Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117350
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54226
3. Bilantz olguta12 48164
4. J D E monica70 38419
5. A murit Laura! craciunitza 29210
6. Un nou inceput...(2) danangie 27557
7. scrisoare catre mama Picasso 22260
8. Curiozitate! Ana68 21608
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20316
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20198

post an entry in your weblog   Jurnalul lui sofia_misicu  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

sofia_misicu
Ana si Tigara
Acest mesaj a fost trimis de sofia_misicu pe data de 25/01/2007 la 17:12 .:. 7807  vizionari .. Exista 28 raspunsuri la acest anunt
Cand lucram la Toaca, am participat la un workshop a carui tema nu are relevanta aici. La un moment dat, conducatorul workshop-ului ne-a pus sa aducem un obiect care sa ne reprezinte. Nu am stat deloc pe ganduri si am scos tigara. Obiectul trebuia sa fie dat ofranda unui zeu care avea sa ne asculte povestea si rugamintile. Atunci si acum, tigara este cea care ma reprezinta. La 4 ani urmaream in parc fumul de la tigara mamei. Tin minte ca am intrat intr-o transa datorita mirosului si formei fumului incat nici nu mi-am dat seama cand i-am inhatat mamei tigara din mana. Era un fel de joc pentru mine sa fiu de fata de fiecare data cand mama isi aprindea tigara. Adoram mirosul primului fum. Acum nu mi-l mai aduc aminte. La 7 ani furam tigari si le fumam pe geam. Cand intra mama in camera, ii ziceam ca fumul vine de la vecin. Gaura din asternut nu m-a dat niciodata de gol. Indiferent de ce joc jucam, eu eram vesnic cu un creion in mana pe care il "fumam" de zor. Apoi, la 12 ani, a venit parcul Iorga, unde am fost initiata in tainele trasului in piept. Metoda clasica: "Auuu! Coiele mele!" m-a facut sa tusesc o saptamana si mi-a creat si dependenta. De atunci, am avut mereu un pachet de tigari. La inceput il tineam in cutia cu papusi. Fumam pe ascuns la usa din spate. Aruncam mucurile in gaura unde fusese liftul de gunoi. De la 12 ani pana la 16 jumate am fumat acolo. Mama nu si-a dat seama. Intr-o vreme nici nu ma mai oboseam sa ies. Fumam cand dormea mama, de fata cu ea. Dupa ani de aruncat mucuri in gaura, cineva s=a gasit sa curete in pivnita. Povestea dupa, ca a gasit sute de mucuri, lipite intre ele. Erau lipite pentru ca imi era frica mereu ca o sa dau foc la bloc, asa ca dupa ce aruncam un muc, aruncam si o cana de apa ca sa elimin pericolul. Ani de zile de mucuri, apa si praf au dus probabil la un adevarat altar al viciului.
La 16 ani a aflat mama ca fumez. De acolo si pana la un pachet pe zi a fost numai un pas. Liceul l-am petrecut pe afara, facultatea in carciuma, si restul vietii ancorate intr-o tigara. M-am trezit la 23 de ani ca nu mai stiam cum e sa respiri adanc, cum e sa ai miros si cum e sa nu iti miroasa hainele, respiratia, parul a ceva ingrozitor. M-am lasat. Se pare ca a fost o decizie luata la nivel karmic. Dupa ce 10 ani nu am fost in stare sa ma abtin de la o singura tigara, brusc m-am lasat de tot. Universul stia el ce stia, pentru ca peste o luna am aflat ca aveam sa am un bebe. N-am mai pus gura pe tigara aproape un an: suficient cat sa nasc si sa alaptez doua luni. A fost minunat: aerul era aer, gustul gust, mirosul miros. Insa in permanenta, in fundul capului meu zumzaia idea ca eu si cu tigara nu am rupt-o definitiv. De aceea, cum nu a mai depins direct fizic de mine Nuka, am sarit pe tigra, si nu delicat, cate una pe rand: direct la un pachet jumate pe zi. Era o regasire ca in filme: pasiune, amor. Obiceiurile vechi au revenit imediat, ca si cum nu ar fi trecut doar 10 minute de la ultima tigara. Era natural. Nici Irinuka, nici casa mea bine mirositoare, nici sanatatea si asa vai de mama ei nu ma puteau tine departe de tigara.

Acum ma las din nou si imi dau seama de ce tigara este cea care ma reprezinta: numai la ea ma gandesc, ziua s-a lungit si nu mai am cu ce sa o umplu, serile nu mai au nici un haz, pauzele nici mai putin iar mancarea ia locul obisnuintei si devine la randul ei un viciu.
Vreau foarte tare sa scap de tigara insa simt ca ma despart de cineva mult prea drag. Mai stiu, de asemenea, ca nu s=a terminat. Eu si Tigara suntem meniti sa murim impreuna.



Nuka si Mama la Nuka

Trimite reactia ta
Previous page
# /3  

corinadana
Raluca & Francesca

Posted 30/01/07 @ 22:29 Reply with Quote
Fumul de tigara afecteaza capacitatea intelectuala a copiilor.
Si eu dupa 14 ani de tighi cand am ramas insarcinata cu Ralu le am zis adio! Numai gandul la copilul meu m a mobilizat.

Si altceva: ce exemplu ii dau eu fetitei mele cu tigarea in gura sau in mana !

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 31/01/07 @ 11:18 Reply with Quote
Ruxandru, cei de la munca nu au cum sa te dea afara. Poti sa stai 2 ani linistita cu cei 8 milioane garantati. Dupa aia poti sa iti cauti de lucru. Eu mi-am gasit alt loc de munca in timp ce eram in CIC. am lucrat acasa cateva luni bune insa cu conditia sa vin la birou la un moment precis. Acum lucrez nine to five, am un program flexibil, banii sunt intradevar pe masura, insa sunt multumita. Am o bona ideala si am timpul suficient seara sa ma bucur de copil. Cariera deja e un termen necunoscut pentru mine insa nu pot sa zic ca sufar profund. Mai am timp.

Asta este si idealul meu: 5 tigari pe zi. DIn pacate, eu functionez pe princpiul totul sau nimic, asadar de la 0 tigari am trecut inapoi la un pachet juma.

Poate facem o intalnire de mame denaturate in parc: fumam si aducem si cainii (soacra-mea are cinci, deci am materie prima).

Nuka si Mama la Nuka
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 31/01/07 @ 11:38 Reply with Quote
corinadana, ai dreptate. si eu am crescut cu parinti fumatori si, e adevarat, am asociat tigara cu mult rivnitul, pe atunci, statut de adult atotputernic si atotstiutor. nu dau vina pe ai mei, insa cred ca m au influentat. de fapt, prima tigara am tras o printr a 8 a, de dragul unui baiat dintr o clasa paralela. traditia era ca se fuma strict in buda la baieti, el fuma, asadar ca sa pot accede in spatiul acela trebuia sa fumez si eu, altfel dadeam de banuit. si mare era rusinea sa ti placa un baiat... in fine, am ajuns si la biletelul prin care mi cerea prietenia, am fost nemaipomenit de fericita, numai ca m a parasit dupa un timp pentru ca nu vroiam sa ma pup cu el. desi, am martori, am fost de acord sa ne tinem de mina!!! ce drama a fost... insa ma bucur ca mi ai atras atentia si ca mi ai amintit ca, intr adevar, exemplul alor mei a contat.
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 31/01/07 @ 11:50 Reply with Quote
Sofia, din pacate asa e la firma asta. ni se da salariul integral timp de 4 luni dupa nastere, apoi intri o luna in concediu de odihna plus de sanatate si deci mai iei banii o luna, apoi la revedere si drum bun, in sensul ca nu poti sa apari dupa doi ani si sa ti ceri postul. cind am replicat ca nu i legal si ca e greu sa gasesti o bona pt un copil de 5 luni, mi s a spus ca sa faci copii e un lux pe care ti l permiti sau nu. in fine, n o mai lungesc. o sa ma descurc.tu cit ai stat acasa cu Nuka? cum a fost cind te ai intors?
Cit despre intilnirea mamelor denaturate, DA, DA, DA! Tare mi ar placea! Poate cind se mai imblinzeste vremea..? ca tudor e voinic, da mic. de obicei, ii cint invers... mic, mic da voinic! am vazut pozele tale. foarte faine, iar Nuka e extre de frumoasa si de dragalasa!!!!!!! sa ti creasca mare, desteapta, frumoasa si sanatoasa, ca are cu cine semana, cel putin la primele 3 puncte de interes, mai fumatoare inraita ce esti! cateii sint boxeri toti??? adica toti 5??? soacra ta sta la bloc? brusc, ma simt extrem de rezonabila! ha ha! da tare mi ar placea sa ne vedem la o plimbare, sa stam de povesti, sa mai vad si eu oameni la chip!
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 31/01/07 @ 16:52 Reply with Quote
Nu se exista asa ceva: ma refer la faza cu serviciul. Poti sa ii pui intr-o situatie foarte nasoala daca te adresezi autoritatilor. Oricum, nu ei iti dau aia 8 milioane ci statul. Si daca politica lor e ca ccc copilul este un lux, atunci probabil ca nu e locul potrivit in care sa te intorci.
Eu am stat aproape un an acasa. Si sunt fericita cum mi-a iesit combinatia...

Cu intalnirea si eu zic sa mai asteptam ca eu nu am nici masina si mi-e frica si de viroza. Soacra-mea nu mai are decat un boxer, restul sunt maidanezi de cea mai nobila speta. Din prea multa iubire insa sunt mai toti bolnavi de cate ceva. Au peste o tona, se scarpina , put, au rani pe tot corpul de la mancare nepotrivita si sunt lipsiti de energie. Nu prea pot sa iau decat unul la plimbare care inca e tanar si nu sufera inca de pe urma tratamentului intensiv "mananci pana crapi".

Deci, poate ne vedem pe la mijloc pe undeva: cismigiu, poate. Elise, ce zici? Fetele fumatoare, nefumatoare?

Nuka si Mama la Nuka
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 31/01/07 @ 17:38 Reply with Quote
buna ideea cu cismigiu, numai sa treaca gerul asta, ca acum e cam frig pt. bebelisa mea.
A...shi techelitza, cind a ieshit dimineatza s-a ingrozit: "auuuuuuuuuuuuu!" - si a fugit la loc in blok!

Elise & BBLisa
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 31/01/07 @ 19:11 Reply with Quote


Sofia,
1. ok cu parcul, ar fi tare fain! poate ne stringem mai multe si punem tara la cale!
2. in privinta biroului, trebuie sa ajung si eu pe acolo saptamina viitoare, doar ca va trebui sa l iau pe asta mic cu mine si mi e groaza si mie de viroze, mai ales in spatii din astea mari cu aer conditionat unde daca raceste unul, racesc toti. ideea e ca nu cred ca si pun problema ca i as da in judecata. timp, bani etc. o sa vad eu... am un sentiment bun ca lucrurile se vor aranja la momentul potrivit cumva, a fost mereu asa, cind imi fac lpanuri nu ies si apoi sare iepurele de undeva. sper sa sara si de data asta!
3. ajunge un ciine, aduc eu doi si sintem la fix!!!

Back to top

pitzinuca
Away with the raft

Posted 03/05/07 @ 16:16 Visit pitzinuca's Homepage Reply with Quote
fumez de la 15 ani.

nu fumez foarte mult, da' n-am de gand sa ma las.
nu mi-am pus niciodata aceasta problema... poate doar cand il vad pe fi-miu ca ia creioane si mimeaza ca fumeaza - totusi n-as vrea sa inceapa prea devreme daca e sa fumeze vreodata.

trebuie sa iti incepi ziua intr-un mod placut si relaxant, nu? ce altceva merge mai bine decat o tzigara cu o cafea sau un ceai negru?

sotul meu s-a lasat de 2 ani. deodata. a racit puternic si s-a ofticat ca nu mai putea sa traga din tzigara. si aia a fost.

m-am lasat cat am fost gravida - pana in luna a 7-a... singura pofta nebuna in perioada aia a fost de tzigari.
apoi in primele 3-4 luni de alaptat nfumam 1-2 pe zi, apoi 4-5. nu am putut s-o las.

so... de fapt aici vroiam sa ajung: va-ntalniratzi? mi-ar placea mult sa va cunosc... la o tzigara, evident.

ruxandraru, ce-ai facut cu jobul?

va pup,







b
Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page