Clubul "babelor" FIV-oase 67

Clubul "babelor" FIV-oase 67 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57 cap 58 cap 59 cap 60 cap 61 cap 62 cap 63 cap 64 cap 65 cap 66


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg
8. EI (endometrial injury) - link www.rbej.com/content/9/1/140" target="_blank">aici; definitie simpla aici

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick
Lara


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns o-baba spune:

un capitol frumos si vesel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

eii....asa da,vad ca se mareste listuta noastra de gravidute incet,dar sigur
felicitari duble Lara
Mady imi pare rau
sa fie un capitol cu mult noroc

c`est la vie,pas le paradis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuca83 spune:

Woooww ce vesti bune Laraaa felicitari!!!! twinsi suuperr. Doamne ajuta in continuare sarcina usoara si bebei sanatosi. Sa ne "tragi" dupa tine....si eu tot gemeni visez sa am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

lara, mi-am amintit ca intr-un capitol anterior m-ai intrebat de bona. A fost o perioada in care am vrut, fiindca imi tocau nervii astia mici iar eu fiind neexperimentata, am cedat tentatiei de a cauta bona. Mi-a trecut tot cheful de bone cand am gasit una fara experienta (fost muncitoare la confectii, actualmente somera), dar cu pretentii: vroia 1500 lei pt 5 zile pe sapt, 8 ore/zi, plus mancare, cafele, apa plata, decontat abonament transport in comun. Tipa era la vreo 40 de ani, parea o femeie curata, insa cu experienta 0 la baby-sitting, cu mine acasa care ar fi muncit cot la cot cu ea (ca doar sunt copiii mei) - am considerat ca are pretentii exagerate. Nu am negociat cu ea, fiindca mi s-a parut tupeu maxim sa aiba atatea pretentii si cumva mi-a inselat increderea inca de la prima discutie.
Cu acea ocazie, m-am ambitionat sa ma descurc singura cu bb-ii si sa ma tin tare cand plang amandoi in cor de ex si cand nu le convine nici in pat, nici in brate, ci doar in masina sau in carut (ma ajuta si sotul, dar dupa orele 19-20 cand soseste acasa si in weekenduri). Acum, ca au mai crescut bb-ii si au nevoie de mine sa ma joc cu ei mai toata ziua, sa ii stimulez sa faca achizitiile corespunzatoare varstei, imi doresc o femeie la curatenie de 2 ori pe saptamana - chiar nu mai am timp/energie de asa ceva. De gatit nici nu mai zic: mancam ce apucam sau ce comandam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Buna Dimineata BABES,

Daca tot a venit vorba in cap. trecut numele in engleza pt babute ,eu am pus la plural si eu am sa va spun babes, sau la singular mai pe romaneste ,BEIB instead of babe! de va place da ti un like de nu, no prob ca nu ma supar!!

Pai mai Lady Lara, so twins la board!!!!este de la taiteii cu varza,, vezi daca ai cerut de la Doamne ti a dat si acu o vorba a la Szatmar " Na de aici..." !! ti a dat 2 ca sa nu te mai chinui peste 1-2 ani !!! Mult noroc iti doresc si te vreau la termen.
si apropo Doftorasu meu stia de EI, not recognised by many , dar cica in India 100 years ago se facea asa ceva , many ups & downs , dar el a zis ca sa incerc cu noul trat.citat" you have nothing to loose "" nu i am spart fata, si pt urmatorul trat. sa merg pe mana lui PK si el aici o sa ma mai asiste daca am nevoie , dar nu o sa se bage deloc in schema lui PK so respect between docs...,
Va doresc un weekend minunat la toate Babes!

5 Fivuri nereusite - 2008-2012(London & Szeged) .
MTHFR A1298C-heterozigot
PAII 675-4G/5G-heterozigot
risc tromboza

If you can you should,No matter what!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

lara ma bucur ca esti pe listuta. Pai da, a povestit Ioana, dar nu erau blasto expandati. Ca astia, expandatii, se implanteaza in cateva ore de la transfer, la 6-8 ore (am citit, ca doar am si eu 2 care ma asteapta) si, nu doar c-am citit, am intrebat o graviduta care nu scrie pe forum, dar a facut transfer cu 3 expandati si mi-a zis ca-n ziua transferului, prichindeii deja "eclozasera" (nu stiu cum sa ma exprim), deci, nu mai era vorba de diviziune. Oricum, eu, de la beta pe care le-ai avut, eram sigura ca-s doi, ca-s in uter si asteptam doar confirmarea inimioarelor.
sandy draga mea greu-incercata.Exact la tine m-am gandit cand am scris ieri despre rabdare. Am trait pas cu pas alaturi de tine si, din pacate, am inteles exact ceea ce-ai simtit. Ma bucur ca esti bine, increzatoare si ai planuri mari. Sunt convinsa ca vei reusi. Pur si simplu stiu ca vei reusi.
adriana sa ceri caiet! uite ce amintire frumoasa poti sa le oferi zgatiilor
balanta multe salutari calde, mamica implinita

pup toate-toate babutele si ma laud si eu cu prima iesire din casa, ca-i sarbatoare mare azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

ari, eu n-am intrebat o graviduta, mie mi-a explicat PK exact cum sta treaba.. posibilitatea de divizare la blastocisti este una reala si are loc fix(!) in momentul in care eclozeaza: daca membrana (zona pellucida) nu cedeaza destul, se "rup" in 2 si rezulta gemeni identici..(ah, si a fost si cazul lui adijo, care a transferat 2 blasto la Sb, dar, a avut gemeni identici (unul nu s-a prins si unul s-a divizat..)
apoi, la BP, sistemul de gradare e altul (Gardner): eu am avut un 4AA si un 2AA; uitandu-ma pe net, la imagini, corespondenta e urmatoarea: 4AA e expanding blasto, iar 2AA e blasto..
see for yourself:
http://www.advancedfertility.com/blastocystimages.htm

acu', am si eu o curiozitate: de unde stii tu, ce grad de dezvoltare aveau blastocistii fetei cu 2x2, la ET?? (de vreme ce, tu pana ieri, traiai cu impresia ca, 2 blasto nu pot ramane decat 2 blasto..)..ma intrebam si eu..

p.s.: blastocistii care la transfer sunt deja eclozati si care se implanteaza in urmatoarele ore sunt full hatched blastocysts (6AA) si nu expanding (4AA) (sau "expandati" cum le zici tu); deci, dc ai "expandati", blasto tai sunt XB (4AA sau 4AB), nu HB si nu fully hatched si da, se mai pot inca diviza..daca ai HB (hatching blastocysts), atunci, poate e momentul sa nu le mai spui "expandati"..


p.s.: ma omoara o migrena de dimineata, so please, la embriologie (macar), just take my word, 'cause I know, I'm right..
_
finally, pregnant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
ari si eu ies dupa 2,3 zile afara, nu stiu daca a fost raceala sau ce pushca mea a fost, dar am dormit pe rupte si azi sunt mai obosita ca inainte...burta tot ma doare , dar peste o saptamana voi fi invadata...ma duc la fini azi sa vedem poze de la nunta
si...qiao acum coc prajitura cu mac...tot de pe site, deh daca tot am stat in casa e si sarbatoare nu pot sa trebaluiesc prea mult, o praji mica nu-i bai!
lara taiteii sunt buni, dar i-am asezonat cu ardei iuti murati, o minunatie...
va puuup si weekend fain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Ari, Lara Nu sunt chiar back V-am pacalit

Fetelor vreau sa va multumesc tuturor care atunci cand am fost rau in butoi ati intrat si ati fost alaturi de mine.

Ari am stiut ca la mine te-ai gandit; de aia m-am si bagat in seama
Planuri mari nu fac. Iau doar in calcul singurele 2 optiuni pe care le mai am adica adoptia si mama purtatoare pt embrionasii proprii pe care ii mai am prin diverse frigidere/congelatoare. Nu vreau sa ii mai irosesc pe uterul meu neprimitor

Lara am avut brusc o viziune
Mi-am imaginat o masa la care tu cu piticii tai intens combativi ca si tine aveti un "debate"; WOAW ce-i acolo!

Babute dragute va doresc tuturor un weekend frumos si plin de bucurii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

lara pe mine ma omori cu 4AA, 6AA, ca n-am inteles niciodata cum ii noteaza PK, asa ca hai sa le zicem "expandati", ca pe astia i-am dibuit pana acum.

Eu n-am pe cine sa intreb (doctor), decat pe Albu si mi-a zis omul clar ca nu stie despre ce este vorba (cum se divid, cand se implanteaza). Asa c-am intrebat-o pe o fata care a facut transfer la Reprofit si ea a avut XB (astia-s expandatii la Reprofit).Ei si ea a vazut pe ecran cum au strapuns zona pelucida. Pai cum sa se mai divida daca au strapuns aceasta zona? Ei, uite ca eu asta nu inteleg. Pur si simplu NU CRED ca un blasto care strapunge aceasta zona, adica se pregateste de implantare mai are cum sa se divida.
Persoana de la care stiu povestea are foita semnata cu ce a transferat si-s XB, nu HB.
Eu am tot doi XB in asteptare, tocmai d-asta citesc doar despre aceasta categorie. Si chiar n-as vrea sa ma gandesc la o posibilitate de "inmultire progresiva", ca oricum mi-a zis o veche fata de pe forum ca la mine e riscant sa transfer 2 blasto...deci nu-mi mai baga si tu idei d-astea-n cap, ca eu vreau sa raman la concluzia mea ca expandatii nu se mai divid. Ei doar se implanteaza si evolueaza frumos, pana la nasterea copilului perfect, da? ZEN,ZEN acum vine qiao si ma dojeneste :) )

Fata despre care povesteste Ioana nu a facut transferul acum (a povestit initial Adipapazy despre ea, samira si inca vreo doua-trei unguroaice si in acea perioada nu stia nimeni despre XB, deci e logic ca ce-a transferat ea nu erau XB, nu?)

sandy mie, ceea ce povestesti, imi suna a planuri marete, chiar. Oricum, sti ca-s alaturi de tine

didi am trecut si eu p-acasa sa ma imbrac si o iau iar din loc.

Weekend fain, fetele si, lara, ti-a zis adriana c-or sa inceapa perioadele mai putin bune, poate te gandesti la un concediu medical...

smaik

Mergi la inceput