America (199)

America (199) | Autor: mihutza11

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153,154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198


Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq
Adriutza - Phoenix
Cenia - Phoenix
Mihutza11 - Phoenix

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
ClaraJ - Los Angeles (Sherman Oaks)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago
lisa79 - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Louisiana
freedelia - New Orleans

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - W MI unde-ntoarce uliu'
Krissy - Rochester Hills

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada

Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe
iulianm - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AB_AC - New York
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York
Laura21 - New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oklahoma
philip (Andreea)

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
honey79

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am citit si eu un pic pe sarite!!!

Bianca, asa cum a spus si Oana, refluxul de gr 2 este destul mic, si in general (mai repede la baieti) dispare cu varsta. Finul meu (cel mare) a trecut prin asta (la un nivel mult mai complicat) si a luat antibiotic timp de un an si un pic fara intrerupere (de cand s-a nascut)...Si nu a avut side-effects de la el absolut deloc...Oricum este de preferat antibioticul unor repetate infectii urinare care pot duce la daunarea rinichiului iremediabil!!!!


Irina, deci pana la urma nu are astm (in fine, pe fond alergic, dar astea se pot outgrow)!!!! (am vazut ca m-ai sunat, eram in curs, nu am putut raspunde)...Sper sa grow out alergiile astea cat mai repede si sa nu mai apara altele!!!! Deci si cu lactatele este ok? Aveti unda verde acum la ele? Sa le introduci treptat!!!!
Mutati-va aici...nu cred ca am vazut pini!!!!!
Ieri ma uitam cu Mirela pe niste filmulete cu David de 1 an...si am ajuns la concluzia ca toti copiii mici sunt asa ...plini de energie si personalitate!!! Rabdare, caci dupa 5 ani s-a inventat Nintendo!!!!


ABurel, adoptati din US? Aici faceti formele?? Sunteti cetateni? (da-mi si mie te rog pe pm sau mail mai multe detalii)...Eu mai incerc un an sa fac un bebe (adica o fetita, pardon)...si apoi nu ma mai chinui...luam si noi aceiasi cale...


Ramona, imi place de Anuta!!!! Este inventiva!!!!

Hilde, adresa mea este sinzi1ana@yahoo.com !! Imi pare rau ca te retragi...dar te inteleg!!! Eu am " noroc" ca imi mai pleaca sotul...haha...si am timp sa ma "relaxez" pe DC in serile cand nu e cu noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

ah...am uitat....
i-am luat bilet lui david de avion....ma gandesc cu groaza cum o sa fiu pana o sa il ia mama in primire
Are cineva experiente de zbor cu martin air?? cu klm??? cum e aeroportul din Amsterdam???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Multam. Stiu ca-i putin neobisnuit, dar altii nu mai putem avea. Si cand ne-am casatorit eram siguri ca nu putem avea nici unul. Asa ca ideea plutea de mult in aer. Sperasem ca vom putea adopta din .ro pastrand dubla rezidenta, dar regulile incet s-au schimbat si acum e absolut imposibil asa ceva. Legal evident.
Cam renuntasem la idee. Nici eu n-am fost prea bine, nici financiar nu era prea clar. Dar am mai prins curaj. Noi suntem ok si-mi tot vad prietena cu patru copilasi si parca am mai prins curaj:)) Ai direct gradinita acasa:)) Si va trebui sa schimbam masina :)) Abia o conduc si pe cea de acum:))

Adriana mey tu chiar ai un sot modern. Al meu nu cred ca-i atat de modern.


Sanzi dadui cu PM-ul cu detalii. Cerinta oficiala e sa fie macar unul cetatean si casatoriti de macar un an. La casatorie stam bine:)), unul ii cetatean de curand si cu putin noroc si al doilea in curand :).

Eu ok KLM-ul si Schipholul e cel mai friendly aeroport spre .ro dupa mine. Mare curaj :)) Ia o petricica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

AB-AC felicitari!! Aveti mult curaj! Sper sa mearga totul cat mai lin. Eu n-am curaj, sunt chicken, dar va felicit pe voi toate care doriti sa adoptati, mai ales avand copii naturali!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

ABurel, cand ma gandesc la cat fun va avea acolo....incerc sa trec peste emotia drumului (incerc)....Il asteapta toti cu nerabdare si are deja un program taaare incarcat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

ruxij tu si chicken:)) Poate, dar din cel care crosses the road:)
Sanzi cand eram mica ai mei ma puneau pe tren spre bunici, iar mare ajunsa-n Bucuresti faceam vreo 11 ore spre bunici. Cat un avion. A fost o repetata aventura pe care mi-o amintesc cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Sinzi, o sa fie bine, Amsterdam e un aeroport super! DIn Europa mi-a placut cel mai mult, foarte organizat, nu foarte mare, usor de navigat si customer service foarte de treaba la indemana.

Andreea, sotul e un scump in treaba asta. Mi-a zis, 10 ani a trebuit sa "take one for the team" cu pilule, acum e randul meu, nici nu a trebuit convins de ceva, mai ales ca la lucru are colegi care au facut-o deja si i-au explicat ce si cum fara nici un pic de rusine.
In Military e foarte raspandit sa faci vasectomie si asta cred ca l-a ajutat mult la decizie.
Eu vreau copii dar nu vreau sarcini asa ca decizia de adoptie a venit si ea usor :)


Adriana 19+ si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Ab-ule, super, ce vei face cu cariera cand vei gasi perechea minunata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cu discutiile astea despre adoptat copii, trimis copilul singur cu avionul, emigratie si altele de gen ma preocupa si pe mine un gind.
Cred ca ar trebui sa fac un poll pe undeva, sa ma dumiresc cum gindeste lumea in general, ca ma simt tare singura.
Adica eu sint aici cu sotul si copiii, restul familiei e in Romania. N-avem pe nimeni altcineva. Mi-e dor de ei, sintem o familie mica si foarte unita, cred ca nu-i zi sa nu vorbim pe messenger cu unii sau cu altii.
Totusi, eu nu ma vad stind acolo doar de dragul lor si nu ma simt vinovata pentru asta. Mi-a fost mai greu cind au fost copiii mici-mici, ca ma tot gindeam cum am crescut cu bunici, strabunici si ce bine era sa fie rasfat de peste tot.
Pe de alta parte eu ca parinte as simti ca sint "failure" daca ai mei copii s-ar simti obligati sa stea dupa poalele mele si atunci cind ei sint adulti. As fi extrem de dezamagita de mine.
Asa consider eu, ca asta trebuie sa fie mersul lucrurilor.
Sper sa nu se supere nimeni, sigur ca multe ginditi diferit si nu judec pe nimeni pentru asta (sper ca nici voi pe mine).
Mi-au ramas lucrurile astea in gind si citeodata ma intreb daca de fapt ii invat pe copii sa fie egoisti de fapt. Eu nu asta vreau, bineinteles. Adica vreau sa fim "tight", dar sa nu ne simtim suta la suta responsabili pentru soarta celuilalt. De fapt eu sint disperata de pe acum si-mi fac socoteli cu 401k, long term care insurance si ce o mai trebui, sa stiu ca sint covered cind o fi vremea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ramona eu aveam senzatia ca parintii tai sunt stabiliti aici! Nu ati emigrat cu totii?

Si eu gandesc la fel ca tine, dar deocamdata parintii mei sunt sanatosi si destul de tineri, nu stiu cum ma voi simti in viitor, din pacate timpul nu iarta pe nimeni.



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput