Clubul moldovencelor de peste Prut (17)

Clubul moldovencelor de peste Prut (17) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41419&whichpage=1" target="_blank">1 www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=43114&whichpage=1%20br%20/" target="_blank">2 www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=43561&whichpage=1" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45033&whichpage=1" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48116&whichpage=1" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51423&whichpage=1" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56442&whichpage=1" target="_blank">7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58641&whichpage=1" target="_blank">8 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60667&whichpage=1" target="_blank">9 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61980&whichpage=1" target="_blank">10 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63667" target="_blank">11 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64927" target="_blank">12 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66610" target="_blank">13 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68173" target="_blank">14 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68790" target="_blank">15 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69186" target="_blank">16


LISTUTA MOLDOVENCELOR

1. Alinkav (Alina) – 05.03.1981, Chisinau, Studenta ASE,Contabilitate(Alexandru Andrei – 22.11.2003) - Bucuresti,Drumul Taberei
2. Lucia B (Lucia) – 28.06.1980, Donduseni, UTM,CIM (Laura-04.10.2005) - Bahrain
3. LiliaToma (Lilia) – 06.08.1980, Bardar, r.Ialoveni, ASEM, REI si ASEB, REI (Amelia - 26.09.2004) - Bucuresti, Berceni, Oltenitei
4. Ticka (Cristina) – 16.10.1975, Chisinau,UT Iasi,Facultatea de Textile (Alexandra - 5 ani) - Bucuresti, Baba Novac, Parcul IOR
5. MamaElei (Rodica) - 14.02.1978, Chisinau, UBB Cluj LMA (Paula Amelia - 02.09.2004)- Chisinau
6. Mamanati (Nati)- 29.10.1977, Chisinau; USM, ULIM - Chisinau
7. Ana_s - ????????? - Germania
8. Davina (Alina)- 25.11.1979, Vulcanesti (Deanna - 9.09.2004) - SUA
9. Balbina (Natalia)- 24.06.1977, Criuleni, UB, Litere (Vlad - 22.06.2004) - Bucuresti, Drumul Taberei
10. Violetik (Violeta)- 15.07.1983,CalarasI,studenta UTM,proaspat casatorita - Chisinau
11. Lilienne (Lilia)- 19.11.1976, Moldova, Causeni,Litere(Sibiu) (Roma-9 ani si Giulia Cristiana-6 luni) - Sibiu
12. Oxy (Tatiana) - 1977, Moldova (Chris-11.07.2002) - Bucuresti
13. Crinia (Corina)- 07.04.1980,Chisinau,ASEM, REI (Lucian-23.02.2005)-Canada
14. Trin (Elena)- 22.06.1981, Chisinau, ASEM, Finante- Bucuresti
15. lia_c (Cornelia)- 23.07.1980, Chisinau, USM, Mate si Info, specializare ILM, master Info, (aspiranta)Chisinau
16. alionushca (Aliona) - 23.06.1981, Chisinau, USM, jurist - Chisinau
17. olicica (Olga)- 13.07.1982, Anenii Noi, USPRI,Facultatea de Relatii Internationale si Limbi Straine, specialitate - diplomat, (Adelina-25.05.2005)-Chisinau
18. gazea (Aliona) - 9.03.19??, Mindresti, Telenesti, Facultatea de Textile-pielarie Iasi (1997), (Amedeo-21.07.2003) - Sighisoara
19. doroti_5 (Feodosia) - 05.01.1983, Tipala, Ialoveni, ASEM, Facultatea CSIE, masterat TI - Chisinau

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Doroti, cu scuzele de rigoare, a dat palavrageala in fete in seara asta si nu puteam sa las sa treaca subiectul pe pagina 11. Lasa ca ramine pe alta data sa deschizi tu capitol nou.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Dadadada, a dat palavrageala in mine, da' vaz ca nu prea am cu cine palavragi



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Rodica, pai hai sa palavragim noi doua. Daca avem despre ce.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Acum stau si ma uit la acasa la povestiri adevarate, despre cum o mama naturala s-a trezit ca vrea sa-si ia copilu' inapoi. Fetita are deja 4 anisori si e o tragedie, nu vrea sa plece de la mama adoptiva. Nu prea aud detalii, e sonorul mic, doarme Paula, dar e groaznic...



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

pacat ca n-am vazut ca ati scris ca stateam si eu un pic la palavrageala :-).
Mersi de coplimente la adresa puiului si la tort .Rodica capsunile nu sunt bune si parfumate ca ale noastre ,eu nici nu le-am mincat .Cind despre periatul dintilor si la noi merge greu ,ei ii place sa suga paste de dinti de pe periuta .Pasta e din aia care a zis Natalia, fara fluor.
Nati ratonii i-am vazut de citeva ori numai, si-s tare frumusei ,mai ales puii..nu i-am vazut in actiune, dar e perioada cind sint in calduri
am citeva intrebari daca stie cineva sa-mi raspunda va rog .Cum fierbeti laptele condensat ? la mine pe cutie scrie sa nu-l fierb nedeschis .
Am facut foi de tort Napoleon si sunt tari ,oare asa trebuie sa iasa ?
pot congela tortul daca o sa aiba si frisca in compozitie ?
sorry ca va bat la cap cu intrebari de bucatarie ...
ma duc sa-mi hranesc puiul ca dupa atita plimbare a inflaminzit ..

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:


!!!!!!!!LA MULTI ANI LUCIAN!!!!!!!!
Sa cresti mare, frumos si sanatos!!!!!Si s-o iubesti mult pe mami si pe tati!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Davina
am citeva intrebari daca stie cineva sa-mi raspunda va rog .Cum fierbeti laptele condensat ? la mine pe cutie scrie sa nu-l fierb nedeschis .
Am facut foi de tort Napoleon si sunt tari ,oare asa trebuie sa iasa ?
pot congela tortul daca o sa aiba si frisca in compozitie ?


Alina, eu fierb laptele condensat asa: pun cutia intr-o cratita cu apa rece, sa acopere complet cutia si pun capacul. Fierb la foc mic timp de circa 1.5-2 ore. Secretul e sa fie mereu cutia acoperita cu apa, eventual mai adaugi apa fierbinte, daca se evapora, dar daca tii la foc mic si sub capac, nu se evapora apa asa tare, cel putin eu nu mai adaug apa in timpul fierberii.
O fi scriind pe cutiile din SUA poate pentru ca au mai incercat unii sa fiarba si nestiind toate subtilitatile, au patit-o ca le-a explodat laptele. De aia producatorii s-au spalat pe miini scriind mentiunea asta pe cutii. Stii si tu cum e in SUA, au niste instructiuni foarte amanuntite si exhaustive, si din acest motiv, foarte hazlii. Producatorii nu fac altceva decit sa se asigure ca nu-i va da vreun nebun in judecata. Eu zic sa incerci, la foc mic si in multa apa, nu cred ca se intimpla ceva rau.
Mi-am adus aminte acum, dar nu exista lapte condensat deja fiert/caramelizat? In Md exista, ia vezi, poate gasesti si acolo. Desi am inteles ca cel din comert nu e asa bun ca cel fiert acasa.

Foile de napoleon trebuie sa fie tari, ele se inmoaie de la crema.

Eu am congelat tortul cu trufe, care are frisca in compozitie, a fost ok. Din cite stiam, nu se congeleaza produsele care contin jeleuri/gelatina in general.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

LA MULTI ANI, LUCIAN!
Sa aduci doar bucurii si fericire parintilor!


lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much.
William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

La Multi Ani Lucian ! Iti dorim multa sanatate ,fericire si tot ce e mai bun sa iei de la viata .

Nati mersi mult de explicatii.O sa incerc sa fierb maine laptele condensat si cred ca o sa congelez tortul.

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput