Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117177
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53932
3. Bilantz olguta12 47901
4. J D E monica70 38151
5. A murit Laura! craciunitza 28974
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22116
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 26/09/2007 la 14:39 .:. 53933  vizionari .. Exista 217 raspunsuri la acest anunt
Am citit blogul lui Miramar "Imi iubesc tara dar..." (postat pe 11 Mai,exact la 25 ani si 1 zi de cand am plecat din Romania), dar tot am plans ca o baba dereglata. De ce... nu-sh. Sau poate stiu prea bine. De la virsta de 12 ani, m-am simtit mereu intre ciocan si nicovala, prinsa in "limbo".
Imi aduc bine aminte plecarea din Romania, cu toate ca "eram copil", cum le place babelor sa-mi aduca aminte.Cand ne plangem toti cei din familie de coshmarul prin care am trecut, ni se "explica" ca "deh..era pe vremea lui Ceasca...la ce va asteptati?" . La ce ne asteptam? Sa fim tratati ca niste fiinte omenesti. Sa avem cele necesare unei vieti omenesti- paine, lapte, fructe, carne, caldura, HARTIE IGIENICA, apa potabila. Nu ceream luna de pe cer. Ne ceream drepturile. Ca (,) copii si adolescenti, ceream libertatea de a asculta orice muzica sau post de radio care ne placea, ceream dreptul de a purta blugi "originali" fara a fi scosi in fatza detashamentului la scoala, ceream dreptul de a NU merge la cules de cartofi sau la P.T.A.P. cu noaptea-n cap si prin nametzi(la virsta de 9 ani CHIAR ca nu te gandesti ca o sa ajungi sheful unei trupe de COMMANDO cand si unde or sa va atace americanii );parintii mei cereau dreptul de a putea avea un post la servici FARA a fi "membri",cereau dreptul de a putea vorbi deschis cu vecina de la 4, fara a le fi frica ca o sa "ii dea in primire" cineva, pt ca nu sint de acord cu planurile maretze ale lui Nea Ceasca; cereau dreptul de a gasi APA MINERALA BORSEC, in tara LOR, unde la un moment dat puteai sa oferi si 500 de lei pe o sticla, ca tot nu o gaseai. Aveam sa gasim faimoasele sticle Borsec ani mai tarziu, in sudul Californiei- in Hollywood, unde umpleau rafturile oricarui magazin de duzina, si unde o sticla te costa 1 dollar.
Multa lume care ne cunoaste acum, e pur si simplu shocata de faptul ca parintii mei si ai lui Bleumarina n-au mai fost niciodata in Romania, de cand au plecat. "Vaaaaaaaaai...dar cum rezistati, draga??? Ca eu ma duc de cate 2 ori pe an inapoi. Cu 1000 de parai traiesc ca o REGINA acolo"(astea de la cate o "dama fina", care in America mananca pe la cunoscuti cate 5-6 zile pe saptamana si trage apa la WC doar o data pe zi, doar ca sa stranga bani pt luna aia prapadita, in care o sa traiasca ca o "regina"). Raspunsul stass alor mei? "Pai nu m-au jecmanit destul 42 de ani??? Sa le mai dau si acum??? Las' sa-i fure si pe altii...ca eu nu mai am ce sa le dau..decat poate chilotzii tetra de pe mine".
Multa lume ii acuza ca nu-s "patrioti", ca nu-si iubesc "tara", ca s-au "americanizat". Asa o fi...ca prea o spun cu foc. Dar eu stiu din proprie experientza ca la noi in casa tot romaneste se vorbeste, tot datinile romanesti sint pe primul loc, copila mea invatza ROMANA- nu engleza- ca prima limba, 90% din muzica ascultata in casa e romaneasca-inclusiv cea de bebei pt Galushca, iar 10-12 ore pe zi, tv-ul e ori pe Pro TV ori pe Antena 1. Ai dreq americanii astia- s-au amorezat de Andreea Esca.
Nu-sh ce vreau sa spun cu toate astea. nu-sh de ce latru aici ca un caine maidanez la luna. Stiu doar ca-s revoltata; nu, n-am sa folosesc cuvantul "scarbita"- cu toate ca sint foarte tentata sa o fac- de romanii de aici... si de romanii de "acasa".De noi, ca natiune.
Tata mereu imi spune " noi n-am plecat din Romania de RAU". Dar nici de bine, tata. Mereu am vazut viata din Romania si cea din America exact ca "two sides of the same coin"- doua parti ale unei singure monede. In Romania aveam bani, si umblam cu ei in buzunar, dar n-aveam ce cumpara cu ei. In State, cand am ajuns, eram supra saturati cu bunuri, dar lipsa fonduri... batea vantul in buzunarele noastre.
Dar sa o luam "logic"-asa cum ii place tatei sa spuna.
Plecarea din Romania chiar a fost un calvar. Si totul a inceput de la o sticla- sau o naveta- de apa Borsec. Ca sa vezi "chistiune". Parintii aveau bairam veritabil planuit pt o zi de vara, si inarmat cu 1000 de lei, tata a plecat dis de dimineatza in cautarea apei minerale pt "shpritz". A plecat la 9 de acasa, si a ajuns inapoi la 7 seara(!!!!!!),dupa sosirea musafirilor, cu bratzele goale, insetat, prafuit, shocat, scarbit, si pus pe "fapte mari"... "Daca in tzara MEA, unde sint mai multe izvoare naturale decat coshuri de gunoi, nu pot gasi O sticla de apa minerala...pt ce mai muncesc ca o gloaba??? Pt ce ma mai zbat???? E STRIGATOR LA CER!!! Nicoleta!!! PLECAM!!!". Si deh.."Nicoleta" il astepta de ani "la cotitura", sa ajunga la vorbele ei, si sa se hotarasca o data sa plecam "in lumea mare, unde om vedea cu ochii".
N-a durat mult pina cand am primit prea puternica "aprobare". Dupa aproape 2 ani de zile, mii de "memorii" legalizate, telefoane, amenintzari, cateva batai, shicanii, sute de jigniri si alte distractii, le-au spus parintilor "duceti-va unde VRETI, ca aici oricum nimeni nu va mai vrea!!!!". DAR(al dreq DAR asta...cred ca romanii l-au inventat)...avem cateva conditii.
1. Renuntati la cetatenia romana. Din moment ce sinteti niste LASHI, si va parasiti PATRIA MAMA... va renegam si noi, asa cum ne renegati si voi (Si aici imi aduc aminte de vorbele favorite ale barbatilor americani-care au copii- atunci cand divorteaza de neveste: " divortzez de nevasta, nu de copii").
2. Apartamentul ala smecher si "confort sporit" pe care l-ati aranjat, titirit, si blindat cu parchet, faiantza, gresie si ushi frantuzesti, valorat la peste 500,000 de lei...eh..pe ala va dam 23,000 de lei. Asta e oferta. DA SAU BA?
Pai cum poti sa refuzi asa o oferta ???? Au acceptat.


va continua...

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
Next page
# /22  

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 26/09/07 @ 14:52 Reply with Quote
Olguto...cum le povestesti tu...parca am retrait alaturi de tine acele vremuri...mai multe nu zic, ca nu-mi place sa-mi amintesc......din pacate, nici acum nu suntem prea departe......alta Marie cu alta palarie...ai ce cumpara, da' la ce preturi!!!...acum nu mai bem apa Borsec, nu da bine...in cercurile mari se bea apa adusa din Elvetia......mi-e groaza de tara asta si de lumea din ea......parca toti trag inapoi in loc sa mearga inainte...parintii tai au facut cea mai buna alegere si ii felicit pentru asta! Bravo lor!

Lora, mami de IUSTINA


Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 26/09/07 @ 15:33 Reply with Quote
LoraG76, pe vremea aia alegerea parintilor Olgutei n-o putea face oricine (desi cred ca 90%, daca li se oferea sansa, plecau urgent).

Nu prea inteleg de ce inca mai esti revoltata. Pe comunism? Pana la urma, daca stai sa te gandesti, si americanii sunt de vina pentru ce ni s-a intamplat, pentru ca n-au marait nimic cand s-a taiat harta in doua si Romania, vrand nevrand, a ramas dincolo.

Ca romanii inca n-au atins civilizatia din Occident nici la apropae douazeci de ani de la revolutie? Adevarat, dar gandeste-te ca o genratie intreaga a trait intr-o lume anapoda. Probabil peste inca vreo 20 de ani vom fi aproape ce cei care n-a trebuit sa treaca prin nenorocirea asta.

Nu vreau sa te supar, insa tu esti dintre cei norocosi. Poate mai revoltati ar trebui sa fie cei care n-au avut sansa unei plecari si acum abia isi duc zilele dintr-o pensie de mizerie, multumita numitului Ceashca.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Back to top

buli
zen, zazen

Posted 26/09/07 @ 15:43 (Edited 26/09/07 @ 15:50) Reply with Quote
chapeau olgutza

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@
Back to top

miereamara
Gator Mom

Posted 26/09/07 @ 16:15 Reply with Quote
Olguta, de abia astept continuarea, intotdeauna, de cand am inceput sa iti citesc blog-ul, am vrut sa te intreb cum ati reusit sa plecati, eu traiam cu impresia ca atunci era imposibil sa emigrezi.

nu ne lasa in suspans...

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
http://forum.desprecopii.com/forum//photo_album_cat.asp?numeX=miereamara
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
Back to top

Mik
Mama eroina

Posted 26/09/07 @ 16:25 Reply with Quote

Ellej, e ciudat sa spui ca 'alegerea n-o putea face oricine'.
Nu ca n-ar fi adevarat, dar pentru ca-i spui 'alegere' ! Multi au fost impinsi afara sa plece si asta a fost foarte greu de asumat.

Olgutza, eu astept urmarea.



Mik.
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 26/09/07 @ 16:53 Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mik


Ellej, e ciudat sa spui ca 'alegerea n-o putea face oricine'.
Nu ca n-ar fi adevarat, dar pentru ca-i spui 'alegere' ! Multi au fost impinsi afara sa plece si asta a fost foarte greu de asumat.

Olgutza, eu astept urmarea.



Mik.



Sunt doua lucruri distincte: a fi fortat sa pleci prin deportare si a fi fortat SA ALEGI sa pleci din cauza unui regim dement. Nu cred ca Olguta se refera la deportare.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Back to top

miereamara
Gator Mom

Posted 26/09/07 @ 16:59 Reply with Quote
Alegerea este grea, chiar si atunci cand ai toate conditiile de plecare, daramite atunci cand esti fortat sau intampini dificultati(ca inainte de Revolutie). Recent, am dat peste primul meu email trims in tara, dupa plecare, l-am citit si m-a bufnit si rasul si plansul, ideile erau atat de dezlanate, "noul" atat de nou, am vrut de multe ori sa deschid un subiect pe tema asta, pt ca email-ul respectiv contine tot inceputul meu "neprelucrat", in forma bruta, lucrurile, asa cum le percepeam eu atunci, aterizasem singura, cu doua geamantane, intr-o lume straina, unde nu cunosteam pe nimeni..
La inceput iti simti sufletul sfasiat in doua, nu te mai regasesti, urmeaza o perioada de confuzie si apoi, ori te acomodezi si incepe sa iti placa, ori traiesti toata viata cu regretul ca ai plecat si aici intervine o alta presiune, aceea de a nu te intoarce, pt ca o data intors, incepe procesul invers.

Din fericire, mie mi-a placut:))

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
http://forum.desprecopii.com/forum//photo_album_cat.asp?numeX=miereamara
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 26/09/07 @ 17:01 (Edited 26/09/07 @ 17:04) Reply with Quote
Nu spun ca e usor, eu insami ma confrunt in prezent cu perspectiva acestei alegeri si e destul de dificil, in conditii cu mult ma bune (adica ma pot intorce oricand si plecarea ar fi intr-o tara europeana).

Dar cred ca mai greu si mai trist a fost pentru cei ramasi decat pentru cei plecati. Pentru cei care inca mai sperau, dupa 30 de ani de comunism, ca 'or sa vina americanii' (stiu pe cineva care a tot sperat pana la sfarsit ca vor veni; din pacate au venit prea tarziu pentru ea, adica dupa 50 de ani - dar mai bine mai tarziu decat niciodata).

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Back to top

ocebine
Mildly Irritant?

Posted 26/09/07 @ 17:21 (Edited 26/09/07 @ 17:54) Reply with Quote
Olgutza eu te citesc cu drag....eu nu am fost cu mult mai mare decit tine cind am plecat si cunosc extrem de bine senzatia de "limbo"...doar cei trecuti prin aceasta experienta pot constientiza ramnificatiile. E greu sa fii si de ambele parti ale "baricadei" cu o doza sanatoasa de obiectivism.

Un aspect demn de interes este faptul ca cei plecati pe alte vremuri plecau constienti ca lasa in urma TOT, fara drept de apel...cei de acum au -n alegeri, -n oportunitati si drum deschis inapoi...


Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."
Back to top

maru
Are we there yet?

Posted 26/09/07 @ 17:43 Reply with Quote
Noi avem doar un an si 8 luni de Canada si inca suntem la inceputuri!
Ma uit la cei veniti de peste 15 ani, cu copiii realizati, si ma gandesc ca poate asta, emigrarea asta nu a fost in van!

Doamne'ajuta!
Back to top
# /22  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page