Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117367
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54241
3. Bilantz olguta12 48186
4. J D E monica70 38440
5. A murit Laura! craciunitza 29231
6. Un nou inceput...(2) danangie 27572
7. scrisoare catre mama Picasso 22265
8. Curiozitate! Ana68 21619
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20334
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20208

post an entry in your weblog   Jurnalul lui danangie  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

danangie
Un nou inceput...(2)
Acest mesaj a fost trimis de danangie pe data de 27/07/2010 la 14:45 .:. 27573  vizionari .. Exista 221 raspunsuri la acest anunt
Ia sa vedem daca am inteles bine. Multumesc lui ADMIN ptr intelegere si rabdare. Nu e ca tin neaparat sa am un blog , sa-l fac sa arate nu stiu cum.....eu vreau doar sa scriu. Sper ca asa nu se va mai incarca greu, ca si eu am de multe ori probleme in a intra pe blog.

Ok, acum...multuesc tuturor ptr urari.
Eu sunt sigura ca voi avea tot baiat. Inima imi spune acest lucru.Si mi-am facut si testul ala din calendarul chinezesc si mi-a iesit tot baiat. Deci voi fi soacra cu trei nurori.

DARIA spatele continua sa ma doara.Dar de exemplu daca stau toata noaptea intinsa....asta se intampla cand nu dorm in cam cu Mattia.....a doua zi nu ma doare spatele. Si incepe sa ma doara si atunci cand mai fac curatenie.Si doar am spalat doar aragazul si chiuveta plus marmura din jur...si efectiv nu reuseam sa stau in picioare.A trebuit sa iau un paracetamol. Ecografia o am pe .....17 august.Da.Ca pe 19 am ctrl gincologic.Le cam incurc.....

Pa va pup




Mami de Alessio Michele(2 ani si 1 luna) si Mattia Gabriel(9 luni)

Pozici cu noi



Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /23  

danangie
Mami de 3 muschetari!!

Posted 03/08/10 @ 14:26 Reply with Quote
ANDREEA chiar te rog sa intrebi pe la tine la munca. Ce as putea sa fac....multumesc de cuvinte.

PETRO dar in prima sarcina ai avut probleme cu constipatia? eu incerc sa fiu atenta la unele lucruri.De exemplu:

-apa cel putin 2 litri pe zi;
-cat mai putin posibil banane, morcovi, orez, paste si chiar si painea alba;
-da painii intergrale, biscuitilor integrali, cereale bogate in fibre;
-ciorbe, supe;
-legume fierte: brocoli, pastai, mazare, lenticche,etc.
-curmalele si smochinele ajuta mult;
-chiar si prunele din alea seci;
-dimineata , timp de vreo 3 zile, pe stomacul gol, 2 kiwi; (fructele)

Sper sa functioneze si la tine.




Mami de Alessio Michele(2 ani si 2 luna) si Mattia Gabriel(9 luni)

Pozici cu noi


Back to top

abramburika
sento il profumo di mamma

Posted 03/08/10 @ 15:46 Reply with Quote
Eu am probleme cu constipatia de fel, dar nu asa grav ca acum. Ca sa iti faci o idee, de mai multe ori s-a intamplat sa ies o data la 7 zile. Ceea ce e muuuult, ff mult. La prima sarcina, nu imi aduc aminte sa fi patit chiar asa. Cel mult 3-4 zile si episoade izolate. Oricum, din alimentatie am incercat tot ce spui tu pe-acolo, dar nimic. Acum am inteles ca nu ar fi indicat in sarcina nici ceaiul de crusin ca da contractii ... Dr. imi recomandase niste medicamente, tot din plante, da' am uitat sa iau foaia de la el si acum e in concediu, nu-l mai gasesc.

Am sa merg totusi la farmacie, poate ma sfatuiesc cumva ce as putea sa iau.

Tu cu spatele cum mai esti?
Back to top

danangie
Mami de 3 muschetari!!

Posted 04/08/10 @ 14:31 Reply with Quote
Ma simt atat de fustrata. Alessio de ceva zile are niste crize foarte isterice de plans. Crize fara motiv. Aparent. Incepe sa urle si sa planga intr-un hal de nu reuseste sa respire. Ce se intampla in mintea lui? Nici nu ne da sansa sa intelegem ce vrea. E ceva de nedescris. Sa va povestesc criza de ieri. Liftul a ajuns jos. Am facut ce facem de un car de luni. Eu ies prima, Alessio al doilea si Alin al treilea. Sau invers. Alin iese primul si eu ultima. Oricum Alessio intotdeauna iese al doilea. De cand o data iesise ultimul...de fapt nu a mai apucat sa iasa ca cineva a chemat liftul si Alessio a ramas in lift. D-ne ce spaima. Ma rog...am facut o paranteza ca sa intelegeti ritualul nostru. si am iesit...si fiecare isi vedea de drumul lui cand dintr-o data ca ma si speriasem intr-un hal, a inceput sa bata cu picioarele de pamant si sa urle si sa plang intr-un hal fara de hal. Nu inteleg. Efectiv nu am reusit sa intelegem ce vrea. am inceput sa ii facem fel si fel de intrebari, sa ne intrebam unul pe altul daca am facut sau zis ceva nelalocul lui dar nimik!! Deci nu reusea sa respire de tare ce era agitat. A plans cam 25 minute de efectiv nu mai stiam pe unde sa o apucam. Trecand pe langa un mcdonald's lui Alin i-a venit in cap sa-i zica hai sa mergem sa luam cartofi si suc bun.Si pe loc s-a linstit. Dar nu inteleg ce a vrut. Azi veneam de afara si nu a vrut cu liftul. Am zis: bine hai pe scari. Eu cu Mattia in brate dar hai pe scari. Ajunsi sus, s-a uitat la lift si a inceput ca si ieri numai ca acum zicea liftul. Deci nu mai inteleg nimic. A vrut pe scari. A urcat scarile satisfacut si bucuros....ajuns sus....parca a intrat diavolul in el si a inceput ca si ieri. L-am lasat acolo sa planga ca nu reuseam sub nici o forma sa ma inteleg cu el. Pe urma, are momente cand vrea ceva.....dar nici macar nu-mi da timp sa raspund sau sa vad ce vrea ca incepe sa planga istric. Nu mai stiu ce sa fac. Psihic sunt foarte incordata. Ce poate sa aiba? De ce plange atat de des si rau? A devenit foarte rebel si nu mai asculta absolut deloc. Ce s-a intampalt??




Mami de Alessio Michele(2 ani si 2 luna) si Mattia Gabriel(9 luni)

Pozici cu noi


Back to top

marutzu
membru incepator

Posted 04/08/10 @ 14:45 Reply with Quote
waw dana ...sa iti de a al"de sus rabdare sa rezisti. eu vineri sunt de zi si o sa intreb ce poti lua pt durerile tale. nu stiu ce sa zik ,k a mea nu a fo si nici nu e plangacioasa deloc poate simte micutul ca nu i se mai acorda atentia dinainte.pfuaiiii greu trebe sa fie si eu ma vait ca e greu cu a mea desi am si mama si soacra care ma mai ajuta si stau si ele cu marutza cand mi se scoala mie ca vreau sa plec sau sunt la svc.dana si am tuberoze in curte iti trimit asa un miros dulce sa te mai destinzi
Back to top

abramburika
sento il profumo di mamma

Posted 04/08/10 @ 15:04 Reply with Quote
Vorbeste bine, il intelegeti? Nu acum sa vorbeasca clar si corect gramatical , dar sa il intelegeti voi. Poate de aia e frustrat si reactioneaza asa, ca nu ii intelegeti bebeluseasca lui. Zic si eu!
Back to top

danangie
Mami de 3 muschetari!!

Posted 04/08/10 @ 15:45 Reply with Quote
Deci , atentia nu a scazut. Mai am putin si-l pup in fund. Pe romaneste. PETRO el nu vorbeste corect.Dar se face inteles. Nu asta e problema. Problema mea e ca el nu da timp nici macar sa incercam sa intelegem ce ar vrea el. Deci il apuca criza asa tam-nisam. cum ziceam nici nu apucam sa intelegem daca facea sau vroia sa faca ceva. Si odata ce-l apuca criza asta nici nu mai am cum sa reusesc sa inteleg ce are.....asta-i fustrarea mea.

ANDREEA abia astept sa vad ce-ti spun aia de pe acolo.

Uite cumnatamea imi spune ca atunci cand l-a nascut pe Dani, al doilea fiu al ei.....era in camera cu ea o tipa care nascus enatural si care avea 2 zile ca se vaita de dureri de spate acolo la osul sacru si ca nu putea sta in fund. si tot insista si i-au facut astia o radiografie si avea fractura de osul sacru....acu' m-a pus pe ganduri....dar sa vedem ce-o fi.




Mami de Alessio Michele(2 ani si 2 luna) si Mattia Gabriel(9 luni)

Pozici cu noi


Back to top

marutzu
membru incepator

Posted 04/08/10 @ 18:28 Reply with Quote
mda...tu nu ai cum sa faci radiografie ca esti insarcinata. e real k o cat de mik fisura la osul sacru sau la noada cum se zike pe romaneste da dureri mari dar asta se fisureaza fractureaza numai in urma unor trumatisme adica,cazaturi in fund.cel putin eu asa stiu ca am lucrat si pe ortopedie acum ceva ani.adu ti aminte daca ai cazut vreodata sau te ai lovit f tare la fund. se mai poate ca durerile sa vina si de la contractura musculara si se mai poate si din cauza ca tu ai av sarcinile una dupa alta sa fie si o ushoara demineralizare. eu oricum intreb vineri si pe la mine la spital
Back to top

helen75
membru incepator

Posted 06/08/10 @ 11:05 Reply with Quote
Buna fetelor,
buna Dana,

Referitor la plansul lui Alessio : fix aceleasi faze, le-am patit cu fetita, doar ca avea 3 ani . Deci, incepea sa urle, (scuze, dar asta era, nu plangea cu lacrimi ) asa din senin, nu se oprea nici luata in brate , nici imbratisata, nici certata, nici nebagata in seama.Nici nu spunea din ce cauza plange, si termina cand vroia ea. Aveam senzatia ca o iau razna. Am intrebat in dreapta si-n stanga, dar numeni nu stia nimic.

A tinut-o asa 2 luni, aproape zilnic. Explicatia pe care am inceract-o eu atunci , a fost ca tocmai incepusem serviciul dupa 3 ani de stat cu ea acasa si se simtea parasita. Dar statea cu maica-mea, sotul sau o nepoata, deci persoane din familie , nu straini .A doua varianta, s-a simtit rau in iulie( dureri de burta), cam la 2 luni de la aparitia plansetului si doctorita de familie mi-a dar sa-i fac analize : i-a gasit o lipsa mare de magneziu ( si calciu parca). si mi-a dat ceva fiole sa le bea; nu am facut tratamentul complet ca am plecat la mare dupa 10 zile, dar crizele au disparut, incetul cu incetul. A incercat si la mare o faza de asta , cu plans, dar tati a luat-o de mana si i-as spus ca vor rade toti copiii de pe plaja de ea.
Si sincer, inainte de a pleca la mare, chiar nu vroiam sa merg, gandidu-ma la crizele ei.
Asa ca , o fi o criza de personalitate sau ce o fi, nu stiu, dar sa-ti dea bunul Dumnezeu rabdare sa treceti si peste asta ! Sanatate multa!

Ce stiti, a nascut Lora ?
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 07/08/10 @ 14:35 Reply with Quote
Salutare!
N-am nascut, am fost si internata o zi si-o noapte pt. monitorizarea BCF-urilor (batailor cardiace fetale) ale bebelinei, pt. ca la control s-a alarmat dr. f. tare - erau 190/minut, destul de mult si ba coborau putin, ba urcau iar...si e f. agitata, se misca mereu, luni o sa merg iarasi la control si vad ce-mi zice. Prin urmare, nu am voie sa fac nimic, tre' sa stau mai mult in pat si fara stress si agitatie.
In rest, totul e ok!
Va pup pe toatesi sa ne auzim cu bine!

Lora, mami de Iustina si 36+

Carti personalizate

Bazar umanitar DC - ajutati copiii
Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Back to top

danangie
Mami de 3 muschetari!!

Posted 07/08/10 @ 19:27 Reply with Quote
LORA draga, multa sanatate iti doresc si tin pumnii sa ajungeti pana la termen.Daca reusesti, FARA STRES, poate intri si-mi spui ce ai facut luni. Ce emotii....deja am inim ain gat.




Mami de Alessio Michele(2 ani si 2 luni) si Mattia Gabriel(9 luni)

Pozici cu noi


Back to top
# /23  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page