America (198)

America (198) | Autor: mihutza11

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153,154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197


Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq
Adriutza - Phoenix
Cenia - Phoenix
Mihutza11 - Phoenix

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
ClaraJ - Los Angeles (Sherman Oaks)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago
lisa79 - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Louisiana
freedelia - New Orleans

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - W MI unde-ntoarce uliu'
Krissy - Rochester Hills

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada

Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York
Laura21 - New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oklahoma
philip (Andreea)

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
honey79

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Ia sa imi copii eu aici mesajele, ca sigur nu mai intra nimeni dincolo.

Christos a inviat!

Si noi suntem ok. Eu am crezut ca am baut prea mult vin. Multumesc lui Dumnezeu ca nu am fost la servici, nu de alta dar lucrez la etajul 8. Anyway, cutremurele unt cosmarul vietii mele, de nimic nu imi mai frica decat de cutremure. Brrrr....
Aveam o familie invitata cu un baietel de varsta lui Eric si erau fiecare in alta camera uitandu-se la tv. El a venit sa ne intrebe de ce se misca pamantul, Eric nu zicea nici pas, se uita la film.
Dar a fost lung nene, nu gluma. Uffff, sper ca asta sa fi fost cutremurul ala mare pe care il asteapta astia de-o vesnicie!

Clara, ce aproape de mine ati fost. Daca stiam va invitam si pe la noi. Dar nu-i nimic, puteti veni alt week-end.

Iris, multumesc mult de sugestie. Eu ii dadeam lui Eric deja un amestec de genul, cu lamaie, miere si propolis. O sa-l fac si pe cel de care ai zis tu. Mutumesc mult.

Mihuta, care e pasca cu smantana, please? Eu am facut pasca fara aluat de pe culinar, dar am pus 2 plicuri de budinca in loc de unul si s-a legat cam mult. Nu e tare, e tot suficient de moale, dar densa. O sa o refac, dar doar cu un plic de budinca.

Acusor, eu vreau cozonaci, ca nu am apucat. Adevarul e ca am incercat de Craciun, am facut aluatul la masina de paine si nu prea mi-au iesit crescuti, nu prea pufosi. Cred ca mi-a fost frica sa ii fac din nou!
Ups, acum am vazut ce traznaie or facut puii, pupa dulce sa treaca violetul. E la moda, stiu ei ce stiu!

Miere, dulce Aidan. Super pozele cu catelul!

Bianca, La multi ani Amaliei! Tare dulci amandoua cu rochitele cele noi!

Ca mi-am adus aminte, pana nu uit.
Am vazut saptamana trecuta P.S. I love you dupa ce l-au laudat fetele pe aici. A fost frumos, nimic de zis, dar eu nu am plans. Cred ca nu ma certasem cu sotul recent si nu eram prea suparata. Glumesc acum, sa nu credeti ca fac misto de voi, doamne fereste.
Ideea e ca mie imi placuse mai mult The Notebook decat P.S. I love you. Anyway, aseara am vazut Dear John. Sincer, e extraordinar de bun, mi-a placut enorm, mai mult decat The Notebook. La asta eu zic sa luati cutia cu servetele langa voi, ca pe bune aveti nevoie. Cred ca il mai vad o data si imi iau si filmul. E superb. Nu va spun nimic din el, nu cititi pe net nimic din descriere, ca pierdeti farmecul. Vedeti-l, sigur nu o sa va para rau. Daca v-a placut P.S. I love you, filmul asta sigur o sa va faca sa vorbiti singure.
Na ca nu am facut atata reclama unui film niciodata, dar eu am ramas paf dupa ce l-am vazut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Intru si eu sa va urez un Paste fericit!

Noi am avut musafiri ieri (doua rinduri de verisori de la distanta cu sotiile si bebeii), bineinteles ca am mincat prea mult. Am facut si eu vestita pasca a la Vio si a iesit absolut incredibila de buna (plus ca a fost extrem de usor de facut). Multam, Vio

Copiii au si azi liber si as vrea sa-i duc la "Clash of the Titans". Sper sa nu stau prea tirziu la servici azi (azi eu una din zilele "grele" ale saptaminii).

Aburel...am primit bilete la War and Peace (Carnegie Hall) pentru simbata 17 aprilie...te tenteaza? (noi aducem si muschtarii)...mi-au picat asa in brate pe nimica si nu am zis "nu"

In rest, cam la fel!



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Hai ca azi scriu nu ma incurc si am si de munca, dar mi-e lene.
Ramona, mersi de reteta, am gasit-o. E de fapt reteta de pasca fara aluat de pe culinar, dar Vio vad ca inlocuieste si bine face, plicul de budinca de vanilie, plin doar cu E-uri cu lapte praf. Data viitoare asa o sa fac. E buna rau, mai ales ca sotul meu e disperat dupa chhesecake. Ramona, Vio, mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Carmen uite aici doua retete:

Reteta I

1 kg smantana
2 linguri de faina sau zeamil (amidon alimentar)
1 lingurita de gris
8 galbenusuri
5 albusuri batute spuma
400 g zahar (preferabil pudra)
100 g stafide
1 lingurita de sare
5 plicuri zahar vanilat
Coaja de la o lamiae

Se pune smantana (din cea mai grasa si mai batoasa) de seara la scurs, pe un tifon, pe pat de malai. Se lasa pana dimineata, cand ceea ce va ramane va fi o smantana f consistenta, cremoasa, fara zer.
Se amesteca galbenusurile cu sare si apoi cu zaharul, se adauga faina (preferabil zeamil), grisul,smantana.Apoi se amesteca incet albusurile battue spuma , cu dosul lingurii, putin cate putin (ca la pandispan) .Se adauga stafidele , vanilia si coaja de lamaie.
Se unge o tava cu unt, se tapeteaza cu pesmet, se pune hartie de pergament usa si aia cu unt si tapetata cu faina .Se toarna compozitia si desupra se pun celelalte 3 albusuri batute spuma. Se coace la cuptor la foc f mic, timp de doua ore.Ca sa nu se arda albusurile de la suprafata, dupa ce au inceput sa se intareasca un pic si sa prinda un pic de culoare, se acopera tava cu alta hartie de pergament.
Se verifica daca e coapta cu pai exact ca si cozonacul.
Compozitia este moale la inceput. Nu se va coace in tava de tort cu margine rabatabila ca sa nu curga pe langa. Sau se poate pune pe pat de aluat fraged (ou+unt+faina) intins bine si ridicat pe margini.

Reteta II
6 oua
6 linguri de faina (zeamil)
250 g zahar (preferabil pudra)
1 kg de smantana (nu mai trebuie scursa)
Se freaca zaharul+smantana+ faina si se pun la fiert la foc mic, amestecandu-se continu pana se ingroasa. Se da la o parte de pe foc si se lasa sa se racoreasca putin dupa care se incorporeaza galbenusurile , unul cate unul, amestecand cu lingura. Se adauga apoi o lingura de unt, stafide , vanilie si albusurile batute spuma amestecand cu dosul lingurii compozitia.
Aceeasi procedura cu tava, se coace la fel. Fara pergamentul de deasupra pentru ca nu mai are albusuri deasupra.

eu am facut-o pe a doua acum, fara aluat..yummy!





Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

pumba , amandoi, au luat de la tat-su. da' sa stii ca 20 de min de elliptical tot am bagat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

HRISTOS A INVIAT! tuturor.
Vad ca pasca mea face furori . Ma bucur ca v-a placut. Carmen eu o am de dinainte de a se inventa Culinarul ... (adica asa fu' in original cu lapte ),de vreo 9 ani si de cind am facut-o prima data am zis ca este "a keeper"
Eu cam asa arat dupa Pastele asta si nici nu consider ca am mincat mult, asta-i cel mai nasol

Ramona imi pare rau ca avurati asa o saptamina a patimilor Sper ca sunteti bine acum cu totii. Si cozonac va livram eu daca stiam, ca am facut prea multi anyway. Next time!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:



Adevarat A Inviat!

multa sanatate si fericire tuturor!

-- Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

dupa ce termin toata mancarea din frigider(e multa rau)fac si eu pasca de care tot vorbiti,ca prea

philip-....si acum ai 3 baieti bolnavi?ce darnici sunt barbatii...
eu am mers 60 min pe banda ziceam - hai ,sa mai dau jos un ou,hai sa mai dau si o felie de cozonac... si am facut ora
e o vreme afara,de dooormit.....
ciuf? ioana??oana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Am dat pisica, nu va zic ce jale a fost in casa la noi, am plans si eu si barbate-miu ca doi copii. Greu..ma simt ca naiba, sper sa aiba grija de ea persoana care a luat-o. Sunt doua fete cu disabilities, una dintre ele sta numai in casa, sper sa aiba grija de ea.
Asta este, nu puteam sa risc sa o mai tin, bine macar ca nu am fost nevoita sa o duc la shelter, era prea batrana ca sa mai fie adoptata acolo. Ma bucur ca am gasit pe cineva, am fost impresionata cata lume a sarit sa ma ajute sa-i gasesc o noua casa, am pus un anunt la universitate vineri si azi a vrut-o cineva.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

miere

Mergi la inceput