America (210)

America (210) | Autor: mihutza11

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153,154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209


Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq
Adriutza - Phoenix
Cenia - Phoenix
Mihutza11 - Phoenix

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
ClaraJ - Los Angeles (Sherman Oaks)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago
lisa79 - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Louisiana
freedelia - New Orleans

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - W MI unde-ntoarce uliu'
Krissy - Rochester Hills

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada

Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe
iulianm - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AB_AC - New York
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York
Laura21 - New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oklahoma
philip (Andreea)

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville
lili_ka - Greer

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
Bubulin - Houston
honey79

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Bic, mamei i-a venit scrisoarea de la collection agency la doua luni de la er, intensive care si internare. Ori noi demarasem aplicatia deja (ea s-a calificat pt un program), cit era ea in spital. Cu ajutorul social workerului asociat spitalului, si depusesem copii cind instiintasem biroul financiar.

Se prea poate ca faptul ca ea nu avea asigurare, plus suma (aproape 40k), sa fi avut un rol in graba asta, nu spun nu. Insa, in mod normal, cind un caz/aplicatie e pending, alte decizii sau masuri ar trebui stopate, pina se da raspunsul final.

Deci am primit prima scrisoare, eu am facut o scrisoare explicativa, am adaugat copie dupa mesajul de confirmare a demararii cazului, si am trimis back. Am zis ca e clar si ne lasa in pace. Aiurea, primim alta scrisoare, in care mamei i se sugera sa le plateasca suma, din moment ce tot i se va acoperi claimul de catre stat (!!!). Ceea ce e incorect. Iar am facut intimpinare, adaugat copie dupa confirmare.

Si tot nu s-au linistit! Asa ca nu mi-am mai batut nici eu capul, ori irosit timpul, cind trimeteau scrisoare, trimiteam si eu coipe dupa intimpinare si dupa confirmare. Si adaugam de fiecare data " per our previous correspondence sent by us on the dates x, y, z, etc.". Sa fie la dosar ca au fost instiintati de n times ca e cazul pending. La telefon nu raspundeam, noroc de caller id!

Rezolvarea a venit cam in noua luni. Cind am primit instiintarea ca aplicatia a fost aprobata si statul va acoperi toate cheltuielile, am facut copie si am trimis la collection agency, sa aibe placerea de a trata cu aparatul administrativ de stat.

Gata, ca ma bate la cap barbatul ca e time to be social, daca n-am avut treaba si am ales un B&B de labor day

Edit: doua luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Buna ,

Iata ca dupa o lunga absenta revin si eu. A asteptat sa vad cum evolueaza lucrurile. Deci am venit aici , sotul in ianuarie eu la inceputul lunii martie. Deci dupa 6 luni va pot spune concluziile noastre. Locuim in Greer . Am reusit sa ne facem ceva prietenii pe aici. M-am intalnit si cu super-lia ( de aici de pe forum) si familia ei. Va pot spune ca are o familie super. A reusit sa ne fcem prieteni americani dar si nemti. Asata pentru ca sotul lucreaza cam 80% din timp doar cu nemti. De fapt toti colegii din echipa sunt nemti . La inceput imi era teama ca nu voi gasi aici mancare ca in Germania. Am ramas insa surprinsa ca aici gasesc multmai multe alimente bio decat in Germania , iar preturile sunt mult mai accesibile. Diferenta intre produsele normale si cele bio nu este f mare. AM descoperit pietele de fermieri unde reusesc sa cumpar mult mai ieftin decat in supermarketuri. Avem si noroc ca SC este un stat mai sarac si pretyrile sunt ceva mai scazute. De ex avem cel mai mic pret la benzina din toata America. Am reusit sa gasesc si paine fara zahar, mezeluri fara zahar . Mi-am dat seama ca aici este mult mai usor decat in Germania sa cumperi produse bio. Am vazut ca spre deosebire de Germania , unde sunt f multe magazine gen Lidl, Aldi aici sunt mai multe supermarketuri cu produse bio.
Nu pot spune ca totul e perfect aici. De exemplu simt lipsa mecanicilor auto buni. Am avut ocazia sa merg la un service sa rezolv o problema la masina , sa fiu nemultumita de modul de rezolvare a problemei si sa cer sa vorbesc cu managerul. La care tipul imi spune ca el este managerul. Am zis multumesc si i-am spus bineinteles ca a doua oara nu o sa ma mai vada si ca atat lipsa de profesionalism nu am mai vazut si am plecat mai . Ce m-a enervat cel mai mult a fost ca am fost acolo cu o problema , ei mi-au schimbat piesa la masina si problema persista si dupa. I-am intrebat de ce si mi-au spus ca de fapt problema este in alta parte si ca trebuie sa mai schimb ceva la masina. Am avut noroc ca la ceva timp am gasit un alt service cu oameni mult mai competenti.
Cineva zicea ca oamenii de aici nu te ajuta. Nu sunt de acord . Acum ceva timp am fost cu al meu sot la Costco. Ploua de mama focului asa ca pe drum am avut farurile aprinse si am uitat farurile aprinsen tot timpul Dupa ceva timp ne intoarcem si bateria moarta. Sotul a inceput sa rada si sa spuna ca ce sa-i faci se mai intampla , mai ales la femei. S-a hotarat sa se duca sa caute sa cumpere o baterie. Eu am ramas la masina si desi ploua am cautat sa gasesc pe cineva sa imi dea curent. Va spun ca ploua cu galeata si in nici doua minute deja erau la mine cateva persoane sa ma intrebe daca am nevoie de ajutor. Un tip si o tipa si-au pus bagajele in masina si au plecat in parcare sa intrebe daca are cineva cabluri. Intre timp a venit un tip cu sotia sa-mi spuna sa astept sa isi puna cumparaturile in masina si vine sa ma ajute. L-am sunat pe sot sa ii spun sa vina ca am rezolvat problema. A ramas si el surprins de cat de repede au sarit oamenii sa ma ajute.
La fel sunt f multumita de cursurile de engleza. SUnt gratuite si toti profesorii sunt voluntari si sunt nu OK sunt super OK
Deci per total ne place aici. Oamenii sunt super.
Ne lipseste Germania , pentru ca acolo ne sunt prietenii si acolo ne-am petrecut ultimii sapte ani. Insa incet incet am reusit sa ne facem si aici prieteni.
Deci cam asta ar fi experienta nostra de pana acum.

PS Ma puteti trece si pe mine in lista. South Carolina / Greer



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

hai ca am reusit si eu sa citesc din urma..

bun venit noilor americance!

La multi ani Alex!
La multi ani Vio!


Buflea succes la operatie! si te cred ca e frustrant cu jobul sotului.. dar chiar nu are niciun inlocuitor? la urma urmei toti suntem oameni si avem nevoie de concedii, doar nu suntem roboti..
Ciuf imi si imaginez cum arata peisajul ala! te invidiez!
Corina eu imi imaginez scoala aia ca in Beverly Hills 90210, but bigger!

in restul discutiilor nu ma bag ca nu cunosc..




Mica dansatoare


www.aboutsiluan.com/" target="_blank">Ajuta-l pe bebe Siluan sa traiasca!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Buna!!Dau putin buzna la voi cu o intrebare pentru fetele din Florida: vrem sa facem o "plimbare" de o zi pana in Bimini-Bahamas cu plecare din Miami (sau de unde o fi mai ieftin pe coasta de est) si nu-mi mai aduc aminte neam numele companiei care naviga pe ruta asta. Pentru fetele care au facut deja "traseul"asta, ce ziceti, merita banii si efortul pentru o singura zi? (avem si doi copii, de 3 respectiv 5 ani). Merci frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Salut! Fusei intr-o mica cc calatorie de Labor Day si nu am citit din urma, acu' tb sa muncesc p'aci pe la servici. Sper ca toata lumea e bine.
Lilika, ma bucur ca iti place si va simtiti bine! Numai bine in continuare!

La mine singura noutate este ca am interviul pt. cetatenie pe data de 5 Oct. A mers f. repede totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Buflea, tinem pumnii pentru Alex.
Ruxij, felicitari pentru cetatenie!
Ciuf, tare frumos povestesti si felicitari pentru 100% la examen!
Ramona, bine ca esti multumita de profesori.

Mai citesc din urma...n-am nici un chef de lucru azi

Veniram si noi din vacanta. Ne-am distrat in mai mica si mai mare masure. Din pacate, Nicholas a facut strep si asta a cam redus din distractia copiilor (normal si a mea...sotul a venit abia joi asa ca a prins doar ultima parte). Vineri dimineata cautam walk-in clinic (ni s-a spus ca au cam disparut dupa Katrina). Am nimerit la un Urgent Care cam hotz (niste preturi imense), dar alternativa era ER asa ca am preferat "the smaller of two evils"...eram sigura ca are strep si aveam nevoie de reteta pentru antibiotice.

Inca nu am avut timp sa pun nici o poza (sint inca zombie ca de joi nu am prea dormit...febre, schimburi, medicamente la ore fixe, stiti voi).



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Multumesc pentru adaugare pe lista.

Ruxij bafta la examenul pt cetatenie.
A si am uitat sa va spun le-am trimis parintilor invitatie , ei au fost la ambasada la Bucuresti si in 30 minute li s-a comunicat ca vor primi viza. Au fost intr-o joi si luni aveau pasapoartele cu viza pe 10 ani. Acum sa vedem cand vor venii aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

noi am fost la capitala in week-endul asta. ei, si daca acum vreo saptamana va plimbam prin dallas, acum va invit cu trasura (si barca) prin oklahoma city:
www.apha.shutterfly.com
ne-am simtit bine, am facut www.bricktownokc.com/" target="_blank">riverwalk, am mancat la www.funfresh.com/pearls-crabtown" target="_blank">the crabtown si muuulta inghetata de la peachwave. am ratat insa baseballul, am zis ca-l lasam pe tura urmatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Multumesc de urari fetelor
Abia astept sa vad pozele lui Ciuf
Ocebine sanatate multa lui Nicholas
Am inceput si noi azi scoala cu emotii si fluturi in stomac, dupa spusele scolaritei indata merg sa o aduc acasa.
Ne-am preumblat si noi weekendul asta printr-un colt de MI care mi-a umplut sufletul de frumusete . Asa ca va ofer si voua macar virtual Pure Michigan


Fug la vizionat pozele Andreei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Brava Ruxij

Miera brava super vestile... ha ha de aici incolo s-a dus linistea ta... turuitul a inceput si nu se mai opreste:))

Bine ati-venit celor noi!


Brava pentru vacante. O sa m uit pe pozne si eu... deocamdata avem necazuri cu mama si-s cam intr-un mood de cutu batut!


La Multi cui merita! adica si lui Alex si cui l-a dadacit cu grija!
Curaj lui Buflea!

Mergi la inceput