Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117177
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53931
3. Bilantz olguta12 47901
4. J D E monica70 38148
5. A murit Laura! craciunitza 28971
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22115
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui craciunitza  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
craciunitza
A murit Laura!
Acest mesaj a fost trimis de craciunitza pe data de 09/03/2006 la 22:38 .:. 28972  vizionari .. Exista 68 raspunsuri la acest anunt
Am simtit cum ajunge informatia de la ochi la creier, de la ochiul care citea stirea la tv pana la creierul care dormita in aceasta seara care se anunta a fi una tihnita. Am tipat. "Mihai, a murit Laura, Mihai, a murit, a murit Laura!".
Pasii lui Mihai alergand spre camera de unde tipam, bratele lui si lacrimi... Doamne, fa sa nu fie adevarat!
Plang.
Plang.
Plang.
Iarta-ma, Laura, minunato, sunt o tampita, ti-am trimis atatea mesaje pe un numar vechi unde, in seara asta, o alta persoana mi-a raspus plangand: "Acesta nu mai este numarul lui Cristi Margescu de 6 luni!"
Sunt o tampita!
M-am bucurat de copilasul tau si nu am apucat sa-ti spun asta, cat de mandra eram de tine, erai frumoasa, talentata, buna si vesela, erai un inger. Mereu am crezut ca va veni caldura si vom iesi "la avioane" si acolo vom rade iar, am crezut ca iti voi spune acolo cat de fericita sunt pentru tine, iti voi mangaia burtica si iti voi zambi, era un privilegiu sa fiu in preajma ta si ii multumesc Domnului ca mi-a dat ocazia sa te cunosc si sa ma bucur de tine.
M-am gandit apoi la Cristi, Doamne, ce-o fi cu Cristi? Cum aflam ce e cu Cristi?, precis erau impreuna. Si a cazut ghilotina, retezand orice speranta: ati murit amandoi, impreuna, voi doi si un bebe speranta!

In casa noastra, in miezul acestei nopti, canti tu, Laura.

"Vreau sa raman in lumea ta plina de iubire
n-am mai fost indragostita asa nicicand
fericirea pe care-o primesc
doar cu tine vreau s-o traiesc
cu tine invat sa iubesc..."



Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia

Trimite reactia ta
Next page
# /7  

craciunitza
doamna Gabi

Posted 10/03/06 @ 09:05 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Ultima zi a Babelor, 9 martie, se suprapune peste o mare sarbatoare crestina: cei 40 de mucenici de la Sevastia. Romancele coc in aceste zile prajituri simbolice, ofranda adusa martiriului lor. Faina de grau, nuca si mierea sunt principalele componente ale acestora. Tot pe 9 martie isi serbeaza ziua numelui cei care nu au patroni printre sfintii din calendar.
Se spune ca, cine moare in zi de sarbatoare, ajunge direct in Rai.

Am cunoscut-o pe Laura Stoica prin cloreta. Avea darul sa se lipeasca imediat de oameni, pur si simplu te cucerea. Era atat de modesta, de fina, de luminoasa, incat nu puteai sa nu simti nevoia sa-i zambesti mereu si s-o vrei alaturi cat mai mult timp.
Cristi, logodnicul Laurei,... lumea vorbeste mai putin de Cristi, era un barbat cald, temperat, sotul meu nu-si poate imagina cum a fost Cristi implicat intr-un asemenea accident groaznic, suntem amandoi nerabdatori sa aflam datele anchetei, Cristi nu era genul de om care sa goneasca cu viteza. Ce s-a intamplat acolo, cum a fost posibila aceasta grozavie care ne-a devastat?

Nu stiu cati dintre voi i-au cunoscut pe acesti oameni, pe Laura si pe Cristi, tragedia lor nu consta in faptul ca erau vip-uri, tragedia lor este naucitoare prin faptul ca erau doi oameni perfecti, doua suflete care daruiau imens celor din jur, de cand ii cunosc ei nu au cerut niciodata, nimic. Ei daruiau.

Ma plimb prin casa ca un leu in cusca, ma gandesc la cloreta - prietena Laurei, ma gandesc la mama Laurei, ma gandesc si la mama mea care o iubea pe Laura (sper ca doarme si nu a aflat vestea inca), ma gandesc la toti care au cunoscut-o pe Laura prin mine si care m-au sunat sa-mi ceara sa infirm vestea, ma gandesc la Dumnezeu, care e mare si bun, ma gandesc la mine. Doamne, ai mila de sufletele noastre!

Laura, fata frumoasa si draga, nu stiu unde esti dar sper sa-ti fie bine, sper sa-l ai pe Cristi alaturi si pe bebe-ul pe care atat de mult vi l-ati dorit. Sper sa fie adevarat ca ati ajuns direct in Rai.
Dumnezeu sa va odihneasca in pace!

De Sfintii Mihail si Gavrila, 8 noiembrie 2005, Laura, eu, cloreta si Cristi:

Laura


Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia
Back to top

herra
THINK PINK

Posted 11/03/06 @ 11:53 Reply with Quote
nici nu stiu ce sa spun; nu exista cuvinte de alinare pentru cele care au avut privilegiul sa o cunoasca, sa-i fie prietene...
Back to top

Otilia
membru senior

Posted 11/03/06 @ 12:30 Visit Otilia's Homepage Reply with Quote
Si eu am cunoscut-o bine pe Laura, inca de cind avea 20 de ani, inainte de a se lansa... Apoi viata ne-a reunit de multe ori pasii.
Era o fata extraordinara, prietenoasa, sincera.
E groaznic ca acum vorbim despre EA la trecut, era...
De cind am aflat teribila veste nu reusesc sa-mi revin, e oribil, de neconceput, sunt bolnava de durere si de tristete. Ochii ma dor si ma ustura de cite lacrimi am varsat.
Draga Laura, poate ca esti in Paradis, intr-o alta lume, mai buna si mai frumoasa, dar noi tare am fi vrut sa ramii in continuare printre noi pina la adinci batrinete...



"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 12/03/06 @ 20:03 (Edited 12/03/06 @ 22:25) Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Am plecat la cimitir pe o ploaie marunta si rece care ne biciuia fetzele. Am oprit la metrou sa luam flori, am luat 10 garoafe albe. Asta inseamna cate 5 fire la fiecare, nu-i bine... inapoi sa mai luam 2 garoafe... ce furtuna!
Nu gasim loc de parcare, intrarea in cimitir este blocata de sute de masini, unde parcam? Cativa politisti nervosi ne expediaza cu semne din mana, plecam contrariati. Dam o tura, revenim la cimitir si prindem un loc de parcare. Cobor din masina direct intr-o balta imensa care acopera jumatate de bulevard, nu am cum sa ocolesc, nu-mi pasa, nu avem umbrela, in cateva minute suntem uzi fleasca. Este ora 13 fix, a inceput slujba de inmormantare. Doamne, este cumplit de frig!
Abia auzim slujba, sunt mii de oameni care se inghesuie, copacii vuiesc si se leagana sub ploaia rece. Cerul se inegreste. Mihai ma intreaba ingrijorat daca mai stam, imi dau seama ca plang si tremur tare. Da, vreau sa mai stam, vreau sa regasesc ceva din Laura si Cristi, unde altundeva decat aici?
O femeie imbracata in negru, plangand, ma intreaba daca suntem de la ea sau de la el... cum adica?
Multa lume venita la spectacol, ochi iscoditori si straini care iti scormonesc durerea. Nu mai suport, plecam spre groapa, speram ca acolo sa fie mai putina lume. Gresit. Fiecare loc are corbii lui, flamanzi de durere, oamenii asteapta ciorchine sa apara sicriele si, intre timp, ii scaneaza pe ceilalti. Noi vrem sa fim singuri. Continuam sa ne plimbam prin cimitir, ne oprim la mormantul lui Amza Pellea, se face din ce in ce mai frig. Ne intoarcem la capela exact cand se deschid usile si incep sa iasa coroanele. Noi nu am dus coroana, nu ne-a sunat nici un prieten sa ne spuna ca se face coroana din partea prietenilor, oare trebuia sa facem singuri? Nu stim.
Toata durerea sufletelor noastre devine socanta cand ies sicriele si din difuzoare incepe sa cante Laura iar lumea aplauda. Poate asa ar fi vrut Laura dar pentru noi doi este prea mult. Plecam.
Langa Sinesti, unde Laura si Cristi au trecut brusc in lumea cealalta, nu este nimeni. Bate un vant ingrozitor, abia reusesc sa deschid portiera. Mihai aduna garoafele de pe bancheta din spate si incepem sa cautam urme ale grozaviei. Gasim locul unde oamenii au adunat cate ceva din accident, sunt flori si lumanari care nu ard din cauza vantului puternic. Lasam garoafele langa celelalte flori, avem doar 11 fire, cautam 1 garoafa in masina, nu o gasim, pastram 1 garoafa si lasam pe mormant doar 10 fire. Ne strangem in brate pe marginea drumului, cautand din ochi motivul pentru care s-a intamplat accidentul. Drum lat, vizibilitate maxima, fara copaci pe margine, cum s-a intamplat? Mihai isi imagineaza diverse reactii de sofer care sa fi dus la acest deznodamant tragic. Fiecare scenariu contine si o bucata SF, suntem din ce in ce mai revoltati, poate era mai bine sa nu venim sa vedem ca locul accidentului este o campie dreapta si frumoasa.
Masinile trec pe sosea, unele incetinesc in dreptul nostru si ne privesc lung, suntem doi nebuni care plang pe aratura.

Noi am avut o relatie speciala cu Laura si Cristi, o relatie inversa decat ar fi fost normal, in sensul ca ei ne-au dat enorm iar noi am fost prea ocupati sa le dam ceva.
Nici macar un numar de telefon nu am fost in stare sa tin minte.
Daca cineva a vrut sa ne pedepseasca, a reusit!

Daca Laura m-a iertat pentru indiferenta mea, o sa-mi dea un semn, asa-i?
Asa gandeam cand Mihai s-a aplecat si a cules o bucata turcoaz din masina lor, masina langa care am ras de atatea ori impreuna. Uite, a spus Mihai, tii minte cand am baut toti pentru masina asta?

Ne-am intors la cimitir, liniste, intuneric, pustiu. Portarul ne povesteste cata lume fusese azi acolo, stiam, suntem obligati sa-l ascultam pentru ca trebuie sa ne descuie poarta. Pentru 20.000 lei cat ii lasam in mana, ne aprinde felinarele de pe aleea principala. Nu era nevoie, sunt multe morminte unde ard candele. Si e atata liniste. Nici nu mai ploua. Ajungem la mormant, gasim un morman urias de flori si coroane.
Ce faci, nu pui garoafa aici? ma intreaba Mihai.
Nu, ii raspund in soapta.
Si ce faci cu ea? continua Mihai.
O iau acasa, o iau acasa si ma uit la ea!

Sinesti
Bellu

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia
Back to top

korinna
Membru permanent

Posted 13/03/06 @ 07:43 Visit korinna's Homepage Reply with Quote
Nu stiu ce as putea sa spun..nici nu este aici loc de comentarii...decat gandurile tale asternute...insa..insa...ar trebui sa te consideri norocoasa ca ati impartit pentru o vreme aceleasi locuri,aceleasi discutii..acelasi aer.
Fii recunoscatoare Domnului ca ai trait in preajma ei macar si cateva momente...
E dureros...e ca si cum ai intreba la nesfarsit de ce..de ce..de ce...
Ma uitam aseara la OTV la mama ei care parea secatuita de puteri si care ra totusi atat de impacata cu sine..zicea ca asa ar fi dorit si Laura....Oare cum reusea sa fie asa tare....cand eu care nu o cunoscusem niciodata plangeam asa in nestire??!!!
Inca ma mai gandesc la ea..azi noapte m-am trezit de nenumarate ori si m-am tot gandit....
Scuza-ma ca m-am bagat in weblog-ul tau...dar vroiam cumva sa te consolez ..sa-ti fiu alaturi...sa caut si eu cumva sa inteleg tot ce se intampla!!....E greu de inteles..cum s-a putut intampla asa ceva intr-un loc asa intins si cu vizibilitate asa buna...cum Dumnezeu???Cum???

Corinna

poze cu familionu'
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 18/03/06 @ 18:49 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Nu am cui sa ma plang. Azi nu am cui sa ma plang. De cand a murit Laura am povestit numai despre ea, m-am gandit numai la ea. Simt ca prietenii sunt sufocati de suferinta mea. Au si ei probleme, au si ei nevoie de mine. Aseara am vorbit cu mama, jumatate de ora i-am spus despre nebunia din sufletul meu si mi-am dat seama ca mama ma sunase sa-mi spuna ca e bolnava. De ce ma doare atat de tare fiecare gand cu Laura si de ce ma gandesc atat de mult la ea? Mihai e obsedat de Dacia papuc, ii injura aproape pe toti soferii care conduc Dacii papuc. Nu inteleg ce se intampla cu noi doi.

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Mitele
Back to top

romana_74
stinkypampersofmine

Posted 19/03/06 @ 13:09 Reply with Quote
Draga Craciunitza, iti doresc sa iti gasesti linistea, atat tu cat si sotul tau, pana la urma vorba mamei Laurei... poate asa si-ar dori si ea, sa va vada impacati cu soarta!Iti inteleg durerea si chiar iti marturisesc ca si eu, care nu am cunoscut-o pe Laura si sunt o fire tare si sigura pe mine, ascult seara de seara, in momentele mele intime , melodiile Laurei si plang de parca a fost prietena mea cea mai buna! Pacat ca doar dupa ce nu mai este un om ii apreciem adevarata lui valoare! Oricum, cuvintele sunt de prisos! Sa ne mai scrii!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 21/03/06 @ 22:15 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Laura Stoica a fost Balanta si cred ca s-a nascut la 10 am. 10.10.1967, nu stiu orasul. Ascendent in Scorpion.

Are Racul interceptat pe casa a 8 a mortii, ceea ce poate sugera ca risca oricum un deces pe timpul nasterii sa sau la nastere. Lilith ii facea pe 9 martie conjunctie cu Venusul natal de pe casa a 9-a din Fecioara si opozitie cu Uranus in tranzit de pe casa a 3-a, deci axa drumurior era grav afectata, implicand acest sacrificiu pe care l-a platit, de parca nu avea dreptul sa fie fericita.

Saturn tocmai ce-i intrase din nou, aflandu-se in retrogradare, pe casa a 8-a, a mortii, venind sa-i ia viata, mai ales ca cuadrata pe Mercur de pe casa a 12-a, in Scorpion, patronul soselelor.

Are Lilith in conjunctie cu NN (lilith in Taur, NN in Berbec), pe casa copiilor si a iubirii, iar in momentul mortii, NN in tranzit trecea peste Saturnul natal pe casa a 4-a, care este o casa de final, iar tocmai aceasta conjunctura pe Berbec semnifica multiplele leziuni craniene pe care le-a avut. In acelasi timp NS in tranzit se situa peste Junona natala, ceea ce indica tragedie karmica, impreuna cu partenerul ei, el aflandu-se la volan.(pe casa a 7-a, avea Marte in gemeni cu cuadratura la Venusul natal, cel obstructionat de Lilith)
Pluton face conjunctie cu Martele de pe casa 1, si cuadratura la Plutonul natal, semn de violenta majora

Totusi Jupiterul de pe casa a 12-a, desi retrograd, cred ca vrea sa spuna ca Laura ajunsese dela la un nivel superior al evolutiei sale si ca ceea ce s-a intamplat are un rost pentru sufletele lor si pentru purificarea lor. Jupiter in tranzit pe 12, pregatea o conjunctie cu Neptun natal de pe Scorpion si cel putin in privinta Laurei, cred ca sufletul ei se va inalta la Ceruri.

Moartea lor este o tema de meditatie pentru noi toti si anume ca oricat am astepta, fericirea nu o putem gasi pe lumea aceasta, decat sub forma de firimituri (ea insasi avea pe harta natala opozitia Uranus/Pluton in Fecioara pe casa a 10-a la Kiron in Pesti de pe casa a 4-a, ceea ce nu arata a fericire deloc, dar care mai ales sugereaza un pericol destul de mare, prin cuadratura de la Marte care este Guvernatorul hartii). Idealul era, in acest caz, o iluzie si asa cum singura a afirmat, totul are un pret, chiar si cateva luni de fericire desavarsita.
Punctul de soarta de pe casa a 3-a poate vrea sa spuna ca si-a scris singura soarta plecand la acest drum, ca poate a avut presimtiti anterioare pe care trebuia sa le urmaze si sa nu plece, dar din cate stiu eu, totusi, mortul de la groapa nu ai cum sa-l intorci. Moartea este un fenomen nuantat prin multitudinea de feluri in care are loc, insa tot moarte este.

Aviz celor inzestrati cu haruri speciale, divine, care uita cat au suferit intr-o viata anterioara, ca sa beneficieze acum de ele si care cad in niste pacate ce nici macar oamenii fara scoala si educatie nu le fac. Acest tip de suferinta cu care a platit Laura si familia ei reprezinta purificarea suprema si este foarte ciudat cum Elena Carstea, fosta studenta a Facultatii de Parapsihologie (Univ. Ecologica), afirma la TV ca ea nu mai intelege nimic, ca nu mai crede in nimic si ca totul este nedrept.
Laura, prin faptul ca a ajuns sa fie iubita de atatia oameni, a avut o misiune speciala, pe care noi ceilalti ar trebui sa o citim printre randuri. Un destin tragic, insa frumos prin unicitatea lui. Daca nu ar fi fost asa, milioane de oamenii nu s-ar fi oprit din grijile lor cotidiene si nu ar fi varsat o lacrima ce il mai imbuneaza putin pe Uranus in Peste, ce ne va mai incerca ceva timp de acum incolo.

Daca ora este corecta, as spune ca datorita pozitiei lui Saturn natal retrograd in casa 4 impreuna cu Chiron, ea nu prea avea voie sa-si intemeieze un camin fericit. Asta era un fel de lectie pt ea in viata asta. Si Saturn este in opozitie cu Soarele si cu Junon, deci se opunea serios. Ca sa nu mai spun de cuadratura Marte-Pluton care a dat lovitura de gratie in momentul in care ea voia sa fie fericita si sa aiba o familie.

Iar in Revolutia Solara are Soarele in casa 8 conjunct cu NS. Saturn si Lilith in casa 7 deci se opun categoric casatoriei, iar axa Pesti-Fecioara e interceptata tocmai pe casele 1 si 7. Deci iarasi casatoria nu trebuia sa se produca, trebuia sacrificata. Si Marte este retrograd, deci suparat si nervos.

Iar in tranzit Pluton era conjunct cu Marte natal, deci predispozitie la accidente grave.

Taurul se aseaza pe casa copiilor si a iubirii, este si zodia muzicii si a vocii placute si se poate construi si o cariera daca este bine aspectata. Pentru ca ea se suprapunea in parte pe casa a 5-a, Laura, asta a iubit, asta a facut si ma indoiesc ca ar fi luat-o pe alt drum. Numai ca acolo este Lilith in conjunctie cu NN (in Berbec ii cerea si pretul singuratatii), care incurca treburile. Nu avea cum sa aiba si succes, sa fie o cantareata apreciata, cu o voce deosebita, sa si iubeasca, sa fie si iubita si sa mai faca si copii, mai ales ca are Racul interceptat pe casa a 8-a. Era ceva ciudat, ca si cum incerci sa faci 5 fripturi din 100 de grame de carne.
Ea nu a avut ce sa aleaga, a facut ce a simtit si a luat lucrurile asa cum i le-a oferit Dumnezeu. S-au intalnit ca sa plece impreuna, mi-e clar.



Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Mitele
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 11/04/06 @ 23:29 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Incepe sa doara dorul de tine, de voi.
Pana zilele trecute voiam sa vorbesc mult despre voi, de cateva zile nu mai suport sa aud vorbindu-se de voi.
Gandurile, insa, nu le pot opri.
Si dorul.

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Mitele
Back to top

roxana1974
Twisted Witch

Posted 12/04/06 @ 11:28 Reply with Quote
craciunitza, dorul n-o sa treaca niciodata, asta ti-o spun din experienta, o poate spune oricine..poate n-o sa mai doara atat de tare, iar viata merge inainte, asa e normal..e normal sa ne fie dor de prietenii nostri care nu mai sunt, dar trebuie sa ne traim vietile noastre si sa fim fericiti...si nu sutem egoisti facand-o, oricat de ciudat ar parea...



vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...
Back to top
# /7  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page