Clubul moldovencelor de peste Prut (34)

Clubul moldovencelor de peste Prut (34) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71513" target="_blank">21 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72291" target="_blank">22 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73347" target="_blank">23 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73782" target="_blank">24 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74252" target="_blank">25 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74647" target="_blank">26 27 28 29 30 31 32 33

LISTUTA MOLDOVENCELOR

1. Alinkav (Alina) – (Chisinau) - Alexandru Andrei - Bucuresti, Drumul Taberei
2. Lucia B (Lucia) – (Donduseni) - Laura - Bahrain
3. LiliaToma (Lilia) – (Bardar, r.Ialoveni), ASEM, REI si ASEB, REI - Amelia - Bucuresti, Berceni, Oltenitei
4. Ticka (Cristina) – (Chisinau), UT Iasi,Facultatea de Textile - Alexandra (5 ani) - Bucuresti, Baba Novac, Parcul IOR
5. MamaElei (Rodica) - (Chisinau), UBB Cluj LMA - Paula Amelia - Chisinau
6. Mamanati (Nati) - (Chisinau), USM, ULIM Camelia Nicole- Chisinau
7. Ana_s - ???????? - Germania
8. Davina (Alina) - (Vulcanesti) - Deanna - SUA
9. Balbina (Natalia) - (Criuleni) - Vlad - Bucuresti, Drumul Taberei
10. Violetik (Violeta) - (Calarasi) - Chisinau
11. Lilienne (Lilia) - (Causeni), Litere (Sibiu) - Roma - 9 ani, Giulia Cristiana - 6 luni - Sibiu
12. Oxy (Tatiana) - (Moldova) - Chris - Bucuresti
13. Crinia (Corina) - (Chisinau), ASEM, REI - Lucian - Canada
14. Trin (Elena) - (Chisinau), ASEM, Finante- Bucuresti
15. lia_c (Cornelia) - (Chisinau), USM, Info si L.Moderne - Chisinau
16. alionushca (Aliona) - (Chisinau), USM, jurist - Chisinau
17. olicica (Olga) - (Anenii Noi), USPRI, Facultatea de Relatii Internationale si Limbi Straine, specialitate - diplomat - Adelina - Chisinau
18. gazea (Aliona) - (Mindresti, Telenesti), Facultatea de Textile-pielarie Iasi (1997) - Amedeo - Sighisoara
19. doroti_5 (Diana) - (Tipala, Ialoveni), ASEM, Facultatea CSIE, masterat TI - Natalita-Elena - Chisinau
20. Tania21 (Tania) - (Chisinau), USM, Facultatea Limbi Straine, specialitatea engleza-translator - Chisinau
21. helga (Olga) - Chisinau
22. CristinaGoji (Cristina) - (Riscani), absolventa UBB LMA 2002 - Vlad - Cluj-Napoca
23. alincic (Alina) - (Chisinau) - Samuel, Evelina-Doris, Loredana- Bethlehem, Atlanta, SUA
24. katia (Silvia)- studenta ASE Bucuresti, anul 4 - Katia - Bucuresti
25. nagliusha
26. Natta (Nastea)
27. mushulica_p (Ludmila)- ASEM, CSIE - Chisinau
28. Olgutta (Olga)- Mihaela - Canada
29. Dina231 (Dina) - (Balti) - Politehnica - Corina - Chisinau
30. A78 (Nicoleta) - Brazilia
31. Liuda (Liuda) - (Leova) - Galati


Zilele noastre de nastere

Ianuarie
Diana (doroti_5) – 05.01.1983
Alina (alincic) - 06.01.1980
Cristina (CristinaGoji) - 18.01.1980

Februarie
Rodica (MamaElei) – 14.02.1978
Lucian (Crinia) - 23.02.2005

Martie
Alina (alinkav) – 05.03.1981
Tania (oxy) - 07.03.1977
Aliona (gazea) - 09.03
Ludmila (mushulica_p) - 20.03.1982

Aprilie
Karina (Crinia) – 07.04.1980
Olga (helga) – 12.04.1982
Mihaela (Olgutta) - 21.04.2006

Mai
Natalita-Elena (doroti_5) - 12.05.2006
Adelina (olicica) - 25.05.2005

Iunie
Samuel (alincic) - 10.06.2002
Vlad Alexandru (Balbina) - 22.06.2004
Elena (Trin) – 22.06.1981
Aliona (alionushca) - 23.06.1981
Natalia (Balbina) – 24.06.1977
Lucia (Lucia_B) – 28.06.1980

Iulie
Chris (oxy) - 11.07.2002
Olga (olicica) – 13.07.1982
Violeta (Violetik) – 15.07.1983
Amedeo (gazea) - 21.07.2003
Cornelia (lia_c) – 23.07.1980

August
Lilia (LiliaToma) – 06.08.1980
Evelina-Doris (alincic) - 14 august
Tania (Tania21) - 19.08.1983
Camelia Nicole (mamanati) - 20.08.2006

Septembrie
Paula Amelia (MamaElei) - 02.09.2004
Corina (Dina231) - 03.09.2005
Deanna (Davina) - 09.09.2004
Loredana (alincic) - 25.09.2005
Katia (katia) - 25.09.2006
Amelia (LiliaToma) - 26.09.2004

Octombrie
Laura (Lucia_B) - 04.10.2005
Cristina (ticka) – 16.10.1975
Vlad (CristinaGoji) - 17.10.2006
Natalia (mamanati) – 29.10.1977

Noiembrie
Lilia (Lilienne) – 19.11.1976
Alexandru Andrei (alinkav) - 22.11.2003
Alina (Davina) – 25.11.1979

Decembrie
Liuda - 30.12.1979

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Ca tot am intrat in noul capitol, am vazut si listuta noastra. Am ramas placut impresionata ca suntem asa multe. Sper sa ne dea un semn si fetele care nu au mai facut-o demuuult.
Si am mai observat ca in septembrie sunt nascute cei mai multi copii, si toate fetite!
Ludmila, cum te mai simti?

Lilia si Amelia( 26.09.2004)

poze


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mushulica_p spune:

Violeta, cum e acomodarea? Oare e greu de zici ca vreai acasa deja?
Merci fetelor de felicitari si sustinere!

Ma simt ma bine acum. Am papat chefir, placinta cu marar, pesmeti... tot ce poate stringe la burta. Dar ma da in niste calduri... de ma topesc, dar burta e ok parca!

De la amiaza maninc intruna pesmeti ... parca ar fi un soarece in birou...



Ludmila 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A78 spune:

Salut la Toti,

ce bine ca va aduceti aminte si de mine, multumesc mult.
Da lia_c ai dreptate, patutul asa ne-a cazut ca trebuie sal cumparam noi, dar parerea mia e tot ok, caci tot ma gindeam ce sa cumparam dar asa uite un lucru bun cum spuneti si voi Moldovencelor si folositor si pt mult timp.
Pina ce moldoveni nu am intilnit, numai citiva rusi, alte nationalitati mai sunt.
Cit despre servici, cred ca pina cind e bine, mai mergem si la cafea si in ospetie, ei sunt curiosi si eu la fel. De luna viitoare voi lucra full time, asa voi avea inca mai putin timp pt mica familie.
E bine aici, dar vreau acasa, numar zilele si le tai in agenda. Cine stie poate cindva o sa ma gindesc ca era mai bine de ramas, dar... e prea departe. Zborul te oboseste f f f mult.

Cit despre carut: parerea mea cel cu 3 roti mari si roata din fata se invirte la 360 e super usor de mers cu el. Apoi micutul poate sa se urce singur in el, cind e mai maricel. Dar fii atenta la material caci daca va avea si pentru masina (tot in complect), sa nu transpire sa fie usor de strins de prins si comod pt bebe. Sa te uiti sa aiba cinturi de siguranta pt bebe si cu protectoare si nu uita de sacul pt ploaie, citeodata prinde f bine.

Pa, mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

uf, in sfirsit am gasit rochie... E culoarea mea, marimea mea si modelul imi permite s-o imbrac si dupa ce vine bb Acum au ramas doar pantofii, dar azi deja nu mai supoort o iesire in oras ...
Toate zilele astea am umblat ca disperata prin oras, ba dupa gresie si coltare p/u scari(de afara, zici ca au disparut toate coltarele din magazine, in fiece magazin ramasesera doar cite 2-3-4, dar nou ne trebuiau 6 - si in fiece magazin modele erau diferite ). Dar bine ca azi dimineata le-am gasit si mesterii pot veni sa lucreze... Apoi Simbata am umblat la toate magazinele/fabricile de mobila capitonata din oras... Cele mai calitative le-am gasit desigur la "Creator Iu.Bors", m-am indragostit de un coltar de acolo si culorile erau f bine asortate si se potriveau cu camera si modelul super... insa daca o parte ar fi fost cu vreo 40 cm mai mica era super... Iar in alta parte am vazut canapea cu fotolii, mi-a placut modelul, insa nu si culorile care le au in asortiment ... Iar duminica mi m-au aprins si mie "calciile" dupa perdele, credeam ca ametesc deja acolo in tolciok atita umblatura la perdele, insa pina la urma am reusit sa schitez ce combinatii imi place, ramine doar sa le punem in practica ... Aaaa, am facut in we si ardei/vinata umpluta cu varza... Asta ca sa vedeti ca n-am umblat doar pe drumuri si am si stat in bucatarie...
Am incercat sa ma hotarasc asupra unui model de carucior, insa dupa ce le-am vazut am plecat mult mai confuza decit venisem... Va rog, care aveti experienta cu carucioarele, ziceti-mi si mie la ce sa atrag atentia la cumpararea unuia...
Corina, fa pls o poza la perdelele care le-ai cumparat, poate imi vin si alte idei fata de modelul schitat de mine... cit inca nu le-am cumparat si dat la cusut...
Natali, f frumos tortul, presupun ca si gustos... De unde atita rabdare la ornat? bafta la tradus!
Lilia, am inteles ca v-ati distrat bine, dar Amelia cum s-a simtit? Regina balului? cred Bafta la tradus!
Alina, of, intoxicatiile astea... in ultimul timp tot mai multi aud ca se intoxica de la diverse produse, inclusiv eu (bine ca n-a fost tare grav), si bunica si frate-meu... Fiecare de la diverse produse... Sper ca ti-ai revenit la normal... Pretul e ok, insa s-ar fi putut si mai ieftin, insa decit sa dau acesti bani pe chiria uneia, mai bine imi cumpar o rochie(tot cu acesti bani) care apoi o mai pot imbraca... Dupa cum am scris mai sus, imi place ca modelul iti permite s-o imbraci si dupa ce vine bb + ca am esarfa de la alta rochie care se potriveste f bine cu aceasta rochie... Ramin doar pantofii ...
Alincic, mama, ce conditii pun si astia, sper insa sa gasiti pina la urma si la un pret acceptabil si conditiile care le vreti voi... Bafta la cautari! Cum se simt nazdravanii?
Liudmila, felicitari p/u baietel si ca totul e ok, p/u apartament! Cit priveste stomacul, pot sa-ti recomand doar un ceai negru facut "tare"... Eu n-am prea avut probleme cu stomacul si nu mi-am intrebat niciodata medicul... Insanatosire grabnica!
Violeta, , las ca n-a mai ramas mult si vii inapoi... Mai intra si mai scrie impresiile de acolo!
Nicoleta, intr-adevar patutul e un cadou super bun si folositor, insa am inteles ca nu voi ati ales ce ii luati, ci as av-a cazut la sorti . Nunta va fi la un restaurant super select, intr-o societate destul de selecta si ea, de aia am umblat ca disparata dupa rochie, i-am luat si sotului o camasa mai "aristocratica" cu butoane care mi-a placut f f mult!
Tanea, insanatosire grabnica lui Chris si sa nu se mai imbolnaveasca!
Tanea21, tu cum te mai descurci, ce responsabilitati ti-au mai dat astia? Vad ca deja nu ai deloc timp sa mai intri pe aici...
Cristina, m-am jeluit si eu medicului de insomnii si mi-a zis sa iau valerianca-pastile cite 2 inainte de somn - insa aici au disparut din farmacii! Iti tinem pumnii sa fie totul bine si sa revii cit mai repede acasa!
Diana, voi ce mai faceti? Cum la serv? Ce progrese mai are Natalita? As fi cusut-o insa mereu croitoresele astea nu ma nimeresc De aia mereu optez p/u cumparat Inca nu mi s-a intimplat nicaieri sa mai fie cineva cu acelasi costum/rochie ca mine
Nati, cum va mai simtiti ambele? Sinteti mari deja

la toate, ma duc sa ma mai odihnesc ca deja ma doare si spatele de atita umblatura...

lia_c
lucrusoare baby


Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mushulica_p spune:

Cornelia, merci de felicitari!

Felicitari ca s-au rezolvat cu scarile, mobila, perdelele, si rochie ai gasit - mie imi pare ca ati facut o droaie de treburi! cit despre chiparusi/vinata umpluta cu varza m-ai dat gata Am mincat nu demult la o prietena, asa mi-era apoi pofta... dar mi-a fost lene. Vad un semn in asta ca ai scris ca ai facut Tre sa las lenea si sa fac - doar ca nu stiu ce si cit se pune. Cit merge la un borcan de 3 litri? Si ..vinata se mureaza chiar? nu ramine cruda? Prietena mi-a zis reteta cum a inteles-o de la mama ei.. ma gindesc ca poate a scapat ceva.

Dar ce idei ai tu cu perdelele? De coltar am vrut sa intreb - nu se putea de facut la comanda de lungimea necesara voua? Sau prea scump iesea deja?

Cit despre carucior eu nu pot sa sugerez nimic din pacate ...

Odihna placuta ca ai meritat-o din plin!

Ludmila 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mushulica_p spune:

Nicoleta, mesajul tau nu era cind am raspuns Corneliei

Cind tre sa vii acasa daca numeri zilele deja? In ce consta serviciul tau?

O seara placuta tuturor!

Ludmila 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Liudmila, Noi am facut asa:
ardei si vinata dupa ce i-am umplut cu varza, i-am pus in niste galeti si trebuie sa stea vreo 3-4 zile. Deasupra lor am pus ceva greu (de ex. un borcan de compot). Si dupa aceste zile se pun in borcane de 3 l, deci nu prea stiu citi vor incapea intr-un borcan... Noi am facut 2 galeti de ardei si una cu vinata.... La 2 galeti cu ardei am pus cam 2 varze de 2.5-3kg/fiecare, vreo 3-3.5 kg morcov si multa ceapa. Ceapa si morcovul se "undeste" (prajeste) intr-un ceaun, apoi se rastoarna in ceva(lighean) si se lasa la racit, apoi se adauga varza, se pune sare "kamenaia"(atentie: nu iodata) dupa gust, se amesteca compozitia. Ardeii se curata de cioturi(in prealabil) si se umplu cu aceasta compozitie si se pun la rece undeva... Nu-i poti conserva direct, deoarece trebuie oleaka sa se mureze... Daca mai ai ceva nelamuriri - welcome.
P.S. cu vinata procedeul e mai complicat oleaca: se spala se curata capetele se sectioneaza doar pe o parte(cum s-ar primi in final un buzunaras) se pune in apa cu sare sa stea vreo jum de zi(sa se scoata amarala), apoi se spala un pik si se pun sub pres sa se scurga de apa (vreo citeva ore bune, de fapt la noi au stat 24 ore) Apoi le umpli cu varza in buzunarasul ala format si le legi cu frunze de telina (mai mult p/u aroma si frumusete )
Nicoleta, multumesc de sfaturi cu carutul... Deci nu v-a mai ramas asa mult pina veniti, daca tai zilele in calendar

lia_c
lucrusoare baby


Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cornelia, ce harnicuta esti! Fix asa vinete si ardei umpluti, numai ca nu cu varza, ci cu morcov, face mama mea. Dar ea nu face in cantitati mari, pentru a conserva, ci doar o cratita mai mare, ca sa mincam in sezon. Sint delicioase asa legume, mor dupa ele, chiar cind am fost acasa am facut impreuna si drept sa-ti spun, acum imi aduc aminte de gustul vinetelor alea si imi lasa gura apa de pofta
Felicitari pentru rochie, poate ne arati o poza cu ea (pe tine, bineinteles), sau facuta inainte de nunta, sau chiar o poza de la nunta.
Despre carucior pot sa-ti spun ca tu nu ai asa de multe restrictii in alegerea lui ca fetele care stau la bloc, de exemplu. Ca noi am fost nevoiti sa tinem seama si de dimensiunile liftului, si de cele ale holului Eu personal recomand carucioarele firmei nemtesti ABC Design, sint f. bune si rezistente, noi ambele carucioare le avem de la aceasta firma si nu am nici o obiectie. Ce sfaturi pot sa=ti dau e sa fiti atenti la modul cum se pliaza, daca incape in masina, daca se desface usor (ca poate va trebui sa circuli doar tu singura cu bebe). Nu va recomand carucioare de tipul 3-4-5 in 1, adica transformere. Sint prea masive, greoaie. Mai bine iti iei un carucior de tip landou, care are ca un cosulet cu minere in care tii copilul. Iar cind mai creste bebele, poti lua un carucior sport, care se stringe ca o umbrela. Sint extrem de usoare si f. comode cind pleci in vacanta. Noi avem unul din asta, ne-a fost f. util.

Nicoleta, te inteleg in privinta plecarii acasa. Si eu cu cit ma apropii de plecarea in Md, nu mai am hal, numar zilele, dar la sfirsitul calatoriei abia astept sa ma intorc inapoi, la cuibusorul nostru. Iti doresc sa treaca timpul cit mai repede pentru tine, inclusiv cel al zborului.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

La multi ani, Lauras! Pui frumos si scump, sa cresti mare si sanatoasa! Sa ai o copilarie frumoasa si fericita! Iar pentru parinti perioada copilariei tale sa fie linistita! Nu vreau sa fii un copil super-cuminte si calm, iti doresc sa fii un copil bun, inteligent si nazbatios in limita dorintelor parintilor tai. Pupam cu drag!

Lilia si Amelia( 26.09.2004)

poze


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Buna fetelor!
Ce bine ca ati revenit aproape toate.Iaca o leaca de impins si vin fetele la scris.
LA MULTI ANI LAURA, SA ADUCI NUMAI BUCURII CELOR DIN JUR, SA FII FRUMOASA, SANATOASA SI MINTEOASA!!!
La noi merge struna tre sa dam in exploatare terminalul pe 26octombrie si e durdom la servici.
Acasa liniste si pace(sa nu fie dedeochi), puiuta creste doar ca are mucusori, se inerveaza din cauza lor.
Zilele astea mio zis mamica ca o luat sticluta si o tinea singura si a bagato si a scoso din gura tot singura.Apoi privea din casa ratile prin ograda si nu vedea ca erau draperii, pai a luat si a dato cu mina introparte si de atunci sa invatat sa inlature obstacolele singura.De mincat cu lingurita mininca numai daca e ocupata cu ceva, daca nu face mofturi, mai da peafara, dar maninca.
Cam asta despre noi.


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput