Fetele din America (100)!!!!

Fetele din America (100)!!!! | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj


Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99

Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
lai - Bay Area (www.reclama mascata//avertizare/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lai" target="_blank">web)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Mississippi
super-lia - Biloxi (web)

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York

North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
CamiM - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
cataghe - Irving
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

eu vreau sa scriu doar atat: 100!!
la mai mare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

quote:
Originally posted by cenia
mai cunosc o familie de romani cu cetatenie canadeza care tot asa, se chinuie sa obtina rezidenta aici. dar lor le-a placut si in Canada, se vor intoarce acolo daca nu obtin aici.


Bunaziua, nici nu stiu cum sa-mi fac intrarea si sper sa nu se supere nimeni ca mi-am permis sa citesc in ultimele zile la subiectul vostru.

Sunt o mamica de mai-iunie 2005, pana acum am scris doar la subiectul acela, dar de curand ne-am mutat in State si cum am vazut subiectul vostru, mi-am facut curaj sa si scriu

Intr-una din postarile Ceniei spunea ca, cunoaste o familie de canadieni, care nu pot reusi sa-si obtina rezidenta definitiva in USA. Noi suntem cetateni canadieni, mutati deocamdata temporar in State si in proces de aplicare de green gard de catre firma sotului la care lucreaza de ceva ani buni.
Cenia, acea familie care o cunosti, a fost cineva care le-a aplicat de green card? Au probleme in obtinerea legala a actelor?
M-a uimit faptul ca nu-si pot obtine rezidenta legala, daca li s-a aplicat de green card. Poti sa ma lamuresti putin, please .

Noi de cand am sosit in Canada in 2000, am locuit pe granita cu USA, sotul lucrand in State. job-ul meu este in Canada, si chiar si dupa ce ne-am mutat acum in Ianuarie continui sa vin in Canada la job-ul meu care imi place f. mult. Cu toata trecerea granitei imi ia 20 minute de acasa pana la serviciu. Inca nici pe piciul meu mic nu l-am mutat de la daycare din Canada fiindca n-am avut timp sa ma interesez de nimic prin apropriere.

Cu toate ca locuiesc de 8 ani de zile in "zona", ptr. mine e un nou inceput si poate, daca ma primiti, voi mai avea nevoie de indrumari, sfaturi si orice care m-ar ajuta.

Va doresc tuturor numai bine si sper sa nu va suparati pe mine.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

NewMami, welcome

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

NewMami, bine ai venit.
Eu stiam ca daca obtii GC-ul, tb sa respecti urmatoarele:


"Maintaining Permanent Residence
Maintaining Permanent Residence You may lose your permanent residence status if you commit an act that makes you removable from the United States under the law in section 237 of the Immigration and Nationality Act. If you commit such an act, you may be brought before the immigration courts to determine your right to remain a Permanent Resident.

You may be found to have abandoned your permanent resident status if you:


Move to another country intending to live there permanently.
Remain outside of the US for more than one year without obtaining a reentry permit or returning resident visa. However in determining whether your status has been abandoned any length of absence from the US may be considered, even if it is less than one year.
Remain outside of the US for more than two years after issuance of a reentry permit without obtaining a returning resident visa. However in determining whether your status has been abandoned any length of absence from the US may be considered, even if it is less than one year.
Fail to file income tax returns while living outside of the US for any period.
Declare yourself a “nonimmigrant” on your tax returns."
Dupa ce o sa obtineti GC-ul, tu ce vei face cu job-ul? Resedinta ta unde este stabilita acum, in Canada sau America?


“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

quote:
Originally posted by miereamara

NewMami, bine ai venit.
Eu stiam ca daca obtii GC-ul, tb sa respecti urmatoarele:


[blue]"Maintaining Permanent Residence
Maintaining Permanent Residence You may lose your permanent residence status if you commit an act that makes you removable from the United States under the law in section 237 of the Immigration and Nationality Act. If you commit such an act, you may be brought before the immigration courts to determine your right to remain a Permanent Resident. ...

Dupa ce o sa obtineti GC-ul, tu ce vei face cu job-ul? Resedinta ta unde este stabilita acum, in Canada sau America?


“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album






Multumesc ptr. calduroasa primire.

Miereamara, multumesc mult ptr. informatii, cred ca nu am dat suficiente detalii - rezidenta noastra este acum in USA, nu in Canada. Doar job-ul mi l-am pastrat in Canada, si nu neaparat din lipsa dreptului de munca, care n-ar fi big deal sa-l obtine, ci ptr. ca imi place f. mult job-ul care il am. Pe piciul mic il aduc la daycare in Canada inca ptr. ca n-am avut timp sa ma interesez ce exista in preajma, iar daycare-ul lui este deosebit si sunt f.f.f multumita de el (cu bucatar-ul lor, ore de innot in aceiasi cladire, gimnastica) deci imi e tare greu sa gasesc ceva pe masura. O sa-mi fac temele ce exista si apoi voi hotara daca il mut cu daycare-ul sau numai cand incepe scoala (deocamdata are 2 ani si 8 luni).
In momentul in care se incepe procesarea de green card (avem avocat care se ocupa de toate actele) faptul ca eu lucrez in Canada nu afecteaza cu nimic - fiindca dorm in fiecare noapte in USA .

Ma interesa mai multe amanunte, daca Cenia cunoaste, de ce familia cu cetatenie canadiana nu-si pot obtine rezidenta ????
Cand pe noi ne asigura avocatul ca totul este in regula, fara nici o problema.

Multumesc inca o data de informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ti-am dat aceste informatii, pt ca atunci cand am obtinut eu GC-ul ofiterul respectiv a insistat foarte mult pe regulile care tb respectate (mai ales cea cu taxele) si pt ca recent am avut probleme la completarea taxelor si desi am fost la HRBlock, in ideea ca ei nu o sa greseasca, m-am pomenit ca au facut o varza din taxele mele (eu in 2007 am fost o perioada de timp student international si dupa aceea am devenit resident). Tu chiar daca lucrezi in Canada ai obligatia sa iti faci taxele in USA, daca nu ma insel.
Daca aveti si avocat probabil ca totul o sa mearga bine. Si prietenul meu este acum in procesul de obtinere a GC-ului,tot prin employment, poate mai schimbam impresii.

Bafta multa!

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

quote:
Originally posted by miereamara

Ti-am dat aceste informatii, pt ca atunci cand am obtinut eu GC-ul ofiterul respectiv a insistat foarte mult pe regulile care tb respectate (mai ales cea cu taxele) si pt ca recent am avut probleme la completarea taxelor si desi am fost la HRBlock, in ideea ca ei nu o sa greseasca, m-am pomenit ca au facut o varza din taxele mele (eu in 2007 am fost o perioada de timp student international si dupa aceea am devenit resident). Tu chiar daca lucrezi in Canada ai obligatia sa iti faci taxele in USA, daca nu ma insel.
Daca aveti si avocat probabil ca totul o sa mearga bine. Si prietenul meu este acum in procesul de obtinere a GC-ului,tot prin employment, poate mai schimbam impresii.

Bafta multa!

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album






O da, cu taxele nu te incurci nici in Canada nici in USA - totul pana la partea statului

Taxele mele le voi face si in Canada si in USA (ceea ce dau la Canadieni) se vor credita si trece la Americani ptr. ca acolo locuiesc, si din buzunar mai dau diferenta (ceea ce nu va fi cazul, ptr. ca in Canada taxele sunt mult mai mari). Pana acum ptr. ca locuiam in Canada sotul facea taxe in ambele parti (Canada si USA).
Acum le voi face eu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

a obtinut cineva pe aici GC pe calea "outstanding scientist"?

si inca o intrebare: dc nasti aici un copil dar NU VREI ca el sa fie cetatean american ci NUMAI cetatean roman. se poate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sierra spune:

Raspuns la intrebarea 1: Acelea sunt vize O-1 (outstanding) si e foarte greu de obtinut GC din ele (prin comparatie de exemplu cu vizele de munca H-1).

Raspuns la intrebarea 2: Dreptul la cetatenie al copilului nascut pe teritoriul USA este conferit automat (doar copiii diplomatilor straini nu beneficiaza) si este dreptul COPILULUI, nu al parintelui. Parintele nu are calitatea de a renunta la acest drept in numele copilului fiindca o cetatenie nu este un bun material pe care sa i-l administreze tutorele pana la majorat. O cetatenie este un bun spiritual. Decide numai copilul, de preferinta la varsta de 18 ani, iar pana implineste 14 ani nici nu discuta nimeni aici cu el pe tema asta, vezi aici:

http://hamilton.usconsulate.gov/renunciation_.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ii scoti certificat nastere romanesc si pe cel american il arunci si gata! Il declari peste tot cetatean roman.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput