Clubul moldovencelor de peste Prut (44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cristina, multa sanatate lui Vladut! Mai intra cind te mai lasa, mai povesteste-ne ce progrese a mai facut, daca nu l-a destabilizat spitalul din ritmul dezvoltarii sale. Dar chiar si asa, isi va reveni f. rapid, sint convinsa.

Nastea, ei, nu trebuie sa te scuzi, ce vorbesti, chiar mi-a facut placere sa vad pozele tale, ati vazut locuri frumoase si interesante. Ce chestii povestesti de cresa, hm, ce palarii o fi alea, de costa atita? Cu zgirieturi, vinatai si semne de muscaturi am facut si noi cunostinta.

Mariana, dar de ce ai asa de multe de pregatit de pe acum pentru calatorie? Nu ziceai ca plecati la sfirsitul lui mai? Sau sint asa de multe, incit e nevoie de mult timp? Cu privire la relax, te inteleg, eu cu unul obosesc, d-apoi cu trei..

Rodica, lasa ca se va impaca Paula si cu o "sulioala".
Varianta cu ton a cartofilor suna bine, zicea si Oana (de la care stiu reteta) de ea. O s-o incerc si eu. Numai ca eu prefer sa coc cartofii in loc sa-i fierb, imi plac mai tare la gust.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna,
Rodica vezi ca trebuie sa mai faci un fatziol ,sa satisfaci poftele .Cum te mai simti ?e mai usor sarcina 2?
Nastea imi pare rau pentru ce vi s-a intimplat ,pupa bubu la baiat.Lasa ca trece si nu e ceva mai grav .
Marianca eu vorbesc cu Deanna in romana si tatsu in engleza.Sotul nu vorbeste tagalog(limba filipinilor) ca e nascut aici ,dar intelege un pic.Ce mincare e gulas sincer n-am mincat niciodata .
Cristina poate incerci niste banane sau cereale din orez ca sa-l ajute cu burtica.Macar scrie ce mai face puiul daca nu dovedesti cu cititul .
Alina si eu tot ma stradui sa termin treaba vineri ca in we sa ne relaxam sau sa iesim pe undeva.
Nati azi mesteresc kumpiru pentru cina,pot sa-l fac si mai dinainte ?

Fetelor am si eu o dilema cu invataul la olita .Fata mea nu vrea chiloti.Daca o las fara pampers face la oala ,daca-i pun pampers nu se mai cere.Daca se joaca afara face pe ea ,uita ca trebuie sa se duca la baie.Cum ati facut voi ?ce sa fac la somnul de la prinz ,ca nu vreau sa-mi ude salteaua.Ce sa-i zic cind sintem in masina de ex. ? Ea bea multe lichide poate si asta e o problema ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Salut,cred ca deja toate fetele de "birou" se relaxeaza dupa o saptamina de lucru
Eu am terminat mincarea,raciturile au iesit bune si kumpiru la fel.
Am facut atitea ca am pus o tava la congelator.
Davina,eu cred ca le poti pregati din timp si doar inainte de masa le dai la cuptor(asa ma gindeam eu sa fac dar a venit sotul mai devreme astazi).
Poate reusesc sa fac mine desertul ca inca mai am de facut curaaaaaat.Bine ca sotul sta afara cu copiii.
Cu privire la olita.....tin minte cind o invatam pe Evelina,la amiaza ii puneam totusi pampers si afara la fel.Dar cum s-a dezvatat definitiv de pampers---nu mai tin minte.Stiu ca in fiecare noapte sotul se scula si o punea pe oala si cred ca asa,caci pe urma a inceput singura sa se trezeasca sau miria noaptea si deja stiam ca vrea pipi.
Acum eu iar tre sa ma apuc de "operatiunea olita" dar inca nu am "sila volea" ca de fiecare data cind tre s-o pun pe oala pe Lori ,eu sunt "extrem de ocupata)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

alinic multumesc de sfaturi .sper sa scapam si noi definitiv cu pampersul.am facut si eu kumpirul azi si o rulada cu frisca si capsuni si niste asparagus cu bacon .
azi am fost tare harnicuta am terminato si cu curatenia si cu rufele ..acush ma duc la un film cu o bericica sa ma relaxez.

we placut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianca spune:

Cam tirziu astazi,dar numai am terminat cu ospetiile,toata ziua din colo in coace ca ma doare spinarea,asa am si ajuns pina aici.

Davina,guleas se face din carne de vita,se taie felii dea latul carnii si apoi dea latul feliei asa subtirel si apoi se prajeste pina se duce apa si dupa inca putin,se adauga ceapa si se mai tine la prajit putin apoi tamat,condimente si la urma pui apa si pe foc incet cu capac se lasa pe vre-o 30min-1`ora,asta e sosul,pe ruseste e guleas,si se mai face in loc de tomat se pune smintina cind imi aduc aminte iti spun cum se numeste ca nu-mi vine pe limba.

Mamica a trei pui. Anca(15.02.1998) Vladut(12.05.1999) Alice(21.11.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, imi pare rau ca n-am raspuns prompt. Cred ca poti coace cartofii dinainte, iar mai tirziu sa pui umplutura si sa tii la cuptor. Sau cred ca poti face in intregime, iar mai tirziu sa incalzesti, eu chiar ieri am mincat ultima bucata incalzita.
Cu pampersul, la noi a coincis perioada de dezvatare de acasa cu inceperea cresei. Ii puneam lui Vlad pampersi de tip chilotei, ca sa-i pot dezbraca usor, sa-l pun mai des la olita. La cresa sint pusi periodic la oala. Cam dupa 2 ani am observat ca noaptea nu mai facea deloc pipi, decit f. rar. Si dupa 2-3 luni de purtat pampers noaptea absolut fara rost (il aruncam dupa o saptamina ca era deja rufos de atita folosinta, dar tot uscat ), am decis sa renuntam. De atunci il las la somn fara pampers, dar i-am pus pe saltea, sub cearsaf, un fel de pelinca absorbanta, are suprafata asemanatoare cu a pampersului. Din vara si pina acum a facut doar de 2 sau 3 ori in pat.
Eu iti recomand ca unica solutie sa renuntati la pampers si sa o pui la oala periodic. O sa-ti ia ceva timp, dar alta solutie nu vad, mai ales daca tu zici ca Deanna face la oala, daca e fara pampers. In masina ii poti pune pampers chilotei, ca sa fii asigurata, dar la fel, sa-i propui periodic sa mergeti la wc (la benzinarii, mall-uri, sigur exista destule wc-uri publice in SUA). Intr-o luna, doua, fata ar trebui sa aiba deja reflexul format.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna fetelor!
Am venit si noi de la facut bani , si trec un pic sa va salut.
Noi suntem bine cu totii, si ma bucur ca citesc ca totul e bine pe la voi.
Va citesc si ma intreb , de nu cumva detineti cate un restaurant la domiciliu, la cata mancare faceti, si atat de des!Eu din pacate nu am timp de asta, bine asta se recupereaza, ca acum suntem pe alt drum, si totul se compenseaza!Eu ieri am reusit sa fac ardei umpluti, iar pe maine am in plan o ciorba cu varza si sfecla. Maine iesim si la shashlik, asa ca tocmai am pus carnea la murat!
Noutati nu prea avem, totul e la fel la noi, doar ca burta creste, iar eu as vrea ca sarcina sa nu fie doar 9 luni, ci 18 daca se poate, ca avem atatea de facut, si timpul asta trece asa repede1
Fetita mea din burtica se misca deja destul de bina, mai rar de altfel, dar asa de simtitor ca a simtit-o si sotul.
Cam asta am vrut sa zic, sincer abia reusesc sa citesc ce srieti, iar de scris pana ma apuc, adorm deja....
Eu ma gandeam, poate fetele din Bucurest vor organiza o intalneala, ca vin si eu!!!

Alina20+ si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alinka, sa vezi ce fata harnica vei avea, cu asa mamica. Mmm, ardei umpluti, suna bine, la fel si shashlikul.
Apropo de mincare, am salivat la poza cu laptele de pasare facut de Alincic, mneam mneam!

Noi am fost ieri la Pitesti, impreuna cu Lilia. Zilele astea la Pitesti se organizeaza "Simfonia lalelelor", o sarbatoare a orasului, cu multe multe flori, mai ales lalele. Ne-am intilnit acolo cu niste prieteni, cu copii si ei, am vizitat o expozitie de flori, cu niste aranjamente absolut superbe, si un tirg cu flori si diverse obiecte interesante: din lut, sticla, lemn; produse de artizanat in general. A fost f. frumos si interesant. Trebuie sa descarc pozele din aparat, poate pun pe net vreo citeva.
Seara Vlad era frint, desi a dormit vreo ora in masina, seara l-am culcat pe la noua si ceva si a adormit imediat. La fel si mami s-a culcat devreme , iar dimineata, la 7, era in picioare deja.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am revenit cu ceva poze.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare
Hai ca a trecut ceva timp de cand nu am trecut pe aici( rusine sa imi fie).
Natalia, l-am convins pe Vali cu pozele de la Kumpir si a cumparat deja cartofi imensi ca sa facem si noi.
Alincic, din astia care dau sfaturi gratuite( cum era vanzatoarea de la Bucuria), sunt multi. Dar eu nu le atrag atentia la toti ca imi fac o suta de nervi.
Mariana, deci a fost alincic la pizza? V-a ajuns la toti? Eu ma gandesc, ca voi cand va intalniti, e mare harmalaie cu 6 copii, nu?
Foarte interesanta chestia cu lipiciul la mana, nici eu nu am mai auzit pana acuma.
Violeta, si eu cand trebuie sa vina musafiri, sunt cam stresata, ptr ca mi se pare ca nu va fi suficient de bine. Cum a fost pana la urma? Ti-a iesit kumpir-ul?
Alina, am vazut poze cu Deanna cum strange oua, mi se pare un obicei frumos. Am vazut-o si la gimnastica. E asa serioasa!
Tu zici ca ma invidiezi pe mine ca reusesc sa lucrez de acasa, dar uite cate ai reusit tu intr-o zi: curat, spalat, mancare, etc. Eu nu le reusesc daca sunt cu Amelia acasa. Am noroc ca sotul a avut mereu un program flexibil si de multe ori am reusit sa aranjez cu el asa incat sa pot lucra si eu cat de cat.
Referitor la olita: in timpul zilei o puneam destul de des pe oala. Si o laudam de fiecare data cand facea la oala. O certam nitel( nu rau, dar ii spuneam ca e rusine) daca facea in chilotei.
Cand doarme, o pun dormind pe oala. La inceput o puneam periodic, acuma stiu deja, ca atunci cand se foieste sau maraie, vrea la oala. Si o iau asa semiadormita si o pun. Cred ca face in fiecare noapte, macar o data pe noapte( am ajuns si la 4 ori pe noapte, nu stiu ce a baut atunci). S-a intamplat de cateva ori sa faca in pat, pentru ca se foia si pana ma miscam eu, cred ca ea visa ca e deja pe oala .
Acuma ma bucur ca spune si la cresa. Mi-au zis asistentele ca se cere la oala daca vrea.
O chestie haioasa: oriunde am merge, vrea neaparat la WC. Ii place sa mearga la tot felul de WC-uri. Bineinteles, unde nu sunt sigura de igiena, o tin eu. In special, imi zice ca " veau pipi, da veau la benzarie" ( "R" e un fel de "r si d" impreuna)
Cristina, sper ca Vladut se simte mai bine. Din pacate, dupa o internare in spital, majoritatea se plang de enterocolita si diareie. Desi e spital, igiena de acolo lasa de dorit. Cel putin, unde am stat noi.
Nastea, ma bucur ca ai dat un semn. Imi pare rau ptr ce s-a intamplat la cresa, sper sa nu se mai intample.
Si sunt si eu curioasa ca si fetele: pentru ce e sapka aia de 20 euro?
Si de ce trebuie sa o poarte obligatoriu?
Pozele voastre sunt frumoase, iar Alexandre e un baietel tare dulce.
Rodica, hehe, deci Paula vrea flatiolul, buuun. Pai vorbeste cu Doamne-Doamne, poate-poate, pana la sfarsit se indura si ii da un"cuc" la bebe
Bors cu varza zici? mmmm. Si tu si Alina mi-ati facut o pofta teribila. Cred ca maine fac si eu unul.
Alinka, te admir pentru ca ai atata energie si esti gata sa intorci muntii, doar timp sa mai ai . Hai ca poate tu nu ai timp pe parcursul saptamanii, dar vad ca iti iai revansa in we, ca faci mancare buuuna. Chiperi umpluti vreau si eu( eu de toate vreau ). Recunosc ca cu astea doua: cu chiperii si borsul m-ati lovit crunt. Asa ca saptamana stau la coada: borsul, chiperii, kumpir-ul, si poate cine stie ce mai apare pe parcurs.


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput