Clubul moldovencelor de peste Prut (44)

Clubul moldovencelor de peste Prut (44) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71513" target="_blank">21 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72291" target="_blank">22 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73347" target="_blank">23 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73782" target="_blank">24 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74252" target="_blank">25 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74647" target="_blank">26 27 28 29 30 31 32 33 34 35
36 37 38 39 40 41 42 43

Zilele noastre de nastere

Ianuarie
Diana (doroti_5) – 05.01.1983
Alina (alincic) - 06.01.1980
Veronica (alegrutza) - 16.01.1983
Cristina (CristinaGoji) - 18.01.1980
Diana-Maria (Liuda) - 18.01.2007

Februarie
Bogdan (mushulica_p) - 14.02.2007
Rodica (MamaElei) – 14.02.1978
Anca (Marianca) - 15.02.1998
Lucian (Crinia) - 23.02.2005
Mariana (Marianca) - 23.02.1977

Martie
Alina (alinkav) – 05.03.1981
Ilinca (alionushca) - 06.03.2007
Tania (oxy) - 07.03.1977
Aliona (gazea) - 09.03
Maria (Tishka) - 19.03.1980
Ludmila (mushulica_p) - 20.03.1982

Aprilie
Karina (Crinia) – 07.04.1980
Olga (helga) – 12.04.1982
Mihaela (Olgutta) - 21.04.2006
Oliver (alegrutza) - 25.04.2007

Mai
Natalita-Elena (doroti_5) - 12.05.2006
Vladut (Marianca) - 12.05.1999
Adelina (olicica) - 25.05.2005

Iunie
Samuel (alincic) - 10.06.2002
Vlad Alexandru (Balbina) - 22.06.2004
Elena (Trin) – 22.06.1981
Aliona (alionushca) - 23.06.1981
Natalia (Balbina) – 24.06.1977
Lucia (Lucia_B) – 28.06.1980

Iulie
Chris (oxy) - 11.07.2002
Olga (olicica) – 13.07.1982
Violeta (Violetik) – 15.07.1983
Amedeo (gazea) - 21.07.2003
Cornelia (lia_c) – 23.07.1980

August
Lilia (LiliaToma) – 06.08.1980
Evelina-Doris (alincic) - 14 august
Tania (Tania21) - 19.08.1983
Camelia Nicole (mamanati) - 20.08.2006
Taniusha (marushka) - 20.08.1985

Septembrie
Paula Amelia (MamaElei) - 02.09.2004
Corina (Dina231) - 03.09.2005
Deanna (Davina) - 09.09.2004
Loredana (alincic) - 25.09.2005
Katia (katia) - 25.09.2006
Amelia (LiliaToma) - 26.09.2004

Octombrie
Laura (Lucia_B) - 04.10.2005
Cristina (ticka) – 16.10.1975
Vlad (CristinaGoji) - 17.10.2006
Natalia (mamanati) – 29.10.1977

Noiembrie
Mirela-Brianna (lia_c) - 15.11.2006
Lilia (Lilienne) – 19.11.1976
Alice (Marianca) - 21.11.2006
Alexandru Andrei (alinkav) - 22.11.2003
Alina (Davina) – 25.11.1979
Alexandre (Nastea23) - 28.11.2005

Decembrie
Liuda - 30.12.1979

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

LISTUTA MOLDOVENCELOR

1. alinkav (Alina) – (Chisinau) + Alexandru Andrei - Bucuresti, Drumul Taberei
2. Lucia_B (Lucia) – (Donduseni) - Laura - Bahrain
3. LiliaToma (Lilia) – (Bardar, r.Ialoveni), ASEM, REI si ASEB, REI - Amelia - Bucuresti, Berceni, Oltenitei
4. ticka (Cristina) – (Chisinau), UT Iasi,Facultatea de Textile - Alexandra (5 ani) - Bucuresti, Baba Novac, Parcul IOR
5. MamaElei (Rodica) - (Chisinau), UBB Cluj LMA + Paula Amelia - Chisinau
6. mamanati (Nati) - (Chisinau), USM, ULIM Camelia Nicole- Chisinau
7. Ana_s - ???????? - Germania
8. Davina (Alina) - (Vulcanesti) - Deanna - SUA
9. Balbina (Natalia) - (Criuleni) - Vlad - Bucuresti, Drumul Taberei
10. Violetik (Violeta) - (Calarasi) - Chisinau
11. Lilienne (Lilia) - (Causeni), Litere (Sibiu) - Roma - 9 ani, Giulia Cristiana - 6 luni - Sibiu
12. oxy (Tatiana) - (Moldova) - Chris - Bucuresti
13. Crinia (Corina) - (Chisinau), ASEM, REI - Lucian - Canada
14. Trin (Elena) - (Chisinau), ASEM, Finante- Bucuresti
15. lia_c (Cornelia) - (Chisinau), USM, Info si L.Moderne - Mirela-Brianna - Chisinau
16. alionushca (Aliona) - (Chisinau), USM, jurist - Ilinca - Chisinau
17. olicica (Olga) - (Anenii Noi), USPRI, Facultatea de Relatii Internationale si Limbi Straine, specialitate - diplomat - Adelina - Chisinau
18. gazea (Aliona) - (Mindresti, Telenesti), Facultatea de Textile-pielarie Iasi (1997) - Amedeo - Sighisoara
19. doroti_5 (Diana) - (Tipala, Ialoveni), ASEM, Facultatea CSIE, masterat TI - Natalita-Elena - Chisinau
20. Tania21 (Tania) - (Chisinau), USM, Facultatea Limbi Straine, specialitatea engleza-translator - Chisinau
21. helga (Olga) - Chisinau
22. CristinaGoji (Cristina) - (Riscani), absolventa UBB LMA 2002 - Vlad - Cluj-Napoca
23. alincic (Alina) - (Chisinau) - Samuel, Evelina-Doris, Loredana- Bethlehem, Atlanta, SUA
24. katia (Silvia)- studenta ASE Bucuresti, anul 4 - Katia - Bucuresti
25. nagliusha
26. Nastea23 (Nastea) Alexandre - Portugalia
27. mushulica_p (Ludmila)- ASEM, CSIE - Bogdan - Chisinau
28. Olgutta (Olga)- Mihaela - Canada
29. Dina231 (Dina) - (Balti) - Politehnica - Corina - Bucuresti
30. A78 (Nicoleta) - Brazilia
31. Liuda (Liuda) - (Leova) - Galati
32. alegrutza (Veronica) - (Chisinau - Oliver- Bucuresti
33. silvvi (Silvia) - (Chisinau) - Vlad si Janna - Bucuresti
34. Tishka (Maria) - (Tareuca, Rezina) - Chisinau
35. Marianca (Mariana) - (Chisinau) - Anca, Vladut si Alice - Atlanta, SUA
36. marushka (Taniusha) - (Chisinau), Liceul CNC al ASEM Chisinau. In prezent, studenta la Universitatea Romano-Americana, Bucuresti - Bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Davina - pana citesc eu, voi deja mai scrieti cate ceva,si iar citesc, si iar mai scrieti, asa ca nu mai apuc sa scriu. Vladut e mai bine, doar cainca are scaune mai moi si nu mananca cum manca inainte. Sper sa-si revina cat de curand. Iaca, iar nu mai pot sta sa scriu, va pup si mai intru.


Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violetik spune:

Natalia, dar cartofii se curata de coaja sau asa ? Separat se inveles in folii sau toti impreuna? Scuze, daca iti par timpite intrebarile, dar chiar nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Violeta, eu am lasat cartofii cu coaja, dar i-am spalat bine bine inainte. I-am copt fiecare in folie separata, ca erau mai mari. Stai linistita, dai intrebari normale. Scuze ca n-am fost prompta.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxy spune:


..ohh ce bine arata kumpirul,mersi de reteta Nataly,cu siguranta am sa il incerc si eu,poate chiar in week-end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Buna Moldovencelor,

imi ce scuze ca nu am scris demultisor, mici probleme. Chiar si situl DC la mine se deschide foarte greu nu inteleg de ce?
Eu am pus citeva poze de la Expo98 si km zero, cred ca nu va suparati ca nu am anuntat, dar acum la noi e greu de ajuns la pc din mai multe pricini, multa lume si copilashul meu vrea numai afara, cred ca deja ne cunoaste tot orashelul. Si e mai complicat cind arata mofturi ca nu vrea in carut dar pe jos, si incepe a fugi din urma fiecarui catelush, complicat.
Ce carti cititi sau ati citit legat de cei micuti? Astept sfaturi.
O alta noutate e, imi vine sa pling cu toate ca deja au trecut citeva zile bune. Intro zi merg la crecha dupa Alexandre si ce credeti copilul meu zgiriat pe un obraz de iti vine a urla, furioasa in acea zi m-am retinut cu chin si vai caci imi daduse lacrimile dar a doua zi nu am putut tacea. Asa e cind cei de la gradinita sunt ocupati cu alte treburi si plus la toate parintii nu au grija ca copilashii sa fie cu unghile taiate.
Azi mi-au cerut sa semnezi ca sunt de acord sa umble copilul cu palarioara, dar nu de acasa ci de ei cu 10 euro, si eu care credeam ca numai la Moldova cer bani, dar uitativa ca si in alta parte e la fel numai nu stiam noi.
Asa ca luna aceasta pina la sfirsit cresha va fi de aur, bani pentru una pentru alta si se aduna... Cit si concediul lucratorilor tot noi il platim. La voi tot e asa?

Bine, mai revin, daca reusesc.




Mami si ALEXANDRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianca spune:

Buna,buna,buna,ne-am trezit si noi,si nustim de ce sa ne apucam.
Nati,so sorry,ca am avut confuzie,asa cind citesti multe si apoi uiti cine si ce scrie,si iar am dat peste tine.
Bine ai revenit Nastea,macar ca nu te stiu dar am sa-ti scriu cite ceva,fata mea e clasa a treia si cite odata vine acasa zgiriiata pe fata sau miini,are prietene cu unghii si asa jucinduse o zgirie,asa pentru o mama e normal in asa fel sa reactioneze.
La voi in portugalia e frumos,am avut o prietena acolo plecata cu familia la munca dupa bani lungi,acum e in tara si-a cumparat casa.
Davina,tot demult doream sa te intreb dar nu indrazneam,fetita ta vorbeste romina? dar limba lui tatal sau?

Azi vreau sa ma apuc de mincare sa fac un "gulias" de vita ca asa se face dac stiti,si poate ceva sa coc,dar imi face din ochi si drumul,adica aaam de rezolvat si ceva la banca,citeodata sint asa de obosita ca as sta o saptamina acasa fara ca sa ies undeva si sa vad pe cineva,aici numai am relax.

Mamica a trei pui. Anca(15.02.1998) Vladut(12.05.1999) Alice(21.11.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Salut ,salut.
Astazi e vineri deamu si e ozi cam plina(vreau simbata sa fie mai libera). Acus ma duc sa pun raciturile la fiert(sper sa-mi iasa)
si cartofii Kumpir imi fac cu ochiul dar tre sa aflu ora cind vine sotiunea,safie numai bune
Nastea,bine zicea Natalia ca pare sa fie baietelul Nastei.
E foarte frumusel Alexandre.Sa stii ca asta e pasiunea tuturor copiilor(cel putin la ai mei si al tau),de cind s-a incalzit afara Loredana sta de dimineata cu incaltamintea pe picioare si ma trage de mina s-o scot afara.Bine ca cei mai mari inteleg si nu ma streseaza macar ei cu plinsete si mofturi.
Iar cind suntem afara,dupa ce se joaca un pic daca este vre-o masina parcata in ograda ma trage disperata s-o urc in masina si uite-asa.
Bine ca nu prea sunt catei pe aici ca nu stiu ce ma faceam cu fata asta.
Da ce fel de palarioare sunt acelea,fermecate? inca trebuie si iscalitura pt ele. Ce ti-au raspuns cei de la cresha in privinta zgirieturii?sau au spus doar "sorry"
Voi platiti concediul lucratorilor de la cresa?,chiar ca e ca in Moldova.
Cristina,sa treaca mai repede perioada asta mai grea pt voi,lasa ca pe urma vor fi doar amintiri.
Eu pe Samuel foarte greu l-am crescut pina la un an,dar apoi nici nu ne mai aminteam ca se facuse Bravo.
Va las cu bine si un WE cit mai placut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Buna dragelor!
Va multumesc la toate pt felicitari, zau ca nu le-am meritat... si daca credeti ca Paula s-a bucurat, gresiti. CInd a aflat ca va avea surioara, a spus "de ce sulioala? eu am vlut flatziol..."
Ce ma bucur ca au aparut fetele care nu au dat demult pe aici si ne-ati ce si cum la voi!
Vero, ce nasol cu cablul, exact la fel am patit si noi, au facut ceva lucrari si nu puteam intelege de ce nu merge tel si netul
Si eu sint de parere ca bagajul trebuie facut, ca acus acus facem galerie...
Vio, ia mai lasa tu lucru ista in pace si treci mai des la semnat (vorbeste lupu moralist). Felicitari pt reusita sotului si o cina frumoasa diseara.
Elena, sper din tot sufletul sa se rezolve toate problemele voastre si sa ai timp sa treci mai des
Nastea, chiar e interesant la voi la cresa, mai ales faza cu palarioara...Tu lucrezi undeva?
Cristina, exact la fel patesc si eu, citesc, vreau sa scriu ceva si deja am altceva de citit Multa sanatate lui Vladtu si sa-si revina cit de curind!
Nati, foarte bine arata cartofii aia. Si noi facem cam la fel, dar reteta e mult mai simplificata. Ideea a venit de la sot, care, fiind in Londra minca la un local asa cartofi imesi copti, cu umplutura, lui i placea cu ton. Eu fierb cartofii (cind am timp ii coc) si pt umplutura amestec o cutie de ton cu maioneza light plus diverse condimete. Asa cartofi maninca pina si rasfatata mea.
Azi am avut bors cu varza si sfecla, iar pt diseara legume cu carne de porc si orez.


Rodica si PAULA AMELIA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Rodica,ce bine suna borsul cu varza si sfecla dar si orezul cu carnea si legumele,mmmm .La mine mincarea e inca pe plita si nu am rabdare ca-s flamindaaaa.

Mergi la inceput