2 subiecte.
Pentru aplicatii trebuie sa isi faca eseul.
Aveti cumva idee cam ce ar trebui sa fie scris in el, exista pe undeva variante din care sa ne facem o idee ce reprezinta acest eseu ?
Stim ca trebuie sa fie ceva ce o reprezinta pe ea dar cum la noi nu exista astfel de pregatire nu e convinsa ce ar trebui sa scrie.

Dupa rezultatele ei actuale are 2 oferte cu bursa de 70-80% insa speram la full, situatia materiala fiind departe de a fi stralucita.
Asa ca am sfatuit-o atat noi cat si profesorii ei sa trimita cat mai multe aplicatii.
Daca puteti sa ma indrumati un pic, va raman recunoscatoare.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:


Ruxij,

Cum zicea Ramona parca, daca scoala nu e buna, nu o sa prea ia bine la SAT.
Foarte multe scoli se uita la SAT la admitere. Plus ca problema mare e ce face
dupa ce intra. La noi rate de retentie e destul de mica pentru ca e un major greu
si desi ii bagam in clase pregatitoare nu fac fata pentru ca pegatirea din liceu e
foarte slaba.

Pot sa intreb insa sunt convinsa ca liceul deunde vin conteaza.

Cat despre Indiana, nu stiu de legea noua, dar intotdeauna au avut programul ca daca estii ff bun, nu mai tin minte media, iti platesc integral la o scoala publica in Indiana sau iti dau niste bani daca vrei la o alta scoala out of state.

Ah, si uite inca ceva ca tot vorbeam de preturi la colegii, un articol interesant din Chronicle of Higher Education, mergeti in josul paginii sa vedeti tabelul cu the real prices pe 2011.

http://chronicle.com/article/A-Public-University-Joins-the/125207/

-- C.

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Sanzi, super David! Bravo lui!
Ramona, f. grele. La noi nu faceau nimic in Kindergarten, in nici un caz ce zici tu acolo.
AB_AC, toate cele bune, sa rezolvati orice mici probleme.

Dc. iar vorbiti de scoli, sa vedeti ce idei "ma penetreza", ca sa citez din clasici in viata, si anume din Buflea. Deci care e avantajul de a avea copilul la o scoala f. buna si competitiva in aceasta tara? Ma lamureste si pe mine cineva? Admiterea la facultate se face pe baza de medie (GPA), class rank si SAT. In afara de SAT, cu restul dc. esti la o scoala f. buna esti dezavantajat. Dc. esti la una mai proasta, esti avantajat. Deci de ce imi tin eu copilul la scolile astea? Mi-e ca pana la urma prietenii mei, carora le-a pasat mai mult sa aiba o casa de peste 3000 sqft, desi scoala copiilor e slabuta bine, o sa rada la urma mai bine decat mine. In plus, cica auzii ieri ca in statul Indiana, dc. cupilu' are GPA peste 3.8, i se sponosorizeaza colegiul integral Pai sa ma mut si eu nene in Battleground, imi iau si eu un palat acolosha si merge si copiilul meu la o scoala mai slaba si ma fac si de colegiu gratis Ce e gresit in rationamentul meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui balerrina


Ce major o intereseaza? Statementul cam depinde si de scoala. In general ce
vor in statementul respectiv scrie in application package.

Cel mai bine e sa imi dai o adresa de email si pot sa-i scriu direct nepoatei
si pot sa-i dau feedback concret pe statementul scris.

succes,

-- C.

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Doamnelor, scuzati ca dau buzna, m-a indemnat Ramona sa intraznesc cu o intrebare ca tot vor

beati voi de colegii

Nepotica mea e curtata de cateva colegii de la voi, actualmente este clasa a XII a la Vianu,premianta si cu rezultate frumoase la SAT, urmeaza pe 4 dec sa dea si SAT-ul specializat,cel cu 2 subiecte.
Pentru aplicatii trebuie sa isi faca eseul.
Aveti cumva idee cam ce ar trebui sa fie scris in el, exista pe undeva variante din care sa ne facem o idee ce reprezinta acest eseu ?
Stim ca trebuie sa fie ceva ce o reprezinta pe ea dar cum la noi nu exista astfel de pregatire nu e convinsa ce ar trebui sa scrie.

Dupa rezultatele ei actuale are 2 oferte cu bursa de 70-80% insa speram la full, situatia materiala fiind departe de a fi stralucita.
Asa ca am sfatuit-o atat noi cat si profesorii ei sa trimita cat mai multe aplicatii.
Daca puteti sa ma indrumati un pic, va raman recunoscatoare.
Multumesc mult.



Merci mult.
Ea va termina Liceul de Informatica deci probabil va opta pentru un major din aceasta sfera.
Iti trimit pe PM adresa ei de mail

Mergi la inceput