Clubul moldovencelor de peste Prut (36)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

LISTUTA MOLDOVENCELOR

1. alinkav (Alina) – (Chisinau) - Alexandru Andrei - Bucuresti, Drumul Taberei
2. Lucia_B (Lucia) – (Donduseni) - Laura - Bahrain
3. LiliaToma (Lilia) – (Bardar, r.Ialoveni), ASEM, REI si ASEB, REI - Amelia - Bucuresti, Berceni, Oltenitei
4. ticka (Cristina) – (Chisinau), UT Iasi,Facultatea de Textile - Alexandra (5 ani) - Bucuresti, Baba Novac, Parcul IOR
5. MamaElei (Rodica) - (Chisinau), UBB Cluj LMA - Paula Amelia - Chisinau
6. mamanati (Nati) - (Chisinau), USM, ULIM Camelia Nicole- Chisinau
7. Ana_s - ???????? - Germania
8. Davina (Alina) - (Vulcanesti) - Deanna - SUA
9. Balbina (Natalia) - (Criuleni) - Vlad - Bucuresti, Drumul Taberei
10. Violetik (Violeta) - (Calarasi) - Chisinau
11. Lilienne (Lilia) - (Causeni), Litere (Sibiu) - Roma - 9 ani, Giulia Cristiana - 6 luni - Sibiu
12. oxy (Tatiana) - (Moldova) - Chris - Bucuresti
13. Crinia (Corina) - (Chisinau), ASEM, REI - Lucian - Canada
14. Trin (Elena) - (Chisinau), ASEM, Finante- Bucuresti
15. lia_c (Cornelia) - (Chisinau), USM, Info si L.Moderne - Mirela-Brianna - Chisinau
16. alionushca (Aliona) - (Chisinau), USM, jurist - Chisinau
17. olicica (Olga) - (Anenii Noi), USPRI, Facultatea de Relatii Internationale si Limbi Straine, specialitate - diplomat - Adelina - Chisinau
18. gazea (Aliona) - (Mindresti, Telenesti), Facultatea de Textile-pielarie Iasi (1997) - Amedeo - Sighisoara
19. doroti_5 (Diana) - (Tipala, Ialoveni), ASEM, Facultatea CSIE, masterat TI - Natalita-Elena - Chisinau
20. Tania21 (Tania) - (Chisinau), USM, Facultatea Limbi Straine, specialitatea engleza-translator - Chisinau
21. helga (Olga) - Chisinau
22. CristinaGoji (Cristina) - (Riscani), absolventa UBB LMA 2002 - Vlad - Cluj-Napoca
23. alincic (Alina) - (Chisinau) - Samuel, Evelina-Doris, Loredana- Bethlehem, Atlanta, SUA
24. katia (Silvia)- studenta ASE Bucuresti, anul 4 - Katia - Bucuresti
25. nagliusha
26. Nastea23 (Nastea) Alexandre - Portugalia
27. mushulica_p (Ludmila)- ASEM, CSIE - Chisinau
28. Olgutta (Olga)- Mihaela - Canada
29. Dina231 (Dina) - (Balti) - Politehnica - Corina - Chisinau
30. A78 (Nicoleta) - Brazilia
31. Liuda (Liuda) - (Leova) - Galati
32. alegrutza (Veronica) - (Chisinau) - Bucuresti

Zilele noastre de nastere

Ianuarie
Diana (doroti_5) – 05.01.1983
Alina (alincic) - 06.01.1980
Veronica (alegrutza) - 16.01.1983
Cristina (CristinaGoji) - 18.01.1980

Februarie
Rodica (MamaElei) – 14.02.1978
Lucian (Crinia) - 23.02.2005

Martie
Alina (alinkav) – 05.03.1981
Tania (oxy) - 07.03.1977
Aliona (gazea) - 09.03
Ludmila (mushulica_p) - 20.03.1982

Aprilie
Karina (Crinia) – 07.04.1980
Olga (helga) – 12.04.1982
Mihaela (Olgutta) - 21.04.2006

Mai
Natalita-Elena (doroti_5) - 12.05.2006
Adelina (olicica) - 25.05.2005

Iunie
Samuel (alincic) - 10.06.2002
Vlad Alexandru (Balbina) - 22.06.2004
Elena (Trin) – 22.06.1981
Aliona (alionushca) - 23.06.1981
Natalia (Balbina) – 24.06.1977
Lucia (Lucia_B) – 28.06.1980

Iulie
Chris (oxy) - 11.07.2002
Olga (olicica) – 13.07.1982
Violeta (Violetik) – 15.07.1983
Amedeo (gazea) - 21.07.2003
Cornelia (lia_c) – 23.07.1980

August
Lilia (LiliaToma) – 06.08.1980
Evelina-Doris (alincic) - 14 august
Tania (Tania21) - 19.08.1983
Camelia Nicole (mamanati) - 20.08.2006

Septembrie
Paula Amelia (MamaElei) - 02.09.2004
Corina (Dina231) - 03.09.2005
Deanna (Davina) - 09.09.2004
Loredana (alincic) - 25.09.2005
Katia (katia) - 25.09.2006
Amelia (LiliaToma) - 26.09.2004

Octombrie
Laura (Lucia_B) - 04.10.2005
Cristina (ticka) – 16.10.1975
Vlad (CristinaGoji) - 17.10.2006
Natalia (mamanati) – 29.10.1977

Noiembrie
Mirela-Brianna (lia_c) - 15.11.2006
Lilia (Lilienne) – 19.11.1976
Alexandru Andrei (alinkav) - 22.11.2003
Alina (Davina) – 25.11.1979
Alexandre (Nastea23) - 28.11.2005

Decembrie
Liuda - 30.12.1979

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Ma atmicesc la capitol nou!

doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2 si 3www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">
Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

Natalia, da' mesajul meu a aparut dupa ce a scris tu capitol nou,asta ce inseamna ca ramane acolo(pe pagina 35)?
Si inca ceva,lamuriti-ma unde-s pozele fetitei Corneliei, ca eu nu stiu unde le-ati vazut voi.

asa creste bebicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, posteaza inca o data mesajul tau aici.
Despre poze: noi (moldovencele) avem un cont pe un site, unde punem poze in albume private. User-ul si parola se trimit prin PM, dar nu oricui, ci numai persoanelor de incredere.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

quote:
Originally posted by LiliaToma
Veronica, cum zici tu ca in listuta sunt mai multi baietei? hehe, am numarat eu acuma, scorul este de 8 baieti la 13 fete( cu tot cu fetita Corneliei). ei, v-am batut? . Asa ca numai in voi e nadejdea sa echilibrati situatia.


Lilia, eu special asha, ca sa le invershunez pe fete, sa se puna pe treaba:))))Ne luam noi revansha si va
quote:

Si i-ai scris lui bebe mail? ca daca nu il foloseste se dezactiveaza in cateva luni


inca nu i-am scris mail,doar adresa i-am facut, daca cumva o sa am un "vunderkin" si se apuca de scris mailuri din frageda pruncie
quote:

Ce facultate ai facut la ASE?
Ai gasit pana la urma de lucru de acasa?


la ASE am facut forma scurta de 3 ani la economia intreprinderii, de lucru nu pot sa zic ca am gasit ceva stabil, doar ce mai "kika" pe internet, o traducere,etc.
quote:

Felicitari pentru apartament. Abia asteptam sa terminati reparatia si sa ne chemati la Casa Noua . Visez si eu la casa noastra, eh...


Noi reparatia am terminat-o, dar mai aveti pana sa veniti la Casa Noua, a ramas un "mic" detaliu:mobila
quote:

Oliver e un nume dragut si e destul de rar intr-adevar. Am avut un coleg de serviciu (elvetian): Olivier.
Lasa ca daca stai mai mult pe la noi pe aici, te facem gospodina. iti spun sincer, ca inainte sa ma "inham" cu Natalia nu coceam nimika si mancaruri, faceam simple si cat mai rar. Dar in timp mi-am cumparat si tava si unele ustensile si acuma chiar imi place sa gatesc( desi inca nu am bucataria mea asa cum mi-as dori-de! ca in chirie!


Stiu ca-i greu in chirie,n-ai kip nimic sa faci cum vrei tu, noi chiar am avut niste proprietari de treaba, dar oricum ...Asha ca va tzinem pumnii nici nu stii cum apare ocazia sa aveti casutza voastra.
quote:

Lasa ca daca stai mai mult pe la noi pe aici, te facem gospodina.

Eu chiar mizez pe asta, daca pana acum nici nu ma prea interesa, acum mi s-o trezit "instinctu'".
Natalia,merci pentru retete, oricum mie nu mi se par tare simple:) dar poate cu timpu...
quote:
alegrutza felicitari pentru iPod ,iti place ?isi merita banii sau nu? sotul vrea unul de Craciun si eu ma mai gindesc ..


Davina, ipod-ul e destul de ok, calitatea sunetului e foarte buna, il poti folosi si ca flash, dar ecranul e cam micutz pt o vizualizare satisfacatoare a pozelor, sincer eu niciodata nu mi-as fi cumparat asha ceva, prea multi bani pentru ceva ce pot avea si la computer.As spune ca e mai degraba pentru amatorii de aparatura de genul asta, iar daca sotul tau vrea neaparat ipod,ti-as sugera ipod simplu si nu ipod nano, pt ca la ala poti vedea si filme pt ca are ecranul mai mare.
Ludmila,in privinta kilogramelor nu-mi fac griji,si mie imi pare ca mananc chiar mai putin decat inainte ( ma refer la mancare normala,nu fructe). Iar 16 kg in sarcina nu-i asha mult...fiecare organism isi stie nevoile. Mie dr mi-a zis mai putine fainoase si paine (a spus asta si cineva mai devreme pe forum,nu mai tin minte cine), dar in rest sa ascult ce-mi cere organismul.
Pup!

asa creste bebicul

asa creste bebicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Ce mai sunteti azi, e din cauza pozelor? A vazut cineva pozele? Ma scuzati inca nu am citit din capitolil precedent tot.
E atit de dulce si frumusica fetita Corneliei, mi se pare ca seamana mult cu sotul, asa e Diana, tu ai vazut stii mai bine.
Am vazut si poze cu Natalita, felicitari si , astept sa creasca nora.

Am vazut ca vorbiti de kg, eu la ale mele 55 la sf. sarcinii aveam 70 si putintel, dar acum sunt inapoi la 55, asa ca dorinta sa fie.

Gata, m-am atmicit si eu la capitol nou.


Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, am o curiozitate care ma macina, tu cumva ai experienta frecventarii unor forumuri rusesti? Ca stilul de alcatuire a mesajului e identic cu cel intilnit de mine pe forumurile good-cook, citykitchen, cook-talk, kuking, etc. Ia intrebarea mea ca pe o simpla curiozitate.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Bine ai venit Valeria!

Aliona, felicitari, sarcina usoara si un bb sanatos si mincacios.

Deja nu mai pot spune mincacios ca al meu, caci saptamina aceasta nu mai stiu ce sa fac, refuza sa manince, numai laptic acepta.

Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Harnicute-harnicute/
Am vazut si eu pozele cu fetita Corneliei. Eu cred ca si celelalte fete ca seamana mult cu Cornelia. Si e asa scumpa cu parul ei negru, ptiu-ptiu.

Diana, Nastea, stiu de la fratele meu ca nu toate telefoanele au iesire spre international. E o optiune pe care trebuie sa o activezi separat, altfel nu poti trimite sms si nici sa suni.Nu stiu daca e acelas caz si la Cornelia.

Diana, merci ca ne tii la curent privitor la Cornelia. Eh, ce ne facem fara tine in we, aa?

Alina(Davina) daca Natali reuseste sa iti trimita ce cutiuta are ea, eu iti trimit altele. Nu stiu din ce cutiute fac parte, ca le-am primit pe mail suplimentar la cele ce le aveam de la Natali.

Ludmila, daca Natali a zis ca trebuie sa pastram secretul, asta facem . De mentionat ca sunt 3 aspirante nu doua( impreuna cu Valeria). Important este ca sa se implineasca dorinta la toate trei. In rest: suspans total

Mancare:

ieri am mancat ciorba de perisoare si niste "zakuska" de la mama soacra( aici i se spune asa la un fel de ghiveci)

azi: am mai mancat putina ciorba de ieri si am niste mancare de legume la cuptor. Astept sa vina sotul sa o mancam cu o salata de varza cu lamaie. Mancarea e facuta din tot felul de legume: cartofi, vanata, ardei, ceapa, rosii, si un pic de piept tocat ramas de la cel pentru ciorba de ieri. Sper sa fie bun.

Nastea, nu mai ignora intrebarile mele ca incep sa ma supar

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by Nastea23

Ce mai sunteti azi, e din cauza pozelor? A vazut cineva pozele? Ma scuzati inca nu am citit din capitolil precedent tot.
E atit de dulce si frumusica fetita Corneliei, mi se pare ca seamana mult cu sotul, asa e Diana, tu ai vazut stii mai bine.
Am vazut si poze cu Natalita, felicitari si , astept sa creasca nora.

Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.



Nastea eu cind am vazuto deodata am zis cai leit Cornelia, numai barbia era altfel, da cind lam vazut pe Sergiu am inteles ca ei seamana amindoi, dar evident barbia e a lui Sergiu.
Cornelia pleaca luni acasa, cica o fost soacra ei la ea(eu am boala socrilor) si e tare fericita ca seamana fata cu tati.
Iote si un de la norta(eu sper ca o sa fii o soacra buna).


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2 si 3www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">
Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem


Mergi la inceput