Fetele din America (100)!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sierra spune:

Corinadana glumeste, desigur...

Evident ca mesajele mele nu se vad deocamdata fiindca primele 10 sunt moderate, si asta mai dureaza.

Corina, cum mai merge programul de gifted al Ralucai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Nu stiu cum e cu declaratul la nastere, probabil poti sa il declari ca cetatean roman?!. Dar dupa aia nu ii trebuie viza? Altfel, stiu ca poti sa renunti la cetatenia americana, dar ca adult.
Asa ca arunci certificatul de nastere american, nu e mare chestie, dar el tot figureaza in foile lor, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sierra spune:

Copilului nascut in US din parinti straini nu-i trebuie nici o viza DECAT daca e copil de diplomati si atunci trece automat pe viza lor.

Evident ca ramane inregistrat in arhivele americanilor ca si cetatean prin nastere, iar dupa certificatul de nastere se poate scoate oricand un duplicat, adica "true copy" de la Division of Vital Records (Office of Vital Records in unele state).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asa cum bine a spus si Sierra, nu poti lua dreptul copilului de a fi cetatean. El/ea poate decide asta la vremea majoratului sau. Intr-adevar, poti sa-l cresti in alta tara decit aici, unde s-a nascut, dar el tot va fi cetatean american pina la majorat cel putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

noi speram ca prin "outstanding scientist" sa luam mai repede GC. de luat, dc nu se intimpla ceva, Doamne fereste!, il luam, ideea este sa-l luam mai repede (altfel avem de asteptat minim 1.5 ani). noi suntem acum pe vize L nu HB. si in aprilie abia aplicam ptr GC, atunci cind se fac 6 luni de la venire. oricum, o sa vorbim cu avocatul care va fi asignat de companie ptr noi.

am inteles si raspunsurile cu privire la cetatenia copilului. multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by liris

a obtinut cineva pe aici GC pe calea "outstanding scientist"?

si inca o intrebare: dc nasti aici un copil dar NU VREI ca el sa fie cetatean american ci NUMAI cetatean roman. se poate?






Eu am obtinut pe calea asta. Exista categoria EB1- Outstanding Scientist. EB2-Waiver of National Interest. Eu am obtinut prin EB2. Nu trebuie neaparat sa ai viza O1- poti aplica si pt EB1 si EB2 direct din alta viza, de ex. din viza de student F1 sau J1 (dupa ce obtii waiverul pt. scutirea de 2yrs home residence). EB2 e cam la fel ca EB1, dar cerintele sunt un pic mai mici. Trebuie sa ai Ph.D., lucrari publicate, recomandari puternice si sa lucrezi intr-un domeniu de interes major pentru Statele Unite. In general in stiinta si inginerie. La EB1 nu e necesar sa ai job. La EB2 tb sa ai job in domeniul respectiv. La EB1 tb sa ai carti publicate si sa dovedesti ca esti un om de stiinta de calibru international. Dar am o prietena care a obtinut cu EB1 si nu era chiar asa de mare anvergura. Oricum, e mai sigur cu EB2, doar ca trebuie sa stai pe job pana il obtii. Un coleg de al meu a obtinut GC intr-o luna cu EB2. Alt coleg in 3 luni!! Eu, mai putin norocoasa, in 10 luni.
E mai rapid decat prin companie pt. ca prin comanie trebuie intai sa treci prin aprobarea Labor Department, care dureaza vreo 2 ani si abia dupa aia poti sa trimiti I-140 si respectiv I-485. Deci abia dupa vreo doi ani esti la punctul 0, prin EB2 sari peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sierra zau ca nu glumeam. Crezi ca sta cineva sa verifice daca i cetatean american cand tu l declari roman? Il declari roman si gata dar pacat... sunt multi care se chinuie ani si ani si bani gramada ptr aceasta cetatenie.

Multumesc de intrebare Sierra. Acum este in Academic Challenge cu 6 probe.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

La fel zic si eu ca e pacat sa renunti la cetatenia americana a copilului(nu mai bine il lasi pe el sa decida?).USA e una dintre putinele tari care iti ofera cetatenia cu nasterea.Nu sti daca in viitor o sa ii fie de folos si parerea mea e ca nu face nimanui rau o cetatenie americana.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:


[/quote]


E mai rapid decat prin companie pt. ca prin comanie trebuie intai sa treci prin aprobarea Labor Department, care dureaza vreo 2 ani si abia dupa aia poti sa trimiti I-140 si respectiv I-485. Deci abia dupa vreo doi ani esti la punctul 0, prin EB2 sari peste.

[/quote]

S-a ma scurtat un pic perioada de asteptare si aici. Dureaza cam un an, daca nu ai complicatii. Cunosc doua familii: una a obtinut GC prin employment in 9 luni, alta e cu dosarul pe rol de vreo doi ani si tot ii cheama la amprentare, au fost pana acum de trei ori.Dar citeam in presa ca astia de la USCIS sunt super solicitati, pt ca o data cu scumpirea taxelor in july, s-au bulucit oamenii cu aplicatiile si acum au in plus 3.4 milioane de aplicatii fata de numarul obisnuit si un gap de 2-3 ani. Estimau ca daca nu vor angaja personal nou vor termina procesarea acestor aplicatii in 2010.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

quote:
Originally posted by Sierra

Copilului nascut in US din parinti straini nu-i trebuie nici o viza DECAT daca e copil de diplomati si atunci trece automat pe viza lor.







Da, asa e, diplomatii sunt un caz special. Sa inteleg, ca oricum ai da-o, daca nasterea are loc pe teritoriul american, bebele e cetatean american, fara nici un drept de apel.

Mergi la inceput