America (214)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Parerea mea este ca daca vrei sa mergi la o scoala oarecare in stat, atunci mai bine alegi un liceu mai slabut, in asa fel incit sa fii in top 10%. Poti face pregatire in paralel cu scoala, oricum cam toti facem asta.
Cum zise Balerrina, conteaza numele scolii daca vrei la scoala mai de vaza. Imi amintesc ca era un articol online mai demult si un recruiter spunea ca se uita la numele scolilor.
Cred ca trebuie sa te hotarasti din timp si sa faci un plan de bataie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu ma gandesc ca pt SAT poa' sa invete cu studiu individual, eu asa stiu ca faceam in copilarie, baza era ce invatam acasa. Sau nu inteleg eu ce e cu SATurile astea? Ma gandeam nu la cea mai naspa scoala, dar nici cea mai competitiva, poate un Harrison, care nu e asa rau, nu chiar la Jefferson . Alintaroma, deci si-au mai pus si altii problema, nu doar eu.:) Deci sa isi puna baza pana in clasa a 8a la scolile astea de munci, dupa aia sa il mut la liceu la unul mai mediu asa, sa pompeze un GPA mai bun

Hai ca ma intorc la school project, e due tomorrow. Cre'ca tb sa ma dea astia afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ar fi bine sa se uite si la numele scolilor, dar nu stiu cat compenseaza faptul ca merge la West Lafayette High School, adica pana la urma tot o scoala publica, un potential GPA mai putin impresionant. Eu am fost la Sava, dar baza a fost studiul individual pt mine si eu ma gandesc ca cc copilul tot mult va munci, dar nu va avea de concurat cu unii la fel de competitivi ca noi, adica vor mai fi unii asa, dar nu 100% ca la WL High School, or mai fi si luzari pe acolosha, sa iesim si noi mai bine. Nu sunt convinsa de impactul puternic al scolii asupra pregatirii pt college, atata vreme cat copilul se pregateste in particular la nivel maxim. Vad impactul unei scoli mai bune exact la anturaj, nu vrei sa fie intr-un anturaj prost, mai ales baietii. Mai studiez problema ca mai am timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sigur ca nu esti tu prima care te-ai gindit la asta, eu am citit pe un forum local ca-i tactica adoptata de unii parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Sorry am incurcat SAT'u cu GPA . Ca eu placintesc de zor ca tot am fost home-sick zilele astea imi innec amarul cu placinte cu brinza si mere
Anyway asa s-au gindit si ei ca va conta si ce fel de HS termina, nu tintesc ei la Universitati de top desi fata a dat SAT test in fiecare an si in urma rezultatelor so far a tot fost curtat de ceva Universitati dar nu stiu exact de cite si care. Si apoi cind a vazut tactica aplicata de alti parinti s-a gindit ca poate nu a fost decizia cea mai buna. Acum doar spera ca va conta si numele HS.
Ramona am uitat sa Anuta cea desteapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Lala, daca mai citesti pe aici:

http://www.internationalstudent.com/essay_writing/college_essay.shtml

Poti da cautare cu "entry essay samples + college", "college application essay".

Daca e interesata de informatica, poate sa se uite dupa "computer science", "computer information system", "computer engineering" majors.

Ocebine, felicitari pt casa si multumesc pt pontul cu crema de miini, functioneaza si la reparat miinile si la jenat barbatul in public .

Eu ma simt foarte Xmassy saptamina asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

iulianm notez tot ce imi spuneti si transmit mai departe
Saru'mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Lia, sa stii ca taman la dilema asta a ta ma gandeam io aseara cand m-am intalnit dupa ani de zile, absolut in intamplare, cu un fost coleg de facultate - care coleg s-a apucat sa-mi spuna povestea vietii lui, el fiind originar de aici din oras, unde cica a fost la unul din cele mai proaste licee din SUA, cu drop-out rate de 80%. Acu' nu stiu, dar banuiesc ca o fi fost cel mai tare acolo, plus ca e cu ceva radacini multi-kulti din ceva triburi mexicane, si-apoi o fi avut si alte chestii interesante in CV. Am avut si colegi de la prep schools super bengoaso-faimoase de unde cica vreo jumatate din absolventi, daca nu si mai multi, ajungeau la ivies. In general se presupune ca ofiterii de admiteri cam cunosc liceele.. da' acuma nu stiu daca le cunosc ei chiar pe toate, si cum o fi cu cele mai de la mijloc.. ca din alea extra-ultra iau multi, din alea super naspa il iau pe cel mai bun si care a facut chestii deosebite in pofida circumstantelor, se presupune, adverse; da' cu cele mai 'normale,' nu stiu exact cum e treaba.

Eu de fapt chiar si in Ro am fost la un liceu mai slab - in primul rand pentru limba si alte chestii interesante, dar cu siguranta mi-a fost si mai usor sa ma evidentiez decat mi-ar fi fost intr-un liceu cu adevarat tare, plus ca facusem si niste ani de generala acolo si ma stiau profii de fata buna . Totusi chiar si acolo n-am fost chiar cea mai tare dar am aplicat cam la aceleasi univs. cu colega care era mai tare, si ea n-a intrat (tipa chiar era f desteapta si capabila, da' nu stiu de ce dosarul ei nu li s-o fi parut suficient de interesant). Pe de alta parte, au intrat cunostinte de la licee precum Mihai Viteazu', de pilda, care nu erau nici pe departe cu zece pe linie ori in topul clasei, dar aveau altele 'la dosar.' Mey, poate ca stiau nenii aia de la admiteri chiar si de liceele din Ro - de fapt de Mishu' cel putin sigur stiau, si poate si de liceul meu, ca intamplator au avut mai multi aplicanti de succes, desi liceul era cam varza.

Lala, daca sunteti in Bucuresti, erau (si banuiesc ca or mai fi) materiale legate de admitere in SUA la Comisia Fulbright si in biblioteca liceului Mihai Viteazu. Aici in SUA sunt multe carti publicate cu sfaturi despre cum sa-ti faci dosarul, cum sa-ti faci eseurile - nu stiu daca din Romania se pot comanda carti de pe amazon.com? Si cu siguranta sunt pe piata carti si cartulii publicate de romani care au fost admisi la univ. in strainatate (inca din anii '90 era una scrisa de o tipa care studiase la Vassar College, dar nu mai tin minte cum se cheama, nici numele autoarei).
Ei zic ca prin eseu vor sa te cunoasca mai in profunzime, care sunt interesele si motivatiile si mecanismele tale interioare. Si vor ceva mai original (ca multe eseuri arata cam la fel si se plictisesc si ofiterii aia de admiteri dupa ce citesc cateva sute sau mii).
Eu tin minte ca am scris un eseu despre Laptarie, de fapt despre terasa de la Motoare un eseu de o pagina pe care l-am scris si l-am rescris si l-am pigulit ad nauseam la fiecare punct si virgula da' mi-a placut f mult cum a iesit Nu mai tin minte detaliile, doar ca povesteam de oglinda aia imensa si ce trupuri si suflete se reflecta in ea, ma rog, era asa, mai filosofic Acu' mi-am iesit din mana, da' la vremea respectiva eram maestra la compuneri filosofico-vrajitoare. Iar al doilea era ceva despre anul in care fusesem cu bursa la liceu in SUA si cum ma trezeam io duminica dimineata si aveam impresia ca adulmec aroma de cafea rasnita de mama, si-l aud pe tata cum striga "Gol" din sufragerie unde se uita la fotbal, si nu mai stiu ce chestii familiare, si apoi imi dau seama ca de fapt tata-gazduitor se uita la baseball, si mama gazduitoare nu bea cafea ca era impotriva religiei ei, si nu mai stiu ce mai era diferit, si ca de fapt nu eram la parinti in Ro ci la parintii gazda din SUA, si in primul moment am fost dezamagita, da' apoi sa vezi ce m-am bucurat, si cum am invatat eu sa apreciez si sa ma integrez in doua culturi diferite, si ce frumoasa e multi-culturalitatea si blablabla
A, Lala, inca o chestie - f. bine ca aplica la mai multe (sper ca stie sa ceara si fee waiver pe motive socioeconomice), si neaparat sa aplice (si) la multe dintre cele mai bune si particulare, ca astea au in general bani pentru studentii straini.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Lai, stiam eu c-o sa ai ceva interesant de zis.

Acum imi amintesc ca era si un website romanesc pe tema asta, poate-l gasesti Lala cu vreo cautare pe Google. Am dat eu peste el intimplator la un moment dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Sunt si niste romanasi mai smecherasi asa care intrara la facultati renumite prin cele strainataturi si care si-au deschis business in Romania si ofera, contra-cost, consultanta pentru aplicatii. Eu personal nu prea cred ca merita, dar pentru cine doreste, exista si varianta asta.

Lai

Mergi la inceput