America (214)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

Sarut’mana fete dragi … long time "no see” … am avut si inca mai am o perioada f. busy la munca, musafiri din RO iar apoi am plecat in vacanta pe meleaguri calde. A fost f. frumos, f. bine fara internet si cell phone …
Vremea – nici o zi de ploaie, doar 2 zile cam innourat. Distractie de la mic la mare la maxim! Primele doua zile Patrick a stat prin preajma noastra dar apoi a descoperit Kids Club-ul din resort si l-am cam pierdut. Se infintza acolo cand sosea Miss Michelle la 10 si il ridica taica-su pe la 2:30 sa mearga la nani … caci baietul avea program noaptea la show-uri, dansuri, disco ! Baga cate-un nap de 2-3 ore pana aproape de ora dinner-ului . Iar mami motaia pe plaja in liniste cu Mojito langa ea ca sa nu se dezhidrateze prea tare .
Asa ca am avut si noi timpul nostru, am mai apucat sa schimb si eu cu barbatul o vorba, sa enjoy-nuim un drink … de data asta n-am iesit nici macar 1 minut din resort. Amandoi am fost f.f.f obositi si am vrut sa ne odihnim cat mai mult, unbelievable nu ne-a mai ars de nici o excurssie. A fost asa de bineeeeeeee.
Resortul a fost putin mai micut decat cel care mergeam inainte si a prins tare bine. Tot resortul era o jungle cu animale libere, maimute, tucan, broste, flamingos, iguana, si altele .. o minunatie, cascade, cenote. Seara show-urile tare bune, am fost invitati amandoi la un concurs perechea ideala … unde a fost haiul de pe lume … mai sa ma pis pe mine de ras acolo pe scena. Patrick a fost in centrul atentiei peste tot … toti il luau in brate, dansau, canta, a fost invitat de Magician pe scena la unul din numere … ce mai a avut o vacant de vis.
Poze si filmulete de aici: http://www.dropshots.com/newmami2005#date/2010-10-31/05:39:31
Azi e back to school si el, s-a terminat si ptr. el boeria … pana de sarbatori.
Ieri am fost la scoala si sunt mandra de baietelul meu. Am auzit numai cuvinte de lauda de le teacher, punctajul vizat dupa 2 luni de scoala e de 10 puncte , iar Patrick e dιjΰ la 30! E un social butterfly … toata lumea il allege in echipa, ii place sa ajute pe altii, si sa execute tot ce-I cere profesoara. Mi-a spus ca va lucra cu el si alti 5 copilasi la un nivel mai ridicat in fiecare luna ca sa nu se plictiseasca iar temele ptr. casa ptr. ei , asa cum am inceput sa vad dιjΰ vor fi mai diferite. Singurul “defect” la care trebuie sa lucram e ca vrea sa fie primul peste tot. Foarte competitive, ii place competitia , dar sa fie leader si sa termine primul ceea ce uneori il face sa se grabeasca si sa nu faca totul perfect, sau sa miss some information iar teacher trebuie sa-l intoarca inapoi. Nu ca nu stie, doar ca se grabestedin dorintza de a fi primul.
Pe perioada vacantei a primit un Jurnal sa scrie in fiecare zi ce a facut si sa deseneze ceva … daca nu ne-a stress-at ca n-a scris in el primele 3 zile … incat a patra musai a trebui sa facem lectii! Noi ii tot ziceam .. cand e o zi cu ploaie .. dar n-am avut nici unsa, asa ca n-am mai scos-o la capat si seara la bar inainte de dinner … scria copilul in jurnal!

Ramona, cam asa e si la noi la kindergarden, destul de mult de lucru si destul de dificial. Eu imi fac probleme serioase cum voi tine pasul in cativa ani … nu glumesc. Deja 2 ore / saptamana facem teme … si teme serioase, gen probleme descrise de tine. Plus scris … citim cartea si trebuie sa descrie cum stie el mai bine in propozitii simple, sau imagini ce a inteles. Diferite tematici despre care trebuie sa-si foloseasca imaginatia si sa face scene …. Sau mai stiu eu ce …
Nu stiu, dar mie mi se pare ca ii munceste mult prea mult la 5 anisori!

Ruxij, cu sportul tot asa … nu stiu deocamdata ce-o sa facem mai incolo cu Patrick … deocamdata merge la innot de 2 ori / saptamana iar sambata are primul meet. Ii place, dar mi se pare f. mult de munca ca sa ajungi sa vorbesti de scholarship, etc. E bun la sport-uri nu zic nu , sunt f. putini copii de 5 anisori care pot innota la acest nivel … dar parca cere mult prea mult effort din partea copilului si nu numai.
Ce mai una peste alta mi se par copii astia mult prea munciti … nu-mi aduc aminte sa fi fost si noi la fel.

Sanzi_ana, ai o dulceata de copil, vorbeste asa de frumos , mi-a placut mult de tot costumele si idea proiectului .

Corina, felictari Ralucai si la mai mare . Ai de ce sa fii fericita mamicuto cu doua fete asa de frumoase, de-ti iau ochii .

Panteroto, felicitari sotului, sa va iasa pasentza cat mai repede … eu inca n-am vazut-o pe papusa mica … nu ne pui nici o poza?

Ocebine … felicitari ptr. noua achizitie, casa noua cu fericire si numai de bucurii sa aveti parte in ea.

Ciuf, wow … grea decizie ai de luat. Ca si vreme, n-as da zona voastra pe Michigan. Dar stii cum e … totul are un prκt... S-ar putea ca vremea sa nu va fie avantajosa, dar daca va merge mai bine aici … welcome to Michigan! Case, scoli bune sunt si la noi… in schimb cum spune Alina cu cumparatul casei nu m-as grabi. As lasa sa vada cum merge job-ul , cum ii place, chiar daca asta va insemna sa stea in chirie. Pacat ca stam la 1 hr de Plymouth ca poate sta la noi … avem loc berechet si e welcome. Daca e dispus sa faca naveta fara nici o problema, poate veni la noi sa stea.
Eu m-as bucura sa va mutati, sa fim mai aproape … mi-e tare drag de cei mici ai tai.

Miereamare, ce dulce e Aidan, cate progrese a facut de cand a scapat saracutul de problema urechiuselor. Imi vine sa-l mananc nu alta.

Buflea, unde umblii ? A avut baietul operatia, cum a decurs? Va pregatiti de vacanta?
vezi ca nu mai merge la Montreal la ski ... pe cand ne-am intors din vacantza am gasit mesaj de la prietenii nostri ca s-a ivit ceva si se duc in Intalia , de sarbatori ... asa ca nu mai batem drumul de 10 ore pana acolo. Dar ne--am book-uit din 24 pana pe 28 aici:http://www.boyne.com/Winter/index.html
ei ce zici ... veniti?

As mai scrie dar ma cheama datoria … revin … promit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui lai

Sunt si niste romanasi mai smecherasi asa care intrara la facultati renumite prin cele strainataturi si care si-au deschis business in Romania si ofera, contra-cost, consultanta pentru aplicatii. Eu personal nu prea cred ca merita, dar pentru cine doreste, exista si varianta asta.

Lai

Din pacate nu mai stiu cum se numea site-ul, parca era ceva mai mult totusi. Un gen de forum cred.

NewMami, dar ce v-ati distrat! Bravo Patrick, vad ca-i greu si la voi la scoala. Nu-ti face griji ca nu-i mereu la fel. Depinde mult de teacher, citeodata ai ghinion si gasesti vreo timpita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ramona, cred ca sunt si, si (adica si forumuri unde se discuta subiectul acesta, si firme de consultanta care ofera servicii contra cost).



Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Lai multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ramona, nu mai suporta sotamiu sa stea aici, e pe cale sa isi ia campii de cat ii displace...nu accepta nimic aici si a primit o oferta in Virginia, de fapt a primit vreo 30 prin nord-est ca si gov. contractor dar pe asta vrea sa o accepte. Se pare ca mai generalul mai trebuie sa semneze.
Mie mi atata de groaza de mutare iar cu bebe mic...

Ma descurc foarte bine cu copiii ca am ajutor, sotia lui taica-miu e la noi 1 luna, pana in 6 Decembrie, a fost si mama 1 luna, sota-miu si-a tot luat concediu, sa tot faci copii asa :))


Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Lala, bafta multa nepotelei tale!

Adriana, sa va traiasca minunea, e superba! De fapt toti patru sunteti :) Bafta sa iasa cum vreti voi cu mutarea.

Anamaria, felicitari pentru casa, sa fie intr-un ceas bun!

Ciufuletz, tin pumnii sa luati decizia cea mai buna pentru voi. Pana la urma probabil ca nici una din cele doua variante nu e rea. Dar parca nici eu n-as lasa asa usor Colorado pentru Michigan.. desi uite ca si noi am lasat California pentru Texas, na, mereu is o gramada de variabile de luat in considerare.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Hai sa imi dau si eu cu presupusu' in problema care o "penetreaza" asa de tare pe Ruxij.

Sa o luam sistematic

-GPA ul si rankul il compara pe copil cu scoala in care invata, SAT-ul sau ACT-ul il compara cu o tara intreaga. Cind ofiterul de la admitere se uita ca are GPA si rank mare dar are SAT mic raportat la GPA si rank, stie din start ca nu e copilul pregatit prea bine dar a luat note mari ca scoala era slabuta. Nu poate nici macar sa aiba scuza ca l-a durut burta in ziua examenului fiindca se poate repeta testul.Daca insa SAT- ul e mare si la fel si GPA si rankul, e clar ca e un copil bun si nu conteaza de unde vine. Nici n-ar fii fair sa il penalizeze. Nu e vina copilului ca nu si-au permis parintii sa traiasca intr-o zona cu liceu de 10.

Daca tintesti la Ivy atunci ar fii cam musai sa te duci la liceu bun pentru simplul motiv ca de la un liceu de cartier si daca esti cel mai bun din scoala tot nu poti avea GPA ca si unul din aceste selective HS. In aceste selective HS se maninca AP pe piine inca din clasa a 9a si daca esti fff bun poti sa termini cu GPA 5 sau 6 in loc de 4 cit e max la un regular HS. Daca sa zicem sunt 10 candidati pe un loc la un Ivy si 9 au GPA intre 5 si 6 iar al 10 lea are GPA 4 eu zic ca va pica din strat ala cu 4 si dupa aia se aleg dintre cei 9 ramsi in functie de cite batrininci a trecut strada.

Eu cred ca regula de aur e sa iti cunosti copilul cit mai bine si sa fii cit mai realist cu putinta in privinta asteptarilor de la el. Daca un copil dovedeste de cind e mic ca are capacitatea de lua cu lejeritate note mari intr-o scoala generala de nota 10, fara sa lucreze 4 ore pe zi pentru asta eu cred ca e material de selective HS si Ivy. Daca nu cred ca e bine sa te reorientezi.

Mai conteaza si temperamentul. Daca un copil nu e afectat prea tare ca e mediocru intr-o scoala f buna si chiar se simte in largul lui acolo mi se pare ok sa il tii. Daca e un pic mai sensibil si ii afecteaza increderea in el, nu prea face sens sa il chinui doar sa te mindresti ca e la scoala x.

Cu anturajul e iar o poveste ..Intre extrema de care zicea Corina si super HS exista si media despre care tocmai vorbim noi. Adolescentii sunt adolescenti si in cele mai super HS si au aceleasi drame cu hormoni ca si in alea proaste asa ca e o iluzie ca parintele sa isi imagineze ca odata mutat in zona cu liceu de 10 va scapa de probleme garantat. Parerea mea

Off topic(scoli)..Ramona, ce mai iei pentru alergii ca eu nu mai stiu ce sa mai incerc

Beyy, cum scap de reclama asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Arminad, merci mult, uite ca in sfarsit mi-ai rezolvat 100% dilema care ma penetra pe mine Nu intelegeam la ce is bune scolile bune, dar acum am inteles. Nu am stiut ca AP classes au grade de 5 sau 6. Pai asa iti rezolvi GPAul la o scoala mai buna.

Eu nu tintesc Ivy league, copilul e bun, dar nu e de Ivy league. Voiam doar sa inteleg sistemul, ca emigrant sunt multe de invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Armina foarte bine ai punctat si scris! Stiam eu ca daca apari tu ne mai lamuresti din probleme. Asa imi place cum pui problema intotdeauna, cred ca esti o mama de nota 10 si un ca imi esti tare draga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

Panterotzo, e asa de scumpa gagalica mica. Si Aidan mi se pare asa de mare, de matur, mai ales cand e in poza cu cea mica.
Sa-ti traiasca copilasii, frumusei foc, sa va bucurati de ei pana la adanci, adanci batraneti. O perche minunata.

Arminad, ma alatur fetelor noi de abia am intrat in systemul scolar si mi-a prins tare bine postarea ta - la obiect. M-am luminat si eu ce si cum cu scorurile...
In legatura cu adolescentza ...cum ne-o fi norocul, ma gandesc eu asa in mintea mea ca daca se va tine de sport ... cand o juca hormonii in el ... o fi mai usor daca face un sport... nu stiu, asa gandesc eu

Mergi la inceput