Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117331
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54211
3. Bilantz olguta12 48153
4. J D E monica70 38407
5. A murit Laura! craciunitza 29197
6. Un nou inceput...(2) danangie 27548
7. scrisoare catre mama Picasso 22250
8. Curiozitate! Ana68 21600
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20273
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20187

post an entry in your weblog   Jurnalul lui ruxandraru  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
ruxandraru
Despre mama mea
Acest mesaj a fost trimis de ruxandraru pe data de 05/06/2009 la 19:12 .:. 2497  vizionari .. Exista 11 raspunsuri la acest anunt
18 ani. Atitia au trecut de cind ea nu mai e a mea. Aveam 14 atunci. Imi amintesc ziua aceea cu precizia unor detalii nesemnificative, asa cum iti amintesti frinturi dintr un cosmar inediat dupa ce te trezesti si inca nu esti sigur ca a fost doar un vis. Autobuzul care m a dus spre spital, un geam era deschis. Afara era soare. Banca pe care m am asezat si nu imi simteam trupul, de parca m as fi desprins si eu de lumea asta, amorteala, apoi soseta neagra, din ziua inmormintarii, cind nu imi dadusem seama ca nu mi le am pus pe amindoua, fusta neagra a bunicii mele pe mine, legata cu un cordon sa nu cada, mirosul de tamiie, vocea nazala a preotului, forfota, panica, din nou amorteala.
A fost o femeie frumoasa. Cea mai frumoasa. Cu ten masliniu, cu par ondulat si negru, cu ochii tulburatori, cind verzi, cind albastri, dar parca mai mult turcoaz, cu un semn linga timpla stinga, o cazatura din copilarie. Si mai tin minte sinii de care imi placea sa mi lipesc obrazul si sa ascult tic tacul inimii, de parca as fi banuit ca trebuie sa ii sorb fiecare sunet atunci, sa imi ajunga o viata.
M a iubit cit pentru o viata. Cred ca a fost o mama atipica. Nu facea mincare buna, probabil ma trata mai degraba ca pe o prietena si ii era greu cind trebuia sa treaca la registrul autoritar, Acum inteleg mai bine. Discutam despre cartile citite, ascultam discuri la pick up ul nostru, stateam de povesti pina noaptea tirziu, in soapta, cuibarite una linga cealalta. Cur in cur si noapte buna. Eram de o gelozie feroce. Orice copil care se apropia de ea devenea inamicul meu. Ea era doar a mea si nu avea voie sa iubeasca sau sa placa pe nimeni altcineva. EU eram buricul pamintului ei si mi as fi aparat pozitia cu orice pret. Avea umor. Rideam mult impreuna. Si ne plimbam toamna pe stradutele fumurii ale unui oras mic din nordul tarii sa cumparam castane la cornet. Eram mindra ca e mama mea si ca e asa de frumoasa si de eleganta. Si de buna, si de desteapta si ca e profesoara si are voie sa dea note. Si ca imi asculta parerile si ca ma lasa sa tin banii familiei. Stiindu se cheltuitoare, imi dadea in fiecare luna o parte din salariul ei si apoi se ruga de mine sa o las sa isi cumpere cite un briz briz. Tin minte bratara de chihlimbar pentru care am refuzat sa i dau bani si a cautat in toata camera mea ascunzatoarea cind eram la joaca. Luasem punguta cu mine pentru ca stiam ca asa va face. Cind era bolnavioara, ii alegeam eu hainele curate, de dupa baie si o imbracam. Slabise atit de mult incit nu mai aveam curaj s o string in brate sa n o fring. Si ii alegeam baticul pe care sa il poarte, de fiecare data colorat si vesel, insa preferatul meu era bej si avea niste modele marunte, de un maro ciocolatiu. I o asezam pe cap si apoi ii dadeam in obraji cu putin rosu (sanatate la cutie) si o parfumam. Mi a spus ca toata viata mea sa imi dau cu o picatura de parfum inainte de culcare. Nu sint la fel de feminina ca ea, nici pe departe la fel de gratioasa sau de eleganta. Probabil s ar ingrozi sa mi vada garderoba. Dar oare ce ar spune de restul? De familia mea... De sotul meu, de copil... De meseria mea, de mine, de cum imi port parul, de cum simt lucrurile, de cum gatesc, de prietenii mei, de problemele mele, ce ar crede ea despre mine. I ar placea oare cum conduc masina? Am fuma si am bea cafea impreuna? Ar fi dezamagita ca nu mai prea citesc? Ar fi dependenta de Internet si de Ikea? I ar placea Angelina Jolie, a vrea sa vedem impreuna Parisul, l ar tine in brate pe Tudor si ar spune ca e cel mai frumos copil de pe pamint? Au ramas atit de multe lucruri nefacute, nespuse, atitea incertitudini, atita dor. Cum poate sa iti fie dor de cineva timp de 18 ani si in egala masura oare cind am ris prima data dupa ce a murit? Cind m am simtit pentru prima data fericita DUPA? In curind va fi ziua mea. De 18 ani nu am mai avut o zi de nastere care sa egaleze felul in care stia sa faca ea sa simti ca e ziua ta. Si cind ma cert cu cineva, oare ar tine orbeste cu mine sau ar incerca sa vada lucrurile obiectiv? Ar bea Pepsi sau Cola? M ar placea sau ar fi dezamagita?
A incercat o data. O singura data. Probabil stia ca nu mai are mult si a vrut sa imi spuna cite ceva despre cum ar trebui sa fie "daca pateste ceva". Nu am vrut, nu am putut, am refuzat agresiv s o ascult, mi am pus miinile peste urechi si am inceput sa pling, iar ea a tacut si m a luat in brate. Nu mai stiu la a cita tura de chimioterapie era, dar a fost cu siguranta ultima. Acum as vrea sa ii desprind copilei miinile de pe urechi si sa i soptesc sa asculte. Ca si cum nu i s ar intimpla ei. Sa asculte ca sa aud eu. Ma intreb de ce nu a pus pe hirtie ceea ce vroia sa imi spuna si eu n am putut asculta. ii repetam ca o nebuna ca vom avea o casa cu o curte mare si ii voi lua un balansoar alb, in care va putea citi la umbra vitei de vie. Sau poate a unui tavan de iedera. Nu ma puteam hotari.
Inca mai am rezerve din dragostea ei in suflet. Inteleg abia acum disperarea pe care trebuie sa o fi simtit cind a avut certitudinea ca se stinge si nu avea cui sa ma lase. Durerea crincena de a incerca sa imi fie mama cind stia ca oricum isi va lasa puiul singur. A avut un episod, tot spre sfirsit, cind ma respingea. Mi a spus apoi ca nu vrea sa mai fiu dependenta de ea. Nu i a reusit. Dar pina sa devin mama, nu imi puteam inchipui ce a fost in sufletul ei in toate acele momente. Stiam doar ce a fost in sufletul meu.
Daca as putea sa ii mai spun ceva, un singur lucru si atit, i as spune poate ca il am pe Tudor. Dar asta cred ca as face o, din nou, pentru mine. Asa ca probabil i as spune ca inca mai am dragostea ei. Si ca inca o iubesc. Nu ca pe o amintire. Amintirile se pervertesc, se amesteca, se altereaza. O iubesc ca si cum ar fi vie, mama mea.

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

Ayla21
Learning to Live Again

Posted 05/06/09 @ 19:24 Visit Ayla21's Homepage Reply with Quote
Minunat! Fara cuvinte. Am zambit si am plans citind gandurile tale. Mama ta ar fi mandra de tine. De cu scrii, si de ce simti si gandesti fata de ea. Ai amintiri asa de frumoase legate de mama ta, o adevarata comoara. Chiar daca a plecat a lasat in sufletul tau o imagine perfecta a ei. Si amintiri dragi tie. Care probabil te-au calauzit in viata. Sa devi un om bun. Cum si-ar fi dorit ea.


*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_________________________________
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.
Back to top

buflea
membru de baza

Posted 05/06/09 @ 19:48 Reply with Quote
Am plans si eu ...am plans pentru ca eu la 14 ani eram atat de suparata pe parintii mei, ca nu ma lasau, ca nu ma intelegeau, ca ma tineau din scurt, ca aia, ca aialalta ... si mi-a trecut tarziu, tarziu am inteles de ce faceau asa si cat de mult le datorez.
Si multumesc pentru sansa pe care o am sa le spun acum ca ii iubesc si ii inteleg si ii apreciez si ca le datorez 70% din ceea ce am devenit ca om si ca au facut o treaba buna cu mine. Sunt unii care nu au avut aceasta sansa ...sunt unii care nici macar nu au avut ocazia sa se supere pe parintii lor cand hormonii adolescentei le intunecasera privirea. Sunt unii care s-au maturizat mai repede decat a fos nevoie ...
Back to top

Deus
never, never give up!

Posted 05/06/09 @ 21:58 Visit Deus's Homepage Reply with Quote
Mama te stie tot ce ai facut , ce faci si pe Tudor il cunoaste si il protejeaza! nu te intreba daca este asa, crede, zambeste-i, spune-i noapte buna si deschide-ti inima. O sa primesti semne de la ea. Probabil ai primit dar nu ai fost atenta. O melodie, o carte, iz de castane prajite toamna, o licarire in ochii lui Tudor, un fulg de nea pe nasul tau,etc...Oricare pot sa fie atingeri de ingeri. Mama ta este un inger, bucura-te pentru ea fiindca este intr-un loc deosebit si pentru tine ca ai avut o asa mama frumoasa si deosebita.Nu te mai impotrivi, a fost si s-a dus unde este liniste.
Ai scris foarte frumos despre ea si despre relatia voastra...Nu ti-a scris un bilet dar ti-a lasat o mostenire valoroasa. Acesta este mesajul ei pentru tine.


poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Back to top

maru
Are we there yet?

Posted 06/06/09 @ 01:10 Reply with Quote
Cuvintele tale sunt ca perle insirate, sunt dragoste pura, si mama ta e mandra de acolo din stelutza ei!
iubirea ce i-o porti e mostenirea ei

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 06/06/09 @ 14:24 Reply with Quote
Back to top

Chuny
membru de baza

Posted 06/06/09 @ 14:48 Reply with Quote
Ai scris atat de frumos despre mama ta. Ce noroc pe tine ca ai avut asa o mama si ce noroc pe ea ca a avut asa un copil. Sunt sigura ca e mandra de tine!

Mi-a placut f mult textul tau.

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"
Back to top

Denisam
blessed mommy

Posted 10/06/09 @ 20:22 Reply with Quote
F.frumos ai descris ce simti- o floricica, si jos palaria in modul in care ai exprimat dragsotea ce ao in suflet si care vine de la mama ta si de la felul minunat in care te-a crescut.Tudor ar eparte de o mama minunata,sa fii mindra de asta mereu-pupici!
Noi ceilalti care mai avem mamele in viata, infiecare zi ar treb sa le multumim pt ceea ce suntem si sa le spunem te iubesc sau sa le aratam dragostea ce le-o purtam in suflete,chiar si din gesturi marunte.

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Zambeste, si maine e o zi!

Back to top

ralualexandrei
Closca sefa

Posted 11/06/09 @ 03:07 Visit ralualexandrei's Homepage Reply with Quote
Nu zic nimic,plang si soptesc: mama.


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3



Teledon pt Mihaitza

0 900 900 320-pt 10 euro
0 900 900 325-pt 5 euro
Back to top

alinkav
Alex&Olivia

Posted 11/06/09 @ 09:51 Reply with Quote


Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 11/06/09 @ 10:42 Reply with Quote
Dragostea de mama nu are limite de timp sau de spatiu. Nici macar de dimensiune. Sunt sigura ca mama ta vede, stie cat de mult o iubesti si cat de mult il iubesti pe Tudor :) Si dragostea ei ajunge la tine de acolo de unde este ea, sunt absolut sigura de asta!
De la mama ta ai invatat cel mai important lucru: sa iubesti, iar mostenirea asta i-o vei lasa lui Tudor, iar Tudor o va lasa la randul lui copiilor lui si tot asa..Dragostea mamei tale va trai vesnic si va face lumea mai frumoasa pentru totdeauna :)



POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page