America (209)

America (209) | Autor: mihutza11

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153,154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208


Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq
Adriutza - Phoenix
Cenia - Phoenix
Mihutza11 - Phoenix

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
ClaraJ - Los Angeles (Sherman Oaks)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles
crisspoliss - Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago
lisa79 - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Louisiana
freedelia - New Orleans

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - W MI unde-ntoarce uliu'
Krissy - Rochester Hills

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada

Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe
iulianm - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AB_AC - New York
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York
Laura21 - New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oklahoma
philip (Andreea)

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
Bubulin - Houston
honey79

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Buna,


vin cu o rugaminte la voi.

Care ar fi varianta cea mai convenabila de tranfer de bani, din ro sau din DE in state?


Sora mea vrea sa ii trimita baiatului ei, aflat la o Uni din Denver cam 500$.

Multumesc pt eventualele raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Didi eu am primit mereu cu Western union, nu e asa mare comisionul, probabil vreo 20 de dolari.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ciuf, ce tare!
Alex mi-a si spus o data ca n-as face cu el asa (nu mai stiu, fusesem dura probabil) daca ar fi buni aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ciuf, sustin din suflet ce ai spus referitor la rutina. Ajuta, odata ce intri in ea. Ce patanie cu masina! Bine ca rezolvasi, imi imaginez ca te-a durut capul, stresant sa patesti d'astea!

Ramona, ma bucur mult ca esti asa fericita de teacher! Poti sa dai niste amanunte, ce o face pe aceasta teacher asa grozava? Sa ma inspir si eu cand ma uit la tovarasa maine:)

Fi-miu a avut deja primul spelling test si pre-test deasemenea. Pana acum, mi se pare ca se descurca f. bine la scoala, ca a inceput bine. Sigur, e doar inceputul. La Kumon a trecut si el la fractii, d'alea cu 4 intregi si 1/4... Getting there...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ruxij, nu stiu cum e la tine cu amprentele. La mine pachetul de cetatenie a continut tot, inclusiv amprentele si dupa ce au fost depuse, am primit raspuns in 3 luni. Pachetul a fost trimis in Nebraska ca de ei apartinem fiind in armata.

Adriana 38+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu nu stiu cind s-a vorbit despre cetatenie.
Uitai sa va spun ca azi a venit toamna. De unde am avut tot peste 100, dimineata erau 74, de s-a vaitat Ana de frig in drum spre scoala. Dupa cum zice matusa-mea, ne-am dereglat de cind sintem aici.
Ruxij, stii tu - dupa ochi.
Nu stiu cit de bine reusesc sa explic, sa incerc. Tipa este un amestec perfect (pentru K) de motherly si seriozitate. Este tranzitia perfecta de anul trecut, cind teacher punea mina si-i ajuta la una-alta. Tipa asta ii ghideaza, fara sa puna mina.
Aseara am fost la information night si aproape numai ea a vorbit, celelalte teachers se vedea ca nu prea stiu ce sa spuna. Cred ca pentru prima data am inteles si eu ce fac (reading, writing, ce alte activitati mai au ei acolo), cum fac si de ce fac in felul ala si nu altfel. Ba ne-a aratat si niste grafice cu "learning curves", ca se intimpla sa avanseze in salturi copiii.
A incercat sa ne linisteasca si pe noi, sa nu bagam prea mult in seama cind alt copil de aceeasi virsta vine cu chapter books sub brat si al tau abia stie citeva litere. Cica-i precum mersul pe jos, pina la urma toti citesc. Plus ca la college application nu-i intreaba nimeni la ce virsta au reusit chestia asta.
Apoi cu scrisul, de ce in primii doi ani nu pun accent pe spelling corect, tot felul de chestii. Am aflat ca la un moment dat fac si inmultiri/impartiri cu manipulatives.
A fost extrem de interesant, nu reusesc eu sa redau bine ce si cum.
Plus ca a acoperit foarte bine si restul de maruntisuri, de la sticla cu apa, la lunch si orice ti-ar mai fi trecut prin cap sa intrebi. Practic nici n-au fost intrebari cind si-a terminat ea prezentarea. Totul fara sa se piarda, amestecat cu funny stuff, n-a zis "like" nici o singura data.
Este teacher la K de 34 de ani, de 22 la scoala asta (atunci s-a deschis). Are Master in Early Childhood Education, este licensed si pentru Gifted Education, are trei copii si sase nepoti.
Arata zici ca-i de virsta mea, doar ca-i mult mai fit. I'm jealous!
Cea de la pre-K nu povestise atit de mult cu mine, dar la prima vizita a interactionat extraordinar de bine cu Ana.
Fiecare are stil propriu, dar cred ca-ti dai seama destul de repede daca-ti place sau nu.
Cica fac assessment si lucreaza diferentiat cu copiii, cum ziceai si tu. La reading sint echipati pina la nivel de clasa a doua. In fine, la noi nu-i cazul ca Ana cred ca-i la grade level.
Mi-a placut ca ne-a spus ca ea-i the schoolmom. Avind in vedere cit de greu mi-e s-o las acolo pe Ana atitea ore chestia asta mi-a picat tare bine. I'm a softie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ramona, merci de descriere, suna tare bine. Si mie imi plac teachers care iti dau informatii, eu am suferit cu teachers de la care nu puteai sa scoti nimic, de unde si eu cu spionajul de rigoare. Ma gandesc ca anul asta sa nu mai voluntariez si sa o las balta cu spionajul, mi-e lene si parca deja inteleg mai bine ce si cum Asta de anul asta imi place ca trimite zilnic acasa un folder din ala mare (three ring) gros cu tot ce fac, pe categorii, spelling, reading, math,writing, programul zilnic, categoriile mari de materie acoperite...inteleg mult mai bine si eu ce se face pe la scoala. Nu sunt doar foile din ziua aia, cred ca sunt foi de pe tot semestrul, albe, necompletate asa ca cc cam stiu ce au de gand sa faca. Si asa pot sa il pregatesc si pe fi-miu in avans, in felul asta rezolvand problema cu atentia lui putin deficitara (de ex dc. le-a mai vazut si stie ca tb sa completeze fatza, verso, are sanse mai mari sa o faca, sa nu sara probleme, sa nu interpreteze prost cerintele etc.). Vad ca asta e cam severa la scris, spre deosebire de clasa a 2a. Adica de ex fi-miu a facut absolut corect la gramatica, dar i-a subliniat literele care stateau in aer, nu au atins linia de pe foaie si l-a pus sa le rescrie. Wow!

Cu cetatenia, eu am programare la amprente azi si intrebasem cat dureaza intre amprente si aprobare. Pantero, multumesc pt info. La voi probabil e putin diferit, fiind military.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Alta faza, am inceput sa ma ingrozesc cu proiectele. Deja avem proiecte, ceva cu un animal sau planta marine si ideile sugerate sunt groaznice (construiti nu stiu ce blah blah blah grrrr). Ma gandeam sa postez anunturi on campus si sa outsource pe alea pt. care tb sa construiesti o gasca impaiata, o floare din sticle de apa samd. Eu sunt TERIBIL de non-crafty. Ma ia cu fiori numai cand ma gandesc. Outsourcing scrie pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

NU STIU DACA AM ACCES SA POSTEZ DIN SIST SPIALULUI...DAR INCERC...CA E PLICTISEALA MARE AZI...
SORRY DE CAPS DA NU LE POT SCHIMBA

SPER SA INTRAM ODATA IN RUTINA..AZI AM AVUT PRIMUL SUCCES...MIRELA L-A GASIT PE DAVID IMBRACAT SI GATA DE SCOALA LA USA DIMNIEATA...
NOI AVEM UN FEL DE CALENDAR CU NOTE IN CARE POATE SA SCRIE...
GATA TRIMIT...CA SE UITA LUMEA LA MINE CA TASTEZ PREA MULT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Poate nu toti teachers sint comunicativi, dar in general cei care n-au nimic de zis nu prea stiu ce-i de capul lor. A noastra de anul trecut era muta. By the way, am primit de la ea e-mail cu "welcome to 4th grade". Hello!
Ruxij, suna bine teacher a voastra. Poate-i cam dura la scris, dar ziceai ca Bogdan scrie urit, asa ca poate nu-i strica sa stea un pic cu batul pe el.
Bafta cu cetatenia!

Sinzi, ai vazut ca incepe David sa "get with the program"?

Mergi la inceput