Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117477
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54460
3. Bilantz olguta12 48392
4. J D E monica70 38666
5. A murit Laura! craciunitza 29433
6. Un nou inceput...(2) danangie 27791
7. scrisoare catre mama Picasso 22341
8. Curiozitate! Ana68 21758
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20518
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20295

post an entry in your weblog   Jurnalul lui ruxandraru  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
ruxandraru
m am razgindit si gata
Acest mesaj a fost trimis de ruxandraru pe data de 04/03/2008 la 15:25 .:. 4307  vizionari .. Exista 23 raspunsuri la acest anunt
De doua luni, m am reintors la munca. Inceputul a fost greu. Dar a urmat o perioada semi extatica de redescoperire a mea in afara copilului, marcata desigur de o vinovatie imensa si apoi de o depresie cumplita si de un dor temeinic de copil. Am inceput sa pun in balanta lucrurile. Cariera si ceva bani (nu foarte multi) versus acasa cu tudor, cu momentele bune si cu cele mai putin bune. A contat si faptul ca nu s a adaptat prea bine cu bona… A contat si faptul ca am realizat cit de putin imi place ceea ce fac la birou. Inainte, nu era atit de grav sa pierd timpul, acum pare sa conteze mai mult. Si punind eu in balanta toate astea, am plecat urechea ba la o parere, ba la alta. “De ce sa fii mama eroina, martira?!” (de parka a sta cu tudor ar fi un martiriu…) “Cum sa pleci dintr o companie atit de buna” (o corporatie care ti ar minca si sufletul daca ar fi putin prajit. Noroc ca al meu e doar fiert…) etc.
Am ajuns intr un moment in care am incercat sa i fac fericiti pe toti si nu am reusit decit sa intru intr un iures neplacut. Cei pe care i am fericit urmindu le sfatul in care nu credeam vor fi dezamagiti. Pacat.
Dar stateam acum doua zile pe canapea cu tudor adormit pe pieptul meu, ii transpirase capsorul acolo unde era lipit de pielea mea si m a izbit in teasta mea tare si proasta un gind extreme de simplu si de puternic. “Dar eu ce simt? Eu cum vreau? Eu, in afara celorlalti, ferita de parerile lor, de dorintele lor in ceea ce ma priveste… Eu cu mine.” Rar reusesc sa fac asta. Sa gindesc asa. Am fost dresata sa le fac pe plac celor din jur si nu cred ca cei care m au invatat s o fac au avut intentii rele. Insa au uitat sa imi spuna ca in deciziile care ma privesc, EU contez in primul rind. Si cind am de luat o hotarire, ma gindesc si ma razgindesc pe mii de ori pentru ca sint atit de multe variante, atit de multi de luat in calcul, atitea orgolii de ferit/hranit… incit nu reusesc sa mai stiu ce as vrea eu.
N am vrut sa ma intorc la munca dupa 1 an si 3 luni. Eram obosita, dar nu vroiam. M am intors la preisunea tatalui meu, a sotului meu, a sefei mele, a unor prietyeni care au stiut ca “nu esti omul care sa stea acasa”. Ba uite ca sint. M am intors doua luni si am facut rahatul praf. Sint nefericita, vreau acasa, acasa ma simt vinovata pentru ca plec prima si colegii muncesc pe rupte in continuare, nu fac nici cine stie ce bani, copilul a slabit cu bona. La naiba!
Am hotarit sa ma intorc la tudor. E clar ca aici, la acest serviciu, nu ma vor reptrimi in toamna cind face el doi ani pentru ca se vor supara. Cu atit mai bine. Voi avea un motiv serios sa imi caut ceva pe placul inimii mele. Trebuie sa am curaj, determinare si un strop de nebunie. Dar nebunie e doar pentru cei care nu inteleg toate aspectele problemei pentru ca nu le stiu. Eu le stiu pe toate. Deci e decizia mea. Si e buna.

Trimite reactia ta
Previous page
# /3  

felicic76
mami de minune

Posted 10/03/08 @ 16:16 Reply with Quote
ruxandraru
m-ati pus pe ganduri rau de tot! sunt in 7 sapt. si mi-am facut planul ca, dupa nasterea bb, sa luam bona. Fara discutie, eu nu stau acasa cu copilu" ca ma tampesc!plus ca sunt oarecum independenta cu programul de lucru si banutii pe care-i castig lunar sunt buni spre foarte buni! Dar acum ma gandesc ca sigur voi avea aceeasi reactie ca si voi.De ce? Provin dintr-o familie cu 4 copii si mama educatoare, sund calina, afectuoasa, sufletista etc. Spre deosebire, sotul meu a fost crescut de bona, guvernante si SE CUNOASTE! Mama lui avea functie mare pe vremea raposatului si recunostea ca ea nu stie ce boli au avut copii cand erau mici! Si se vedea in atitudine si raporturi! Mie mi-ar placea sa ma iubesc cu puiul meu toata ziua, dar cand? daca ma duc la serviciu? asa ca un lucru este sigur acum: voi face cum imi va dicta inima(nu creierul) si cred ca 80% raman cu copilul, nu vreau sa pierd nimic din copilaria lui!
Sa dea DD sa luati hotararea cea mai buna! tin pumnii ruxandraru

7+
aluna
foto
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 11/03/08 @ 15:16 Reply with Quote
Felicic76, sarcina usoara! nu te lasa coplesita de toate gindurile astea inca de pe acum! crede ma, ai timp sa te macini mai incolo... Si ai sa vezi, cind va aparea bebe, va face el/ea ordine in toate. insa de multe ori va avea nevoie de tine intr o masura care te va pune pe planul doi, inclusiv ambitiile personale (nu spun ambitii in sensul negativ! ci ca parte a dorintei oricarui om de a evolua). insa au ei, copiii, un talent extrem de a te face sa uiti de orice indoiala in secunda in care vezi ca i ai facut fericiti... ai sa vezi... te pot duce intr o secunda pe culmile disperarii si tot intr o secunda pe culmile fericirii.
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 19/03/08 @ 12:29 Reply with Quote
Te invidiez..
eu din pacate nu pot sta acasa cu grasana. Trebuie sa ma multumesc cu serile, si cu week-endurile. Dora invata in fiecare zi cate ceva nou, si pot spune cu mandrie ca cele mai multe lucruri tot de la mine le invata. Dar imi simte lipsa. Stiu asta si mi se rupe sufletul.. de unde stiu ca imi simte lipsa? Pentru ca seara nu mai vrea sa doarma la ea in patut. Cand se culca, se inghesuie in mine, iar dupa ce o pun adormita, in patutul ei, daca se trezeste peste noapte si vede ca nu e langa mine, urla. Pana nu o pun pe perna langa mine nu se potoleste. La sfarsit de saptamana cand vede ca nu plec nicaieri e un pic derutata, si o vad ca de fiecare data cand ma incalt sa ies sa duc gunoiul, ea crede ca plec la serviciu si imi spune "pa", ma pupa si imi face cu mana.
Toate astea ma intristeaza, insa nu am de ales..Ma bucur de ea serile, cand mancam, ne jucam, citim toate catile ei, o invat cate un cuvant nou, ne giugiulim, si adormim amandoua pe aceeasi pernuta. Inainte de a adormi, ma striga: mama? eu: da, mami, ce e? ea: mama? si vine si ma ia in brate, se inghesuie cat mai aproape de mine, si adoarme. Imi aduc aminte cat de mult imi doream sa fie si ea mai iubitoare un pic..sa adoarma in bratele mele.. acum o face, dar am pierdut toate zambetele si poznele ei de peste zi. Oricum, pe cele mai "tari" le pastreaza pentru cand vin eu acasa :)
Grasa a facut o pasiune pentru spalat WC-ul cu peria. Mai ales ca stie ca nu are voie.. asa ca o tot gasesc spaland, cu manutele pana la umar in WC...

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page