Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117177
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53933
3. Bilantz olguta12 47901
4. J D E monica70 38151
5. A murit Laura! craciunitza 28974
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22116
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui AT_Piticilor  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
AT_Piticilor
Atelierul Piticilor - Lucrari
Acest mesaj a fost trimis de AT_Piticilor pe data de 27/10/2006 la 20:10 .:. 117178  vizionari .. Exista 8 raspunsuri la acest anunt
Atelierul Piticilor: (1) (2)
Albume



001.Album Albinute:
- lucrare propusa Gabbriela
Materiale:
- carton (sau hartie mai tare) alba, galbena, neagra
- sclipici, lipici, foarfeca

Explicati pt efectuarea lucrari:
- se decupeaza de pe o foaie alba aripile (intr-o singura bugata)
- de pe o foaie neagra se decupeaza corpul la albina
- de pe o foaie galbena se taie fasi "3 - 5 fasi"
- se lipesc cu aracet (sau lipici) de corpul negru, si daca sunt mai mari nu are nimic, se taie dupa ce sunt lipte, sa fie exact la marginea corpului
- se decupeaza ochii, gura, antelene (antelene se lipesc pe spate, sa apara mai frumos) si le lipesc
- se lipeste corpul negru peste aripile albe
- peste fasiile galbene se pune un firicel de aracet si peste aripioare la fel, si se presara sclipici, se scutura albina si opera e termina, exact cum vedeti aici in album


002.Album Tablou cu scoici
- lucrare propusa de Caprioara
Materiale necesare:
-coala hartie desen
-carton (putin mai mare decat coala de desen), ca sa vina ca o rama;
-pensula
-acuarele (sau tempera sau ulei)
-lipici (sa fie unul care sa tina bine, pentru ca scoicile nu sunt chiar usoare precum hartia)
-scoici (sau cum sugera Gabbriela: taietei sau altceva, dar daca puteti faceti cu scoici)

Mod de realizare:
- se picteaza coala de hartie cu fundalul desenului si se lasa sa se usuce
- se picteaza scoicile, fiecare dupa inspiratie, si se lasa sa se usuce
- se lipeste coala pe carton, astfel incat sa ramana o margine pe post de rama (margine care se poate colora in orice culoare doriti sau lasa alba)
- se lipesc scoicile pentru a obtine formele dorite
- se lasa la uscat
- se pune pe perete (asta daca va place ce a iesit si se potriveste undeva in casa )


003.Album cu Lego
- lucrare propusa de Gabbriela
Materiale necesare:
- lego duplo, lego micut, lego mare
- cuburi de lemn
Mod de lucru:
- se efectueaza o figurina din lego (sau mai multe), din imaginatie, sau dupa model dat (pt diferite modetel vedeti albumul)


004.Album Peisaj cu conifere
- lucrare propusa de Katty
Materiale necesare:
- carton ptr. suport sau o placa de lemn subtire!
- acuarele ptr pictat peisajul
- frunze uscate din parc, crengute subtiri ptr. pod , pietricele
- conuri de brad, braduti facuti din hartie sau luati din jucarii
- lipici stick
- imaginatie

Mod de lucru:
Se vopsesc conurile de brad cu verde, sau se fac bradutii (daca se fac din hartie, stiu ca Andrei a facut brazi la gradi, dar nu stiu exact PT – procesul tehnologic)
Pe carton se picteaza apa cu acuarele, se da cu lipici restul suprafetei si se lipesc pietricelele (pe langa apa), si frunzele maruntite cu foarfeca.
Se monteaza podul: doua bete paralele pe care se lipesc alte betisoare transversal.
La sfarsit se monteaza bradutii dupa inspiratie.


005.Album cu masini:
- lucrare propusa de Lucia Mirela
Materiale folosite:
4 cutii de chibrituri, betze chibrit, lipici, carton, hartie colorata

Mod de lucru:
Am lipit 3 cutii de chibrituri pentru a construi
tractorul, am gaurit cutia din spate si am legat-o de
a 4a cutie pentru a construi remorca, am lipit pe
fetele cutiilor hartie verde si pe cealalta parte,
hartie albastra, am lipit cate un batz de chibrit pe
partea de jos a latimii cutiilor pentru a crea
dispozitivul pentru roti, iar de o parte si de alta a
betelor de chibrit corespunzatoare rotilor, am decupat
roti din carton, am lipit hartie colorata si le-am
gaurit, apoi le-am pus pe betele de chibrit.


006.Album Fluturasi:
- lucrare propusa de Katty
Materiale utile:
- o coala de hartie (sau carton) format A4 sau A3
- acuarele tip TEMPERA/GUASE (tuburi)

Mod de lucru:
Se impatureste coala de hartie in doua pe mijloc.
Se desface si pe una din jumatati se aplica din tuburile de tempera diverse culori sub forma unei jumatati de fluture (corp cu cap si antenna si o aripa), dupa inspiratie.
Se impatureste iar coala cu culorile inauntru, si cu mana se intinde pe suprafata colii, ca sa se disperseze culorile dinauntru.
Se desface coala si se admira opera.


007.Album Floarea Soarelui:
- lucrare propusa de Lucia Mirela
Materiale necesare:
- plansa de orice culoare, hartie galbena, rosie si verde, seminte de floarea soarelui, lipici, foarfeca

Mod de lucru:
- se traseaza petale mici galbene si se decupeaza din o
singura bucata
- se traseaza cu creionul petale mari verzi si se
decupeaza din o singura bucata.
- Se traseaza un cerc maro sau rosu si se decupeaza.
- Se lipeste cercul pe centrul petalelor galbene si
petalele galbene pe centrul petalelor verzi.
- Se da cu lipici pe cerc si se pun toate semintele odata si se
preseaza sau cate una se lipeste cu grija.


008.Album Pomi Fructiferi
- lucrare propusa de Gabbriela
Materiale necesare:
- foaie de hartie
- lipici
- cereale in forme de fructe sau orice altceva
- carioci

Mod de lucru:
- se deseneaza un pom, sau mai multi pomii, si dupaia se decoreaza cu cereale in forma de fructe.
- noi am lucrat un lamai si floricele in jur, prima poza e desenata de mine, lipit de julian... a doua e in totalitate realizata de Julian.


009. Albume cu marea sau ocean:
- lucrare propusa de Caprioara
Materiale necesare:
-scoici, stele de mare, caluti de mare, nisip
-uleiuri pentru fundal
-acuarele pentru vopsit scoicile
-lipici
Puteti insa folosi doar acuarele sau creioane colorate sau puteti decupa pestii din hartie, sa-i colorati si sa-i lipiti apoi; sau alte idei

Mod de lucru:
-se picteaza fundalul in albastru
-se pune lipici in partrea de jos si apoi se presara nisip si se preseaza ca sa se lipeasca
-se picteaza scoicile
-se lipesc scoicile in forma de pesti, meduze, etc. pe plansa, se lipesc calutii de mare si stelele de mare

PS:Lucrarea A este ansamblata in intregime de Matei, lucrarea B este realizata in intregime de mami lui Matei


010.Album Campi cu Flori:
- lucrare propusa de Alina
Lucrare la alegere... fiecare trebuie sa realizeze o lucrare din care sa reiese o campiie cu flori.


011.Albume peisaj de vara:
- lucrare propusa de Lucia Mirela
Materiale necesare:
- coala de hartie
- lipici
- cereale
- iarba uscata, plante, frunze
- crengute

Mod de lucru:
- se intinde lipici pe toata foaia
- se preseaza iarba uscata si frunze maruntine
- crengutele se aseaza in forma de pomii
- cerealele se aseaza in loc de fructe


012.Albume cu Masti Haioase:
- lucrare propusa de Katty
Materiale:
- sablon masca "gasesti cateva in album"
- foarfeca, lipici, ata, carioci

Mod de lucru:
- se deseneaza masca dupa sablon
- se coloreaza, decoreaza masca
- se taie orificiile pt ochii si unde se pune ata
- se decupeaza masca


013.Album cu Arici
- lucrare propusa de Caprioara
Materiale necesare:
- camasi de castane (din acelea cu tepi)
- castane
- plastilina (diverse culori)
- plansa de lucru

Mod de lucru:
- se merge in parc cu cupilul si se aduna castane si camasi de castane (cu tepi cat mai frumosi)
- se curata castanele de camasi (daca nu sunt deja curatate)
- ciupercuta: se face din plastilina piciorul ciupercutei, se lipeste o castana pe post de palarie a ciupercii, apoi din bucati mici de plastilina se fac petele de pe palaria cipercii; iarba se face tot din plastilina; la sfarsit se lipeste ciupercuta pe iarba
- ariciul: se ia o camasa de castana (atentie sa nu va raniti in tepi) si se umple cu o bucata de plastilina, in asa fel incat, in partea unde va fi capul ariciului, sa iasa afara din carapace; se modeleaza apoi capul, care vine un pic deasupra peste partea exterioara a carapacei, cu botul usor alungit; se monteaza patru labute si o codita mica; ochii si boticul se fac din sfere mici si negre de plastilina, pe care le atasam pe fata ariciului; la labute punem tot asa cate o sfera neagra (sau alta culoare, insa sa fie mai inchisa) in varf
-se aseaza pe plansa dupa inspiratie aricii (noi am facut o familie de arici: mama, tata , un aricel si o aricica) si ciupercutele, ca sa iasa un ansamblu placut la vedere


014.Albume pt Peisaj cu castane, ghinzi...
- lucrare propusa de Mirona
Materiale necesale:-plansa de lucru
-acuarele, carioci, hartie glasata
-lipici, foarfeca, scobitori
-fructele toamnei (nuci, ghinzi, castane, eventual cojile acestor fructe, frunze ...etc)

Mod de lucru:
Deoarece lucrarea este facuta de mine (din lipsa de nepotika) - si pentru ca e o plansa mai complicata - ar fi de preferat sa ne bucuram pentru orice reuseste piticul sa realizeze din ea. Aratati-le pozele si ei sa-si aleaga ce vor sa realizeze.

Plansa de lucru pictata in culorile toamnei.
O barcutza: - se injumatateste o nuca. Decupam din hartie colorata forma nucii si apoi decupam. Lipim foaia pe nuca. Confectionam din hartie alba panza si o lipim de o scobitoare. Scobitoarea o vom infige in nuca.
Un pom: - o nuca se picteaza in verde cu acuarele. Se lasa la uscat. Din hartie glasata maro se confectioneaza un cilindru cu ajutorul lipiciului. Nuca se lipeste la unul din capete.
Un arici: - se ia o cstana si se deseneaza un botic si doi ochi. Apoi se infig multe multe scobitori in ea ... pe post de acele ariciului.
O girafa: - se iau doua ghinzi si se prind intre ele cu o scobitoare. Una dintre ghinzi devine corpul girafei - deci mai introducem 4 scobitori pe post de picioare si una dintre ghinzi devine capul - deci ii efectuam doi ochi si un nas si ii infigem doua capete mici de scobitori pe post de urechi.
Oameni: se construiesc din castane, ghinzi. Se lipesc 2 castanele una de alta, si apoi i se lipeste o ghinda pe post de cap. Maini - din scobitori, picioare - din coji gasite in natura, palarioada la fel. Pentru barbat - putem folosi doar o castana si o ghinda - picioarele fiindu-i confectionate ca si mainile- din scobitori. Palarioare si pantofi din capacele de ghinzi.


015.Album cu Legume Vesele:
- lucrare propusa de Katty
materiale necesare:
Se ia un "cos" de legume diferite.
Eu am avut, de fapt am insirat pe masa:
- vinete (2)
- o conopida,
- telina (cu tot cu frunze)
- gogonele / rosii
- ridichi
- cartofi (i-am spalat)
- ciuperci (mai mici si mai mari)
- praz
- verdeata (patrunjel si leustean)
- am folosit masline (ptr. ochi)
- orice leguma este prin casa!

Mod de lucru:
Mi-am luat copilul alaturi, si i-am propus sa facem din legumele alea figuri cat mai hazlii.


016.Albume cu Fructe:
- lucrare propusa de Gabbriela
Mod de lucru:
- fiecare trebuie sa lucreze o lucrare care sa contina fructe, poate fi cusaturi, plastelina, traforaj, colorat, picturi, decupaje... orice cu fructe.


016-017.Albume Halloween:
- lucrare propusa de Sinzi_Ana & Gabbriela
Mod de lucru
- fiecare trebuie sa realizeze una sau mai multe lucrari ce au ca tema halloween
Cateva sugestii:
Materiale pt Oita:
- foarfeca
- farfurie de carton
- carioci
- lipici
- vata
Mod de lucru
- se decupeaza formele,
- se lipes pe interiorul farfuriei,
- si se orneaza cu vata pe margini. Julian a lipit urechiile, fata, si vata=blana , Eu am decupat, pt ca el era sa isi taie un degetel

Materiale necesare pt bufnita
- o foaie de hartie "sau un tub de hartie igenica"
- hartie colorata sau alba pe care se deseneaza aripile, picioarele capul si ciocul
- foarfeca, lipici

Mod de lucru
- se ruleaza foaia si se lipeste sa se obtiuna un tub "in caz ca nu aveti tub de la hartia igenica"
- se deseneaza, coloreaza si decupeaza aripile, capul, picioarele si ciocul "colorati doar in caz ca nu aveti hartie colorata"
- se lipesc formele decupate pe tubul de hartie.

Materiale necesare pt paianjen
- acoarele, foaie de hartie
Mod de lucru
- se picteaza manutele piticului si se ia amprenta pe foaie, in asa fel incat degetele mari de la ambele foi sa formeze capul si restul degetelor picioarele iar amprenta palmii suprapusa sa formeze corpul paianjenului

Materiale necesare pt spiderweb
- lipici, sclipici
Mod de lucru
- piticu traseza cercuri de lipici dupa aceea presara sclipici peste lipici, cand s-a uscat se scutura foaia si lucrarea este terminata.


017.Album cu Peisaje de toamna:
- lucrare propusa de Caprioara
Materiale necesare:- frunze uscate
- optional: castane in coaja (sau ghinde, sau ce mai gasiti)
- scoarta de copac
- coala de hartie
- lipici
- carioci

Mod de lucru:
- se merge in parc cu cupilul si se aduna frunze uscate si cat mai frumos colorate, precum si niste scoarta de copac
- se lipeste pe coala de hartie scoarta de copac in forma de trunchi
- se lipesc apoi si frunzele pe post de coroana a copacului si apoi castanele
- se lipeste o frunza galbena si rotunda pe post de disc solar
- se deseneaza cu cariocile iarba si norii, precum si razele de la soare


018.Albume Peisaj cu flori uscate:
- lucrare propusa de Katty
Materiale necesare:
- flori uscate
- plansa de hartie
- creioane, carioci
- lipici

Mod de lucru:
- se deseneaza vaza pe o coala de hartie si se coloreaza frumos
- se lipesc florile uscate ca si cum ar fi in vaza


019. albume cu Picturi pe ghips:
- lucrare propusa de Caprioara
Materiale necesare:
- o figurina din ghips sau lut
- pensula si culori

Mod de luru:
- se picteaza figurina dupa bunul plac


020. Albume pt Coliere si bratari
- lucrare propusa de Mirona
Materiale necesare:
- Macaroane rasucite
- Sfoara
- Lipici
- Foarfeca
- Acuarele

Mod de lucru:
Se picteaza macaroanele cu acuarele ... in diferite culori si se lasa la uscat.
Se taie sfoara in bucati cca. 10-12 cm lungime – pentru bratari si una mai lunga 25-30 cm lungime.
Se pune o picatura de lipici pe o macarona si se ia o sfoara si ambele capete ale ei sunt pozitionate pe picatura de lipici. Se poate folosi ca ajutor coada pensulei folosite la pictat. Se lasa la uscat.
Pentru colier ... se incepe cu macaroana care strange capetele sforii, ca apoi sa se lipeasca macaroane colorate la diferite distante una de alta


021.Albume cu Curcanii:
- lucrare propusa de Gabbriela
Curcan1:
Materiale necesare:
- hartie, sablon, foarfeca
- lipici materiale de decorat
Mod de lucru:
- se deseneaza un curcan, se decupeaza si se decoreaza
curcan2:
Materiale necesare:
- culori, pensula, hartie
Mod de lucru:
- se picteaza manutele piticului dupa cum doreste el si dupaia se ia amprenta palmei.
- se deseneaza ochii si ce mai trebuie sa semene a curcan.


022.Albume pt Ornamente de iarna:
- lucrare propusa de Caprioara:
Cateva Sugestii:
01. Om de zapada
Materiale necesare:

- 3 sfere: una mica (pentru cap), una mijlocie (partea de sus a trunchiului), una mare (partea de jos a trunchiului)
precizare: noi am folosit un glob vechi (stricat) din scartaietoare pentru sfera mare, o minge de pingpong pentru cea mijlocie si un globulet micut (stricat) pentru cea mica
- scartaietoare (de la ambalaje mai vechi sau cumparata)
- lipici
- scobitori
- capac (noi l-am luat de la cutia de scobitori, dar se poate lua de la o sticla,etc)
- carioca neagra, carioca portocalie
- sarma tare - o bucata de 15 cm
Mod de lucru:
- se ia bucata de scartaietoare si se desface prin frecare deasupra unei coli mari de hartie, rezultand bobitele acelea mici
- se dau sferele cu lipici, pe toata suprafata
- se iau apoi sferele si se tavalesc prin bobitele de scartaietoare, pana se lipsesc pe toata suprafata; daca mai raman locuri fara bobite, se lipesc una cate una cu mana
- in sfera mijlocie sa da o gaura in care se infig cateva scobitori pe post de matura
- pentru cap, cu carioca portocalie coloram o bobita pe post de nas iar cu cea neagra coloram cate o bobita pe post de ochi, cateva pe post de gura; la fel si nasturii de pe trunchi
- capacul il facem negru cu carioca
- lipim cele trei sfere una de alta si pe cap lipim capacul, pe post de palarie
- in sfera mare (la noi a fost din scartaietoare) infigem un capat al sarmei (cativa centrimetri, atat cat sa stea omul de zapada drept), iar restul il lasam afara pentru a servi la agatat in brad (sau in alta parte); practic nu se atarna, ci se fixeaza pe creanga

02.Inger din hartie
Materiale necesare:

- coala de hartie cu modelul care se va decupa , listata la imprimanta
- acuarele, materiale de ornat (sclipici sau orice altceva, dupa inspiratie)
- lipici, foarfeca
Mod de lucru:
- Coloram si ornam pe coala de hartie listata ingerasul, dupa inspiratie si apoi asteptam sa se usuce
- Decupam modelul cu grija sa taiem si in locurile marcate cu linii rosii (la mijlocul ingerului)
- Lipim partea marcata de la fustita de partea opusa, pentru ca ingerasul sa stea in picioare si singur
- Ii atasam o agatatoare ca sa il putem agata in brad.
Gata!

03. Inger din lingura
Materiale necesare:

- carton si o bucata hartie alba
- acuarele si alte materiale de decorat (lipici cu sclipici, oja cu sclipici, etc.)
- o lingurita de plastic
- fire de tricotat
- lipici, foarfeca, carioca neagra
Mod de lucru:
Rochita: se taie din carton doua triunghiuri (egale) de lungimea cozii de la lingurita, care se picteaza cu acuarele intr-o culoare placuta, si apoi se orneaza dupa inspiratie cu sclipici (din lipici, oja) sau cu ce aveti la indemana.
Aripile: in timp ce se usuca triunghiurile, facem un evantai din coala alba de hartie, insa avem grija sa fie mai mult lung decat lat si il legam apoi cu o fundita la centrul lungimii; desfacem evantaiul si gata aripile!
Capul: desenam pe partea bombata a lingurii ochii, nasul si gura; pentru par, luam un fir lung (2 metri) din cel de tricotat, pe care il indoim in doua, si iar in doua si tot asa pana ajungem la de doua ori lungimea dorita; apoi il legam la mijloc cu acelasi tip de fir si punem lipici in locul unde l-am legat; il fixam apoi in varful lingurii aranjandu-l in parti si la spate (cuafam un pic papusa ;-) ) si gata capul!
Asamblare: lipim cele doua triunghiuri din carton de o parte si de alta a cozii de la lingurita si apoi la spate lipim si aripile; apoi ii atasam si o agatatoare ca sa il putem atarna in brad si ingerasul e gata!

04.Inger din con de brad
Materiale necesare:

- un con de brad
- o ghinda
- o floricica mica-mititica
- fire de tricotat
- o bucata de dantela lata de 5 cm si lunga de 10 cm
- o bucata de staniol, subtire si lunga de 5 cm
- lipici, foarfeca, carioca neagra
Mod de lucru:
Rochita: este conul de brad; in fata atasam o floricica, ca si cum ingerasul ar tine-o in manute
Aripile: legam cu un fir subtire la mijloc bucata de dantela
Capul: desenam pe ghinda ochii, nasul si gura; pentru par, luam un fir lung (1 metru) din cel de tricotat, pe care il indoim in doua, si iar in doua si tot asa pana ajungem la de doua ori lungimea dorita; apoi il legam la mijloc cu acelasi tip de fir si punem lipici in locul unde l-am legat; il fixam apoi in varful ghindei aranjandu-l in parti si la spate (cuafam un pic papusa ;-) ); facem din staniol coronita argintie pe care o lipim de par si gata capul!
Asamblare: lipim ghinda de conul de brad si fixam aripile la spate; apoi ii atasam si o agatatoare ca sa il putem atarna in brad si ingerasul e gata!

05. Inger din dantela
Materiale necesare:

- dantela
- o ghinda
- fire de tricotat
- o bucata de staniol, subtire si lunga de 5 cm
- lipici, foarfeca, carioca neagra
Mod de lucru:
Rochita: se ia o bucata de dantela lunga de circa 30 cm si se trage cu acul un fir de ata pe toata lungimea dantelei (se insaileaza); se strange apoi firul de ata strans astfel incat dantela sa arate ca o cupa si se face nod; la mijlocul cupei (adica pe latimea dantelei) se leaga strans un fir de ata, ca sa despartim rochita in partea de sus (cea cu mainile) si cea a de jos (fusta); din doua bucati de dantela de 3 cm lungime , rulate, se fac manecile care se lipesc de partea de sus a rochitei.
Aripile: legam cu un fir subtire la mijloc o bucata de dantela lunga de 10 cm
Capul: desenam pe ghinda ochii, nasul si gura; pentru par, luam un fir lung (1 metru) din cel de tricotat, pe care il indoim in doua, si iar in doua si tot asa pana ajungem la de doua ori lungimea dorita; apoi il legam la mijloc cu acelasi tip de fir si punem lipici in locul unde l-am legat; il fixam apoi in varful ghindei aranjandu-l in parti si la spate (cuafam un pic papusa ;-) ); facem din staniol coronita argintie pe care o lipim de par si gata capul!
Asamblare: lipim ghinda de dantela-rochita si fixam aripile la spate; apoi ii atasam si o agatatoare ca sa il putem atarna in brad si ingerasul e gata!


023.Albume cu Braduti de Craciun:
- propusa de Gabbriela
Materiale necesare:
- hartie, foarfeca, lipici, carioci pt ornat.
Mod de lucru:
- se decupeaza un semicerc, se decoreaza frumos si dupaia se lipeste in forma de semicerc
- in varf se pune o steluta.


024.Albume cu peisaje de Iarna:
- lucrare propusa de Crig72
Materiale necesare:
- ahrtie alba, pensula, culori de apa, carioci, plastelina

Mod de lucru:
- se picteaza plansa cu zapada si casute
- din plastelina de realizeaza deatliile plansei "om de zapda, saniute, braduti"


025.Albume cu Mos Craciun:
- tema propusa de Mirona si realizata de Gabbriela si baiatul ei - Julian.
Materiale necesare:
- hartie rosie
- vata
- lipici
- foarfeca

Mod de lucru:- se decupeaza un semicerc si se lipeste sa dea un con
- se decoreaza cu ochii, nas, gura, barba


026.Albume cu torturi din Plastelina:
- tema propusa si realizata de crig72
Materiale necesare:
- plastelina

Mod de lucru:
- fiecare la alegere trebuie sa execute un tort din plastelina


027.Albume cu familia mea:
- tema propusa de Nadina
Mod de lucru:
- fiecare trebuie sa execute o lucrare care sa reprezinte familia lui



028.Albume cu Picturi cu degetele:
- tema propusa de sinzi ana

Materiale necesare:
- degete , plansa, culori de apa

Mod de lucru:
- fiecare trebuie sa realizeze o plansa cu degetele


029.Albume cu Testoasa:
- tema propusa de Gabbriela
Materiale necesare:
- un CD vechi
- hartie verde si galbena
- betisoare
- lipici, foarfeca
Mod de lucru:
- se traseaza conturul dupa un CD si se decupeaza din hartie galbena
- se lipeste pe CD hartia
- se lipesc picioarele pe partea cealalta a CD-ului
- se decupeaza capul si se lipeste
- se decoreaza broscuta si i se pun ochii


030.Albume cu Casa mea:
- tema propusa de Karina
Materiale:
- tot ce vrei
Mod de lucru:
- in final sa arate a casa :D

031.Albume cu Vulcan:
- tema propusa de Gabbriela
Materiale:
- tot ce vrei
Mod de lucru:
- in final sa arate a vulcan :D


032.Albume cu Soarele si luna:
- tema propusa de Mirona
Materiale:
- hartie, obioecte decorative
- creioane, foarfeca
Mod de lucru
- se deseaneaza soarele si luna si se lasa copilul sa decoreze, la final se poate decupa daca doriti.


033.Albume cu Martisoare
- tema propusa de Caprioara
Mod de lucru:
- fiecare trebuie sa execute un martisor sau mai multe dupa bunul plac...


034.Albume Felicitari 1 Martie:
- tema propusa de Caprioara
Mod de lucru:
- fiecare trebuie sa execute o felicitare sau mai multe dupa bunul plac...


035.Albume cu Felicitari de 8 Martie
- tema propusa de Gabbriela
Mod de lucru:
- fiecare trebuie sa execute o felicitare sau mai multe dupa bunul plac...


036.Albume cu buburuze
- tema propusa de buburuzashop
Mod de lucru:
- fiecare trebuie sa execute o buburuza sau mai multe dupa bunul plac...


Trimite reactia ta
 

Crinutz
membru junior

Posted 31/10/06 @ 12:20 Reply with Quote
Ce frumoase sunt!!!! Bravo celor care le-au realizat! Mai astept si altele.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"
Back to top

katty
Carpe diem!

Posted 31/10/06 @ 14:27 Reply with Quote
Crinutz, daca intri sus pe link-ul cu albume o sa vezi toate lucrarile. Ce vezi tu aici sunt lucrarile executate de cei care le-au propus.
http://new.photos.yahoo.com/atelierul_piticilor/albums

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

varsta lui Andrei
Back to top

Crinutz
membru junior

Posted 01/11/06 @ 10:55 Reply with Quote
Din pacate nu pot accesa yahoo de la munca. Iar acasa ajung prea tarziu. Dar m-am delectat cu cele de mai sus.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"
Back to top

angelinajoli
membru incepator

Posted 05/05/09 @ 10:13 Reply with Quote
Ce frumusete!Bravo lor!

hey!
Back to top

danangie
Mami de 3 muschetari!!

Posted 19/01/10 @ 14:38 Reply with Quote
eu nu reusesc sa vad nimik.....de ce oare?



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)
Back to top

gabriela42
membru incepator

Posted 22/04/10 @ 08:47 Reply with Quote
mi-au placut fff mult si mie si puiului
Back to top

laura_joie
nou venit

Posted 14/10/10 @ 16:11 Reply with Quote
excelente creatiile!
Back to top

anadaniela11
nou venit

Posted 16/08/11 @ 16:37 Reply with Quote
superbe toate.Bravo lor!
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj