Clubul moldovencelor de peste Prut (57)

Clubul moldovencelor de peste Prut (57) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71513" target="_blank">21 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72291" target="_blank">22 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73347" target="_blank">23 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73782" target="_blank">24 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74252" target="_blank">25 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74647" target="_blank">26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

Zilele noastre de nastere

Ianuarie
Iulia (julya) - 01.01.1979
Diana (doroti_5) – 05.01.1983
Alina (alincic) - 06.01.1980
Veronica (alegrutza) - 16.01.1983
Nastea (Nastea23) - 23.01.????

Februarie
Bogdan (mushulica_p) - 14.02.2007
Rodica (MamaElei) – 14.02.1978
Anca (Marianca) - 15.02.1998
Lucian (Crinia) - 23.02.2005
Ana Sofia (elefantzika) - 19.02.2008
Mariana (Marianca) - 23.02.1977

Martie
Alina (alinkav) – 05.03.1981
Ilinca (alionushca) - 06.03.2007
Tania (oxy) - 07.03.1977
Aliona (gazea) - 09.03
Iulian (mussara2000) - 16.03.2008
Ludmila (mushulica_p) - 20.03.1982

Aprilie
Karina (Crinia) – 07.04.1980
Oliver (alegrutza) - 25.04.2007

Mai
Natalita-Elena (doroti_5) - 12.05.2006
Vladut (Marianca) - 12.05.1999

Iunie
Samuel (alincic) - 10.06.2002
Vlad Alexandru (Balbina) - 22.06.2004
Elena (Trin) – 22.06.1981
Aliona (alionushca) - 23.06.1981
Natalia (Balbina) – 24.06.1977
Delia Patricia (MamaElei) - 25.06.2007
Lucia (Lucia_B) – 28.06.1980

Iulie
Chris (oxy) - 11.07.2002
Violeta (Violetik) – 15.07.1983
Amedeo (gazea) - 21.07.2003
Cornelia (lia_c) – 23.07.1980

August
Lilia (LiliaToma) – 06.08.1980
Evelina-Doris (alincic) - 14 august
Tania (Tania21) - 19.08.1983
Camelia Nicole (mamanati) - 20.08.2006
Olivia Ioana(alinkav) - 22.08.2007
Elena (elefantzika)- 31.08.1981

Septembrie
Paula Amelia (MamaElei) - 02.09.2004
Deanna (Davina) - 09.09.2004
Vanda Sofia (Balbina) - 22.09.2007
Loredana (alincic) - 25.09.2005
Katia (katia) - 25.09.2006
Amelia (LiliaToma) - 26.09.2004

Octombrie
Adrian (julya) - 02.10.2004
Laura (Lucia_B) - 04.10.2005
Natalia (mamanati) – 29.10.1977

Noiembrie
Mirela-Brianna (lia_c) - 15.11.2006
Alice (Marianca) - 21.11.2006
Alexandru Andrei (alinkav) - 22.11.2003
Alina (Davina) – 25.11.1979
Alexandre (Nastea23) - 28.11.2005

Decembrie
mussara2000 - 04.12.1976

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

LISTUTA MOLDOVENCELOR

1. alinkav (Alina) (Chisinau – Bucuresti), Alexandru Andrei, Olivia Ioana
2. Lucia_B (Lucia) (Donduseni – Chisinau) , Laura
3. LiliaToma (Lilia) (Bardar, Ialoveni – Bucuresti), Amelia
4. MamaElei (Rodica) (Chisinau – Palma de Mallorca), Paula Amelia, Delia Patricia
5. mamanati (Nati) (Chisinau), Camelia Nicole
6. Davina (Alina) (Vulcanesti – USA), Deanna
7. Balbina (Natalia) (Criuleni – Bucuresti), Vlad, Vanda
8. Violetik (Violeta) (Calarasi - Chisinau)
9. oxy (Tanya) (Moldova – Bucuresti), Chris
10. Crinia (Karina) (Chisinau – Canada), Lucian
11. Trin (Elena) (Chisinau – Bucuresti)
12. lia_c (Cornelia) (Chisinau), Mirela Brianna
13. alionushca (Aliona) (Chisinau), Ilinca
14. gazea (Aliona) (Mindresti, Telenesti – Canada), Amedeo
15. doroti_5 (Diana) (Tipala, Ialoveni – Chisinau), Natalita Elena
16. Tania21 (Tania) (Chisinau – Kiev)
17. alincic (Alina) (Chisinau – Atlanta, SUA), Samuel, Evelina Doris, Loredana
18. katia (Silvia) (Bucuresti), Katia
19. Nastea23 (Nastea) (Portugalia), Alexandre
20. mushulica_p (Ludmila) (Chisinau), Bogdan
21. alegrutza (Veronica) (Chisinau – Bucuresti), Oliver
22. silvvi (Silvia) (Chisinau – Bucuresti), Vlad, Janna
23. Marianca (Mariana) (Chisinau – Atlanta, SUA), Anca, Vlad, Alice
24. julya (Iulia) (Dublin, Irlanda), Adrian, Robert
25. mussara2000 (Maria) (Costesti, Ialoveni - Danemarca), Iulian
26. elefantzika (Elena) (Bucuresti), Ana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Salut si dati navala in capitolul nou .

Nati - cred ca e buna alegerea a referitor tortei, pentru copii acum vara nici nu se recomanda ciocolata, chiar de o sa fie fresh.

As face dulceata si din cirese da nu stiu cum .

Sportul a fost pasiv, nu am depus efort decit la ridicat dealul, oricum mercik pentru grija .

Pentru miine, un inceput frumos de saptamina, pa-pa.

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Salut moldovencelor.
Am vazut ca ploaia face ravagii cit in MD atit si in RO,sper ca e totul bine la voi si fetele noastre au avut un we frumos
Si la noi a plouat si scaparat intr-o noapte de s-a aprins transformatorul de pe stilp.In 5 minute au si venit pompierii.....
In rest e bine,avem castraveti organici in gradina,si asteptam sa se coaca si rosiile.
Vero,ce bine semeni tu cu mama ta,se vede ca ii este bine lui Oliver la bunei.E flacau mare deja
Lucia,mama mea face dulceata de cirese foarte buna,ceea ce tin minte,e ca o fierbe cite un pic in mai multe etape.
Ce bine ca au copiii bunei la tara.
Eu chiar imi doream ca sotul meu sa fie din sat sa aiba copiii si bunei la tara.Dar ne-am bucurat nu prea mult de acest privilegiu.Sper sa putem in curind si noi calatori spre tarile noastre.
Gata,iar m-a apucat dorul
Nati,chiar ca ieftin am scapat noi anul asta cu torta baietilor. Nu stiu ce sa fac in august,caci Evelina mi-a dat comanda te torta-castel
Vanda inca nu ti-a zis ce vrea???
Lilia,moama de ce sexi esti la nunta aia,foarte frumosi sunteti toti trei.Si Amelia avea oja rosie ca si mamica.
Aliona,s-a incalzit in Canada?? ce mai faceti voi?
Alinka,ati udat deja scaunul Oliviei??
Rodica, cretoasele frumoase.Sport la alergatul prin magazine.
Diana,ce scumpa e Lenuta ca vrea sa stea la gradi.Si eu am fost la fel cind eram mica,doar ca copiii au tras-o de la sot,caci el fugea la bunica-sa de la gradi.Dar ai mei urla cit ii tine gura(primele saptamini-luni).
Se vede ca e duminica,lenevesc din plin stind la calculator.
Va zic la toate o saptamina cit mai productiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Salut la toata lumea!

Cu multa intarziere spun si eu La multi ani lui Samuel! Sa fie norocos,frumos si sanatos,iar parintilor sa le umple sufletul de bucurii!

Eu sant f. ocupata acum, de citit mai arunc din cind in cand cate un oki pe aici,dar cu raspunsul mai greu.
S-a incalzit si la noi si Amedeo ma solicita la maxim cu iesitul in parc.
Si mai am si scoala inca o luna pina ies in vacanta,abia astept sa ma trezesc si eu ca tot omul mai tarziu nu la 6 faraun sfert.
Nu stau mult maine mai am un examen apoi inca unul si gata,imi mai raman cele de terminare adica tot ce tine de stylizare,si creativitate.Vreau mai repede la munca.M-am saturat de scoala.
Va pup pe toate atat pe voi cat si pe copilasii vostri dragalasi,am vazut toate pozele.
O saptamina frumoasa tuturor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Salutare pentru nic si mare .

Sa vedeti ca pustoaica mea, cea care nu avea rabdare sa mearga la gradinita sa se joace cu copiii, azi cind am dus-o si am lasat-o (fugit pe ascuns ca nu voia sa ramina singura) a plins. Am sunat educatoarea si am vorbit cu Laura la tel si zice ca vrea acasa, cam intr-o jumate de ora ma duc sa o iau.
Imi imaginez ce ma asteapta miine dimineata .

O zi buna.

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Salutare si de la mine!
Vroiam sa scriu mai repede, dar au aparut mai multe treburi deodata!Acum astept pranzul, masa rapida in picioare!

Noi ieri am petrecut super bine, ploicica mititica de ieri era o floare la ureche ptr noi, doritori de distractii la iarba verde!Pe drum spre padure a plouat, cand am pus gratar a mai plouat un picut, marunt, iar dupa a iesit un soare, de m-am facut toata rosie pe maini si pe fata, zici ca vin de la mare!Copii s-au distrat si ei, au alergat ca nbunii, Olivia a treut pe la toata lumea, a incercat pantofiorii noi, a mancat si a dormit!Eu m-am umplut d carne de pui, am mai pus un kil pe mine, si in primul rand m-am distrat foarte bine. Planuim acum o poezdka la munte, tot asa, grupul nostru de ieri. Pe urma dejala mare ne vom duce, ca am vazut ca deocamdata e cam frig la mare.

In rest suntem cu totii bine, sper desigur, lui Alex i-au gasit suflu la inima, mergem azi pana la pediatra sa ne dea trimitere la cardiolog, sa vedem, sper sa nu fie nimic rau, ca am inteles ca e ceva legat si de crestere a copilului.
Olivia e o vorbareata, bate din palme si zice "bava", la plecare face cu mana si zice "pa", am o fetita tare desteapta!Nu stiu cu cine seamana....

Hai ca mi-a venit pranzul...si de scris o factura maaare....



Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

salutare moldovence
Si pe mine ma enerveaza reklama asta!!!!!
Tocmai azi cind spal si am de spalat atit de mult, ba ploua , ba iese soare si tot asa Acum a iesit oleaka soare - acus o scot si pe shtrumfa afara... Noi sapt trecuta am fost fara tati si de miercuri au venit nasii si au stat la noi, ca parintii nasului fac reparatie... Ne-am simtit f bine cu ei, iar Mirela umbla numai dupa ei - sa se joace cu ea
Am pus poze noi, poate cind va adormi voi pune niste poze si cu trandafirii mei infloriti
Sper sa nu plinga si a mea la gradi, stiu ca are gene de la mine De aia si mai asteptam cu gradi. poate gasim o solutie de stat acasa...
Aliona, tot uit sa scriu, merci de sfat. Inca nu am fost sa cumpar insa sper curind sa ajung la reprezentanta. Multa bafta la examene!!!
Alina, ce bine s-au distrat copii la ziua lui Sami. M-am amuzat privind pozele si filmul...
Diana, bravo Lenutei cu gradi! Tu cum te mai lupti cu toate fronturile? Eh, vezi totusi tine socru la tine, doar ca e mai scump la gesturi si cuvinte uneori Dupa ce-ai povestit despre ziua de nastere a lui fratele tau, ma bucur ca prietena lui frate-meu kiar a ajutat, unele feluri a facut ea, deci p/u ea. Ziua lui a fost simbata. Iar joi seara s-a ocupat cu Mirela, si eu m-am relaxat stind in voie la taclale si masa cu totii...
Lilia, pe frate=miu la impus conducerea, ca sa poate lucra toti colegii, multi colegii trebuie sa incarce GB de video din raioane, de peste hotare cu stiri, rapid, si atunci ce fac daca lumea trage din inet sau face altceva... Acolo toata ziua trebuie sa fii pus in priza, concurenta... El vine lesinat seara acasa...
fug cu ea afara, ca dej am atrage..
revin cu raspunsurile

lia_c si printesa Mirela Brianna (15.11.2006)


Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

revin
am ajuns la concluzia ca daca pamintul e ud copkilu nu trebuie scos afara, ca scurma pamintul si cu degetele, a trebuit sa-i fac dush, iar hainele sa le dau la spalat...
Acum sper sa nu ploua pina la noapte sa mi se usuce rufele pe sfoara, iar masina saracuta spala toata ziua azi...
Pozele nu le-am vazut la toti...
Lucia, eu am facut dulceata si din capsune, cirese, piersici, caise si mereu pun 1:1 proportiile de zahar si fructe... Sint sigura ca oricum n-ai face-o tie iti va iesi super buna. Da anu asta am preferat sa le mincam ca avem o groaza ramase de anii trecuti... Am citit intr-o revista ca e bine ca sa duci o foto cu toata familia voastra la gradi si s-o pui de ex. la ea pe masuta sau dulapas - asa isi va alina dorul... Multa bafta cu prezenta si lupta cu virusii
Veronica, da ce mare si barbatel adevarat s-a facut Oliver! Bravo de calatorii. Voi planificati sa mergeti toti in Grecia? Nou anasii ne-au adus niste oferte cu Grecia, insa sa vedem cit ne costa viza si drumul p/u obtinerea ei... Insa tare as vrea sa mergem... Voi pe cind planificati?
Lilia, buna ideia cu legumele organice, Cred ca veti avea succes! Pozele n-am reusit inca sa le vad... Las ca se dau fetele la brazda Eu de fiece data ma simt penibil ca nu pot veni la intilnire, cum a scris si Diana, neamuri multe si fiecare cu supararile lui... Si eu ma tem sa ma asez la volan singura ..... Da Mirela in rutiera urla de numai pot - asa ca acest mijloc e exclus, doar cu tricicleta ar fi o varianta - da sa fie la telecentru.... xx(]
Alinka, bravo pentru primii pasi si restul progreselor. Iar ref. la fini, prima data se iarta, a doua - se supara, iar a treia - se rupe! Cred ca intr-adevar nu si-au dat seama fiind tineri, insa rusine parintilor ca n-au miscat un deget sa faca ceva!
Alina, sa ne zici cum a fost la nunta - a imbracat rochie d emireasa sau ba . Ref la bani la aeroport nu pot zice nimik, insa am auzit ca intr-adevar biletele sint mai scumpe... Mi-a palcut tortul Kitty . Tati ne-a adus acum din Bucuresti un bazin mai mare, asteptam sa se incalzeasca dupa ploile astea si sa-l dam in exploatare . La bazinul (mare) mi-e cam frica s-o duc, sint cam multi cind ar putea merge si tati ca sa ma ajute... Ne mai gindim...
Corina, ce mai faceti? Nu veniti in vacanta in MD? ce mai face Luci? Cum serviciul tau?
sper ca n-am uitat pe nimeni...

lia_c si printesa Mirela Brianna (15.11.2006)


Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Fetelor, eu iarasi va bat la cap cu ale mele, dar sunt asa emotionata, ca nu puteam sa nu scriu...va vine sa credeti ca fata mea asa micuta, la nici 10 luni, defileaza prin toata casa?O tot urmaresc, si cele care ati fost la mine, stiti cum e amplasat apartamentul la mine, uite asa si merge, de la un dormitor in altul, traversand sufrageria, merge fara sa cada/sa se tina de ceva.
Mdea, si asta in numai 2 zile si-a dat seama ca stie sa mearga.Foarte haioasa.

Gata, acum sa trecem la ale noastre!

Lucia, sper ca ti-a iesit buna dulceata!De fapt nici nu ma mir, ca stiu ca iti iese totul bine. La mine daca acum sta mama mult timp, pai mi-a facut niste dulceata de malina si de capsuni.
Aliona, mult succes la examene ramase, si sa revii in forta cat mai repede!

Fetelor eu va invidiez, care pregatiti torturi si alea alea, ca eu m-am lecuit de meseria asta, blin, nu am eu timp, abia reusesc sa gatesc cate ceva, noroc ca a venit vara, si e mare varietate in piata. Mi-am luat cuptor smecher, dar cine il va calari, nu stiu!Sa fie acolo ptr design!!

Alex mi-a spus azi, ca de la el din grupa au fost doar 3 copii, asa ca nu stiu com vom rezista pana pe 1 iulie.

Noi mergem la baita. Noapte buna!

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Vin si eu repejor pe aici.
Alinka,ce bucurie pe voi,bravo Oliviei si multi pupici.

Cornelia,ia spune sotului sa cumpere un uscator de rufe,sa nu te mai stresezi atita din cauza ploii

Lucia,te inteleg perfect si multa rabdare,caci va mai dura pina se obisnuiesc. Tin minte cum Lilia si eu ne plingeam ca ne pling fetele la gradi.

Aliona,succese la examen,si asteptam sa te vedem patroana salonului de frumusete
Eu am fost astazi la medic,caci am iarasi infectie la ureche,de data asta mi-a prescris antibiotice.
Cam asa e la noi,va dorim o zi frumoasa.

Mergi la inceput